Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam elektroniczny amperomierz, ale jak ktoś ma analogowy bez zera na środku to może wpiąć przewód od auta po diodzie, przed amperomierzem ( między amperomierz a akumulator, albo bezpośrednio do '' +'' akumulatora )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

chłopaki, tak czytam co wy tu wypisujecie i włos mi się jeży na głowie. kompletnie nie wiem co piszecie bo się na prądzie nie znam ale chciałbym też coś porobić w przyczepce z tym co mam, a nawet nie wiem jak podpiąć gniazdo 13pin do sterowania lodówką w czasie jazdy bo to akurat mi nie działa, a wy tu o jakichś amperomierzach :hehe: elektryk który mi przy tym robił też sobie nie poradził a schematu nie mam. zazdroszczę wam tej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal_K,

każdy porządny elektryk samochodowy sopbie z tym da rade. schemat podłączeń 7-13 pin jest gdzieś na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki, tak czytam co wy tu wypisujecie i włos mi się jeży na głowie. kompletnie nie wiem co piszecie bo się na prądzie nie znam ale chciałbym też coś porobić w przyczepce z tym co mam, a nawet nie wiem jak podpiąć gniazdo 13pin do sterowania lodówką w czasie jazdy bo to akurat mi nie działa, a wy tu o jakichś amperomierzach :hehe: elektryk który mi przy tym robił też sobie nie poradził a schematu nie mam. zazdroszczę wam tej wiedzy.

 

Możesz sobie sprawdzić

instrukcjaprzyczepknaus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem u elektryka i okazało się że pomylił dwa czerwone kabelki (nr 6 i 9) ale już wszystko hula. mam tylko jedno pytanie, czy prąd w przyczepie z aku auta macie cały czas czy po włączeniu zapłonu. u mnie jest cały czas i jak zostawię tak jak jest to czy mi aku nie rozładuje? czy nie powinno być po włączeniu zapłonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Dzisiaj byłem u elektryka i okazało się że pomylił dwa czerwone kabelki (nr 6 i 9) ale już wszystko hula. mam tylko jedno pytanie, czy prąd w przyczepie z aku auta macie cały czas czy po włączeniu zapłonu. u mnie jest cały czas i jak zostawię tak jak jest to czy mi aku nie rozładuje? czy nie powinno być po włączeniu zapłonu?

 

Pin 9 ma stałe zasilanie prądem i odbiorniki w przyczepie to tylko pompka i światełko. Wszystko inne co wymaga większych mocy (lodówka, ładowanie akumulatora przyczepowego) musi chodzić na pinie 10, czyli dającym prąd dopiero po uruchomieniu samochodu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak idzie lodówka z aku auta na postoju to może wywalić bezpiecznik w autku?
nie, ale bardzo szybko skończy się akumulator w samochodzie i nie odpalisz, lodówka sporo ciągnie na grzałkę. U mnie ma 125W więc 10 amper to nie mało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później załączę podłączenie drugiej wtyczki "angielki". Skończyłem podłączanie i wiem na pewno, że dwa plusy po kluczyku są podłączone: jedno do lodówki, drugi do doładowania akumulatora w przyczepce, trzeci stały plus idzie do zasilania oświetlenia i pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem, w moim samochodzie na pinie Nr 9 jest bezpiecznik 20A, napięcie jest stałe (+)po podpięciu przyczepy działa światło, pompki i lodówka( bez włączonego zapłonu). Sprawdziłem aby być pewnym.

 

Wojteksw proponuję Ci sprawdzić czy jest na 10 pin-ie prąd po zapłonie i tam przełożyć kabel od lodówki.

Tak jak wcześniej pisali lodówka szybko wysysa prąd z aku dlatego powinna być pod osobnym kabelkiem tylko w trakcie ładowania aku.

Na postoju albo gaz albo 230V.

:hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.