Skocz do zawartości

Solar dla początkującego


Pawlusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Po co dbać o chłodzenie panela kosztem zwiększenia oporów powietrza, wysokości i stopnia skomplikowania montażu? Nie prościej jest go przewymiarować? Mamy wtedy zrekompensowane straty z większej temperatury oraz przyzwoity prąd nawet podczas stania w cieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Po co dbać o chłodzenie panela kosztem zwiększenia oporów powietrza, wysokości i stopnia skomplikowania montażu? Nie prościej jest go przewymiarować? Mamy wtedy zrekompensowane straty z większej temperatury oraz przyzwoity prąd nawet podczas stania w cieniu.

Jedyna rzecz, która jeszcze powstrzymuje mnie przed klejeniem to jak to odciąć w przypadku awarii ? Chyba, że kleić na małe łaty w 5 punktach i obciąć stalową linką w razie awarii i potrzeby wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja mam zrobione  tak jak pisał Kristofer - kątowniki aluminiowe przyklejone do dachu. Ja kleiłem na Sikaflex 252 klej konstrukcyjny na pewno się nie oderwie, a panel jest przykręcony do kątowników w każdej chwili do zdemontowania w przypadku np. awarii.

post-16447-0-01038100-1404284154_thumb.jpg

Edytowane przez dyziak13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja mam zrobione tak jak pisał Kristofer - kątowniki aluminiowe przyklejone do dachu. Ja kleiłem na Sikaflex 252 klej konstrukcyjny na pewno się nie oderwie, a panel jest przykręcony do kątowników w każdej chwili do zdemontowania w przypadku np. awarii.

Tak to rozwiązanie znam ale mówimy o droższych, nowocześniejszych rozwiązaniach paneli elestycznych, które są cieniutkie i je musisz przykeić wprost do dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to rozwiązanie znam ale mówimy o droższych, nowocześniejszych rozwiązaniach paneli elestycznych, które są cieniutkie i je musisz przykeić wprost do dachu.

 

Być może nie przeczytałem dokładnie wszystkich postów. Też zastanawiałem się nad panelem elastycznym przyklejanym do dachu, lecz zrezygnowałem z tego pomysłu, ze względu na sugestie forumowiczów o nagrzewaniu się wnętrza przyczepy od takiego panela i cena niestety wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie przeczytałem dokładnie wszystkich postów. Też zastanawiałem się nad panelem elastycznym przyklejanym do dachu, lecz zrezygnowałem z tego pomysłu, ze względu na sugestie forumowiczów o nagrzewaniu się wnętrza przyczepy od takiego panela i cena niestety wyższa.

Faktycznie to też argument o podgrzaniu przyczepy. Cenowo wychodzi podobnie bo do ciężkiego trzeba dokupić elementy montażowe a te gotowe plastiki to pewnie ze 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna rzecz, która jeszcze powstrzymuje mnie przed klejeniem to jak to odciąć w przypadku awarii ? Chyba, że kleić na małe łaty w 5 punktach i obciąć stalową linką w razie awarii i potrzeby wymiany.

 

Obcinasz struną albo naklejasz nowy na stary bez odrywania. ;)

Myślę że wzrost temperatury wnętrza jest pomijalny. Przecież pod panelem jest warstwa styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to też argument o podgrzaniu przyczepy. Cenowo wychodzi podobnie bo do ciężkiego trzeba dokupić elementy montażowe a te gotowe plastiki to pewnie ze 100 zł.

 Te plastikowe ( dedykowane) uchwyty znalazłem najtaniej za 159pln 4szt plus przesyłka. Kątownik alu kosztował mnie 26pln. 1,2m 60x40 i 1,2m 30x30. Klej w obu przypadkach jest kosztem stałym.

Edytowane przez dyziak13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdzie najtaniej i najszybciej kupić sikaflex'a 252? Objechałem kilka hurtowni w okolicach Pruszkowa i wybałuszali na mnie oczy. W necie ceny wachają się od 35 do 85 zł. Najchętniej podjechałbym dzisiaj gdzieś w Warszawie lub okolicach Pruszkowa, ma ktoś jakiś adres?

 

Nieaktualne, klej zamówiony w Myszkowie, obiecali jeszcze dzisiaj wysłać. Teraz poszukiwania przepustu pilnie, bo jutro dzień wolny na prace dachowo-cepkowe ;)

Edytowane przez Pawlusiak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej zamówiony w jednej firmie, przepust w drugiej :( Nie znalazłem sklepu, który miałby i przepusty i klej (mocny!), to tak, jak sklep z mąką bez cukru.

W przyczepytam oba sprzęty leżą na półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.