Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

bateria jest cały czas podłączona i po pobraniu prądu np przez oświetlenie lub pompke wody normalnie doładowuje akumulator

problem w tym, że aku sie nagle wyładowuje do zera, gdy nic przez jakiś czas ( np tydzień ) nie pobiera prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam !

 

W aucie też miałem w miarę nowy aku i puki jeździłem prawie codziennie w trasę było ok, ale wystarczyło, że raz wyjechaliśmy autem żony na dłuższy okres i okazało się, że po 3-4 dniach akumulator po prostu "zdechł". A może on nie jest dobrze naładowany i takie doładowywanie solarem było tylko na chwilę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest całe ustrojstwo które też ma w sobie regulator ładowania akumulatora i ja się nie myle to po podpięciu przyczepy pod 230V też ładuje z sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BJoe, nie mylisz się po podpięciu 230V ładuje aku z sieci mam podobny panel. Na wyświetlaczu widać stan naładowania aku , a po przełączeniu trzeciego przycisku widać pobór prądu w danym momencie, lub ilość prądu jaki aktualnie jest doładowany z solara , gdy nie mamy podpięte 230V.

Gdy jest na minus znaczy, że więcej zużywamy prądu niż nadąża ładować solar .

post-145800-imported-a3f05eee-54cb-40e4-9ba4-60d93a036b17_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to u mnie jakoś inaczej

ten wskaźnik który widać jako świecący na zdjęciu czyli pierwszy od góry to Volty

drugi od góry to nie wiem - po podpięciu aku pokazuje przy pełnym naładowaniu ok minus 3,4

jak włączę w przyczepie światło i pompkę wody pokazuje minus 2,8 i mniej

jak odłączę klemy pokazuje minus 0,8

dwa kolejne to temperatura na zewnątrz i wewnątrz

może ten sterownik mam walnięty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam !

 

Odłącz akumulator na tydzień i zobacz czy się rozładuje. Jeśli tak, to jest wadliwy.

 

Pozdrawiam

 

pozostawiłem naładowany i odłączony

zostawiłem na tydzień

sprawdziłem- prawie pełny

co może kraść prąd w przyczepie?

a może regulator solara walnięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co może kraść prąd w przyczepie?

a może regulator solara walnięty?

odłącz wszystkie odbiornilki i solar, pozostw sam regulator i sprawdź amperomierzem wstawionym w szereg z akumulatorem czy jest jakiś pobór prądu z akumulatora. (Pewnie jakiś mały będzie) jak będzie ok to podłączaj kolejno pozostałe odbiorniki i sprawdzaj który "kradnie" prąd

oczywiście podłączasz wszystkie odbiorniki wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,właśnie wróciłem z 15 dniowego pobytu w "dziczy"i opiszę swoje spostrzeżenia odnośnie prądu. Aku 120Ah (żelowy ), bateria słoneczna 50W (miała być 120W, ale chwilowo na taką było mnie stać ;() Odbiorniki: telewizor LCD 15" , dekoder cyfry ( średnio 4/5 godz dziennie oglądania), oświetlenie LED (3godz wieczorem), pompka wody( wypompowała 160 L wody ), sporadycznie laptop, ładowarka telefonu (2 godz na dobę) i powiem tak: napięcie na akumulatorze nigdy nie spadło poniżej 12V, baterii słonecznej nie zdążyłem zamontować na stałe i może dobrze, bo stała sobie na ziemi podparta widełkami od wędki,dzięki temu mogłem co jakiś czas korygować jej ustawienie względem słońca, wieczorem kładłem ją na dachu przyczepy żeby nie korciła nieznajomych :ok: .TV + dekoder ok 2.8A , żarówka led (chyba 24 ledów) 0.2A, ładowarka tel. 0.6A, pompka wody 1.6 A. Panel dawał w porywach 3.4 A, dni słonecznych jak by tak liczyć od rana do wieczora było średnio 9 na 15. Tak więc bateria zdała egzamin na piątkę, nawet raz ładowałem aku w aucie bo dzieciaki zostawiły sobie lampki w kabinie zapalone ;( , był tak rozładowany że nawet kontrolki nie żarzyły, baterię podłączyłem bezpośrednio do aku bez regulatora i po 5 godzinach silnik odpalił. Ponieważ regulator "panela" ma w sobie amperomierz,voltomierz,zabezpieczenie przed przeładowaniem jak i nadmiernym rozładowaniem mogłem wyrzucić kilka elementów ze schematu, który wcześniej zamieściłem,poniżej zamieszczam nowy schemat dla osób, które będą miały regulator z podobnymi funkcjami. Ja zrobiłem tak że lodówka na 12V działa tylko wtedy kiedy jest zasilanie z auta, w tym samym czasie jest ładowane aku w przyczepie

post-149787-imported-aa4ead89-1b6c-4127-9e9b-a954d447cb7c_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o aku to jeśli ni z tego ni z owego spada wam napięcie z 12v np do 8 lub 6v oznacza uszkodzenie jednej z cel akumulatora. Akumulatorek nadaje się na śmietnik. Gro uszkodzeń sprzętu elektronicznego ma genezę w niewłaściwym zasilaniu. A najłatwiej poznać niezamierzony pobór prądu w momencie podłaczenia akumulatora do instalacji przy wyłaczonych odbiornikach. W momencie podłaczenia klemy nie powinna przeskoczyć najmniejsza iskierka. Jeśli coś iskrzy to coś zużywa nam prąd bez naszej wiedzy. Dla wnikliwych polecam amperomierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.