Skocz do zawartości

Pod niebem Chorwacji 2014 r.


Rekomendowane odpowiedzi

Temat Ireda luźny to i ja dodam swoje o lodówkach. W poprzedniej angielce miałem kratki wentylacyjne po stronie przedsionka i mimo zamontowanych w nich wentylatorów nie miałem problemów z hałasem jak i temperaturą w przedsionku (fakt, że latem go nie używaliśmy po za jednym przypadkiem (ale itak bez  zamykania). Lodówka działa bardzo dobrze. Początkowo miałem wiatrak jeden w górnej kratce a drugi w dolnej - lecz taki przeciąg uniemożliwiał poprawne chłodzenie na gazie.

 

Aktualnie mamy lodówkę z osobnym zamrażalnikiem, całość ma ok 140cm wysokości i pojemność jest bogata a co za tym idzie - w upałach powinno być ciężko, wielokrotnie w Chorwacji widywałem campery z takimi lodówkami, które tak jak Ireda miały zdemontowane obie kratki. U mnie są dwie kratki - każda po ok 38x38 cm więc od razu po zakupie do górnej zapakowałem 2 wiatraki superciche po ponad 20cm każdy - upchane na styk po skosie. Zrobiłem tam małą elektrownie wiatrową... ale po co o tym piszę ?

 

oczywiście, żeby pochwalić się, że po zapakowaniu w PL lodówki na full i odpaleniu jej na 230V na dobę i wychłodzeniu do -22C w zamrażalniku i ok +2C w chłodziarce - przejechałem odcinek 670km na zasilaniu 12V, a temperatura podniosła się zamrażalce do -15C, a w chłodziarce nie sprawdzałem :). Później podczas upałów i zasilania na campingach na 230V również podczas upałów (ostatni tydzień mieliśmy powyżej 30C) nie miało znaczenia ile razy dziennie otwieramy lodówkę i ile do niej ładujemy - zawsze było w niej super chłodno - a z wiatraków z kratki went. leciało gorące powietrze.

 

tak więc inwestycja rzędu 70zł przyniosła bardzo dobre efekty i nie ma się co martwić upałami.

 

Odnośnie likszpary - u mnie w obu przyczepach była po obu stronach, a niestety nie ma nad przednim oknem - a bardzo by się przydała.

 

a mnie się wydaje, że płachta u Ireda działa - bo przyjmuje na siebie całe promienie słoneczne, owszem jest gorąca i swobodnie leży na dachu, ale dzięki niej na dach i ścianę nie operuje bezpośrednio słońce a to jest najważniejsze. U mnie od okna dachowego mimo rolety podbitej aluminium tak wali gorącem, że gdybym miał czym to sam bym dach zakrył.

 

dalszych upałów życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 341
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Miałem dwa wentylatory w kratce od lodówki w niewiadówce. Super mi się to sprawdzało. Teraz w kipie niby większe kratki ale też planuję zamontować wentylatory. Tylko ja kożystam z wentylatorów wymontowanych ze starych zasilaczy. Dzięki temu mam je za darmo i stare wentylatory miały łożyska mosiężne a nie plastikowe. Jak hałasują to smarowanie uspakaja je na bardzo długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no woda prawie dogania tą w basenie - przy aktualnych temp w Polsce :).

 

jako, że temat poruszyłem to i dokończę małym załącznikiem

@maarec

W którym kierunku jest wymuszony wentylatorami przepływ powierza ?

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Dziś mieliśmy najcieplej pod przyczepą (cień) termometr po południu pokazał +34°C.

W lodówce przyczepa było +2,9°C po wyjęciu obu kratek z osłonami post #78.

Znaczna różnica patrz post #62 przy +32°C na zewnątrz w lodówce było +8°C.

Wniosek, warto zdejmować kratki i osłaniać.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maarec

W którym kierunku jest wymuszony wentylatorami przepływ powierza ?

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Dziś mieliśmy najcieplej pod przyczepą (cień) termometr po południu pokazał +34°C.

W lodówce przyczepa było +2,9°C po wyjęciu obu kratek z osłonami post #78.

Znaczna różnica patrz post #62 przy +32°C na zewnątrz w lodówce było +8°C.

Wniosek, warto zdejmować kratki i osłaniać.

Nam sprawdza się to : tylko musi ,, fruwać " i wtedy pracuje jak wachlarz .

post-4393-0-85658300-1405893147_thumb.jpg

post-4393-0-71369200-1405893176_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłata za autostradę zestaw auto + przyczepa kempingowa w HR:
granica SLO/HR  -  Zagrzeb Lucko                                 Zagrzeb Lucko  - Zadar II

 

Pozdrawiamy,
Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maarec

W którym kierunku jest wymuszony wentylatorami przepływ powierza ?

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Dziś mieliśmy najcieplej pod przyczepą (cień) termometr po południu pokazał +34°C.

W lodówce przyczepa było +2,9°C po wyjęciu obu kratek z osłonami post #78.

Znaczna różnica patrz post #62 przy +32°C na zewnątrz w lodówce było +8°C.

Wniosek, warto zdejmować kratki i osłaniać.

 

wentylatory zasysają ciepłe powietrze z lodówki i wypychają je na zewnątrz górną kratką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maarec

W którym kierunku jest wymuszony wentylatorami przepływ powierza ?

 

 

Z dołu do góry :) Też mam wentylatory, wyciągnięte ze starych zasilaczy komputerowych. Nie zauważyłem znaczącej różnicy... Bardzo ważne jest natomiast rozłożenie prowiantu w lodówce. Też walczyliśmy ale w końcu ktos nam na to zwrócił uwagę i eureka!!! Nie można zapychac lodówki jak szafki. Tam MUSI być możliwość krążenia powietrza. To podstawa jej dziłania. No i absolutnie nie zasłaniać krateczek radiatora z zamrażalnika  :nono: Prawidłowe rozłożenie to połowa sukcesu. Dużo daje też schłodzenie lodówki dzień przed wyjazdem i wkładanie schłodzonych już produktów.... itd i itp. Każdy pewnie może coś od siebie dorzucić :)

 

Eksperymentujemy ...

Cały dach przyczepy jest odsłonięty, do krawędzi z boczną  ścianą.

... tak mamy po zmianach

attachicon.gifIMG_2190.resized.JPGattachicon.gifIMG_2191.resized.JPG

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

 

Oooo. Tak chyba lepiej. Jest przewiew nad dachem i koło budki  :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobranie biletu najlepiej z ręki

osoby stojącej na zewnątrz budki=szybciej ...                              do tego rozwidlenia Split/Pula ciasno na A1

 

Nasz parking  na trasie, polecamy ...                             tunel

 

Pozdrawiamy,
Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory mają za zadanie tylko wspomóc grawitacyjny ruch powietrza. Cieple powietrze zawsze idzie do góry, wiec tak jak piszecie- dołem zasysa zimne powietrze a dołem wyciąga ciepłe.

 

Rozłożenie towaru fakt jest kluczowe.

A co do schładzania przed wyjazdem, to sprawdziłem w tym roku patent opisywany na forum - dwie zmrożone butelki z wodą. Super patent. Nie używałem 12V podczas podróży a w lodówce utrzymywała sie niska temp. Potem wodę używamy do celów spożywczych i nie taszczymy balastu do domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trasie do HR = Zadar II

Austria A 2                                                                     A - B  < punkt A na mapie,

                                                                                      powrót po objeżdzie Mureck, Lenart, Ptuj na E59

 

                                            Na A1 w Chorwacji

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

W punkcie B na mapie na granicy SLO / HR 

chorwacki policjant dopatrzył się że nasze dowody osobiste ważne są do 31.03.2014r. !

Zapytał nas dokąd jedziemy? Powiedzieliśmy że TYLKO do Chorwacji.

Oddał dowody i życzył nam przyjemnej podróży ...

Edytowane przez Miodzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.