Skocz do zawartości

Opony całoroczne - co o tym sądzicie?


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

Ale np u nas czasem jeździmy po piasku czy też po zroszonej trawie - tu klasyczna letnia najczęściej sobie kiepskawo radzi...

Ja się na razie łamię czy w Audi przejść na całoroczne czy jednak zostać na sezonowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 818
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Co do głośnoci, na przykładzie rozmiaru u mnie, vredki:

https://www.oponeo.pl/dane-opony/vredestein-quatrac-5-205-55-r17-95-v-xl

micheliny które miałem fabrycznie

https://www.oponeo.pl/dane-opony/michelin-primacy-hp-205-55-r17-95-v-xl

raptem 2db różnicy, na moje ucho niezauważalne. Chyba że ktoś jest melomanem i każdą różnicę wychwyci. 

 

Albo w tych autach co kupiłeś były jakieś no name z krzaczkami w nazwie marki, też tak może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jacekzoo napisał:

Albo w tych autach co kupiłeś były jakieś no name z krzaczkami w nazwie marki, też tak może być

Nie były najgorsze, a już o krzaczkach w nazwie można zapomnieć.Ale nie to jest istotne. Ja bardzo rygorystycznie podchodzę do opon, nigdy ścierwa nie kupię.Staram się o ile to możliwe kupować opony z najwyższej półki, choćby dlatego, że z pewnych względów jeżdżę może nie tyle dużo - co dosyć daleko. Właściwie od lat preferuję tylko cztery firmy - Bridgestone, Continental, Michelin i Dunlop.Nie mam doświadczenia z innymi oponami, bowiem nigdy nie kupiłem opon innej firmy.Wyjątek stanowią opony Hankook , które musiałem teraz kupić do przyczepki, bo innych w moim rozmiarze po prostu nie ma na rynku. Może i jestem uparty i swoich zasad nie zmieniam, a może jestem już zbyt stary na zmianę przyzwyczajeń? Jedno nad czym ubolewam to obecne moje opony letnie w X-trailu, niestety kupiłem go z nowiutkimi oponami UNIROYAL RAINEXPERT 3 SUV i raczej głupotą by było wyrzucanie sklepowych opon i zastępowanie ich swoimi ulubionymi. Nie mogę ich zdzierżyć, bo są właśnie zbyt głośne 71 db. Oczywiście zrobiłbym to gdyby nie fakt, że właśnie te opony na mokrym pobiły wszystkie inne (klasa A). To akurat w SUV-ie jest wskazane, zwłaszcza gdy często ciągnie się przyczepę po trawie, czasami mokrej. W trakcie ich eksploatacji zauważyłem, że są równie doskonałe na suchym jak i w terenie.Pięknie potrafiłem się na nich wygrzebać z różnych opresji.Dlatego pewnie zostaną na aucie, ale jak się zjadą to oczywiście kupię swoją ulubioną markę opon.

Jeżeli zaś chodzi o te całoroczne vredestein-quatrac-5  to osobiście w życiu bym ich nie kupił, bowiem mają tak podłe wyniki w testach , że nawet jak by mi je za darmo dawali, to zgodnie ze swoim przyzwyczajeniem, nawet bym na nie nie spojrzał. Teraz mam na kołach nówki zimówki Continentala (jak zwykle i jak w każdym swoim aucie) i przynajmniej wiem co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem Micheliny crossclimate. Są bardzo dobre i radza sobie świetnie w każdych warunkach. Moim zdaniem warto kupić dobre caloroczne. W jednym z aut zostawiłem letnie na te zimę, bo zimówki już zlom i żyje, mam się dobrze, a nawet nie narzekam :)

Glośność Michelinów jest na poziomie 69db. Cena jest dość wysoka, ale niemal bez różnicy, przy porównaniu z letnim modelem tego samego producenta.Miałem porównanie do letnich Dunlopów i Michelinów w tym samym aucie-Passacie b7, który też najlepiej wygłuszony nie jest i bez róznicy w hałasie, a trakcja na mokro i chłodno super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacekzoo napisał:

Kalapan, pogląd jest jak d... każdy ma swoją :) masz swoje zdanie i przekonanie i git :ok: nie mam zamiaru Cie przekonywać, po prostu wyraziłem moje zdanie w temacie, i tyle

i jest to bardzo zdrowe podejście do każdego tematu, ja również nigdy nie staram się  przekonywać kogoś do swoich poglądów :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecnym Hyundaiu mialem niby oponki wielosezonowe nawet nie głupiej firmy i na mokrej nawierzchni od + 10  do 0 trzymaly super. Przy suchej nawierzni do -5 tez bylo ok . Lekki snieg i jazda jak na łyżwach. Opony zimowe sa na swiezy snieg ew bloto posniegowe i mokra nawierzchnie przy gora do + 10 st. Zimowe opony kiedy pod swiezym sniegiem lod tez nic nie pomoga jazda jak na lyzwach. Opony zimowe na mokrej nawierzchni  przy teperaturach + 15 i powyzej podobnie sliskie. Ot takie moje obserwacje  i 40 lat za kółkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym zobaczyć jakiś rzetelnie i metodami naukowymi przeprowadzony test różnych opon. Bo wszystko z czym spotkałem się dotychczas sugerowało raczej dziwną tendencję ukrywania rzeczywistych parametrów opon, ukrywanie rzeczywistych różnic między oponami różnych typów przed kupującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

A ja chciałbym zobaczyć jakiś rzetelnie i metodami naukowymi przeprowadzony test różnych opon.

A ja bym chciał obejrzeć nie naukowy test tylko test wzrokowy - taki normalny z buta, robiony na żywca. Na mokrej nawierzchni, na suchej nawierzchni, na śniegu oraz lodzie. I to test hamowania, przyspieszania, aquaplaning , trzymanie w zakręcie, głośność opon itp. I to test robiony wielu markom opon i w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Irek S napisał:

Na obecnym Hyundaiu mialem niby oponki wielosezonowe nawet nie głupiej firmy i na mokrej nawierzchni od + 10  do 0 trzymaly super. Przy suchej nawierzni do -5 tez bylo ok . Lekki snieg i jazda jak na łyżwach. Opony zimowe sa na swiezy snieg ew bloto posniegowe i mokra nawierzchnie przy gora do + 10 st. Zimowe opony kiedy pod swiezym sniegiem lod tez nic nie pomoga jazda jak na lyzwach. Opony zimowe na mokrej nawierzchni  przy teperaturach + 15 i powyzej podobnie sliskie. Ot takie moje obserwacje  i 40 lat za kółkiem

Niestety opona to bardzo skomplikowana konstrukcja. Są opony zimowe i "zimowe" , letnie i semi slicki itp.

Jeżeli ktoś śledzi testy opon to na pewno zauważył, że produkty krajów skandynawskich wcale nie wygrywają testów. Ale w konkurencji śnieg są nie do pobicia.

Bo są konstruowane do specyficznych warunków skandynawskiej zimy. Są też opony do jazdy zimowej ale po asfalcie z zupełnie innym charakterem bieżnika.

Dlatego kupowanie opon to bardzo trudne zadanie i trzeba dobrze przeanalizować warunki w jakich się zamierzamy poruszać, rodzaj samochodu, moc silnika, etc.

Do malucha nikt nie kupował opon zimowych i to nie dla tego, że były niedostępne. Tam na zimę wkładało się worek cementu do bagażnika i to wystarczało.

Trochę generalizuję niemniej nie ma opon idealnych do każdych warunków. Trzeba by mieć ze 4 komplety i przekładać jak w formule1.

Stąd też ekstremalnie różne opinie na temat tych samych produktów. "Se la vie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewna firma sprowadzila iles tam tys sztuk opon Goodyeer letnie, byly w bardzo atrakcyjnej cenie, zeszly na pniu .Na mokrym asfalcie sliskie jak diabli. I co sie okazalo ze owszem one byly dobre ale na betonowe Amerykanskie autostrady a nie na asfalt. I gdzies ktos u nas kupil i zemscil 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Irek S napisał:

Pewna firma sprowadzila iles tam tys sztuk opon Goodyeer letnie, byly w bardzo atrakcyjnej cenie, zeszly na pniu .Na mokrym asfalcie sliskie jak diabli. I co sie okazalo ze owszem one byly dobre ale na betonowe Amerykanskie autostrady a nie na asfalt. I gdzies ktos u nas kupil i zemscil 

:ok: Takich przykładów można mnożyć. Nie ma opony w 100% idealnej.

I teraz pytanie  - czy to były złe opony czy może nietrafieni użytkownicy.

Każdy ma między uszami narząd, którego należy używać i nie sugerować się bezkrytycznie innymi opiniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kalapan napisał:

A ja bym chciał obejrzeć nie naukowy test tylko test wzrokowy - taki normalny z buta, robiony na żywca. Na mokrej nawierzchni, na suchej nawierzchni, na śniegu oraz lodzie. I to test hamowania, przyspieszania, aquaplaning , trzymanie w zakręcie, głośność opon itp. I to test robiony wielu markom opon i w tym samym miejscu.

Mówisz i masz:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomii napisał:

Mówisz i masz:

 

Akurat ten test to jeden wielki pic na wodę. Jaką wielosezonową oponę testowali? Noname? Bo np testy MichelinCrosslimate pokazują, że nie odbiega ona praktycznie od osiągów Michelina Primacy. Tak naprawdę każdy test można zrobić w ten sposób aby z góry udowodnić założoną tezę. Gdyby nie mieli nic do ukrycia to by chociaż nazwę tej wielosezonowej podali.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.