Skocz do zawartości

Pomocy! toaleta Thetford i podłączenie napięcia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od razu zaznaczam, że z elektryki jestem total amator.

 

Podczas demontażu toalety nie zwróciłem uwagi na podłączenie kabli. Były oznaczone taśmami.

Jednak nie zwróciłem uwagi, że jeden z kabelków to mostkowanie.

 

Ale do sedna. Kable od strony kasety to żólta taśma, szara taśma, taśma w paski i papierowa.

Od strony przyczepy (czyli te z napięciem) dokładnie tak samo.

 

IMG_2213.JPG

Jednak. I tu moje pytanie.

Kabelek od strony przyczepy z żółtą taśmą jest mostkiem (czyli jakieś 6 cm obciętego kabla)

i powinien być gdzieś dopięty do pozostałych.

 

Po podpięciu tych które wiem. Zauważyłem, że pompka wody działa jak naciskam spłukiwanie,

jednak nie leci woda bo nie otwiera się zaworek w misce klozetowej.

IMG_2642.JPG

 

Pomóżcie. Bo obecnie spłukuję wodę z prysznica. Co jest bardzo uciążliwe dla moich dzieci.

post-4417-0-76231300-1403728054_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Proste, ale raczej nie dla Kol. kurrarras, inaczej by nie zakładał tego tematu ;)
Poza tym nie sądzę, aby chodziło o "plus".
Obstawiam, że brak jest "minusa". Moim zdaniem luźny (zielony jasny) przewód trzeba połączyć z niebieskim (chyba od drugiej strony złącza jest on "wolny", na foto źle widać przez te "papierki").  Sprawdź, nic nie zepsujesz.

Nie wiem, jakie są podłączenia wewnątrz toalety oraz w instalacji przyczepy u Kolegi, ale z opisu wynika, że możliwości są raczej dwie. Jeśli dobrze zrozumiałem, to dolna część wiązki na foto, to część z instalacji przyczepy, natomiast górna jest od strony toalety.
Jeśli tak, to od strony instalacji przyczepy (dolna część wiązki) może wyglądać następująco:

wariant 1 (najprawdopodobniej jest właśnie ten)
czerwony "plus" zasilania (accu)
zielony/ciemny "plus" dla pompki wody
niebieski "minus" zasilania (accu)

wariant 2
czerwony "plus" dla pompki wody
zielony/ciemny "plus" zasilania (accu)
niebieski "minus" zasilania (accu)

Oczywiście bez względu na to, który wariant jest w rzeczywistości, nie zmienia to faktu, że podłączenie należy zrobić tak, jak wcześniej napisałem, czyli wolną końcówkę przewodu należy połączyć z przewodem niebieskim (po tej samej stronie złącza)

IMHO

 

Aby było to łatwiej odczytać, zrobiłem rysunki z uwzględnieniem kolejności kolorów na złączu (tak, jak to było na zdjęciach):

 

post-8228-0-33068500-1403757503_thumb.jpg

 

 

 

.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień Dobry
Czy udało się Panu naprawić toaletę? Pytam bo mam w takiej samej identyczny problem.Jednak nie wynika on ze złego podłączenia kabli, bo ich nie ruszałam a spłukiwanie przestało działać  po zimowej przerwie, Po wyjęciu kasety stwierdziłam, że woda dochodzie do połączenia białegom i niebieskiego wężyka ( tak jak u Pana na zdjęciu ) ale do muszli już nie. Będę zobowiązana za jakąs kjonkretną informację. 
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie działa. Próbowałem z każdym kablem i nic. Muszę poprosić fachowca aby to obejżał.

Jeszcze poszukam kogoś z Knausem na kempingu. Może podejżę układ.

 

Nie wiem, czy przy przewodach wodnych jest u Ciebie jakiś zawór zwrotny i czy go nie demontowałeś, a jeśli tak, to czy założyłeś zgodnie z kierunkiem przepływu.

Nie napisałeś też, czy toaleta wcześniej działała prawidłowo (co było przyczyną demontażu) :hmm:

 

W innym Knausie nie musi być identycznie, nawet jeśli model będzie ten sam. W toku produkcji mogły być różne zmiany.

Z Twoimi fotkami nie pokrywają się np. kolory przewodów, jeśli porównać je z zalecanym schematem podłączeń dla tej toalety przez Thetford'a:

 

post-8228-0-16124900-1404692476_thumb.jpg

 

Jeśli próbowałeś wszystkich wariantów podłączenia, to pozostaje: uszkodzony zawór elektromagnetyczny lub oderwany przewód od którejś jego końcówki przyłączeniowej, ewentualnie przerwa w jednym z przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy przy przewodach wodnych jest u Ciebie jakiś zawór zwrotny i czy go nie demontowałeś, a jeśli tak, to czy założyłeś zgodnie z kierunkiem przepływu.

Nie napisałeś też, czy toaleta wcześniej działała prawidłowo (co było przyczyną demontażu) :hmm:

 

a:

 

attachicon.gifPodł C200 zalecane przez Thetford.JPG

 

Jeśli próbowałeś wszystkich wariantów podłączenia, to pozostaje: uszkodzony zawór elektromagnetyczny lub oderwany przewód od którejś jego końcówki przyłączeniowej, ewentualnie przerwa w jednym z przewodów.

A może masz pomysł jaki powód może być w mojej, Jest to taki sam typ jak u Kurrurrasa. Ale nie była demontowana i wszystko było ok a po zimie nie działa.Pompka pracuje, woda dochodzi do okolicy kasety zewnętrznej( widać ją w wężyku , który tam jest poporowadzony ) a do muszli już nie. A po czym można poznać czy jest zawór zwrotny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz pomysł jaki powód może być w mojej, Jest to taki sam typ jak u Kurrurrasa. Ale nie była demontowana i wszystko było ok a po zimie nie działa.Pompka pracuje, woda dochodzi do okolicy kasety zewnętrznej( widać ją w wężyku , który tam jest poporowadzony ) a do muszli już nie. A po czym można poznać czy jest zawór zwrotny ?

 

Pomysł mam: jeśli przewody nie mają gdzieś przerwy, jeśli bezpieczniki są sprawne, to jest duże prawdopodobieństwo uszkodzonego zaworu elektromagnetycznego. Czasem odrywa się też od niego jeden z przewodów.Jedyna możliwość, aby przekonać się, czy jest sprawny, to pomiar dochodzącego do niego napięcia (przy "naciśniętym" włączniku spuszczania wody).

Jeśli napięcie prawidłowe, to elektrozawór do wymiany.

 

Zawór zwrotny może być w pobliżu toalety i montowany jest na przewodzie doprowadzającym wodę.  Tak, jakby przeciąć przewód wody i wstawić kilku centymetrowy kawałek plastikowej rurki. Tak to mniej więcej wygląda. Jeśli jest to zawór zwrotny, to na plastikowej obudowie będzie wytłoczona wyraźna strzałka, oznaczająca kierunek przepływu wody.

Takie zawory czasem się zakleszczają, rzadko, ale zdarza się. Gdyby był zamontowany, to trzeba go wymontować i spróbować rozruszać, sprawdzić drożność w kierunku, który pokazuje strzałka (np. dmuchając w niego) i zamontować ponownie, po czym sprawdzić, czy to było przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pada deszcz. Siedzę w przyczepie i myślę co robić.

Spróbuję podziałać z kablami.

Jak sprawdzić napięcie? Co muszę kupić? czy zwykły próbnik wystarczy?

 

Jest tu niedaleko sklep budowlany mogę podjechać i coś kupić, ale co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Jak sprawdzić napięcie? Co muszę kupić? czy zwykły próbnik wystarczy?

 

Miernikiem, choćby najprostszym. Zwykły próbnik dla 12 V może częściowo pomóc, ale osobie z większym doświadczeniem :hmm: , niż Twoje, o czym napisałeś już na samym początku (post #1).

Jest tu niedaleko sklep budowlany mogę podjechać i coś kupić, ale co?

 

Jeśli mają jakieś mierniki w okolicy 20 - 30 zł., to kup, zawsze się przyda, ale czy w sklepie budowlanym :niewiem:

 

Czytałeś chociaż post #8 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł mam: jeśli przewody nie mają gdzieś przerwy, jeśli bezpieczniki są sprawne, to jest duże prawdopodobieństwo uszkodzonego zaworu elektromagnetycznego. Czasem odrywa się też od niego jeden z przewodów.Jedyna możliwość, aby przekonać się, czy jest sprawny, to pomiar dochodzącego do niego napięcia (przy "naciśniętym" włączniku spuszczania wody).

Jeśli napięcie prawidłowe, to elektrozawór do wymiany.

 

 

Sprawdziłam i raczej nie jest to zawór zwrotny a pewnie elektromagnetyczny. Tylko zupełnie nie wiem jak się do niego dostać bo ani od strony  łazienki ani od strony kasety nic nie widać. Czy trzeba wymontować toaletę? A jeśli tak to w jaki sposób?

Szukałam na forum ale o taki modelu jak na zdjęciach z początku wątku nic nie ma. Bardzo proszę o radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłam i raczej nie jest to zawór zwrotny a pewnie elektromagnetyczny. Tylko zupełnie nie wiem jak się do niego dostać bo ani od strony  łazienki ani od strony kasety nic nie widać. Czy trzeba wymontować toaletę? A jeśli tak to w jaki sposób?

Szukałam na forum ale o taki modelu jak na zdjęciach z początku wątku nic nie ma. Bardzo proszę o radę

Demontuje się stosunkowo łatwo. Trzeba wyciągnąć kasetę i w środku powinny być śruby mocujące całość do podłogi. Po odkręceniu wszystkich (u mnie trzy) należy całość unieść aby zdjąć górną cześć z plastikowego wieszaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.