Skocz do zawartości

Prad - napiecie - przeliczenia


Jule

Rekomendowane odpowiedzi

kochane chlopaki powiedzcie jak przeliczyc ile pradu o napieciu 220V wydusze z baterii samochodowej ? jak to sie oblicza.. gdzies na forum bylo, tak mi sie wydaje przynajmniej, ale za cholipcie znalezdz nie moge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To napewno zależne jest od ilości watów jakie chcesz pobierać i od przetwornicy. Np. jeśli pobieramy 48W to dzielimy to na 12V i wychodzi nam wynik w amperach (4A). Jak mamy akumulator 80Ah to dzielimy przez ilość amperów (4A) i mamy 20 godzin. To jest teoretyczna teoria :serducha: Jak się pomyliłem to prosze poprawić.

 

Z praktyki teraz: Mam w budce aku 75Ah. Przetwornica na 220V powinna dawać 100W ale daje ok 70W (jak podłączałem coś powyżej 70W przetwornica wyłączała się). Żarówka 40W świeciła ok 2h po czym napięcie spadło do poniżej 11,3V na akumulatorze.

Inny przykład: ta sama przetwornica i ładowanie akumulatorków do cyfrówki. Po ok 7h akumulator padł (a był doładowywany wtrakcie przez solar).

 

Mam nadzieję, że coś pomogły te moje wywody :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczke nie na temat ale z prądem związany , dotyczy ładowania akumulatorków nie tylko do cyfrówek .Mam taką ładowarke co ma zasilanie na 230 V oraz na 12 V ( wtyczka do zapalniczki samochodowej ).

 

O taka http://www.assai.pl/%C3%82%C5%81adowarka-powerbank-travel-2szt-r62700mah-2szt-r31000mah-p-227.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uhu cos mi rozjasnilo ... czyli jak mam 6-sc lampeczek 4W, to wychodzi 2A... przy moim 90Ah bede swiecic dlugo, dlugo hihi ale czy jak podlacze np do kontaktu ktory przetwornica obsluguje, czajnik 600W .. to tez sie tak liczy ? bo to wychodzi kurna ok 50A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule, obawiam się, że przy 50A jest bieda :swieca: Ale... przy włączonym silniku auta można śmiało gotować. Alternator pokrywa takie zapotrzebowanie w większości aut :serducha: I wtedy napewno nie rozładujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jak podlacze np do kontaktu ktory przetwornica obsluguje, czajnik 600W .. to tez sie tak liczy ? bo to wychodzi kurna ok 50A

Należy doliczyć także straty wynikające ze sprawności przetwornicy- sądzę, że gdzieś na poziomie 20-30%. Bardzo też ważną sprawą jest przekrój oraz długość przewodów zasilających przetwornicę.

Generalnie odradzam używanie tego urządzenia ze względu na duże straty. Zdecydowanie korzystniej jest używać bezpośrednio napięcia 12V. Przecież wszystko chyba oprócz czajnika można pociągnąć napięciem 12V? A czajnik? Jak nie ma prądu, to na gaz a nie tam jakieś przetwornice :serducha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie tylko tak dywaguje w zimowe wieczory :serducha: przetwornica ma sprawnosc minimalna 85%. O czajniku napisalam tylko tak z "glupia frant" zeby przeliczyc ile kaw moge sobie zrobic jak pradu nie bedzie a gaz wyjdzie :biwak:

 

Ja mam dwie baterie 90Ah... jedna jest do "napedzania" wszystkiego na 12V, a druga do uzytku przez przetwornice ... jak wlaczam klime do tego kontaktu to chodzi, tylko jeszcze nie sprawdzalam ile pociagnie :swieca:

 

obie baterie laduja sie w czasie jazdy, albo jak podlacze go pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie tylko tak dywaguje w zimowe wieczory :serducha: przetwornica ma sprawnosc minimalna 85%. O czajniku napisalam tylko tak z "glupia frant" zeby przeliczyc ile kaw moge sobie zrobic jak pradu nie bedzie a gaz wyjdzie :hehe:

 

Ja mam dwie baterie 90Ah... jedna jest do "napedzania" wszystkiego na 12V, a druga do uzytku przez przetwornice ... jak wlaczam klime do tego kontaktu to chodzi, tylko jeszcze nie sprawdzalam ile pociagnie :swieca:

 

obie baterie laduja sie w czasie jazdy, albo jak podlacze go pradu.

 

Jak sztrumu niet, a gaz uleciał, to zostaje prymusek na bienzinkę :lol:

 

Moc prądu = napięcie x natężenie... Przy zmianie ze stałego na zmienny, to jakieś cosinusy trza liczyć, ale tak z grubsza wystarczy pomnożyć przez 0,8...

600 W czajnika, to 230 V x 2,6 A, lub 12 V x 50 A... Czyli jakieś 62 A potrzebne... Tylko jakim kablem to puścić ? Toż, cholerka, do rozrusznika tyle nie idzie... Prędzej zagotuje się akumulator, niż woda na kawkę :biwak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlowik, moj Columbus jest non-plus-ultra techniki :serducha: gotowanie wody na kawe wyprobowane, zatwierdzone i uznane za wystarczajace :biwak: jedno co mnie zastanawia ze klima ktora ma 700W nie grzeje kabla a czajnik 600 W, tak i po zagotowaniu przetwornica nie pozwala na uruchomienie nastepnego urzadzenia dopoki kabel nie ostygnie :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, to dobra przetwornica, że tyle sztrumu przerabia naraz.

A akumulator w czasie gotowania tej kawy to nie gazuje ? Żal takiego...

Klima ciągnie prąd inaczej (silnik elektryczny ?) więc pewnie dlatego kabla nie grzeje.

Moja, manualna, wcale nie ma kabli... :klotnia:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetwornica moze przerobic do 1200W ale wlasnie balam sie czy kabel wytrzyma... z akumulatorem nic a nic sie nie dzieje, nawet lekko cieply sie nie zrobil, tylko wlasnie kabel sie deczko zagrzal.

 

Wlasnie zauwazylam ze urzadzenia ktore maja cos wspolnego z woda bardziej "obciazaja" kable, zabezpieczenia niz inne pomimo ze maja mniej Watt.

Na kampingach naprzyklad korki wywala czajnik 1200W (dlatego kupilismy ten 600W) a kuchenka haloganowa 2000W nie wywala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A probowal ktos podlaczyc do takiej przetwornicy kuchenke mikrofalowa?

Kupilem dopiero kamperka i zatanawiam sie nad zakupem takiej przetwornicy. Przydalaby sie do jakiegos niedrogiego klimatyzatora na 220V i no i wspomnianej mikrofali. Kuchenki mikrofalowe na 12V maja jakies chore ceny ( ponad 2tys.) Dodatkowe aku ma chyba 75 AH.

A jak juz pradowe pytania to jeszcze jedno ;-) Bede pewnie musial zmienic ten dodatkowy akumulator( pewnie juz cienki, bo Webasto zaskakuje tylko zaraz po jezdzie) i tu pytanie: jaki kupic zeby jak najwolniej oddawal napiecie. Jest do oswietlenia i webasto wiec nie bedzie mi potrzebny duzy prad rozruchowy.

Jule co to jest "kuchenka haloganowa" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry przejezczenie tz literki mi sie pomieszaly, mialo byc halogenowa :klotnia:

 

wiesz wydaje mi sie ze wszystko trzeba najpierw sprawdzic, bo jak widzisz instalacja przy kazdym urzadzeniu niezaleznie od W zachowuje sie inaczej... ale mysle ze jak przetwornica dobra to te 600W przecietnej mikrowali wytrzyma. Tylko jest jedno ale ktore widze to moze byc czas uzytkowania, chociaz nie jestem pewna... dlatego trzeba bylo by wszystko wyprobowac. Bo jak woda w czajniku grzeje sie w chwilke, to zalezy do czego bedziesz uzywal mikroweli i jak dlugo bedzie chodzic za jednym razem.

Ja dopiero w sezonie bede testowac tak ekstremalnie na ile wystarcza akku, do tej pory nie bylo potrzeby bo zawsze byl prad... a jak zatrzymywalismy sie ze nie bylo to lecial gaz do gotowania i ogrzewania, a oswietlenie i pompki to przy moim 90Ah moga chodzic dlugo-dlugo.

 

ps. tylko jest jedna sprawa dobra przetwornica kosztuje tez troche grosza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakieś 62 A potrzebne... Tylko jakim kablem to puścić ? Toż, cholerka, do rozrusznika tyle nie idzie...

Chyba ci się pomyliło z tą mocą akumulatora o jedno 0 :klotnia:

Mój np ma moc rozruchową 640A tj prawie 8kW!! Natomiast do rozrusznika płynie kilkaset amper- w zależności od silnika.

62A to stosunkowo niewielkie obciążenie dla akumulatora- jakieś 10-20% jego możliwości.

Tyle że taki prąd szybko rozładowuje akumulator, więc nie opłaca się go tak obciążać. :klotnia:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.