Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

A najłatwiej poznać niezamierzony pobór prądu w momencie podłaczenia akumulatora do instalacji przy wyłaczonych odbiornikach. W momencie podłaczenia klemy nie powinna przeskoczyć najmniejsza iskierka. Jeśli coś iskrzy to coś zużywa nam prąd bez naszej wiedzy. Dla wnikliwych polecam amperomierz.

 

No wlasnie, a napiszesz dla czego iskrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam zakupiłem akumulator warty 105 Ah. Po małym wyjeździe napięcie na akumulatorze spadło do 11,5 v w więc do głębokiego rozładowania jeszcze daleko. Po przyjeździe podłączyłem go do prostownika z LIDLA, oczywiście włączając odpowiedni program. Prostownik po ok 30 godz. wyłączył się całkowicie nawet nie pokazał, że bateria jest naładowana. Ponowne podłączenie powoduję natychmiastowe wyłączenie. Po zmierzeniu napięcia w akumulatorze na mierniku pokazało się 13,5v czyli teoretycznie aku jest naładowany. Jednak w oczku kontrolnym jest nadal kolor czerwony. Może ktoś podpowiedzieć o co w tym wszystkim chodzi? Czy aku AGM można ładować starym rosyjskim miernikiem? Do tej pory używałem go ładowania aku w samochodach i zawsze spisywał się wyśmienicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!
Same nieścisłości, więc jak tu odpowiedzieć :hmm:
Nie zrobiłeś fotki accu, nie podałeś jego typu, oznaczenia i parametrów. Przypuszczam, że jest to accu standardowy z płynnym elektrolitem. Jeśli jest to jednak AGM, to nie możesz go ładować jakimś starym "prostownikiem".  :nono:

Ta ładowarka procesorowa z Lidla może być (jeśli jest sprawna) ale daje prąd max 3,8 A, więc ładowanie prawie całkiem rozładowanego accu o pojemności ok. 100 Ah, może trwać nawet ok. 30 h, co zresztą napisałeś.

Ładowarka z Lidla może się samoczynnie wyłączyć, jeśli podczas ładowania był np. zanik napięcia ~230 V w sieci lub ktoś na chwilę wyłączył wtyczkę, ew. bezpieczniki główne itd., itp. W takim przypadku, po wyłączeniu świeci się tylko dioda kontrolna zasilania i ładowarka nie pokaże stanu "pracy" lub stanu "naładowania" accu. Może tak się zdarzyło u Ciebie :hmm:
Jeśli accu jest standardowy np. rozruchowy, nie "Deep Cycle", a Ty mocno go rozładowujesz i natychmiast nie ładujesz, to możesz go "zabić" błyskawicznie. W takim przypadku, czerwony kolor we wskaźniku może być pierwszym tego objawem.

PS
Skąd wskaźnik stanu gęstości elektrolitu w akumulatorze AGM :look:  :niewiem:

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to dorzucę swoje.

Xsara, Xsara Picasso, c4 Picasso

Te samochody nic sobie nie robią z odłączenia akumulatora i podłączeniu innego podczas pracy silnika. Właściciele Xsary Picasso wiedzą że nie jest łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dorzucę swoje.

Xsara, Xsara Picasso, c4 Picasso

Te samochody nic sobie nie robią z odłączenia akumulatora i podłączeniu innego podczas pracy silnika. Właściciele Xsary Picasso wiedzą że nie jest łatwo.

Dorzucasz swoje do postów z 2006r, :hehe:

 

Czy tym moim ustrojstwem mogę ładować żelowy akumulator z przyczepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam serdeczzenie

 

Czy możecie zapodać link do prostowników bądź powiedzieć jaki powinienem zakupić? Bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z Lidla ma dwie istotne wady jeśli chodzi a zastosowanie w karawaningu.

 

1 mały prąd ładowania co przy większym aku ma bardzo duże znaczenie.

2 po zaniku napięcia zasilania sam nie włączy funkcji ładowania.

 

Ma też duży plus-śmiesznie niska cena :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z Lidla ma dwie istotne wady jeśli chodzi a zastosowanie w karawaningu.

 

1 mały prąd ładowania co przy większym aku ma bardzo duże znaczenie.

2 po zaniku napięcia zasilania sam nie włączy funkcji ładowania.

 

Ma też duży plus-śmiesznie niska cena :]

U mnie siedzi zasilacz od kamery VHS

Prąd ładowania ma jeszcze mniejszy jak te automaty - chyba 1 cz 1.5A

i daje radę doładować

istotne jest ile zużywasz a nie jaki duży aku ma ładować

Jeśli tylko pompka, oświetlenie, ładowanie komórki to prądu nie braknie

 

Co do pkt 2 to się zgadza

mój full automat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro mamy dostęp do sieci 230V to co mnie obchodzi ile zużywam? Akumulator wtedy i tak jest odłączony.

Przy dużym aku (100-150Ah) 1A to ledwo na podtrzymanie. Oczywiście że da się ładować tak małym prądem ale potrwa to tydzień. Więc po co sobie utrudniać i czy nie lepiej zastosować właściwy do danej pojemności akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kupnie mojego pierwszego kempingu okazało się że nie ma w nim w ogóle prostownika tylko są wycięte kable. Teraz mam problem co kupić i jak połączyć aby przyczepa się ładowała i też działało z akumulatora. Ktoś doradzi, pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.