Skocz do zawartości

Prośba o wypowiedz w sprawie uszczelnienia listw


Rekomendowane odpowiedzi

Masz oczywiście rację pisząc o mnogości odmian preparatów silikonowych, jednak dla omawianych tu zastosowań, można śmiało dalej używać ogólnego określenia, ponieważ jakiej odmiany silikonu byśmy nie przywołali, to żaden nie będzie odpowiedni do zewnętrznych uszczelnień przyczepy i jej elementów, o czym sam się już przekonałeś :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wałkowane są różne specyfiki,to i ja coś dodam,tylko nie linczujcie mnie

stosowałem to na spawy w autach,spisuje się nawet nawet,a jak by zastosował to ustrojstwo pod listwy,robił,myślał ktoś juz

http://allegro.pl/blachobit-gum-masa-uszczelniajaco-gluszaca-1-l-i4147051114.html

po zastygnięciu robi się elastyczna ale wytrzymała

Edytowane przez dawidknaus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisywanym przypadku nie miałem wyboru uszczelniacza - był to stan zastany.

 

Sam uszczelnienia robię Terostatem daszki/kominki albo taśmą butylową np. zaczepy do bagażnika (dobrze jest ją na słoneczko dać lepiej się układa zimna jest nieco twarda)

Wada silikonu  to to że  twardnieje on całkowicie i bez mocnego ścisku zawsze będzie kicha, a wkręt w drewno w budzie takiego ścisku nie zapewni co innego uszczelnienia stal-stal i mocne skręcenie śrubami ale nie o tym tu mowa :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie silkon nie nadaje się do budek, bo są to konstrukcje które jednak mocno "pracują" ( w sensie ruchów konstrukcji). Silikon jest elastyczny,ale nie dość rozciągliwy, tak więc przy pracujących powierzchniach po prostu się od nich odrywa ( i nie ma znaczenia jak dobrze będzie przygotowane podłoże)

Edytowane przez Speedy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie silkon nie nadaje się do budek, bo są to konstrukcje które jednak mocno "pracują" ( w sensie ruchów konstrukcji). Silikon jest elastyczny,ale nie dość rozciągliwy, tak więc przy pracujących powierzchniach po prostu się od nich odrywa ( i nie ma znaczenia jak dobrze będzie przygotowane podłoże

Dokładnie tak jest jak napisałeś :ok:

Zapewne każdy z Was słyszał o utlenianiu aluminium.  Nie zabezpieczona antykorozyjnie blacha aluminiowa + silikon może po pewnym czasie doprowadzić do takiego właśnie  efektu.  

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już mnóstwo razy było wałkowane na forum, silikony są be. do klejenia możesz użyć klejo-uszczelniacza SikaFlex, a do uszczelniania połączeń samego uszczelniacza (najlepsze co może być) Sika Lastomer, są to dwa preparaty jednego producenta, innych producentów szukaj preparatów butylowych (Terostat itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] do klejenia możesz użyć klejo-uszczelniacza SikaFlex,

 

Wypada być precyzyjnym w odpowiedzi - SikaFlex-ów jest całe mnóstwo i nie można ich traktować identycznie, o czym już było mówione.

[...]  a do uszczelniania połączeń samego uszczelniacza (najlepsze co może być) Sika Lastomer

 

Sika Lastomer 710

Dlaczego "najlepsze co może być" :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

witam na forum mam pytanie -chcę po drugiej stronie przyczepy rozbijać tzw przedsionek gospodarczy/2m długi 1.3m szeroki/ w tym celu planuję tuż pod listwą narożnikową /dach-ściana/ zamontować aluminiową listwę z likszparą do kedry, i teraz - jak to zrobić czy przykręcając drewnowkretami co 10 cm z wykorzystaniem taśmy butylowej alboDekasealu 8936 jako uszczelnienia  /czy drewnowkręty trafią jeszcze na kantówkę konstrukcyjną?/ , czy też lepiej listwę uchwycic tylko drewnowkretami np co 50 cm a na całej długości użyć Sikaflexu 252 jako łącznika i jednocześnie uszczelnienia/ bo np. nie ma pewności że drewnowkręty spełnią dobrze swoją rolę/ dzieki za odpowiedż pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na 100% wkręty trafią w drewno. Często pod listwą mocującą przedsionek są mocowane na wkręty uchwyty do stelażu przedsionka i na pewno nie są mocowane do styropianu. Na drugiej stronie konstrukcja ściany na obrysie jest taka sama.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na 100% wkręty trafią w drewno. Często pod listwą mocującą przedsionek są mocowane na wkręty uchwyty do stelażu przedsionka i na pewno nie są mocowane do styropianu. Na drugiej stronie konstrukcja ściany na obrysie jest taka sama.

A nie wpadłeś na to, że do mocowania uchwytów  mogą być tylko dodatkowe klocki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wpadłeś na to, że do mocowania uchwytów mogą być tylko dodatkowe klocki?

Myślę, że nie masz racji, bo producent przyczep nie montuje przedsionków, a więc równiez w instrukcji do przyczepy nie pokazuje, gdzie te zaczepy do stelaża przedsionka mogą być mocowane, a gdzie nie. Poza tym, przedsionku są różne i różnie mąja stelaże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że bywa z tym różnie, a wszystko zależy od producenta i modelu przyczepy.
O ile w odległości ok. 30 mm od skrajnej krawędzi przyczepy można na ogół spodziewać się listwy wew. szkieletu, to w większych odległościach już niekoniecznie. Bywają modele, w których jest właśnie tak, jak napisała Kol. nomadka :ok:
Wszystkie informacje na ten temat posiadają zawsze autoryzowane serwisy, a często są też one zamieszczane w instrukcjach obsługi przyczep.
Kłopot jest wtedy, gdy przyczepa ma już ileś tam lat, a serwisów i instrukcji do niej brak lub z racji wieku przyczepy, serwis nie posiada już takiej dokumentacji. W takim przypadku, w lokalizacji takiej listwy może pomóc np. elektroniczny wykrywacz (pomiar od strony wnętrza przyczepy) lub metoda próbnego nawiercenia cieniutkim wiertłem, również od strony wnętrza.

Przykład omawianej informacji zamieszczonej w instrukcji przyczepy:

post-8228-0-23792700-1423154816_thumb.jpg

 

P.S.

Pamiętać trzeba, że do montażu przedsionka jest przeznaczona kantówka ściany po stronie drzwi wejściowych.

Nie jest powiedziane, że przeciwległa ściana posiada kantówkę równie poszerzoną.


witam na forum mam pytanie -chcę po drugiej stronie przyczepy rozbijać tzw przedsionek gospodarczy/2m długi 1.3m szeroki/ w tym celu planuję tuż pod listwą narożnikową /dach-ściana/ zamontować aluminiową listwę z likszparą do kedry, i teraz - jak to zrobić czy przykręcając drewnowkretami co 10 cm z wykorzystaniem taśmy butylowej alboDekasealu 8936 jako uszczelnienia  /czy drewnowkręty trafią jeszcze na kantówkę konstrukcyjną?/ , czy też lepiej listwę uchwycic tylko drewnowkretami np co 50 cm a na całej długości użyć Sikaflexu 252 jako łącznika i jednocześnie uszczelnienia/ bo np. nie ma pewności że drewnowkręty spełnią dobrze swoją rolę/ dzieki za odpowiedż pozdrawiam.

 

Jeśli już namierzysz zakres przebiegania kantówki, to taśma butylowa na całą długość listwy i 21 wkrętów.

Gdyby nie było innego wyjścia, można zrobić tak samo (taśma butylowa), ale wkrętami lub śrubkami przez grubość ściany i od strony wnętrza zamaskować listwą ozdobną lub pod każdą z nakrętek poszczególnych śrubek dać plastikowe "grzybki" maskujące (tak było to robione np. w Niewiadówkach.

 

post-8228-0-61744200-1423155709.jpg

 

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi. A jeżeli okaże się że na kantówkę nie ma co liczyć a  nie chciałbym wiercić mocowań przez grubość całej ściany ,choć w ostateczności jest to wyjście, to co by było gdybym tą aluminiową listwę z likszparą długości 2,2m  przykleił tylko sikaflexem 252 tuż pod listwą krawędziową  / czyli blisko miejsca mocowania bocznego poszycia do szkieletu konstrukcyjnego / bez przykręcania jej drewnowkrętami celem uniknięcia powstania nieszczelności. Czy takie mocowanie wytrzymałoby obciążenia niedużego w gruncie rzeczy namiotu-co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wątpię. No chyba, że ktoś zagwarantuje Ci całkowicie bezwietrzna pogodę.

Czasem w czasie wiatru, w przyczepie można poczuć ruchy przedsionka. Który klej to wytrzyma. Tym

bardziej , że pewno masz ścianę z  " rybią łuską "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.