Skocz do zawartości

BOJLER TRUMA TT-2 letnia woda


SEBASTOS

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Moim zdaniem, masz odwrotnie podłączone rurki wody zimnej i ciepłej i to po obydwu stronach termy. Niebieski kolor rurek (woda zimna) ma być na dolnych króćcach termy.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno to wyglądać:

 

post-8228-0-32944400-1414017335_thumb.jpeg

 

Zamień miejscami rurki i sprawdź działanie, powinno być OK.

Zrób to z każdej strony termy, ponieważ jeden z zaworów jest nie tylko spustowym, ale i napowietrzającym (w termie podczas ogrzewania wody wytwarza się niewielkie podciśnienie). Z tego powodu nie wolno stosować na przewodzie od pompki do termy zaworu zwrotnego. To samo dotyczy pompki wody, są wersje z zamontowanym zaworem zwrotnym. Jeśli pompka była przez kogoś zmieniana i przez niewiedzę, założona w wersji z zaworem zwrotnym, to będzie to negatywnie wpływać na pracę instalacji, więc przy okazji sprawdź. Stąd była moja prośba o foto pompki wody.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze mozesz miec racje ...poszukalem w sieci wczoraj bo mi twoj post spokoju nie dawal i mozesz miec racje....z tymi rurkami a jesli chodzi o popmpke zrobie dzis foto ale co zauwazylem ze po kazdym uzyciu wody obojetnie jakiej czy cieplej czy zimnej po zakreceniu kranu przez chwile bulgocze w zbiorniku jakby woda sie cofala....a po jakims czasie po odkreceniu wody  wody trzeba chwile zaczekac zanim cos poleci jakby uciekala z instalacji.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.truma.com/downloadcenter/therme_installation_pl.pdf

 

 

 

Z tej instrukcji montazu (link) i filmiku z youtube tez wynika ze mam podlaczone odwrotnie....zasilanie od dolu...dlatego tez po wykorzystaniu goracej wody w ilosci 3 szklanek temperatura wodynagle spada i robi sie letnia....zapewne tak sie dzieje  bo z gory naplywa juz zimna woda i grawitacyjnie miesza ją  tak dokladnie z goraca ze z goracej robi sie letnia....natomiast jesli zasilenie bedzie od dolu to zimna woda bedzie na dnie termy naplywala a woda goraca nadal bedzie w górnej czesci bojlerka i spokojnie  woda leciala do kranu z wysoka temperatura...teraz to chyba rozumiem ale dzis przeloze wezyki i upewnie sie ze m,asz racje....jak tak to stawiam flaszke Kristofer...hehehhee

Edytowane przez SEBASTOS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRISTOFER!!!!!!

Potwierdzam że po przelozeniu weza zasilajacego na dół a od cieplej wody na góre  goracej wody mam pod dostatkiem nawet 53stopnie i leci tak dlugo ze zdaze zapewne dzieciaki wykapac, poniewaz jest tak goraca ze trzeba ja z zimna mieszac!!!!!Dzieki Kristofer to TY dojrzales to bledne podłączenie!!!!!Fakt ze grzalka byla do wymiany bo poza bojlerem nie nagrzala wody w wiaderku nawet do 40 stopni w 40 minut bo ja termostat rozlaczal....ale pozostaje jeszcze sprawa podlaczenia tych  spustów poniewaz narazie zostawilem tak jak bylo gdzyz nie da sie zamienic  ze wzgladu na dlugosc wezykow..przyjrzyj sie zdjeciu i podpowiedz jak sprawdzic ktory zawor jest spustowy a ktory z tym odpowietrzaniem bo mam tak dociete rurki ze odwrotnie nie da sie ich podlaczyc ale moglbym zamienic same koncowki wezy co wchodza do zaworw...a kolory wezy wtedy nie beda tak istotne wazne zeby byly dobrze podlaczone....raz jeszcze WIELKIE DZIEKI ZA UDZIELONA POMOC!!!!!!!!!

post-17729-0-12925400-1414054155_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden problem zalatwiony to pojawil sie kolejny KRAN w kuchni cieknie tak ze nalewa sie woda do szuflady z wkladka na widelce łyzki.....jak nie urok to sraczka!!!!wiec wyjalem szuflade i patrze i patrze i widze ze cieknie splywa z góry po kabelkach zsilania i leci na podloge ....co to jakas uszczelka czy jak?naprawialne te krany ...ponizej foto......POMOCY !!!!

post-17729-0-39565600-1414057353_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że udało mi się Ci pomóc. Zawsze powtarzam, że kilka zdjęć mówi więcej, niż setki słów, dlatego od zdjęć należy zaczynać.

1) Pompka jest OK
2) Te zawory, które widzę na Twojej fotce, to są tylko spustowe, stosowane do listopada 1999 (termy TT). Po tej dacie już       były zawory o numerze 40020-00900 (spustowo - napowietrzające) i termy "TT 2". Jeśli wszystko działa, to tymi rurkami i    zaworami spustowymi się nie przejmuj. Ważniejszą kwestią jest, aby w przewodzie    wodnym od pompki do termy nie było    przeszkód np. w postaci zaworu zwrotnego, a to masz OK.
3) Na wstępie upewnij się, że cieknie z baterii, a nie spod uszczelki między nią, a zlewozmywakiem. Większość baterii wodnych jest w pewnym stopniu rozbieralna (wymienia się np. o-ringi uszczelniające, mikro-przełączniki    lub zawory ceramiczne - jeśli instalacja wody jest ciśnieniowa). Musisz wymontować tą baterię i dokładnie ją przejrzeć,    może da się tą nieszczelność naprawić, może zlokalizujesz, co jest przyczyną ? Jeśli Ci się nie uda, to pozostanie jej    wymiana na nową. Większość modeli można kupić nawet na All... lub w sklepach karawaningowych. Opaski na przewodach    wodnych masz chyba jednorazowe, więc przygotuj sobie dwie nowe o odpowiednim rozmiarze. Przed założeniem przewodów wody    na baterię, odetnij początkowe kawałki (ok. 1,5 cm), na których były stare opaski, aby nowe założyć na nieodkształcony    koniec przewodu.
 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam do Was takie szybkie pytanie: do spuszczania wody z termy , aby mróz nic nie uszkodził wystarczy spuścić wodę spustami jak w poście 23 ? Czy to wystarczy , czy trzeba coś przedmuchać? (Domyślam się, że taką informację znalazł bym na forum, ale tak na szybko chciałem... Dlatego błagam o wybaczenie za lenistwo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic o Twojej instalacji wodnej, ale teoretycznie powinno wystarczyć. Oczywiście powinieneś wcześniej spuścić (wypompować) wodę ze zbiornika głównego, "odkręcić" wszystkie krany i w tej pozycji je już na zimę pozostawić, a dopiero po tych czynnościach otworzyć wspomniane zawory od termy. Pompka wody powinna popracować kilkadziesiąt sek. "na sucho". Gdybyś miał okazję z tak otwartymi kranami i zaworami przejechać się z przyczepą kilka km, to wszystko powinno się ładnie opróżnić. Zawsze po opróżnieniu instalacji z wody tak robię i nigdy nie zauważyłem, by gdzieś pozostała. Pamiętaj przy okazji o toalecie ;)

Pytanie zadajesz pod koniec lutego. To trochę dziwna pora na takie "przed-zimowe" czynności, bo okres zimy mamy w pełni.

Mam nadzieję, że tylko "teoretyzujesz", a wodę spuściłeś przed mrozami, które były. :D

PS

Masz rację i wszystko jest na forum, było dawno omówione.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, bo 2 tygodnie temu tą budę dopiero kupiłem, a przyryzykowałem trochę i nie sprawdziłem spłuczki i termy (TT2) . Przy wolnej sobocie nie wytrzymałem i korzystając z okazji plusowej temperatury zalałem wodę do toalety i instalacji wodnej...

Generalnie zrobiłem tak jak mówiłeś :spuściłem wodę ze zbiornika, odkręciłem krany na sucho kilka razy po kilka sekund i odkręciłem te wspomniane wyżej kurki spustowe. Mówisz że powinno wystarczyć?

A tak na marginesie terma działa i szczelna , spłuczka również , więc jest ok.

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinno wystarczyć, ale jak wspomniałem - nic o instalacji wody w Twojej przyczepie nie wiem (np. czy jest standardowa, czy może ciśnieniowa), nawet zdjęć nie widziałem. Zresztą, moim zdaniem, niewielkie resztki wody (śladowe ilości), które mogłyby gdzieś zostać, nie są w stanie zrobić krzywdy urządzeniom. Trzeba jedynie pozostawić "otwarte" krany i zawory, oraz "suchą" pompę, co osiągniemy, gdy włączymy ją na kilkadziesiąt sekund pracy już po całkowitym spuszczeniu wody i przy otwartych kranach.

Niektórzy dmuchają powietrzem w instalację, ale może jest tak "pokręcona", że są jakieś miejsca, z których można ją usunąć jedynie w ten sposób :hmm:  Ja zawsze spuszczam całkowicie kilka kilometrów wcześniej, zanim dojadę na miejsce, w którym przyczepka zimuje. To wystarcza, aby przy otwartych zaworach wytrzęsło wodę ze wszystkich zakamarków instalacji.

 

PS

Jeśli spuszczałeś częściowo wodę ze spłuczki do kasety WC, to kasetę też musisz opróżnić ;)

Tylko przypominam, gdybyś zapomniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.