Skocz do zawartości

Zmiana DMC w dowodzie


Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Witojcie ludziska

 

Wpisywałem w wyszukiwarkę ale jakoś nie znalazłem - pewnie źle szukałem  :]

 

Mam taki temat. Kupiłem budkę ale potrzebuję zmienić DMC o 100 kg w dół, bo się Teściowi w DMC przyczepy w dowodzie z auta nie mieści. Macie może jakiś pomysł albo doświadczenia w tym temacie?? Temat podrzuciłem do znajomego diagnosty ale na razie rozgryza :)

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc  :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kajtek rzeczoznawca może to zrobić aler tylko jednorazowo :) ale musisz dopytać bo na 100% nie wiem  

 

ja tak miałem ale w towarowej to producent mi wysyłał nową homologacje o zmniejszone DMC  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Otrzymałem propozycję kupna przyczepki Thrun - Eicker TM5. Przyczepa jak dla mnie bardzo fajna. Pierwszy właściciel. Wszystkie elementy sprawne. Zgodnie z zapisem w briefie masa 1300 kg. 

Autko jakie posiadam to Dacia Lodgy 7 os., Masa własna G  =1298 kg, DMC F1/F2 = 1885 kg, DMC zespołu pojazdów F3 = 3085 kg, O1= 1400 kg, O2 = 640 kg.

Pełen szczęścia z szykującego się zakupu postanowiłem odwiedzić wydział komunikacji by dowiedzieć się jak wygląda sprawa z załatwieniem wszystkich formalności. I jak to bywa tu moje pozytywne nastawienie zostało wystawione na ciężką próbę.

 

- Wydział komunikacji nr.1.

Przyczępę zarajestruję ale jak powiedziała miła Pani za biurkiem jeździć nie mogę bo, masa przyczepy przekracza masę pojazdu. Wyszukałem homologację i punktu o masie własnej nie znalazłem, za to był punkt o masie pojazdu gotowego do jazdy który ww wynosi 1373 kg. Niemniej Pani stwierdziła, że masa własna to masa własna i koniec. A liczy się to co w dowodzie,

 

- Wydział komunikacji nr.2

Przyczepę zarejestruję.  Jeździć też mogę z uwagi na to że: O1 = 1400kg, masa własna pojazdu G + DMC przyczepy = 2598 kg czyli nie przekracza DMC zespołu pojazdów. No i hak też mam na 1400kg.

 

- OSKP nr.1

 Nie mogę jeżdzić z uwagi na to, że DMC zespołu pojazdów będzie przekroczone. A wogóle to mam błędnie wpisaną wartość O1, gdyż powinna ona wynosić DMC zespołu pojazdów - DMC auta czyli 1200 kg, a nie jakieś tam 1400 kg,

 

- OSKP nr.2

 Mogę jeździć ale muszę tak załadować autko by nie przekroczyć DMC zespołu pojazdów

 

- Aspirant Wydziału Ruchu Drogowego w jednym z Śląskich miast

Z technicznego punktu widzenia taki zespół pojazdów może jeździć pod warunkiem właściwego załadunku, ale ja nie mogę nim kierować bo muszę mieć prawo jazdy kategorii B+E

 

I tak po praktycznie całym dniu wędrówek mogę powiedzieć "kto pyta nie błądzi" :hmm: . Teoretycznie najprościej byłoby obniżyć DMC przyczepy. Ale jak poczytałem na forum takie proste to nie jest, szczególnie w moim wypadku kiedy przyczepa ma już kilkadziesiąt lat. Czekam na fotki tabliczki znamionowej, może to mi jakoś pomoże. Jedno jest pewne. Żaden diagnosta u którego byłem nie chce słyszeć o zmniejszeniu DMC przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jeździć możesz.

We wszystkich punktach coś wiedzieli, ale nie wszystko.

Tu masz artykuł co musisz spełniać http://www.karawaning.pl/artyku%C5%82y/inne/nowa-ustawa-o-kieruj%C4%85cych-pojazdami.aspx

 

Zestaw nie będzie przekraczał 3500 kg więc wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Rzeczywista masa całkowita pojazdu musi być większa od rzeczywistej masy całkowitej przyczepy, czyli musisz bardzo zmyślnie zapakować i auto i przyczepę.

 

Dla hamulca najazdowego warunek też jest spełniony gdyż 1300x1,33 =1729 kg, a auto ma 1885 więc więcej.

 

Niestety życie nie jest takie różowe - według mnie Dacia Lodgy będzie się bardzo męczyła przy tak dużej przyczepie.

W skrajnych wypadkach (przy złym załadanuku) jazda może być na granicy ryzyka - rozwaga przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc wprost "darowanemu koniowi...", tak więc szkoda by było odpuścić przyczepkę. Że się pomęczy to wiem. Niemniej szaleństwa drogowe mi przeszły odkąd mam dzieci. Jakoś tak człowiek inaczej na życie patrzy. W najgorszym razie sprzedam przyczepę i kupię mniejszą. Póki co zmiana holownika odpada.

Plan jest taki by robić w roku dwa wypady dłuższe krajowe i kilka krótkich po blisku.

 

Trochę nie pasuje mi zapis z rubryki F3 = 3085 kg. Jeśli dotyczy DMC pojazdu + DMC przyczepy, to przekraczam wartość o 100 kg.

Edytowane przez luk80 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli max pakujesz auto do wartości 3085-1300=1785 kg.

 

Niestety proporcje zestawu nie należą do "szaleństw drogowych" tylko decydują o bezpieczeństwie na drodze.

 

Jaka jest masa własna przyczepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Otrzymałem propozycję kupna przyczepki Thrun - Eicker TM5. Przyczepa jak dla mnie bardzo fajna. Pierwszy właściciel. Wszystkie elementy sprawne. Zgodnie z zapisem w briefie masa 1300 kg. 

Autko jakie posiadam to Dacia Lodgy 7 os., Masa własna G  =1298 kg, DMC F1/F2 = 1885 kg, DMC zespołu pojazdów F3 = 3085 kg, O1= 1400 kg, O2 = 640 kg.

 

 

jak dla mnie do masz dość sporą dopuszczalaną przyczepę przy tej masie własnej....  ja tez mam auto 7-os i mam tylko 1300 DMC budy...  :hmm:  Podchodziłbym do tego ostrożnie.... prawie 1900 kg.... hmmmm  :hmm:

 

Dacia Lodgy będzie się bardzo męczyła przy tak dużej przyczepie.

 

Właściwie nie wiemy jaki tam silnika kolega ma :) Ale jeśli Zafira 1,8 daje radę  :hmm: Oczywiście szału nie ma ale  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkuje dalej. Dzisiaj usłyszałem w komendzie, iż przyczepy nie mogę ciągnąć z uwagi na :" ..Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć - masy własnej pojazdu". Nijak się to ma do wcześniejszego linku gdzie jest napisane, że rzeczywiście nie może przekroczyć ale DMC pojazdu. Jeśli tak mają wyglądać kontrole i znajomość prawa to będzie fajnie.

 

Miodzio a nie jest przypadkiem tak że wartość F3 w DR określa sumę DMC pojazdu i przyczepy i jeśli jest przekroczona to takim zestawem nie mogę się poruszać ? Nie powiem, że Twoje wyliczenie bardzo mi przypadło do gustu :-)

Co do masy własnej przyczepy takiej wartości nie mam nigdzie podanej, a właściwie wygląda to tak na " Fahrzeugschein":

- pkt. 14 "Leergewicht kg = "-"

- pkt. 15 "Zul. Gesamtgewicht kg = 1300

- pkt. 16 "Zul. Achslast kg vorn : "-", mitten: "-", hinten: 1300

Fahrzeugbrief to samo. Cała reszta pusta. Przyczepa nigdy nigdzie nie jeździła.

 

Aktualnie prowadzę korespondencję z Renault Polska na temat wartości wpisanych w świadectwie zgodności i DR. Inni użytkownicy też tak mają jeśli chodzi o Dacie. Występują różnice jeśli chodzi o wersje silnikowe. Chociaż jest jeden przypadek, że ta sama wersja  pojazdu ma różne wartości o 10kg i nikt nie wie czemu.

 

Co do silnika to teraz na pewno będe na celowniku jak szczele moje 1,2 litra :-). Ale co tam. Moc = 115 KM, moment obrotowy = 190 Nm w przedziale od 2000 - 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że szkoda twojego czasu na jakieś korespondencje czy zmiany, Możesz legalnie jeżdzić tym zestawem tylko tak jak koledzy pisali wyżej rozsądnie załaduj zestaw i w drogę, a jak się trafi jakiś nie douczony policjant to nie przyjmuj mandatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poświęcony czas. Dzięki waszej pomocy  zrozumiałem o co chodzi w tych "przepisach" i jak się ewentualnie przygotować do rozmowy z "funkcjonariuszem". Kamień spadł mi z serca, że nie muszę myśleć o zmniejszeniu DMC. A jak przyprowadzę przyczepkę to od razu na wagę idzie dla własnego spokoju ducha.

 

P.S. Odbyłem jeszcze jedną rozmowę telefoniczną z wcześniej wymienionym Panem aspirantem WRD. Tym raz powołał się na art. 88 PRD :rolleyes: .  Mam nadzieję, że będzie to jedyny którego spotkam w przyszłości na swojej drodze a powołujący się na "wirtualny" art.88.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

witam, założę nowy wątek nt. zmiany dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. wbrew negatywnym opiniom, i innych "cudów" które słyszałem i czytałem, chciałbym się podzielić informacjami, ponieważ można to zrobić, i wszystko zgodnie z prawem. jeżeli chodzi o przyczepę aby zmienić dmc w trzeba dokonać zmian konstrukcyjnych, jeżeli o auta tu można i w górę i w dół, jeżeli zmieniamy np. przeznaczenie auta.

bardzo ważne! wszystkie zmiany, muszą być dokonane w zakresie homologacji danego pojazdu,tzn. "zgodnie z danymi technicznymi producenta pojazdu." - tak więc, żeby w ogóle zacząć temat, należy sprawdzić np. na tabliczkach lub u producenta, lub przedstawiciela czy można.

(...)

dodatkowe info.

https://powiatmyszkowski.eboi.pl/Procedure/Details/df10d1c6-68da-42ae-a1fe-b58e6f8f3691

 

powodzenia...:-]:ok::winner:

 

A co z przyczepą SAM?

Chcę zwiększyć DMC przyczepy z 750kg na 1500kg. Przyczepa typu SAM, ma hamulec najazdowy AL-KO. Oś to samoróbka, gruba rura, na resorach piórowych, piasty kół i elementy hamulcowe pochodzą z Żuka, koła 15" pochodzą z Lublina.

Da się zmienić DMC czy się nie da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z przyczepą SAM?

Da się zmienić DMC czy się nie da?

 

Poszukaj może w innych tematach na forum. W tym temacie jest mowa o obniżeniu DMC budki fabrycznej.

Ponieważ wiele usób np. w wydziale komunikacji nie zna się czasem na przepsach i najszybszą odpowiedzią jest "nie da się", najlepiej udaj się do naczelnika wydziału kounikacji, bo to on oststecznie zdecyduje czy będziesz miał w dowód wbitą ewentualną zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.