Skocz do zawartości

Solar dla początkującego


Pawlusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Tak myslalem, ale gostek ze sklepu nie mial pojecia o temacie. Czyli w gre wchodza tylko panele, o ktorych piszecie w temacie, ale na ten rok sobie odpuszcze koszty. Pozdrawiam

Pawlusiak napisz prosze ile Cie wynioslo zamontowanie paneli, interesuja mnie koszty wszystkich elementow i gdzie kupowales? Mieszkasz nie daleko to moze kiedys bym sprobowal sie spotkac. Z gory dziekuje za info.

 

Poczytaj np. ten temat:

http://forum.karawaning.pl/topic/13539-po-co-12-v/

 

Jest tam dużo informacji, które powinieneś wstępnie przeczytać.

Aby podać przybliżony spis i koszt elementów, trzeba mieć podstawowe informacje (jakie masz wymagania odnośnie zasilanych urządzeń, co jest obecnie w instalacji przyczepy i o jakiej mocy, czy masz już instalację z akumulatorem, czy jeszcze nie, itd.)

Konieczne jest chociażby wstępne wyliczenie bilansu energetycznego dla Twojej przyczepy.

Większość elementów dostaniesz w tych dwóch zaprzyjaźnionych z forum firmach:

http://www.ledon.pl/pl/

http://www.modernhome.pl/

 

Jak będziesz już miał jakieś konkrety i pytania, to załóż własny temat lub podepnij się pod już istniejący, jeśli jest taki na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kristofer, piotrowin, jesteście pewni, że dwa różne źródła prądu (regulator panelu i procesorową ładowarkę do akumulatorów można połączyć równolegle do akumulatora bez obaw? Ja czuję jakiś opór przed takim rozwiązaniem, czy aby na pewno nie będą na siebie negatywnie wpływać, czy obecność innego źródła nie zakłóci procesów automatyki ładowania?

Tak na marginesie to po instalacji solarów te mikroprocesorowe ładowarki to taka sztuka dla sztuki. Jeżeli solar ładuje w sposób ciągły to kiedy doładowywać się z tej ładowarki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie do końca, ponieważ mogą się zdarzyć sytuacje (i zdarzają się), że solary nie będą w stanie uzupełnić zużytej z accu energii (zła pogoda, zacienione miejsce, a nawet jakaś usterka), więc aby "ratować" accu, trzeba go podładować z innego źródła.

Jednak faktycznie wystarczy niewielkiej mocy ładowarka procesorowa i dlatego w omawianym przypadku,pisałem o ładowarce w okolicy 4 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, ja przewidując tylko 2-osobowe wypady, oświetlenie całkowicie ledowe, pompki do wody, ew. nawiew z trumy w zimne noce, jakiś laptop, zamontowane radio samochodowe, doszedłem do wniosku, że panel o mocy 60W wystarczy i  a AGM 70Ah będzie regularnie słońcem doładowany. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje typu zła pogoda, głośne słuchanie muzyki przez całą noc (tylko przy ew. zabawie kamperowców! ;) ) i awaryjnie dobrze mieć możliwość dodatkowego doładowania.
Jeśli idea "zielonej energii" się u mnie sprawdzi, a potrzeby energetyczne będą większe, to najwyżej w przyszłym roku dokupię drugie 60W, aby już całkowicie uniezależnić się od 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pytałeś, czy jestem pewien i odpowiedziałem twierdząco.

W taki właśnie sposób zrealizowałem to u siebie, z tą tylko różnicą, że accu u mnie pracuje buforowo, non stop.

Moce i prądy też mam dużo wyższe, ponieważ są dwa panele po 100 W, a ładowarka procesorowa 12 A.

Nie ma to jednak znaczenia dla omawianej sytuacji, o którą pytałeś. Wyjście kontrolera mam połączone bezpośrednio z accu (GEL 130 Ah) i również ładowarka jest bezpośrednio do accu podłączona. Każde z tych urządzeń dostosowuje parametry pracy w zależności od  aktualnych warunków oraz zmierzonych parametrów na zaciskach accu.

Gdzieś na forum zamieszczałem fotki, ale gdzie ? Kto by to teraz pamiętał, mimo że robiłem to rok temu :unsure: .

Może znajdę same fotki, to zamieszczę jeszcze i w tym temacie :o

 

P.S.

Ponieważ otrzymałem pytanie, dlaczego kilka postów wcześniej podałem 1440 godzin, jako czas ładowania (post #42), a nie 500, podaję odpowiedź ogólnie, ponieważ być może ktoś jeszcze nie rozumie skąd taki wynik.

10 godzin pracy panelu x 100 mA = 1 Ah
Z akumulatora ubyło 50 Ah
Poprawka na sprawność (ok. 85%), czyli oddać trzeba więcej, niż pobraliśmy - założyłem dla prostoty obliczeń, że będzie to o 10 Ah więcej, choć dla omawianego akumulatora powinno to być ok. 12,75 Ah.

Brakujące 50 + 10 = 60 Ah do uzupełnienia

Przyjęliśmy do obliczeń, że solary ładują po 10 godzin dziennie, ale doba trwa 24 godziny, więc po 10 godzinach ładowanie zostanie przerwane, a wznowione dopiero kolejnego dnia, jednak cały proces ładowania, to nawet godziny, w których solary nie pracują, więc 1 Ah otrzymamy w ciągu 24 godzin.

Reasumując: 60 x 24 = 1440 godzin

Teraz chyba wszystko już jest jasne :skromny:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Kristofer wracajac do Twojej wczesniejszej dla mnie odpowiedzi - dzieki. Poczytam i sprawdze zapotrzebowanie energetyczne. Mam juz instalacje z aku i prostownikiem ZIG X7, a z tego co wstepnie liczylem to panel 100W bylby optimum. Na ten rok oszacuje koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja nie dawno kupowałem w Ledonie - panel 95W, regulator MPPT 10A (to ten droższy), złączki do panela, wysyłka - koszt 632pln. Do tego kątownik aluminiowy do mocowania panela do dachu - 26pln. Klej do przyklejenia kątownika do dachu 52pln z przesyłką. Przewody o przekroju 4mm po 1,58pln za metr mnie wystarczyło 20mb, rurka peszel 13pln 30mb. Klemy do aku 5,8pln za komplet. Do tego 2 obudowy bezpieczników i bezpieczniki, konektory i izolacja termokurczliwa i parę blachowkrętów - tych kosztów nie liczyłem - bo nie ma co liczyć. Reszta to własna praca - bezcenna.

 

Tak na marginesie (a może przede wszystkim) bardzo pomógł mi Bartek vel. tarapukuara - przeczytaj to http://forum.karawaning.pl/topic/16435-poradniczek-o-solarach/, któremu serdecznie dziękuję.

Edytowane przez dyziak13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moim zdaniem nie powinieneś mocować panela bezpośrednio przylegającego do dachu ponieważ solar w słońcu może osiągnąć wysoką temperaturę.

Proponuję mocowanie w uchwytach, które pozwolą zachować cyrkulację powietrza pod spodem.

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moim zdaniem nie powinieneś mocować panela bezpośrednio przylegającego do dachu ponieważ solar w słońcu może osiągnąć wysoką temperaturę.

Proponuję mocowanie w uchwytach, które pozwolą zachować cyrkulację powietrza pod spodem.

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Witam,

 

Bardzo cenna uwaga ;) , jeżeli kierowana do mnie to chciałbym nadmienić, iż nic nie napisałem o mocowaniu panela bezpośrednio do dachu.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku tego tematu była fotka i mowa o koniecznym odstępie paneli od dachu (post #7), a w poscie #18, Kol. dyziak zamieścił fotkę swojego panelu, na której również widoczny jest wspomniany odstęp.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://plus.google.com/photos/102966362393425732799/albums/6035137213690102337/6035137215333396994?cfem=1&pid=6035137215333396994&oid=102966362393425732799&authkey=CNGn1JXl06KixgE

https://plus.google.com/photos/102966362393425732799/albums/6035143821635920673/6035143819622469010?cfem=1&pid=6035143819622469010&oid=102966362393425732799&authkey=CI-g2peRsZvxAQ

 

 

Jestem po montażu paneli flex 150W firmy xdisc fotka powyżej wykonana w trakcie montażu. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że montaż jest bardzo prosty i trwał około 6h. Panele przyklejone do dachu na słabszy klej, tak aby można było je zdemontować struną. Puszka przyklejona mocnym klejem, kable 25mm2 od puszki do regulatora i 10mm2 od panela do puszki. W sumie na dachu mieści się u mnie 8 paneli, na razie są dwa. Zaobserwowałem prąd ładowania w pochmurny dzień 4A i średnio słoneczny 17A. Liczę na 24A przy tych dwóch panelach w bardzo słoneczny dzień, Panele przyklejone do dachu, w dachu styropian 2,5cm blacha aluminiowa i sklejka. Nagrzewanie się dachu od solara można pominąć, sprawdzone w bardzo słoneczny dzień termometrem bezdotykowym i dach ma wszędzie podobną samą temp wewnątrz przyczepy. 

 

Koszt:

 

1300zł - 2x PANEL150W FLEX

180zł - 25mm2 kabel 8m + 10mm2 kabel 8m + puszka ip 66 OBO T100 + dławiki

500zł - akumulator GEL TOYAMA 80Ah

650 zł - Solar inverter firmy VOLT z sopotu model 1000S posiada ładowarkę sieciową 20A ładowarkę solarną MPPT 30A oraz przetwornicę sinus 700W. 

 

Razem: 2630 pln

 

W przyczepię będzie uruchomiona klima 500W i 5000BTU.

W planach mam dołożenie jeszcze jednego solara.

 

Panel przedni SINUS pro 1000S już obróciłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens tyle watów na tak mały akumulator? Prąd ładowania powinien być Max 10 razy pojemność aku. U Ciebie ponad 20... Albo regulator będzie hamowal ładowanie albo aku szybko padnie...

 

Edytowane przez Wodnik Szuwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens tyle watów na tak mały akumulator? Prąd ładowania powinien być Max 10 razy pojemność aku. U Ciebie ponad 20... Albo regulator będzie hamowal ładowanie albo aku szybko padnie...

Jak akku jest naładowane, to nie bierze tyle W. W instrukcji ładowania jest dopuszczalny MAX prąd 50A na ładowanie tego modelu, jak masz przełącznik 1 lub 2 panele to możesz sobie to sterować sam. Ja taki zamontowałem pod lampką oświetlania blisko dachu, wystarczy, że ją wysunę i przełączę idzie wtedy z dwóch paneli ładowanie. Poza tym jak chodzi klima, to cała moc z paneli idzie w klimę i akku tylko wspomaga całość. Wszystko jest do ogarnięcia, z moich obserwacji wynika, że 2 panele to minimum, jak używasz budy zimą lub latem przy maksymalnym zachmurzeniu i deszczowej pogodzie. Trzeba pamiętać, że akku potrzebuje również minimalny prąd ładowania, aby to w ogóle się rozpoczęło. Do tego zestawu dołożę drugi taki sam akku będzie w sumie 160 Ah, Wszystko muszę przetestować z klimą czy jest sens dokładać akku czy 3 panel cena podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że 450w na aku 80ah to trochę mija się z celem, do takiego zestawu bateria powinien być 2 większą

 

 

 

.ps.Gdzie kupiłeś tak tanio te panele? W modern Home są po 800 szt.- 1600 dwa minus rabat dla forum

 

Edytowane przez Wodnik Szuwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.