Skocz do zawartości

panel 24V do akumulatora 12V


OLSZ80

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę odświeżę, żeby nie zakładać nowego tematu.

 

Planuję właśnie instalację solarną dla swojej przyczepy i zastanawiam się nad doborem regulatora. Zależy mi na sporej niezależności, ponieważ docelowo w przyczepie będą mieszkać i pracować zdalnie dwie osoby przy dłuższych pobytach na dziko, a więc instalacja musi podołać dwóm laptopom przez co najmniej 8 godzin dziennie + codziennemu standardowemu użytkowaniu.

 

Wpadł mi w oko taki oto panel: http://www.modernhome.pl/product-pol-4409-Monokrystaliczna-bateria-sloneczna-Risen-Energy-270W-24V-60-ogniw.html

 

Wiem już, że regulator PWM nie pozwoli wykorzystać jego możliwości, dlatego padło na MPPT - tylko jaki? Czy wystarczy 10A? Czy raczej potrzebuję 20A? W specyfikacjach podstawowych Tracerów (2210A, 2210RN) podają, że maksymalna moc podłączonych paneli dla wersji 10A to 260W przy 24V, ale wspomniany powyżej panel oferuje prąd ładowania na poziomie 8,77A (zwarciowy 9,26A). Czy w takim razie wystarczy 10A?

 

I czy orientuje się ktoś może czym właściwie różni się Tracer 2210A od 2210RN?

 

No i na koniec prawdopodobnie banał dla ekspertów: czy takie połączenie ma w ogóle sens czy może jest jakiś lepszy sposób na optymalną wydajność? Przeczytałem już chyba pół Internetu, jeśli chodzi o instalacje solarne, dlatego wszystko zaczyna mi się powoli trochę mieszać ;)

 

Aha, akumulator ma 92Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już, że regulator PWM nie pozwoli wykorzystać jego możliwości, dlatego padło na MPPT - tylko jaki? Czy wystarczy 10A? Czy raczej potrzebuję 20A?

 

Jak już napisano, kontroler 10 A z pewnością nie wystarczy, co zresztą wynika z podanych parametrów, które przecież czytałeś:

 

post-8228-0-32266000-1492886503_thumb.jpg

W specyfikacjach podstawowych Tracerów (2210A, 2210RN) podają, że maksymalna moc podłączonych paneli dla wersji 10A to 260W przy 24V, ale wspomniany powyżej panel oferuje prąd ładowania na poziomie 8,77A (zwarciowy 9,26A). Czy w takim razie wystarczy 10A?

 

To nie tak :nono:

Te "12" lub "24", to nie jest napięcie panelu, a napięcie systemu (instalacji) po stronie akumulatora (w Twoim i większości przypadków na forum = 12 V).

Dla takiej instalacji, max moc panelu dla kontrolera Tracer 1210RN = 130 W, co wyraźnie widać w opisie parametrów tego kontrolera.

I czy orientuje się ktoś może czym właściwie różni się Tracer 2210A od 2210RN?

Aha, akumulator ma 92Ah.

 

Różnice są niewielkie, a kluczowe parametry identyczne. Tak w skrócie: "A" jest trochę większy i cięższy, ponieważ ma wbudowany wyświetlacz (można go zdublować dodatkowym). "RN" posiada wskazania w postaci diod i wskaźnika numerycznego LED, a wyświetlacz jest do dokupienia w opcji. Poza tym, "A" posiada większy, własny pobór prądu, o ok. 10 mA.

PS

Zaczynasz podobnie, jak wiele innych osób - od końca.

Akumulator dla takiego zestawu, to dobry żelowy, ostatecznie AGM, o pojemności min. 150 Ah

Kontroler do proponowanego panelu: 30 A (moim zdaniem).

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie - trochę mi to rozjaśniło :)

 

Tylko czy w takim razie dobrze rozumiem, że napięcie panelu (w tym wypadku 24V) nie ma większego znaczenia przy doborze kontrolera MPPT?

 

Co do akumulatora (AGM), to zdaję sobie sprawę z faktu, że nie jest wystarczająco pojemny. Moc panelu dobierałem wychodząc z założenia, że i tak w polskich warunkach nie będzie on osiągał optymalnych warunków działania i pełnej wydajności - stąd "zapas". Moje obliczenia wyglądały mniej więcej tak:

 

Maksymalny pobór 2 laptopów to 200W * 8h = 1600Wh

Pompka + oświetlenia to ~50W * 3h = 150Wh

 

Akumulator 92Ah * 12V * 0,8 = 883Wh

 

Panel 270W * 10h = 2700Wh. Teoretycznie, bo jak to wygląda w praktyce? Ułożenie na płasko, nagrzewanie, zachmurzenie - możliwe będzie osiągnięcie chociaż połowy tej wartości?

 

W praktyce laptopy powinny jednak brać coś koło 60W (to 200W to maksymalny możliwy pobór przy pełnym obciążeniu obu maszyn), przy czym tylko jeden będzie włączony przez 8h, a drugi używany raczej "doraźnie" (załóżmy 4-6h co drugi dzień) - 30W * 8h + (30W * 5h)/2 = 315Wh. Czyli upraszczając realne łączne zapotrzebowanie to ~465Wh dziennie, a więc ~53% akumulatora.

 

Panel daje więc spory zapas, ale nie wykluczam okazjonalnego użycia innych urządzeń z przetwornicą, no i nie może też dojść do sytuacji kompletnego braku zasilania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będiesz liczył tak moc Panelu :

 

 

Panel 270W * 10h = 2700Wh

 

To niezły optymista jesteś :D 

Moje pomiary dla Panelu 180W przy pogodzie typu 3/4 :

8:37  33W  

8:56  48w 19wh
9:22  71W 47wh
9:40  88W 72wh
10:00 88W 101wh
10:17 113W 127wh
10:30 107w 151wh
11:00 124W 204wh
11:25 133W 259wh
11:41 128W 294wh
12:06 100w 342wh
13:30 100W 448wh
14:06 8W   471wh
To sa pomiary z Grudnia i wtedy panele mam dobrze oświetlone ( słońce prawie w osi )--mocy było by więcej(175W) ale trzeba się liczyć z nie zawsze czystym powietrzem czy też wręcz niewidocznymi cirrusami ale one też swoje robią..
Z doświadczenia powiem ci że u mnie uzyskanie dla 180Wp uzysku energetycznego rzędu 700Wh na dobę to trzeba dobrej pogody .
 

 

 

Tylko czy w takim razie dobrze rozumiem, że napięcie panelu (w tym wypadku 24V) nie ma większego znaczenia przy doborze kontrolera MPPT?

 

Napięcie Panelu nie ale prąd wyjściowy jest ważny ( Kristofer 30A to przesada do tego panelu -- te 275W to on siągnie w 20C i 1000Wm2 czyli w labolatorium  )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napięcie Panelu nie ale prąd wyjściowy jest ważny ( Kristofer 30A to przesada do tego panelu -- te 275W to on siągnie w 20C i 1000Wm2 czyli w labolatorium  )

 

 

No dobrze, ale prąd wyjściowy (ładowania?) dla tego panelu 270W wynosi 8,77A, więc jak na to patrzeć?

 

Dla porównania np. taki panel 200W 24V:

 

Model: UL-200D-72

Typ: Monokrystaliczny

Moc: 200W

Prąd ładowania: 5.52A

Prąd zwarciowy: 5.91A

 

I podobny 200W, ale 12V:

 

Model: MH200

Typ: Monokrystaliczny

Moc: 200W

Prąd ładowania [im]: 10,82A

Prąd zwarciowy [isc]: 11,72A

 

 

Czy pomimo tak dużej różnicy w prądzie ładowania oba panele będą wymagały regulatora 20A?

 

Wersja 10A posiada w specyfikacji następujący zapis: "- maksymalna moc podłączanych paneli - 130W/12V, 260W/24V (napięcie odnosi się do akumulatorów)"

 

No i na koniec - lepiej wybrać panel w wersji 12V czy 24V? Wyczytałem gdzieś kiedyś, że 24V, bo zapewni lepszą wydajność przy gorszej pogodzie - czy to prawda?

Edytowane przez dranon (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy w takim razie dobrze rozumiem, że napięcie panelu (w tym wypadku 24V) nie ma większego znaczenia przy doborze kontrolera MPPT?

Ma, ponieważ musi się mieścić w granicach akceptowalnych przez dany kontroler.

Co do akumulatora (AGM), to zdaję sobie sprawę z faktu, że nie jest wystarczająco pojemny. Moc panelu dobierałem wychodząc z założenia, że i tak w polskich warunkach nie będzie on osiągał optymalnych warunków działania i pełnej wydajności - stąd "zapas".

Zapas w planowaniu dobrze jest uwzględniać, ale nie możesz wykluczyć, iż może się zdarzać, bądź będzie się zdarzać, że instalacja osiągnie wysoką wydajność (nawet, jeśli nie maksymalną), a wtedy akumulator może dostać zbyt wysoki prąd ładowania lub duża część uzyskanej energii będzie najzwyczajniej marnowana. Oczywiście, można by to w pewien sposób kontrolować, a nadwyżkę konsumować bieżącym obciążeniem, ale wymagałoby to bieżącego śledzenia parametrów i ciągłego myślenia o tym. Nie sądzę, aby było to wygodne rozwiązanie, dlatego akumulator powinien jednak posiadać odpowiednio dobrane parametry, zwłaszcza wtedy, gdy się okaże, że kolejne dwa, trzy dni można będzie polegać jedynie na nim (brak odpowiednich warunków pogodowych).

Teoretycznie, bo jak to wygląda w praktyce?

W praktyce wygląda to bardzo różnie, zwłaszcza dla ruchomych instalacji PV, a o takich tu rozmawiamy. Opinii będzie tyle, ile instalacji..

Jak wspominałem, może się trafiać, że instalacja osiągnie maksymalną wydajność lub mocno się do niej zbliży, a mogą być i takie dni, że uzysk energii będzie jedynie "symboliczny". Wszystko zależy od wielu czynników (pora roku, przejrzystość powietrza, ogólne warunki nasłonecznienia, miejsce geograficzne w którym w danej chwili instalacja się znajduje, a nawet fakt, czy na panelu nie osiadł liść).

Oznacza to, że projektując własną instalację, należy to zrobić w sposób zapewniający jej prawidłowe działanie w każdych warunkach.

Moje pomiary dla Panelu 180W przy pogodzie typu 3/4 :

Twoje wyniki wskazują, że położenie panelu jest bliskie pionowemu :hmm:

Jeśli tak, to te wyniki są dosyć dobre :ok:

 

Kristofer 30A to przesada do tego panelu -- te 275W to on siągnie w 20C i 1000Wm2 czyli w labolatorium

 

Już wyjaśniam.

Zawsze mnie uczono, że nie powinno się przekraczać maksymalnie dozwolonych parametrów dla urządzeń lub elementów, co w elektronice, czy elektryce jest szczególnie istotne. Jeśli dla danego modelu kontrolera (20 A) producent zaznacza,  że maksymalna moc podłączonego panelu dla instalacji 12 V wynosi 260 W, to oznacza, że właśnie tyle bez obaw można podłączyć. 260 W, to nie 275 W.

275 W można podłączyć do kolejnego w szeregu modelu kontrolera, czyli 30-to amperowego i dlatego taką informację podałem, choćby z uwagi na ewentualne roszczenia gwarancyjne, czy ogólne warunki długotrwałej pracy kontrolera. Pomijam nawet fakt, że zawsze lepiej mieć pewien zapas w parametrach, niż pracować w ich maksymalnym zakresie, nie mówiąc już o pracy po ich przekroczeniu.

Zgodzę się z Tobą, że wartości znamionowe parametrów panele osiągają niezbyt często, ale zdarza się, o czym sam się już niejednokrotnie przekonałem, dlatego moim zdaniem, w odpowiedziach liczy się zgodność z wymaganiami technicznymi, a nie to, co może się nam wydawać, bo odpowiadając w ten sposób, można ze swoimi przewidywaniami nie trafić, a wtedy wiadomo, do kogo pytający będzie miał pretensje ... Stąd taka, a nie inna odpowiedź padła.

Czy pomimo tak dużej różnicy w prądzie ładowania oba panele będą wymagały regulatora 20A?

 

Tak. W najprostszy sposób tłumacząc: kontroler MPPT zamienia Ci nadwyżkę napięcia na wyższą wartość prądu na wyjściu kontrolera (to taki swoisty rodzaj przetwornicy), stąd podawane w parametrach dwie wartości napięć instalacji (12 lub 24 V) - kontroler musi znać napięcie instalacji odbiorczej. Ustawia się je manualnie podczas pierwszej instalacji lub wartość jest ustawiana automatycznie przez kontroler na podstawie napięcia podłączonego akumulatora.

No i na koniec - lepiej wybrać panel w wersji 12V czy 24V? Wyczytałem gdzieś kiedyś, że 24V, bo zapewni lepszą wydajność przy gorszej pogodzie - czy to prawda?

Lepiej wybrać panel posiadający wyższe napięcie (zwłaszcza przy kontrolerze MPPT), oczywiście zgodnie z tym, co napisałem wyżej, czyli w granicy maksymalnie dopuszczonego napięcia wejściowego, dla danego kontrolera. Jeśli paneli jest kilka, to należy uwzględniać rodzaj ich połączeń (szeregowe, równoległe itd.).

Na te potrzeby, wybieramy z parametrów panelu napięcie dla obwodu otwartego Voc (nie Vmp)!

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Chciał bym dołączyć się do tematu może chociaż wy mi pomożecie  bo bardzo mądrze piszecie a pisząc w wielkim skrócie mam drugi solar i chce go podłączyć ALE  . Patrząc na parametry solarów Okazuje się że Vmp oraz Imp  że dwa solary dadzą mi ok 756,94W przy ich połączeniu równoległym , natomiast regulator taką moc przyjmie przy 24V co wiąże się z tym aby połączyć szeregowo akumulatory ( 24v) i tu moje pytania / wątpliwości : 
1. Jak to rozwiązać aby działało ??
2. Znalazłem  przykładowo coś w stylu Reduktora napięcia z 24 na 12V o mocy 400W tylko co wtedy z przetwornicą 12/230v która ma moc 2000W jej wydajność spadnie do tych 400 W ??
3, A co myślicie aby zrobić akumulatory równolegle 12v czyli tak jak mam całą instalacje pompa/webasto/światło .... a wyprowadzić dodatkowe kable to przetwornicy podwyższającej z 12 na 24V i wtedy od tej przetwornicy poprowadzić do regulatora aby regulator widział 24v ;) tylko jak wtedy z ładowaniem akumulatorów ?? bo wydaje mi się że to by nie przeszło ponieważ ona prąd zwiększa  a z regulatora by szło 24v na nią :(  albo może ktoś wie ile jest  Volt na tym 3cim wyjściu z regulatora (odbiorniki) ??  

Nie wiem jak ugryść ten temat , a nie chce kupować drugiego nowego regulatora jak ten co mam jest nówka :(  i z góry mówie to nie kwestia nieprzemyślanego zakupu lecz jedna z osób poprostu zarzuciła projekt budowy i odsprzedałą nówkę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.