Skocz do zawartości

Solar dla początkującego


Pawlusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi na myśl, poza wymianą regulatora na 20A MPPT (wiadomo że to spory koszt) to podłączyć ten panel 100W przez zwykły regulator PWM

 

... i słusznie. Panele mają zbyt różne parametry, aby można je było bezproblemowo i bezstratnie spinać razem (zbyt duża różnica napięć wyjściowych), dlatego panel, który masz teraz (100 W) odłącz od kontrolera i podłącz do zakupionego (np. PWM), natomiast panel 120 W podłącz do wolnego kontrolera MPPT, który lepiej wykorzysta wyższe "Vmp" tego panelu. Oczywiście dedykowane wyjście kontrolera PWM podpinasz bezpośrednio do accu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

jestem już na etapie składania tego w całość, do tej pory to były dwa autonomiczne zestawy ...

i teraz pytanie, czy mogę połączyć wyjścia do aku przy regulatorach? tak żeby do aku szedł jeden kabel 

tak jak na obrazku?

2aiepug.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich  ! potrzebuję zestaw solarny do kampera ale nie wiem od czego zacząć ? nie mam żadnego doświadczenia , kamper został zakupiony kilka miesięcy temu przez mojego teścia a ja mam za zadanie wyposażyć go w zestaw solarny !. Obecnie w kamperze jest zainstalowany akumulator 90ah (prawdopodobnie do wymiany ) , zapotrzebowanie będzie wyglądało mniej więcej tak że chciałbym żeby wystarczyło energii dla :

telewizor + dekoder sat ok 5-6 godzin dziennie , laptop , ładowarki do dwóch tabletów i trzech  smartfonów + oświetlenie ,przetwornica .

Chcemy mieć zestaw z prawdziwego zdarzenia tak żeby tej energii nie zabrakło ,bardzo proszę o pomoc .

Na chwilę obecną moja wiedza w tym temacie jest bardzo mała , ale teoretycznie interesował by mnie taki zestaw  dwa akumulatory ok 90ah , regulator ładowania mppt z wyświetlaczem ,dwa panele mniejsze lub jeden duży i tu jest dylemat bo kamper jest w wersji z alkową i tam gdzie jest dużo miejsca na dachu dach nie jest płaski .

Bardzo proszę o pomoc ,co kupić i gdzie .

Kamper to Burstner Argos time A670

Pozdrawiam siwy.

Edytowane przez siwyzurt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczuwam w Twoim #154 poście ironię. Pomoc nie nadchodzi zanim o niej pomyślisz. Na Forum jest wyszukiwarka - temat ten był już poruszany kilkadziesiąt razy - poszukaj zadaj sobie trochę pracy a nie chciej mieć wszystko na tacy. A najlepiej skontaktuj się telefonicznie z naszym guru od tego co Cię interesuje.

 

http://forum.karawaning.pl/user/3406-tarapukuara/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ed , już zamówiłem zestaw nie wiem czy dobrze ale się okaże , panel polski x-disc 250 wat elastyczny 980/1800 i do tego regulator blue solar 75/15  Pan mnie zapewnia że ten regulator bardzo dobrze współpracuje z tym solarem i że to sprawdzony zestaw ,zamówiłem bezpośrednio u producenta i dodatkowo zmniejszyli mi szerokość o 1 cm na czy mi ogromnie zależało . Mam akumulator 90ah ,zobaczymy jak to się spisuje i ew. dołożymy jeszcze jeden akumulator .

Pozdrawiam siwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dokładnie, jak Kol. ed napisał.

Sprawy były wielokrotnie omawiane w wielu forumowych tematach, więc chcąc uzyskać potrzebne informacje, wystarczy czytać.
Na pytania, które zadałeś, odpowiadano dziesiątki razy.
Myślę, że to oczywiste, iż nie znaleźli się chętni na indywidualnie wałkowanie wszystkiego od początku.
O panelach flex też jest sporo powiedziane, również przez tych, którzy się na nie kiedyś zdecydowali.
Przykładowy temat, mniej więcej od tego posta:
http://forum.karawaning.pl/topic/13539-po-co-12-v/?p=410681

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.