Skocz do zawartości

wymiana amortyzatorów ALKO


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

Zamieszczam jeszcze bardziej szczegółowe rysunki z oryginalnych materiałów firmy AL-KO , które ułatwią sprawę:

 

post-8228-0-59695700-1406482157_thumb.jpg

 

post-8228-0-61517000-1406482156_thumb.jpg

 


(nawiasem pisząc powinni to na swojej stronie i w swoich broszurach uwzględnić, przecież ich amortyzatory kupują właściciele raczej starszych niż nowszych przyczep :/ . Zakładając ze nie miałbym pojęcia o istnieniu Naszego forum, kupił bym amory, wszedł na ich stronę, pobrał ww. instrukcje i zamontował tak jak pokazali... i mogła by się stać tragedia.)

 

Rozwiązania w "starszych" i najnowszych przyczepach są te same i sprawdzone od wielu lat, wiec nie ma potrzeby ich zmieniać.

Jedynie w baaardzo starych przyczepach są różnice, ale i dla nich występują na rynku zamienniki. Przyczepa kilkunastoletnia nie jest przyczepą "starą". 

Kolejną sprawą jest fakt, że samodzielne wymiany są popularne wśród rodzimych użytkowników, a w większości przypadków ma zarabiać serwis, w którym dokładnie znają wszelkie niuanse prawidłowego montażu wszystkich podzespołów ;)

Z oczywistych powodów, żaden producent, do jakiegokolwiek urządzenia, nie zamieszcza w ogólnodostępnych miejscach instrukcji serwisowych dla swoich wyrobów (dostęp maja tylko autoryzowane serwisy), a tylko one zawierają komplet wszystkich niezbędnych informacji technicznych.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

no to musze o to zapytać :)

skoro nasze przyczepy nie są stare a instrukcje alko (wszystkie które widziałem) pokazują ze dolne oczko amortyzatora ma być zamontowane po "wewnętrznej" stronie zaczepu (tj. nie "od opony") a w naszych da się jedynie zamontować "wbrew" zaleceniom .. to o co chodzi ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest w żadnym przypadku "wbrew zaleceniom", skąd taki wniosek :niewiem: .
Pokazałem na rysunku, który sam wklejałeś, trzy sposoby mocowania amortyzatora właśnie w/g zaleceń AL-KO. (Sorry za rysunek, ponieważ jest nieudolny i nie zachowuje wszelkich realnych kątów poszczególnych elementów, jednak jego celem było wyłącznie pokazanie trzech prawidłowych opcji mocowania amorka :skromny: ).
Wszystkie trzy są prawidłowe, a wśród nich jest sposób, który zastosowano w naszych przyczepach.
Dlaczego akurat taki, a nie inny, to wyjaśniałem na samym początku posta #29 i w żadnym razie wiek przyczepy nie ma nic do tego:
"AL-KO dopuszcza trzy sposoby mocowania amortyzatorów, a zależy to m.in. od typu / wymiarów ramy, typu osi / wahacza oraz parametrów koła, a nawet typu przewidzianego amortyzatora (mimo, że najpopularniejszy, to nie tylko Octagon jest montowany) Ostateczny sposób wybiera producent przyczepy".
Dodam jeszcze, że w/w elementy ( typ / wymiar ramy, typ osi / wahacza, parametry koła i rodzaj amortyzatora) wymusza konstrukcja nadwozia przyczepy, rozkład mebli, położenie środka ciężkości, DMC i pewnie jeszcze kilka innych spraw.
Przykładowo oś, są różne, różne też są sposoby jej montażu do ramy, wahacz może wystawać poza obrys ramy też w różny sposób, ramy choć podobne, to posiadają różne wymiary i sposób złożenia, inna może być nośność koła i jego osadzenie itd., itp. W tym wszystkim musi się znaleźć miejsce dla amortyzatora.
Sam się przekonałeś, że wystarczy kilka mm różnicy wymiarów i amortyzatora nie uda się zamontować w sposób, którego próbowałeś (może np. ocierać o ramę). Nie można się sugerować tym, że w jakiejś zupełnie innej przyczepie lub ulotce reklamowej, amor jest akurat tak zamontowany, bo tam wymiary zastosowanych podzespołów i ich wzajemny montaż mogą na to pozwolić, a w Twojej przyczepie już tak nie będzie.
Na podstawie wszystkich danych, producent przyczepy wybiera dla danego jej modelu, jeden z trzech pokazanych wariantów mocowania amortyzatora, a jak wspomniałem, niezależnie z którym z tych trzech się spotkasz, każdy jest zatwierdzonym przez AL-KO i prawidłowym.
Podobnie można się pytać: dlaczego jedna przyczepa ma centrowanie koła przy pomocy otworu centralnego, a inna za pomocą śrub mocujących; dlaczego w jednej jest osadzenie ET 26, a w innej ET 30; dlaczego tu koło ma pięć śrub, a inne tylko cztery; no i np. dlaczego u Ciebie są amortyzatory, skoro w wielu przyczepach ich w ogóle nie ma.
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) myślałem ze sprawa budowy ram jest bardziej "zero-jedynkowa" i nie ma tylu wer. wariantów wpływających na montaż różnych elementów, w tym amortyzatorów.

ok. dal mnie temat już raczej zamknięty :) ... amortyzatory zamontowane . buda czeka na wyjazd :)

pozdr i dzięki za poświęcony czas. mam tez nadzieje ze informacje tu zawarte posłużą kiedyś innym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak informacyjnie gdyby ktoś szukał to znalazłem takie cóś :

zgodnie z Polską Normą PN-M-82054 wyróżniamy 6 klas wytrzymałościowych w nakrętkach: 4, 5, 6, 8, 10, 12.

 

za to śruby zgodnie z Polską Normą PN-M-82084 wyróżnia się poniższe klasy wytrzymałości:
3.6 -  (Rm [MPa] – 300; Re [MPa] – 180) – stal niskowęglowa
4.6 – (Rm [MPa] – 400; Re [MPa] – 240) – stal nisko- lub średniowęglowa
4.8 – (Rm [MPa] – 400; Re [MPa] – 320) – stal  nisko- lub średniowęglowa
5.6 – (Rm [MPa] – 500; Re [MPa] – 300) – stal nisko- lub średniowęglowa
5.8 – (Rm [MPa] – 500; Re [MPa] – 400) – stal nisko- lub średniowęglowa
6.8 – (Rm [MPa] – 600; Re [MPa] – 480) – stal nisko- lub średniowęglowa
8.8 – (Rm [MPa] – 800; Re [MPa] – 640) – Stal niskowęglowa z dodatkiem stopowym (np. bor, mangan lub chrom), hartowana i odpuszczana. Temperatura odpuszczania 425 stopni C. Stal średniowęglowa hartowana i odpuszczana. Temperatura odpuszczania 450 stopni C.
10.9 – (Rm [MPa] – 1000; Re [MPa] – 900) – Stal niskowęglowa z dodatkiem stopowym (np. bor, mangan lub chrom), hartowana i odpuszczana. Temperatura odpuszczania 340 stopni C. Stal średniowęglowa hartowana i odpuszczana. Temperatura odpuszczania 425 stopni C.
Stal niskowęglowa z dodatkiem stopowym (np. bor, mangan lub chrom), hartowana i odpuszczana. Temperatura odpuszczania 425 stopni C.
Stal niskostopowa (powinna zawierać co najmniej jeden ze składników stopowych takich jak chrom, nikiel, molibden lub wanad). Temperatura odpuszczania 425 stopni C.
12.9 – (Rm [MPa] – 1200; Re [MPa] – 1080) – Stal niskostopowa (powinna zawierać co najmniej jeden ze składników stopowych takich jak chrom, nikiel, molibden lub wanad). Temperatura odpuszczania 380 stopni C.

 

ponadtto :)  należy dobierac nakrętki do twardości śrób - czyli np. śróba 5,6 lub 5.8 a nakrętka 5 (a już nie 6 czy 8 )

Edytowane przez cicik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie odnośnie amortyzatorów mój Carvelair ma ma masę własną 689 kg ,dopuszczalna masa całkowita to 1000 kg jakie powinienem zastosować amortyzatory do 900 kg czy do 1300 kg pytam dla tego bo obecnie mam kolor czarny jak czytałem jakieś uniwersalne chyba.... a chciałbym wymienić bo mają z 20 lat

 

Pozdrawiam Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mam pytanie odnośnie moich amortyzatorów do mojej przyczepy (jakie powinienem zastosować). Buerstner City ma masę własną 664kg, dopuszczalna masa całkowita 820kg no i ma parę latek - 34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy po wymianie amorów podniesie się trochę buda do góry, czy amorki mają jakiś wpływ na wysokość  :hmm: moja cepa ma juz 26 wiosen i czort wie kiedy ktos je wymieniał :oslabiony: czy wo gule były wymieniane 

Edytowane przez haras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie moich amortyzatorów do mojej przyczepy (jakie powinienem zastosować). Buerstner City ma masę własną 664kg, dopuszczalna masa całkowita 820kg no i ma parę latek - 34.

 

Witam !

Jakieś dobre fotki by się przydały, aby można było cokolwiek zobaczyć. :hmm:

Nic nie piszesz, jaka jest rama, czy są jakieś amortyzatory, czy są mocowania dla nich itd. Sama DMC przyczepy, to zbyt skąpa informacja.

A ja mam pytanie czy po wymianie amorów podniesie się trochę buda do góry, czy amorki mają jakiś wpływ na wysokość  :hmm: moja cepa ma juz 26 wiosen i czort wie kiedy ktos je wymieniał :oslabiony: czy wo gule były wymieniane 

Amortyzatory mają b. duży wpływ na bezpieczną jazdę, pracę wahaczy, a nawet na stan całej przyczepy.

Niestety, nie mają żadnego wpływu na zmniejszenie ugięcia wahaczy, czyli wysokość przyczepki od ziemi.

Po tak długim czasie, amortyzatory powinieneś wymienić, bo moim zdaniem są już dawno bezużyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze Kristofer że sie orientujesz w temacie zawieszenia/układu jezdnego tak z ciekawości cie zapytam a jak wyglądała by wymiana tych czterech wałków z gumy w osi ktore resorują 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by było poszukać, jest chyba gdzieś na forum temat o tym i były tam namiary na firmy, które to robią.

Wałki wymienia się po obydwu stronach osi (podobnie, jak amortyzatorów nie wymienia się pojedynczo, tylko parami).
Zależy jaka jest oś, nie każdy typ łatwo się robi. Można tez poszukać na Alle...., bo te firmy tam również się prezentują.
Tak pierwsze. lepsze z brzegu:
http://allegro.pl/czesci-do-innych-pojazdow-18553?description=1&order=m&string=wymiana+wa%C5%82k%C3%B3w+gumowych&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-3-mt-0113

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zamieszczam jeszcze bardziej szczegółowe rysunki z oryginalnych materiałów firmy AL-KO , które ułatwią sprawę:

 

attachicon.gifMontaż amortyzatorów AL_KO 1.JPG

 

attachicon.gifMontaż amortyzatorów AL_KO 2.JPG

 

 

Rozwiązania w "starszych" i najnowszych przyczepach są te same i sprawdzone od wielu lat, wiec nie ma potrzeby ich zmieniać.

Jedynie w baaardzo starych przyczepach są różnice, ale i dla nich występują na rynku zamienniki. Przyczepa kilkunastoletnia nie jest przyczepą "starą". 

Kolejną sprawą jest fakt, że samodzielne wymiany są popularne wśród rodzimych użytkowników, a w większości przypadków ma zarabiać serwis, w którym dokładnie znają wszelkie niuanse prawidłowego montażu wszystkich podzespołów ;)

Z oczywistych powodów, żaden producent, do jakiegokolwiek urządzenia, nie zamieszcza w ogólnodostępnych miejscach instrukcji serwisowych dla swoich wyrobów (dostęp maja tylko autoryzowane serwisy), a tylko one zawierają komplet wszystkich niezbędnych informacji technicznych.

IMHO

 

To jak mam rozumieć rysunek skoro wymiar B to minimum 258 mm , a specyfikacja amortyzatorów mówi , że wymiar po ściśnięciu jest 260 mm ?

Mam rozumieć , że przy podniesionej przyczepie , amortyzator jest ściśnięty na max :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.