Skocz do zawartości

Punkty nabijania i wymiany butli z gazem w Polsce


jarobaro

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie ratujcie! kupiłem butle 5 kg i nie mogę w Trójmieście znaleźć miejsca gdzie je napełniają. Wszędzie tylko wymiana i to w dodatku tylko 11 kg. Przy okazji -  nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo kupiłem butle 5 kg ale z gwintem jak u 11 kg. Może ktoś coś wie na ten temat?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

to ja dodam tylko, że punkt o którym wspomniałem nabija butle całkowicie legalnie, gazem z sieci, są tam homologowane wagi, cały obiekt codziennie według obsługi jest plombowany na zamknięcie i bardzo często kontrolowany (podatki, akcyzy ?)

 

co jest najważniejsze - jak jest butla 5kg, a w środku jeszcze zostały 3 kg gazu to płaci się tylko za dobicie 2 kg a nie za całe 5kg - co kiedyś spotkałem w innym nie istniejącym już punkcie.

 

poprawiam literówki moje

 

1)kemping Miłków koło Karpacza w stronę Jeleniej Góry jakieś 2km po prawej nabijają wszystkie butle nawet 3kg

2)Stacja nabijania (2,3,5,10(niemieckie)11kg) i wymiany 11kg - Częstochowa, Świętej Barbary 107 ( 50.802680, 19.085577 )

3)http://www.intergas....pl/pl/str4.html

4)http://www.mexol.pl/...n-butan,29.html

 

punkt numer 2 zlikwidowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ir & Ed

Dzięki za adres. Sprawdzę. Znalazłem w necie jeszcze jeden adres w Gdańsku, Trakt Św. Wojciecha 223 firma Mar-Rom - sprawdzę w najbliższych dniach

Pozdrawiam. Jesteście niezawodni :yes:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nabiału butlę 3 kg na trasie Zawiercie Jędrzejów w miejscowości Szczekociny , na wylocie w stronę Jędrzejowa przed wiaduktem. Jest tam stacja LPG. Pomieszczenie i wagę mieli

, myślę, że to legalny punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam pytanie trochę z innej beczki ale związane z rozlewniami gazu. :)

Mam butlę 5kg holenderkę i jest w niej 3/4gazu jakiego nie wiem. (Propan lub Propan/Butan)

Chciałbym się dowiedzieć jaki tam jest gaz co by niezniszczyć nowych elementów grilowych oraz w przyczepie.

Jak wiemy Propan czysty ma większą temp. spalania i jest bardziej kaloryczny, ale jak to sprawdzić naocznie lub kto jest w stanie to sprawdzić????

Czy kamera termowizyjna dokona pomiaru temperatury płomienia i to będzie wiarygodne???

Czy pirometr też zmierzy temp. płomienia???

A może darować sobie i dać do rozlewni niech wyssają i wpompują zwykły propan-butan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może darować sobie 

 

nic nie zniszczysz propanem 

 

wypuść to co masz w powietrze i nalej sobie nowego gazu, nikt normalny nie będzie ci nic odsysał 

 

przy okazji wyczyść butlę - odwróć do dołu zaworem i w takiej pozycji wylej stary gaz ze smieciami, wodą, olejem itd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak chris napisał: nic nie zniszczysz propanem.
Wszystkie urządzenia w przyczepie są dostosowane parametrami do pracy zarówno z czystym propanem (np. zimą), jak i mieszanką propan-butanu. Jest to nawet odzwierciedlone na tabliczkach znamionowych tych urządzeń.
Bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia możesz wykorzystać ten gaz z butli.
Gdybyś się jednak upierał, to radzę abyś zachował bardzo dużą ostrożność w stosowaniu rad, które tu padły, a konkretnie mówiących o wypuszczeniu gazu.
Nie zapominajmy o jego właściwościach. Jest dużo cięższy od powietrza, więc nie rozpłynie się natychmiast w powietrzu, tylko będzie się gromadził najbliżej podłoża i to wokół butli, z której będzie wypuszczany. Po osiągnięciu krytycznego stężenia wystarczy mała iskra od czegokolwiek w pobliżu ... :miga:

Jeśli już, to trzeba by to robić z dala od zabudowań itd.
Słyszałem, że w takich sytuacjach, po odkręceniu zaworu i gdy gaz zaczyna uchodzić z butli, niektórzy kierują silny strumień wody z węża w kierunku butli, aby "rozbić" tworzące się wokół butli skupisko gazu i "rozpylić" jak najdalej w różnych kierunkach. :hmm:

Osobiście, taki gaz bym normalnie wykorzystał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie zauważyłem mając Grilla Cadac tego dużego że jak gotowałem na nim jako palniku to ten ruszt oryginalny zrobił się aż czarny i co ciekawie dziwnie się odkształcił co pewnie miało to że gotowałem na czystym propanie (to było pewne) dlatego boje się że coś mogę spitolić, nadpalić, uwalić, uzywając tego gazu np w lodówce (palnik szybciej się zdegraduje). ale najpewniej zużyje go do butli 2kg jako nalewkę i wtedy nakręcanym palnikiem użyje go aby nie siać zagrożenia i przyrody i ludzi. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.