Skocz do zawartości

Prad - napiecie - przeliczenia


Jule

Rekomendowane odpowiedzi

Kuchenki halogenowe maja plyte ceramiczna, która wyposażona jest w grzałkę halogenową tz bardzo silne lampy halodenowe sluza do nagrzewania... odbywa sie to super szybko i duzo latwiej mozna regulowac temperature.

 

My mamy taka mala kampingowa na jeden "palnik", dobre jest w niej to ze mozna jej uzywac tez jako elektryczny gril. Do tego jest praktyczna bo bardzo lekka, mamy na tarasie grila elektrycznego z plyta ceramiczna i troche to ustrojstwo wazy, a ta kuchenka prawie ze nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czyli jakieś 62 A potrzebne... Tylko jakim kablem to puścić ? Toż, cholerka, do rozrusznika tyle nie idzie...

Chyba ci się pomyliło z tą mocą akumulatora o jedno 0 :klotnia:

Mój np ma moc rozruchową 640A tj prawie 8kW!! Natomiast do rozrusznika płynie kilkaset amper- w zależności od silnika.

62A to stosunkowo niewielkie obciążenie dla akumulatora- jakieś 10-20% jego możliwości.

Tyle że taki prąd szybko rozładowuje akumulator, więc nie opłaca się go tak obciążać. :klotnia:

Do rozrusznika prąd płynie przez kilka sekund i przy rozruchu jest to ok 700A potem maleje i to akumulatorowi nie szkodzi, natomiast ciągły i długi pobór prądu przez czajnik powoduje raczej zagotowanie akumulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakieś 62 A potrzebne... Tylko jakim kablem to puścić ? Toż, cholerka, do rozrusznika tyle nie idzie...

Chyba ci się pomyliło z tą mocą akumulatora o jedno 0 :]

Mój np ma moc rozruchową 640A tj prawie 8kW!! Natomiast do rozrusznika płynie kilkaset amper- w zależności od silnika.

62A to stosunkowo niewielkie obciążenie dla akumulatora- jakieś 10-20% jego możliwości.

Tyle że taki prąd szybko rozładowuje akumulator, więc nie opłaca się go tak obciążać. :klotnia:

 

:klotnia: ...Wiesz, ja na Maluchu i Trabancie chowany byłem... Tam takie prądy nawet nie zaglądały (chyba, że piorun strzelił), ale w Nubirze rozrusznik ciągnie 40-100 A , a kabel gruby jak palec...

:klotnia:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedzialam sie :klotnia: a raczej moj niezastapiony osobisty sie dowiedzial, ze do uzywania mikrofalowki czy mojej plyty halogenowej potrzebna jest specjalna przetwornica stosowana do urzadzen wymagających sinusoidalnego kształtu napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchenki halogenowe maja plyte ceramiczna, która wyposażona jest w grzałkę halogenową tz bardzo silne lampy halodenowe sluza do nagrzewania... odbywa sie to super szybko i duzo latwiej mozna regulowac temperature.

 

My mamy taka mala kampingowa na jeden "palnik", dobre jest w niej to ze mozna jej uzywac tez jako elektryczny gril. Do tego jest praktyczna bo bardzo lekka, mamy na tarasie grila elektrycznego z plyta ceramiczna i troche to ustrojstwo wazy, a ta kuchenka prawie ze nic.

 

Jezu, dobrze, ze moja żona o tym nie wie, dzięki ja też nie wiedziałem.

Tylko sie umawiamy, że nikt o tym nie wie.

 

Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:klotnia: a oso chodzi ? :]

 

Doswiadczen ciag dalszy... osobisty przyniosl cala maszynerie do domu w celu przeprowadzenia testow :klotnia:

 

akku 90Ah + przetwornica 1200W

 

-czajnik do wody 600W/0,5l - gotuje bez problemu (3 proby, czas do zgotowania ok 5 minut)

-maszynka do esspreso 850W - bez problemu (3 proby, czas robienia ok 2minut) na dzisiaj mam dosc kawy

-lokowka do wlosow 9W - bez problemu, ale to bylo do przewidzenia

-suszarka do wlosow 1200W - przy najwiekszej mocy przetwornica inforumuje o spadku napiecia, na pierwszym "biegu" bez problemu.

-maly piekarnik 1200W - chodzi 3 minuty a pozniej przetwornica daje znac ze napiecie spada

 

mikrofalowki nie moglam sprawdzic, bo mam kabel i wtyczke za meblami :klotnia:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maly piekarnik 1200W - chodzi 3 minuty a pozniej przetwornica daje znac ze napiecie spada

No właśnie, bo przez te 3 minuty ciągniesz z accu jakieś 120A (jak rozrusznik samochodowy)

Nie sądzę, żebyś zdążyła coś upiec w tym piekarniku, lub wysuszyć włosy suszarką przed padnięciem akumulatora :klotnia:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatne te testy Jule. Czyli pewnie mikrofala tez pociagnie, bo to pobor mocy przez krotki czas. Jednak np. klimatyzator ( myslalem o zakupie przenosnego, koszty znacznie nizsze od typowych do samochodow) ktory pobiera 0,7 kW nie popracuje dlugo, chyba ze w czasie jazdy gdy aku jest doladowywane.

Moze by zalozyc oddzielny temat dotyczacy przetwornic i doswiadczen z nimi zwiazanych?

Ja widze teoretycznie duze zastosowanie przetwornic, bo przeciez ogranicza sie zakup dodatkowych ladowarek do telefonow, baterii, aparatow itd., mikofali na 12V i pewnie sporo innych urzadzen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym kraju najwiecej lekarzy i elektrykow... krzywde zrobicie sobie lub akumulatorkom.... przygladnijcie sie charakterystykom aku ... przyklad aku przemyslowego 65Ah .... i sami wyciagnijcie wnioski.. gdy duzym pradem bedziecie rozladowywac aku przez dluzszy czas pokrzywicie plyty i bedzie do... niedobry po prostu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiszon, ale tu chodzi o krotki czas... przyjnajmniej mi chodzi o gora 4-5 minut, raz na jakis czas.

Ja ani lekarz ani elektryk :klotnia: ale nie wierze zeby sprzedawali przetwornice do kamperow czy przyczep 1200W ktora mozna uzywac tylko do ladowania telefonu, bo inaczej akumulator szlag trafi. Jaki to mialo by sens ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule, no wlasnie o ten aku mi chodzi.. przetwornicy nic sie nie stanie... ale ja tylko staram sie pomoc.. jak ktos wyzej napisal.. co zrobisz przez te 4-5 minut??? zobacz jak napiecie na auku spada w zaleznosci od czasu i poboru pradu... a aku wroci do swojej pojemnosci dobiero po ponownym doladowaniu.. raz 5 minut drugi 5 minut i co dalej????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiszon, ja wiem ze starasz sie pomoc i jest mi milo ze ktos ze mna dyskutuje :klotnia:

 

Ale to tez nie jest tak jak piszesz, popatrz na gore tz na moje doswiadczenia, wszystko to co bylo tam zrobione czyli gotowanie wody 3x5 minut (bo te 5 minut jest potrzebne do zagotowania) 3x2-3 minuty na zrobienie espresso, zagrzanie lokowki, sprawdzenie dzialania suszarki i piecyka bylo robione prawie pod rzad.

I jak napiecie na baterii spadlo po trzy krotnym zagotowaniu wody na 11.23 tak po 2-uch minutach bez doladowania wrocilo na 12.55.

 

Mysle ze bedac w trasie i nie zatrzymujac sie na kampingu gdzie jest prad, jestem w stanie zrobic sobie 2 x espresso :klotnia: i pojechac dalej.. w tym czasie doladuje sie bateria.

Dodam ze do oswietlenia, pompek, lodowki mam niezalezna od tej baterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule, jakiej firmy jest Twoj akumulator? Wyglada na to ze dzielnie sobie radzi z przetwornica i obciazeniem.. Moj jest juz slabiutki, wiec i tak bede musial zmienic.

Kiszon, wyglada na to ze jestes obeznany w temacie akumulatorowym, jaki bys polecil? SA chyba takie ktore wolniej oddaja prad, a tu o to chodzi bo nie jest potrzebny duzuy prad rozruchowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.