Skocz do zawartości

Jakie jest zużycie gazu przez poszczególne urządzenia


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do praktyków. Jak w temacie podpowiedzcie mi jakie jest zużycie gazu przez poszczególne urządzenia?

 

Oczywiście szacunkowo w l/h czy ml/h...

 

Będę kupował butlę gazową i zastanawiam się jakie jest zużycie paliwa gazowego przez lodówkę i przez piecyk do ogrzewania. Jakie to mogą być ilości na godzinę? Mam butlę turystyczną 2 kg, ale wydaje mi się za mała i chciałem kupić nową butlę - ale zastanawiam się czy 5 kg czy 11 kg (choć trochę nie poręczna) 

 

Zakładając że w sezonie używana będzie do lodówki ok 10h dziennie i gotowanie 1x obiad i jakieś tam kawki herbatki dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ciekawe pytanie ja też się nad tym kiedyś zastanawiałem, ale z tego co zauważyłem to kuchenka czy lodówka pobieraj minimalne ilości gazu

ale ogrzewanie gdyby szło na maxa to butla 11kg zniknie w 3 dni.

Jeżeli nie będziesz korzystał z ogrzewania to 5kg zupełnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOM3653 nie masz racji ja tylko jade na gazie i u mnie butla 11 kg starcza na 2 tyg grzania budki -oczywiscie przez noc i w dzien nie uzywam + do tego lodowka na gazie i kuchnia :yay: zawsze lepiej miec zapas ja mam 2 butle i zawsze 1 mam pelna zwlaszcza na dziko nie ryzykuj.... ale sadze ze tak naprawde nikt nie okresli dokladnego zuzycia poniewaz to zalezy od chocby sprawnosci technicznej urzeadzen zasilanych gazem

Edytowane przez BOGDANKRAKOW (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie mam racji ale byłem kiedyś z przyczepką na zlocie w lutym i po dwóch dniach ogrzewanie zgasło, może była to wina niskiej temperatury :niewiem:

Piecyk chodził non stop nie wyłączany.

P.S

Teraz  do ogrzewania używam farelki skoro i tak płacę za prąd np. 10zł dziennie.

A przy normalnym grzaniu czyli sporadycznie butla starcza na dosyć długo.

Edytowane przez TOM3653 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadze ze to kwestia jakosci gazu ...opieram sie na faktach i nie bierz tego do siebie opisalem moje spostrzezenia i zuzycie na podstawie czestosci wymian butli a nie uzywam nawet na kempingach pradu stalego bo wszystko z solara ciagne..... oprocz oczywiscie lodowki kuchni i ogrzewania...ps ostatni wekkend w niedzicy szalu nie bylo z temperatura wlasciwie 3 noce w ogrzewaniu a mialem ok 1/3 butli po wakacjach 2013 ...i nie skonczylem jej :yay:


ale wracajac do tematu polecam jednak 11 kg bo 5 kg musisz jeszcze dokupic redukcje......i bardziej sie sprawdzi jako tryb awaryjny .....ale to moje zdanie pozdrawiam

Edytowane przez BOGDANKRAKOW (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mierzylem i nie wiem ale komfort nie zna granic :] wiec konsensus........proponuje po pierwsze nie kupowac nowej butli- zbedny wydatek - taniej wymienic niz nabic po drugie 11 kg przy tym zapotrzebowaniu wystarczy....   i sadze ze sie tu sie zgodzimy ......a moc grzewcza i wydajnosc pewnie kiedys omowimy przy browarze :piwo:

Edytowane przez BOGDANKRAKOW (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam butlę turystyczną 2 kg, ale wydaje mi się za mała  < taką butlę używamy do lampy gazowej, oświetlenie

- ale zastanawiam się czy 5 kg czy 11 kg (choć trochę nie poręczna) < kup kilka 3 kg

 

@Czeczen

Poręczność zadecydowała że na jednodniowe wyjazdy zabieramy jedną butlę 3 kg.

Na dłuższe wyjazdy 2 lub 3 butle, tylko raz zabraliśmy 4 butle 3kg był to wyjazd na 2 miesiące za granicę.

W kraju nie ma problemu z napełnieniem butli, jedną używasz druga zapas/napełniasz.

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Kupiłem przejściówkę za 5zł. niżej, jest OK.

 

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie faktycznie, wezmę od taty 3kg a 2kg w rezerwie na czas nabicia. U mnie z nabijaniem nie ma problemu.

Z redukcjami, reduktorami, uszczelkami też nie ma problemu - szwagier gazownik ogarnia te tematy.

 

Ale mimo wszystko kto wie jakie jest zużycie lodówki np na dobę? 

 

Może to była jakość gazu a może i temp. zewnętrzna :hmm:  ale piecyk ma swoją moc i troszkę gazu ciągnie.

Myle że zużycie gazu będzie na poziomie około 0,20-0.30kg/h jak piecyk bedzie na maxa.

znaczy trzeba liczyć 3 kg na 10 h pracy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Tu nie ma co deliberować, wszystko jest wyliczone, a parametry jawnie podawane.

Dla standardowych urządzeń:

najwięcej gazu zużywa piecyk, następnie kuchenka, bojler i lodówka.

Oczywiście czas pracy i ustawiona przez nas moc ma odzwierciedlenie w mniejszym lub większym zużyciu.

Teraz liczby.

Zużycie gazu najłatwiej wyliczyć dla lodówki, ponieważ pracuje ona w systemie ciągłym, a wahania mocy są w bardzo małym zakresie.

Najczęściej spotykana (objętościowo) lodówka 77 l, pobiera gazu w granicach 0,01125 kg/h, co wypadkowo daje ok. 0,27 kg/24h

 

Piecyk, np. Truma S3002: od 0,03 do 0,28 kg/h

Truma S5002: 0,06 – 0,48 kg/h (w zależności od ustawionej mocy)

 

Bojler gazowy np. Truma B10 / B14: ok. 0,10 - 0,12 kg/h pracy.

Bojler gazowy Truma Carver Cascade 2: ok. 0,08 - 0,10 kg/h

 

Kuchenka gazowa jest bardziej skomplikowanym urządzeniem (w przypadku liczenia zużycia gazu), ponieważ każdy inaczej z niej korzysta, a do tego, niekoniecznie uruchamia wszystkie dostępne palniki. Dodatkowo, każdy z dostępnych palników można ustawić w bardzo szerokim zakresie, jeśli chodzi o jego moc oddawaną.

Aby uprościć, podam dla jednego palnika, ponieważ są kuchenki z różną ich liczbą, a przy kuchence mającej 4 palniki, jej sumaryczna moc, to przeciez ok. 6,5 - 7 KW !

 

Jeden palnik kuchenki ma z reguły moc ok. 1,8 KW, czyli gdyby pracował na pełnej mocy podczas gotowania, to zużycie gazu by było na poziomie ok. 0,125 kg/h.

 

Ponieważ najczęściej mamy do czynienia z butlami 3, 5 i 11 kilogramowymi, to na podstawie wyżej podanych wartosci i przy wiedzy, w jaki sposób wykorzystujemy dane urządzenia, łatwo zrobić szacunkowe wyliczenie zużycia gazu przez sprzęt w naszej przyczepie, pracujący według naszych potrzeb (moc i czas pracy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.