Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam tylko jadna uwage przed podlaczaniem zasilania zewnetrzego trzeba koniecznie odlączyc przetwornice od sieci 220 V w przyczepie bo inaczej jest male bum sie kupa dymu

A dlaczego tak się dzieje?

 

Przetwornica jest podłączona do sieci 220 V (do puszki z zasilaniem zewnętrzyn) wiec jesli jej nie odłącze przed podłączeniem 220 V z zewnetrzego zasilania (kabel) to się po prostu spali bo jest przystosowana do zasialnia 12V (i przetwarza je na 220 V) pewnie jest jakiś sposób żeby się przed tym zabezpieczyc - jakiś automat ale ja nie jestem elektrykiem ...

:bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie jestem elektrykiem ...
Widać z postu. Strasznie zakręciłeś prostą sprawę. Po prostu 230V może tylko wychodzić z przetwornicy jak jej podasz na wyjście napięcie to ulegnie uszkodzeniu. Dlatego przetwornicy NIGDY nie należy podłączać do instalacji 230V tylko do jej wyjścia podłączać pojedyńcze odbiorniki :bzik:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie jestem elektrykiem ...
Widać z postu. Strasznie zakręciłeś prostą sprawę. Po prostu 230V może tylko wychodzić z przetwornicy jak jej podasz na wyjście napięcie to ulegnie uszkodzeniu. Dlatego przetwornicy NIGDY nie należy podłączać do instalacji 230V tylko do jej wyjścia podłączać pojedyńcze odbiorniki :hop1:

 

No tak ale wówczas chyba trzeba na nowo ciagniąc całą instalacje 220 V do wszystkich odbiorników? :jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale wówczas chyba trzeba na nowo ciagniąc całą instalacje 220 V do wszystkich odbiorników?
W jakim celu? Widzę że sporo osób myli przetwornicę 12/230V z agregatem prądotwórczym. Jeśli ktoś chce zasilać całą przyczepę to do tego celu należy używać agregatu lub sieci 230V. Przetwornice służą jedynie do zasilania okazjonalnego pojedyńczych odbiorników (ze względu na ich niewielką sprawność i duże straty własne). A zatem rozwiązanie z przetwornicą to ostateczność a nie alternatywne źródło zasilania. :jump:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam pytanie (zielona całkowicie jestm...) taki aku będzie ok?

http://moto.allegro.pl/item191469448_akumulator_zelowy_12v_120ah_profitexx.html

 

przeprą za naiwnosć, ale naprawdę nie mam pojęcia z czym to się je...

a moze chrznić potencjalną jakoś tylko kupić jakiś tańszy (taiwan czy chiny czy cos takiego?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przyczepy, które miałem, przerabiałem całkowicie na 12V.

Do zasilania na dłuższe wyjazdy dokładałem akumulator w przyczepie, na krótkie starczał ten z samochodu. Zmieniałem oświetlenie z żarowego na jarzeniówki, które dają znacznie więcej światła przy tym samym poborze mocy. Przykładowo moja obecna niewiadówka ma 3 lampki, a w każdej są dwie żarówki 10W, dwie świetlówki 6W dają więcej światła niż tamte trzy. Rachunek jest prosty, oszczędzam 48W. Pobór prądu przez pompkę wodną można pominąć, rzadko ją używam. Największym odbiornikiem jest telewizor, bo pobiera ok. 1A czyli 12W, ale plener nie jeździ się oglądać telewizji. Akumulator doładowuje się w czasie jazdy, żeby nie ciągnąć dodatkowych przewodów z samochodu do przyczepy podłączyłem go przez dwie diody do świateł pozycyjnych. Bez diod światła pozycyjne świeciłyby cały czas, również po wyłączeni ich w samochodzie.W samochodzie zmieniłem bezpiecznik świateł pozycyjnych na większy i podłączyłem przekaźnik, bo włącznik się grzał. Teraz wszystko działa ok. Awaryjnie wożę prostownik do ładowania, ale raczej z niego nie korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi nadal jednej rzeczy. Po zamontowaniu baterii słonecznej (na marginesie ta nazwa jest myląca jeśli dobrze zrozumiałem jak to działa). należy dołożyć akumulator np. żelowy. Czy coś jeszcze? I jak to wszystko wpiąć w istniejącą instalację przyczepy?

Czy takie baterie mogą być?

http://allegro.pl/item193406991_bateria_sloneczna_solara_sm60m.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że oryginalny, ale napisu Dometic nie kojarzę.

 

 

P.S.

z okazji mojego 100-go posta życzę Wszystkim Wszystkiego Najlepszego :piwko: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.