Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
645 odpowiedzi w tym temacie

#631 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8665 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 10 sierpień 2017 - 23:30

Ktoś doradzi, pomoże?

Witam!

Myślę, że tak, jeśli pytania będą konkretne :hmm:

PS

Zajrzyj do tego tematu, może być pomocny ;)

http://forum.karawan...-karawaningowy/

Użytkownik Kristofer edytował ten post 10 sierpień 2017 - 23:35

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#632 dvd

dvd

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 17 postów
  • SkądRymanów / Clonmel
  • Model:Coachman Mirage 500/5
  • Holownik:VW Passat B5 FL 1.9 TDi i Skoda Octavia 1.9 TDi

Napisano 27 sierpień 2017 - 22:12

Przepraszam, więc zacznę od początku

Posiadam przyczepę Coachman Mirage 500/5. Standardowo ma przeznaczone miejsce na akumulator, po przełączeniu zasilania na akumulator okazało się że nic nie działa. Postanowiłem prześledzić okablowanie które wychodzi z luku akumulatora. Doszedłem do miejsca w którym są przecięte kable a kawałeczek dalej kolejne owinięte taśmą izolacyjną. Najprawdopodobniej poprzedni właściciel wyciął i zabrał sobie ładowarkę akumulatora.

Jest to moja pierwsza przyczepa i sam nie wiem jak to powinno wyglądać i gdzie ma być podłączone. Na jednym z paneli jest przełącznik na Samochód | 0 | Van.

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc, zrobić zdjęcia jak to ma u siebie? Może kolory kabli są takie same?

Pozdrawiam

#633 Arturo43

Arturo43

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 318 postów
  • Telefon:samsung galaxy s5
  • Skądokolice Krakowa
  • Model:DETHLEFFS 490
  • Holownik:octavia ll combi. TDI

Napisano 03 wrzesień 2017 - 08:07

Podpinając sie pod temat zapytam czy warto dopłacać za akumulator żelowy , czy kupić kwasówkę, tgz głębokiego wyładowania. Czy masa aku około 30 kg nie włynie negatywnie np podłogę a gazy z tegoż aku na spanko i samopoczucie mieszkańców. Miejsce na akumulator mam zrobione pod podkową mniej więcej metr od osi .

#634 szary11

szary11

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 9264 postów
  • Skądpodlaskie
  • Model:LMC
  • Holownik:Ford

Napisano 03 wrzesień 2017 - 08:42

8lat miałem kwasówkę głębokiego rozładowania i sprawowała się super. Gazowania nie było nigdy czuć, ale aku był blisko kratek wentylacyjnych w podłodze.
Teraz korzystam ze zwykłego, samochodowego aku, jak padnie kupię znowu głębokiego rozładowania. Sprawdza się w przyczepie i z silnikiem do pontonu. Ładuje solarem.

Na podłogę nie zauważyłem negatywnego wpływu.

#635 Arturo43

Arturo43

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 318 postów
  • Skądokolice Krakowa

Napisano 03 wrzesień 2017 - 09:24

8lat miałem kwasówkę głębokiego rozładowania i sprawowała się super. Gazowania nie było nigdy czuć, ale aku był blisko kratek wentylacyjnych w podłodze.
Teraz korzystam ze zwykłego, samochodowego aku, jak padnie kupię znowu głębokiego rozładowania. Sprawdza się w przyczepie i z silnikiem do pontonu. Ładuje solarem.
Na podłogę nie zauważyłem negatywnego wpływu.

Jak duzy masz solar i jakiej pojemnosci aku. Też myślę o solarku .

#636 szary11

szary11

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 9264 postów
  • Skądpodlaskie
  • Model:LMC
  • Holownik:Ford

Napisano 03 wrzesień 2017 - 11:38

W poprzedniej budce miałem 38W, teraz mam 95W. Aku głębokiego miał 80Ah, teraz 56. Z prądu zewnętrznego nie korzystamy.

#637 strus251

strus251

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3458 postów
  • Telefon:daj znać na PW to prześlę :)
  • SkądŁódzki Wschodni
  • Model:Hobby 420
  • Holownik:Nissan X-Trail; 136KM, 314Nm, 2.2 dCi

Napisano 06 wrzesień 2017 - 08:01

Arturo, dla Ciebie główną odpowiedzią będzie:
Nie istotne jaki, ważne aby z VRLA.
Kwestia czy kwas, AGM, GEL to juz kwestia jak będzie używany.
Gazowanie i szkodzenie zdrowi u cepce to posiadanie w akku lub nie VRLA.

#638 maar79

maar79

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 99 postów
  • SkądWrocław
  • Model:Knaus Sudwind 580QS
  • Holownik:Land Crusier 150

Napisano 06 wrzesień 2017 - 11:38

Wtrącę się ze swoim pytaniem ponieważ mam umówiony montaż zestawu solarnego na przyszły tydzień a nie wiem na ile serwisant będzie potrafił mi odpowiedzieć.

Kupiłem taki zestaw solarny :

Aktualnie mam w przyczepie akumulator żelowy Toyama NPG-12  12V 80AH  M6

Wiem że panel ma dużą moc w stosunku do pojemności akumulatora. Docelowo chciałbym zamontować drugi taki sam akumulator.

Pytanie czy do czasu zakupu drugiego akumulatora ładowanie tym panelem 1 akumulatora 80AH jest możliwe/bezpieczne ? Jak się zachowa regulator ?

Po zakupie drugiego akumulatora wystarczy zwykłe szeregowe połączenie akumulatorów między sobą ?

Świat w każdym miejscu pachnie inaczej.
Podróże motocyklowe http://www.advbikers.com

#639 Arturo43

Arturo43

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 318 postów
  • Skądokolice Krakowa

Napisano 06 wrzesień 2017 - 14:56

Wtrącę się ze swoim pytaniem ponieważ mam umówiony montaż zestawu solarnego na przyszły tydzień a nie wiem na ile serwisant będzie potrafił mi odpowiedzieć.

Wiem że panel ma dużą moc w stosunku do pojemności akumulatora. Docelowo chciałbym zamontować drugi taki sam akumulator.

Pytanie czy do czasu zakupu drugiego akumulatora ładowanie tym panelem 1 akumulatora 80AH jest możliwe/bezpieczne ? Jak się zachowa regulator ?

Po zakupie drugiego akumulatora wystarczy zwykłe szeregowe połączenie akumulatorów między sobą ?

z tego co się orientuje jeżeli chcesz połączyć równolegle dwa akumulatory to muszą być identyczne zarówno pod względem katalogowym jak i technicznym

#640 strus251

strus251

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3458 postów
  • SkądŁódzki Wschodni

Napisano 06 wrzesień 2017 - 15:10

Maar79, będzie działać i nic się nie stanie.
Tak w skrócie. Oczywiscie nie będzie to dla niego środowisko idealne (dla akku) ale działac będzie wszystko OK.

#641 adaml61

adaml61

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 255 postów
  • SkądDrezdenko
  • Model:swift challanger 470SE/2 ,Hymer Eriba Nowa
  • Holownik:kilka

Napisano 06 wrzesień 2017 - 18:01

Nie szeregowo tylko równolegle ,bo przy szeregowym będzie 24v ,przy równoległym będzie pojemność równa sumie połączonych aku ,pojemności przy równoległym mogą być różne ,ponieważ nawzajem się nie obciążają ,

#642 maar79

maar79

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 99 postów
  • SkądWrocław
  • Model:Knaus Sudwind 580QS
  • Holownik:Land Crusier 150

Napisano 06 wrzesień 2017 - 20:11

Nie szeregowo tylko równolegle ,bo przy szeregowym będzie 24v ,przy równoległym będzie pojemność równa sumie połączonych aku ,pojemności przy równoległym mogą być różne ,ponieważ nawzajem się nie obciążają ,

Tak, Tak "przejęzyczenie' oczywiście podłącze akumulatory równolegle.

Czy kable 4 mm równej długości dla + i - z zakutym okrągłym oczkiem będą ok do połączenia akumulatorów ?

Świat w każdym miejscu pachnie inaczej.
Podróże motocyklowe http://www.advbikers.com

#643 adaml61

adaml61

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 255 postów
  • SkądDrezdenko
  • Model:swift challanger 470SE/2 ,Hymer Eriba Nowa
  • Holownik:kilka

Napisano 06 wrzesień 2017 - 20:51

Bardzo prosty przelicznik , na 6A ok 1mm  kwadratowy ,policz jak obciążysz układ ,ile amper wyjdzie , podziel  przez 6 i masz przekrój , przy 10A na 1mm zaczyna się grzanie przewodu ,mówię o miedzi ,

#644 strus251

strus251

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3458 postów
  • SkądŁódzki Wschodni

Napisano 06 wrzesień 2017 - 21:45

Ja do połączenia akku tylko do zimowego ładowania więc bez obciązenia (w domu na strychu) mam 35mm2.

#645 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8665 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 07 wrzesień 2017 - 02:17

Arturo, dla Ciebie główną odpowiedzią będzie:
Nie istotne jaki, ważne aby z VRLA.

:ok:

Dokładnie tak!

Wszystko może się kiedyś uszkodzić, nawet nowiutki akumulator (np. wewn. zwarcie, choćby z powodu wady fabrycznej, czy wstrząsów) lub ładowarka, a wtedy może zrobić się przynajmniej "nieciekawie".

Podpinając sie pod temat zapytam czy warto dopłacać za akumulator żelowy , czy kupić kwasówkę, tgz głębokiego wyładowania.

Dobrze, gdy wszystko działa prawidłowo, ale powinniśmy zabezpieczać się na nieprzewidziane sytuacje :hmm: , dlatego do wnętrza przyczepy tylko accu w technologii VRLA, natomiast, gdy w przyczepie przewidziano osobny (hermetyczny) schowek/wydzielone miejsce na accu (dostęp z zewnątrz przyczepy), to wtedy może być dowolny akumulator, nawet z płynnym elektrolitem (kwasowe są wszystkie, o których tu mówimy).

W przypadku accu z płynnym elektrolitem, wybieramy właśnie model przeznaczony dla "głębokich rozładowań".

Polecam do przeczytania:

http://forum.karawan...post__p__233321

Bardzo prosty przelicznik , na 6A ok 1mm  kwadratowy ,policz jak obciążysz układ ,ile amper wyjdzie , podziel  przez 6 i masz przekrój , przy 10A na 1mm zaczyna się grzanie przewodu ,mówię o miedzi ,

Mam akumulator 100 Ah (VRLA) zamontowany z przodu przyczepy i chcę podłączyć do niego iwerter, który jest za łóżkiem francuskim chyba jakieś 2,5m dalej. Pobór prądu będzie max 75 - 80 A. Jaki dać przekrój przewodów :niewiem:

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych