Skocz do zawartości

którędy do Norwegi ?? :)


Rekomendowane odpowiedzi

witam

planuje wyjazd w 1 poł sierpnia do Norwegii (objazdówka, fiordy, może do Trondheim dojadę)

chciałbym się dowiedzieć jakimi trasami jeździcie ?

dużo przeczytałem ale chciałbym się dowiedzieć o Waszych opiniach.

ostatnio chodzi mi po głowie trasa przez całą Danie i prom np. Hirtshals - Kristiansand

(niestety nie mogę jakoś sprawdzić cen :/ w okresie jaki mnie interesuje)

będę wdzięczny za każdą sugestie w tym temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicik to zalezy jakie masz priorytety (jak najmniej samochodem, jak najmniej promem, przejazd przez Danie / przez Szwecje? )

Ja jezdze przez Szwecje, ale dlatego ze miejscem docelowym jest Kongsvinger (okolice Oslo). Wybieram polaczenia Gdynia - Karlskrona lub Trelleborg Sasnitz ( to jest chyba najlepsza alternatywa, najbardziej eleastyczna bo promy wyplywaja co 4h). 

 

Musisz tez sprecyzowac "za wczasu" co dokladnie chcesz w Norwegii zobaczyc - jesli chcesz wyladowac w Kristiansand, to stamtad bedzie Ci "ciezko" ruszyc do Trondheim - ciezko pod katem finansowym.

 

Jestem na etapie planowania swojego urlopu, jedna z alternatyw byla trasa Oslo - Stavanger - Bergen. Po sprawdzeniu cen promow pomysl przejazdu ze Stavanger do Bergen upadl. Plynac promem z przyczepa kempingowa w Norwegii, mimo ze na promie zajmujesz miejsce dwoch samochodow osobowych, to placisz jak za przejazd siedmiu :(  Sprawdzasz na mapie nazwe polaczenia promowego, a nastepnie odpalasz cennik i dokladnie sprawdzasz cene. Nie chce sie powtarzac, ale ceny sa kosmiczne - 40 minutowy rejs moze kosztowac wiecej niz calonocny rejs z PL do S.

 

 

 

 

Samledok sonesetting 2014 takstar.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plan jest taki (bna tą chwile) zeby rzucić sie od razu do Trondheim a potem zjeżdzać (zwiedzając) wybrzeżem w dół.

w samej Nor jakoś specjalnie nie planuje przemieszczania sie promem z cepą.

ale widze ze musze chyba coś o trasach w samej norwegi doczytać bo chyba mnie promy czekają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze nikt nie planuje - ostatnio sam sie nacialem, bo na mojej super mapie nie bylo zaznaczonej przeprway promowej. Gdy juz dojechalem na miejsce, zobaczylem ze przeprawa to tylko jakies 150-200 metrow. O tutaj:

(svelvik-verket): https://www.google.no/maps/@59.6130867,10.4278177,14z

 

Jakiez moje bylo zdziwienie po wjechaniu na prom, gdy pan sprzedajacy bilety zawinszowal sobie za auto z przyczepa i 2 doroslych prawie 200 NOK - czyli 100pln!! Przeprawa zajela cale 4,5 minuty z zaladunkiem i wyladunkiem. Nie chce uzywac niecenzuralnych slow, ale same sie cisna. Stad moja rada - sprawdzac, sprawdzac i jeszcze raz sprawdzac zeby pozniej nie umoczyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kiedyś spisałem promy, które ja znam: http://forum.karawaning.pl/topic/15664-promy-do-skandynawii/

Ostatnio zdziwiła mnie cena promu Hirtshals - Langesund - niecałe 700 NOK ale po kilku dniach wróciła do normy :) - trzeba próbować. Zresztą to jest prom, którym ostatnio płynął Darboch więc może da się namówić, żeby napisać czym się kierował.

 

Problem w tym ze nikt nie planuje - ostatnio sam sie nacialem, bo na mojej super mapie nie bylo zaznaczonej przeprway promowej. Gdy juz dojechalem na miejsce, zobaczylem ze przeprawa to tylko jakies 150-200 metrow. O tutaj:

(svelvik-verket): https://www.google.no/maps/@59.6130867,10.4278177,14z

 

Jakiez moje bylo zdziwienie po wjechaniu na prom, gdy pan sprzedajacy bilety zawinszowal sobie za auto z przyczepa i 2 doroslych prawie 200 NOK - czyli 100pln!! Przeprawa zajela cale 4,5 minuty z zaladunkiem i wyladunkiem. Nie chce uzywac niecenzuralnych slow, ale same sie cisna. Stad moja rada - sprawdzac, sprawdzac i jeszcze raz sprawdzac zeby pozniej nie umoczyc :)

 

Maćku a sprawdziłeś to co Ci mówiłem o tych kartach promowych? Znaczy sprawdzić jaki jest ich zasięg. Ja mam taką (z Tide), która daje mi zniżki 45 % na promy (Fjord 1 i Tide) pomiędzy Bergen a Alesund (na tej trasie z niej korzystam - pozostała mi z czasów zamieszkiwania tam) ale nie wiem jaki ma zasięg dalej na północ. Nigdy mnie to nie interesowało.

post-10895-0-87390400-1404142355_thumb.jpg

Jak mieszkałem w Alesund, to żeby nie wywalać 2700 NOK to zawsze zagadywaliśmy kogoś ze znajomych, mieszkających na wyspach i odkupowaliśmy nie do końca wykorzystaną kartę.

 

 


 ... trochę odbiegnę od tematu (własnego :) ) ale czy sa jakieś mapy na których jest oznakowanie gdzie można przyczepami a gdzie nie ?

(na goglach nie ma :/ )

 

Próbowaliśmy do tego dojść wiosną. Dzwoniliśmy do vegvesen - odesłali nas do Turistforening, a Ci do Vegvesen. :(

Później odpuściliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ... trochę odbiegnę od tematu (własnego :) ) ale czy sa jakieś mapy na których jest oznakowanie gdzie można przyczepami a gdzie nie ?

(na goglach nie ma :/ )

@cycik

Wracamy do postu #2 mapa Wrocław - Wrocław < zerknij, tak ustawiłem mapę, że są widoczne trasy promów.

Moja niebieska linia, nałożona jest na linię przerywaną=trasa promów

Przy powiększeniu tego fragmentu jest to widoczne lepiej ... zerknij na niebieską linię.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Planując całą trasę, trasy promomowe są wzięte pod uwagę, sprawdż w innych miejscach.

Musisz ustawić mapę na odpowiednim poziomie, wtedy przeprawy promowe są widoczne w Googlach.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe...dokładnie,zawsze korzystamy z map papierowych będąc w Szwecji i Norwegii bo widać więcej :) tylko jakbyś się już zdecydował to z odpowiednią skalą. My jeśli dobrze pamietam używamy 1:250 000 i 1:500 000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Maćku a sprawdziłeś to co Ci mówiłem o tych kartach promowych? Znaczy sprawdzić jaki jest ich zasięg. Ja mam taką (z Tide), która daje mi zniżki 45 % na promy (Fjord 1 i Tide) pomiędzy Bergen a Alesund (na tej trasie z niej korzystam - pozostała mi z czasów zamieszkiwania tam) ale nie wiem jaki ma zasięg dalej na północ. Nigdy mnie to nie interesowało.

attachicon.gifIMAG1434.jpg

Jak mieszkałem w Alesund, to żeby nie wywalać 2700 NOK to zawsze zagadywaliśmy kogoś ze znajomych, mieszkających na wyspach i odkupowaliśmy nie do końca wykorzystaną kartę.

 

 

 

 

Sprawdzilem, ale na stronie fjord1 znalazlem informacje ze niestety karta nie dziala na wszystkich liniach. Miedzy innymi na lini Arsvågen - Mortavika, gdzie krotki rejs kosztowalby mnie  450pln..

Edytowane przez Maciek_No (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.