Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś doradzi, pomoże?

 

Witam!

Myślę, że tak, jeśli pytania będą konkretne :hmm:

 

PS

Zajrzyj do tego tematu, może być pomocny ;)

http://forum.karawaning.pl/topic/16821-s%C5%82ownik-nie-tylko-karawaningowy/

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przepraszam, więc zacznę od początku

 

Posiadam przyczepę Coachman Mirage 500/5. Standardowo ma przeznaczone miejsce na akumulator, po przełączeniu zasilania na akumulator okazało się że nic nie działa. Postanowiłem prześledzić okablowanie które wychodzi z luku akumulatora. Doszedłem do miejsca w którym są przecięte kable a kawałeczek dalej kolejne owinięte taśmą izolacyjną. Najprawdopodobniej poprzedni właściciel wyciął i zabrał sobie ładowarkę akumulatora.

 

Jest to moja pierwsza przyczepa i sam nie wiem jak to powinno wyglądać i gdzie ma być podłączone. Na jednym z paneli jest przełącznik na Samochód | 0 | Van.

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc, zrobić zdjęcia jak to ma u siebie? Może kolory kabli są takie same?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinając sie pod temat zapytam czy warto dopłacać za akumulator żelowy , czy kupić kwasówkę, tgz głębokiego wyładowania. Czy masa aku około 30 kg nie włynie negatywnie np podłogę a gazy z tegoż aku na spanko i samopoczucie mieszkańców. Miejsce na akumulator mam zrobione pod podkową mniej więcej metr od osi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8lat miałem kwasówkę głębokiego rozładowania i sprawowała się super. Gazowania nie było nigdy czuć, ale aku był blisko kratek wentylacyjnych w podłodze.

Teraz korzystam ze zwykłego, samochodowego aku, jak padnie kupię znowu głębokiego rozładowania. Sprawdza się w przyczepie i z silnikiem do pontonu. Ładuje solarem.

 

Na podłogę nie zauważyłem negatywnego wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8lat miałem kwasówkę głębokiego rozładowania i sprawowała się super. Gazowania nie było nigdy czuć, ale aku był blisko kratek wentylacyjnych w podłodze.

Teraz korzystam ze zwykłego, samochodowego aku, jak padnie kupię znowu głębokiego rozładowania. Sprawdza się w przyczepie i z silnikiem do pontonu. Ładuje solarem.

Na podłogę nie zauważyłem negatywnego wpływu.

Jak duzy masz solar i jakiej pojemnosci aku. Też myślę o solarku .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, dla Ciebie główną odpowiedzią będzie:

Nie istotne jaki, ważne aby z VRLA.

Kwestia czy kwas, AGM, GEL to juz kwestia jak będzie używany.

Gazowanie i szkodzenie zdrowi u cepce to posiadanie w akku lub nie VRLA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się ze swoim pytaniem ponieważ mam umówiony montaż zestawu solarnego na przyszły tydzień a nie wiem na ile serwisant będzie potrafił mi odpowiedzieć.

 

Kupiłem taki zestaw solarny :

Aktualnie mam w przyczepie akumulator żelowy Toyama NPG-12  12V 80AH  M6

Wiem że panel ma dużą moc w stosunku do pojemności akumulatora. Docelowo chciałbym zamontować drugi taki sam akumulator.

Pytanie czy do czasu zakupu drugiego akumulatora ładowanie tym panelem 1 akumulatora 80AH jest możliwe/bezpieczne ? Jak się zachowa regulator ?

Po zakupie drugiego akumulatora wystarczy zwykłe szeregowe połączenie akumulatorów między sobą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się ze swoim pytaniem ponieważ mam umówiony montaż zestawu solarnego na przyszły tydzień a nie wiem na ile serwisant będzie potrafił mi odpowiedzieć.

 

Kupiłem taki zestaw solarny :

Aktualnie mam w przyczepie akumulator żelowy Toyama NPG-12  12V 80AH  M6

Wiem że panel ma dużą moc w stosunku do pojemności akumulatora. Docelowo chciałbym zamontować drugi taki sam akumulator.

Pytanie czy do czasu zakupu drugiego akumulatora ładowanie tym panelem 1 akumulatora 80AH jest możliwe/bezpieczne ? Jak się zachowa regulator ?

Po zakupie drugiego akumulatora wystarczy zwykłe szeregowe połączenie akumulatorów między sobą ?

z tego co się orientuje jeżeli chcesz połączyć równolegle dwa akumulatory to muszą być identyczne zarówno pod względem katalogowym jak i technicznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się ze swoim pytaniem ponieważ mam umówiony montaż zestawu solarnego na przyszły tydzień a nie wiem na ile serwisant będzie potrafił mi odpowiedzieć.

 

Kupiłem taki zestaw solarny :

Aktualnie mam w przyczepie akumulator żelowy Toyama NPG-12  12V 80AH  M6

Wiem że panel ma dużą moc w stosunku do pojemności akumulatora. Docelowo chciałbym zamontować drugi taki sam akumulator.

Pytanie czy do czasu zakupu drugiego akumulatora ładowanie tym panelem 1 akumulatora 80AH jest możliwe/bezpieczne ? Jak się zachowa regulator ?

Po zakupie drugiego akumulatora wystarczy zwykłe szeregowe połączenie akumulatorów między sobą ?

Nie szeregowo tylko równolegle ,bo przy szeregowym będzie 24v ,przy równoległym będzie pojemność równa sumie połączonych aku ,pojemności przy równoległym mogą być różne ,ponieważ nawzajem się nie obciążają ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szeregowo tylko równolegle ,bo przy szeregowym będzie 24v ,przy równoległym będzie pojemność równa sumie połączonych aku ,pojemności przy równoległym mogą być różne ,ponieważ nawzajem się nie obciążają ,

Tak, Tak "przejęzyczenie' oczywiście podłącze akumulatory równolegle.

Czy kable 4 mm równej długości dla + i - z zakutym okrągłym oczkiem będą ok do połączenia akumulatorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosty przelicznik , na 6A ok 1mm  kwadratowy ,policz jak obciążysz układ ,ile amper wyjdzie , podziel  przez 6 i masz przekrój , przy 10A na 1mm zaczyna się grzanie przewodu ,mówię o miedzi ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, dla Ciebie główną odpowiedzią będzie:

Nie istotne jaki, ważne aby z VRLA.

 

:ok:

Dokładnie tak!

Wszystko może się kiedyś uszkodzić, nawet nowiutki akumulator (np. wewn. zwarcie, choćby z powodu wady fabrycznej, czy wstrząsów) lub ładowarka, a wtedy może zrobić się przynajmniej "nieciekawie".

Podpinając sie pod temat zapytam czy warto dopłacać za akumulator żelowy , czy kupić kwasówkę, tgz głębokiego wyładowania.

 

Dobrze, gdy wszystko działa prawidłowo, ale powinniśmy zabezpieczać się na nieprzewidziane sytuacje :hmm: , dlatego do wnętrza przyczepy tylko accu w technologii VRLA, natomiast, gdy w przyczepie przewidziano osobny (hermetyczny) schowek/wydzielone miejsce na accu (dostęp z zewnątrz przyczepy), to wtedy może być dowolny akumulator, nawet z płynnym elektrolitem (kwasowe są wszystkie, o których tu mówimy).

W przypadku accu z płynnym elektrolitem, wybieramy właśnie model przeznaczony dla "głębokich rozładowań".

Polecam do przeczytania:

http://forum.karawaning.pl/topic/9862-akumulator-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/page__view__findpost__p__233321

Bardzo prosty przelicznik , na 6A ok 1mm  kwadratowy ,policz jak obciążysz układ ,ile amper wyjdzie , podziel  przez 6 i masz przekrój , przy 10A na 1mm zaczyna się grzanie przewodu ,mówię o miedzi ,

 

Mam akumulator 100 Ah (VRLA) zamontowany z przodu przyczepy i chcę podłączyć do niego iwerter, który jest za łóżkiem francuskim chyba jakieś 2,5m dalej. Pobór prądu będzie max 75 - 80 A. Jaki dać przekrój przewodów :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.