Skocz do zawartości

Dethleffs RD 1A elektryka


Trotyl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy na forum i szukam odpowiedzi na dręczące mnie pytania :) Najlepiej od posiadaczy tego modelu przyczepy.

 

Kilka dni temu kupiłem swoją pierwszą przyczepę Dethleffs RD 1A - napis CAMPER od strony auta, rok produkcji 1990.

Mam zamiar podłączyć ją na stałe pod 230V a na wyjazdach pod jakiś akumulator 12V.

 

1. Wtyk na 230V znalazłem na boku przyczepy (ten 16A a'la siła) i po nim na dniach podłączę się do sieci - domyślam się, że lodówka będzie działać, oświetlenie na 230V też, nie wiem jak sprawa wygląda z pompką wody w kranie.

2. gdzie podłączyć akumulator 12V ? Raczej nie widzę gotowego, fabrycznego przyłącza ani żadnej tablicy z bezpiecznikami.

W łazience, obok pompki i zbiornika z wodą - namierzyłem białe "coś" wyglądające jak akumulatorek lub transformator, do którego jest podpięta pompka oraz wychodzą przewody do kuchni i wchodzą do kostki bez opisu z wieloma innymi przewodami. Ta kostka jest w szafce pod zlewozmywakiem, obok jest włącznik hermetyczny prowadzący do puszki z opisem 12V.

 

Dodam zdjęcia jutro jak będę w przyczepce.

 

Aby było wesoło, po podpięciu przyczepki do auta fabrycznym przewodem (okrągły z 9 pinów jak od starej przyczepki) - działa mi oświetlenie zewnętrze campera, światła obrysowe a w środku przyczepy ciemności - nic nie działa tak jakby nie dochodziło 12V do wnętrza.

Dlaczego ? Może jest jeszcze jakiś włącznik, którego nie odkryłem ?

 

Będę wdzięczny za pomoc - na elektryce się znam, lecz na razie nie ogarniam tej instalacji a nie chcę czegoś uszkodzić bo skąd brać części zamienne, hi hi...

 

Tak na marginesie, próbuję też ustalić gdzie znajduje się nr. VIN oraz tabliczka z ciśnieniami opon - w schowku z przodu, przy kole zapasowym jest tylko tabliczka z wagą i nic innego nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączysz z zewnątrz pod 230V - to powinieneś mieć również częściowo i zasilanie na 12v. Pompka wody działa na 12V, tak samo powinieneś mieć dodatkowo nad kuchenką /w kloszu/ również oświetlenie 12V, to samo tyczy się szafki w łazience /oświetlenia przy szafce w szafce/.

Zerknij w pojemniki pod poduchami i w szafie czy nie będzie jakiejś przetwornicy na 12V.

Daj jak najwięcej fotek, to będzie łatwiej.

Nie ma gniazd na 9 pin. Są na 7 lub 13. Podstawowe /stare i PL/ to z 7 pin, i na tej wtyczce nie będziesz miał oświetlenia wewnątrz przyczepy. Tutaj będą obowiązkowe światła zewnętrzne.

Czasami /w zależności jakie masz lampy tylne/ tzn. np. nie ma wstecznych, to można wykorzystać ten przewód do oświetlenia wewnętrznego, lecz nie zdaje to egzaminu, gdyż i samochód by musiał mieć włączoną stacyjkę i bieg wsteczny.

Numer Vin będziesz miał na ramie, co do ciśnienia, to się nie wypowiadam - bo też na przyczepie tego nie miałem /miałem w instrukcji/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Dziś spędziłem trochę czasu aby dojść do ładu z elektryką oraz zrobiłem kilka zdjęć.

Mam taką przyczepę:

 

W łazience są takie ustrojstwa:

Domyślam się, że to białe na ścianie to trafo 230/12V, jest też jakiś włącznik na ścianie widoczny po lewej stronie 2 zdjęcia -  ale nie bardzo wiem co to jest to białe, z którego wychodzą podłączenia do pompki i do kuchni.

Z kolei ta kostka i pajęczyna w kuchni w szafce to rekord świata - żadnego opisu i kolory kabli zupełne nie w standardzie SI.

Ponadto jest tam też włącznik, który prowadzi do puszki 12V.

Mam tam też luźne przewody - podobno był do nich podłączony akumulator.

Nigdzie indziej nie znalazłem żadnych przetwornic ani tablicy z bezpiecznikami - tylko to co na fotkach.

 

post-17625-0-98897000-1410713789_thumb.jpg

post-17625-0-27199400-1410713949_thumb.jpg

post-17625-0-73333100-1410714031_thumb.jpg

post-17625-0-76854100-1410714060_thumb.jpg

post-17625-0-70165300-1410714089_thumb.jpg

post-17625-0-51046400-1410714108_thumb.jpg

post-17625-0-31727500-1410714453_thumb.jpg

post-17625-0-20461200-1410714486_thumb.jpg

post-17625-0-31857300-1410714517_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foto 3 - to przetwornica z 230 na 12;

foto 2 - to może być wyłącznik krańcowy, z pomocą którego można np. zapalić światło lub załączyć kranik-pompkę. Tutaj to musisz "iść" po kabelku do celu.

foto 8 - /przedostatnie/ to może być tzw. kostka do której idą przewody z głównego kabla który jest podłączony do holownika, a następnie już w przyczepie są inaczej rozprowadzane i idą do oświetlenia lamp tylnych i obrysowych.

foto 9 - musisz zobaczyć dokąd "idzie" ten przewód żółto-zielony /pod przyczepą, oraz przy okazji te inne przewody które idą w podłogę.

Co do innych fotek, to naprawdę nie wiem do czego może służyć ta "kostka" oraz to białe pudełko-skrzyneczka. Po zielonym znaku-logo, też nie powiem i nie wiem.

Natomiast dziwi mnie, kto takie ustrojstwa montuje w takim miejscu /łazienka/ gdzie obok stoi zbiornik z wodą i często uzupełnia się np. inną bańką n. 5-cio litrową. Woda zawsze może się rozlać.

To moje przypuszczenia i zawsze mogę być omylny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak:

w tym plastiku masz pewnie miejsce na akku o małej pojemności (jakieś tam ok. 7Ah) i działa wtedy pompka na 12V "na czas przejazdu". Maszt tam napis wejście (= i -) oraz wyjście. Logo nie ma tu znaczenia gdyż opakowanie jest inwencją własną twórcy tej instalacji. 

 

Jeżeli chodzi o ten zasilacz to ma on dwa wejścia:

- 230V

- 12V 

oraz wyjście 12V.

Działa to tak, że jak masz 230V to działa jako transformator i zasila pompkę wody. A jak nie ma podpiętego 230V a jest ten akumulatorek to działa ajko przekaźnik. 

Czyli takie coś co było pradziadkiem energobloków. Ale spisuje się nieźle :) mam to też u siebie.

 

Jeżeli chodzi o oświetlenie wnętrza to na 7pin`owe wtyczce często zasilanie środka jest prowadzone w starszych przyczepach po pinie od światła przeciwmgłowego tylnego a nie po wstecznym jak pisze kolega (takiego pinu wcale nie ma w 7 pin).

 

Więc podepnij pod autko, włącz zapłon i przeciwmgłowe tylne i zobacz czy pojawiło się 12V w cepce w środu (pompka + oświetlenie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja w swoim Burstnerze z 1987 roku właśnie tak mam, że oświtlenie wnętrza budki jest po właczeniu tylnego światła przeciwmgłowego. Oczywiście jest to przy instalacji 7 pinowej.

Edytowane przez kawa221 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dawno mnie nie było ale kładłem linię 230V do zasilania przyczepy na stałe na czas postoju poza sezonem.

Teraz jak już mam zasilanie to widzę co działa a co nie i tak:

- działa oświetlenie na 230V

- działa lodówka na 230V

- działa pompka wody na transformatorze 230/12V

 

natomiast nie działa nic co potrzebuje 12V - ani oświetlenie ani lodówka.

Muszę rozgryźć gdzie mi nie wychodzi 12V z tego "bloku KAMA" z 4 zdjęcia.

Raczej nie ma tam akumulatora gdyż po odłączeniu zasilania 230V pompka nawet nie stęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten transformator jest na 99% podłączony tylko pod pomkę wody i to wszystko. On nic więcej nie zasili. 

Zasilanie 12V do cepki na np. oświetlenie masz prowadzone z samochodu po gnieździe haka (przy wtyczce 7 pin, będzie to po świetle przeciwmgłowym tynym) a przy instalacji 13 pin to chyba pin nr 9 o ile dobrze pamiętam (lub 10 - ale ten to do lodówki chyba jest wykorzystywany). 

Nie masz co szukać, tu trzeba delikatnie przerobić instalację (ja u siebie będę własnie tak przerabiał na nowy sezon). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strus 251 dobrze prawi. Ten transformator zasila tylko pompkę, a oświetlenie 12v pojawia się po podpięciu budy do gniazda samochodu i po załączeniu światła przeciwmgłowego tylnego.

Pozdrawiam.

Edytowane przez kawa221 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie pomyślałem, że to tylko do pompki ale 12V - 30 VA to trochę aż nadto do samej pompki :)

Trochę mnie zastanawia ta pajęczyna urządzeń podpiętych (fotki 4-6) - czemuś to musi służyć i być może ktoś już próbował dokonywać przeróbek.

Jutro się temu przyglądnę na spokojnie i zobaczymy co to jest.

Docelowo mam przygotowane 12V z zasilacza komputerowego, więc nie będzie to problemem mając zasilanie 230V.

 

A jak pompka zareaguje jak mam teraz 230V a podłączę wspomniany zasilacz do instalacji 12V - nie upali tego transformatora jak nagle będą 2 zasilania ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja pompki i oświetlenia to powinny być niezależne instalacje. 

Przynajmniej przy takim zasilaczu jaki masz teraz :).

Co do ilości przewodów to wiesz, jak jak swoją kupiłem to usiadłem z miernikiem w łapce, pomierzyłem, popatrzyłem, pomyślałem i z instalacji wywaliłem jakieś 3-3,5 mb przewodów (łącznie z różnych miejsc). 

Zrobiłem to po to bo ktoś pokombinował z różnymi mostkami, przejściami itd ale zupełnie niepotrzebnie. Może i u Ciebie dałoby to radę uprościć ale to trzeba obejrzeć i pomierzyć a na podstawie zdjęć nikt tak nie da 100% odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś tak jak kolega @strus251 proponował, pomierzyłem, posprawdzałem i już mam wszystko zrobione wg. własnego pomysłu.

 

Pompkę, lodówkę i oświetlenie mam zasilane z 230V, mam podpięty dodatkowy zasilacz komputerowy, z którego mam 12V dla dodatkowego oświetlenia, pompki a przy okazji mam w rezerwie 5V i 3.3V gdyby było do czegoś potrzebne :)

Instalacja jest już rozszyfrowana, zrobiłem resztę tak jak planowałem i jestem zadowolony z efektu końcowego.

 

Dziękuję Koledzy za pomoc i cenne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ja tez jestem nowa,kupilam w pazdzierniku 2014 Hooby Clasik i jest problem z zasilaniem na 12V na 230 wszystko dziala .. niby jakas przetwornica jest ale ja i maz nie znamy wogole pojecia elektryki .. to ma swiecic itd.. Najchetniej zlecilabym komus zeby mi to zrobil..mieszkam kolo Zielonej Gory moze znalazlby sie elektryk w poblizu?Moze to jest smieszne dla kogos kto sie zna ,ale dla mnie problem .

Pozdrawiam 

                          Surzykiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.