Skocz do zawartości

Podłącz Wody do przyczepy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaznaczę na wstępie iż jestem bardzo początkującym karawaningowcem.

Mam taki problem z podłączem wody. Kupiłem przyczepę HOBBY 545 PRESTIGE w której znajduje się sam prysznic bez ubikacji.

Problem polega na tym że nie mam pojęcia gdzie podłączyć wodę do przyczepy, przeszukałem całą wokoło i niema. Jeżeli niema go to w jaki sposób mogę podłączyć wodę. Myślałem żeby przepuścić węża koło wtyczki elektrycznej, pociągnąć go później kanałami wentylacyjnymi przy podłodze i w ten sposób dojść do łazienki. Jakieś pomysły ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie w przyczepce jest zbiornik na wodę i pompka na 12 V, która podaje wodę do instalacji. Obejrzyj dokładnie całą instalację.

Jeszcze jedno, nie radzę używać prysznica w przyczepce, nie wierzę , że brodzik jest uszczelniony dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz bezpośrednio podłączyć wody pod cepkę. W przyczepie jest niższe ciśnienie wody. Poszukaj pod siedzeniami, lub w bakiście zbiornika na wodę. To do niego lejesz wodę, następnie pompka tłoczy ją pod znacznie niższym ciśnieniem niż wodociągowe do instalacji przyczepy. Są dwa rodzaje instalacji wodnej w cepkach. Pierwsza to ciśnieniowa. W niej pompa załącza się poprzez spadek ciśnienia w układzie. Druga instalacja ma wbudowane mikro włączniki w kranach. Odkręcając kran, załączasz pompkę.

Tu możesz zobaczyć jak ja rozwiałem problem wody miejskiej: http://forum.karawaning.pl/topic/13114-przyłącze-wody-miejskiej/

Jest jeszcze jeden sposób na podłączenie. Można się wpiąć w instalację cepki poprzez reduktor. Tyle że ja osobiście uważam to rozwiązanie za mało bezpieczne. Przy małym wycieku, będzie cały czas pompować wodę do cepki.

 

EDIT: Ja używam prysznica i jest wszystko ok. Całkowicie nie korzystam z sanitariatów na polu.

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jedno, nie radzę używać prysznica w przyczepce, nie wierzę , że brodzik jest uszczelniony dokładnie.

Ja miałem wątpliwości co do prysznica więc zabezpieczyłem ściany i porządnie uszczelniłem brodzik,mam spokój i można korzystać ile się chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok posprawdzam jeszcze raz przyczepę, możliwe że jest jakiś zbiornik ukryty pod siedzeniami, osobiście myślałem że wodę się podłącza z zewnątrz i idzie prosto do kranu :) . Sprawdzę prysznic czy na pewno dobrze zabezpieczony. Przyłącz wody miejskiej kolegi Gewehr mnie się spodobał, więc myślę że jak tylko znajdę ten zbiornik to pójdę w jego ślady. Jak na ten czas dziękuję wam koledzy, posprawdzam po południu co i jak z tą wodą w przyczepce, jeżeli będę miał jeszcze jakieś pytania to nie omieszkam zapytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz jakieś elementy instalacji wodnej, to porób fotki. Na ich podstawie ustalimy co tam już masz, a co potrzeba jeszcze. Sprawdź również czy do kranów dochodzą przewody elektryczne. Masz tam ciepłą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w łazience mały bojler elektryczny który podgrzewa zimną wodę zarówno do łazienki jak i kuchni. Jak tylko tam się zjawię to porobię fotki, tylko tak tam jest poukrywane wszystko że ciężko będzie, ale damy rade :) Jeżeli chodzi o instalację to widzę że jest po podłączane wszystko do kranu i prysznicu. Wlewałem wodę do zlewu prosto z garnka i zauważyłem że woda idzie rurami i wylewa się pod przyczepą więc odpływ jest raczej OK. Tylko zostało mi poszukać w tej chwili tego zbiornika na woda, a jak znajdę to będę próbował załączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Niestety nie znalazłem zbiornika ale natomiast zauważyłem gdzie prawdopodobnie się go montuje: 
post-16338-0-30115500-1395599433_thumb.j
 
Więc tak, widzę tam także kabel do pompy. Co byście mi polecili jeżeli chodzi o zbiornik na wodę oraz pompę (w miarę rozsądnej cenie) ?
Jeżeli chodzi o grzanie to mam małą termę ale myślę że na ten czas wystarczy:
post-16338-0-34018400-1395599703_thumb.j
 
I ostatnie pytanko: Jeżeli już z kranu będzie mi lecieć woda to bym potrzebował się kąpnąć pod prysznicem. Specjalnie popatrzyłem jak jest uszczelniony no i niestety między brodzikiem a ścianą jest malutka przerwa (nie ma uszczelnienia):
post-16338-0-60488800-1395599673_thumb.j
Co byście mi koledzy polecili do uszczelnienia aby na 100% nic się tam nie dostało pod brodzik. Ewentualnie na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę w kabinie ?

 

PS. Jak można dodać zdjęcie aby było większe 

post-16338-0-30115500-1395599433_thumb.jpg

post-16338-0-60488800-1395599673_thumb.jpg

post-16338-0-34018400-1395599703_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zbiornika. Mogę Ci polecić ten co mam u siebie w cepce. Widać go na linkowanym moim poście. Producentem jest Fiamma i jest bardzo solidnie wykonany. Ma również wszystkie akcesoria do montażu. Pojemność mojego to chyba 70 litrów. Co do ceny, musisz sam sprawdzić czy dla Ciebie jest ok. Ważne jest, że jak byś montował tak duży zbiornik to żeby był bardzo blisko osi. Po zamontowaniu i napełnieniu, musisz sprawdzić nacisk na hak. Sprawdź również czy nie przekraczasz DMC z pełnym zbiornikiem i innymi gratami. Często cepki są ważone i można się niemiło rozczarować.

Jeśli "to coś" na zdjęciu jest przewodem wodnym, to wymień go.

Teraz coś o brodziku :]  Ja użyłem zwykłego silikonu sanitarnego. Pasował mi biały, więc taki zastosowałem. Nic nie odłazi i jest szczelnie. Nie użyj przypadkiem Sika flex, bo go już nigdy w całości nie wyjmiesz :nono:

To co trzymasz w ręku na zdjęciu: Przepisz napis z tego urządzenia. Wtedy coś się ustali.

No i masz maszt do anteny :lol2:  Więcej po fotkach nie widzę :ok:  

 

Edit: Sprawdź czy na tej kostce przy przewodzie wodnym, pojawia się 12V po odkręceniu kranu. Będzie wiadomo czy to przewód zasilający pompkę.

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest to przepływowy ogrzewacz wody 3,5kw. Jest bezciśnieniowy, czyli powinien dać radę w cepce. Choć ja bym się go pozbył i zamontował np. Carver Cascade 2. Będzie to bezpieczniejsze i niezależne od 240V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że narazie pozostane przy tym ogrzewaniu w szczególności iż zobaczyłem cenę za Carver Cascade 2 :]. A jest sens montować taką pompkę zanurzeniową http://allegro.pl/pompa-pompka-zanurzeniowa-20-l-min-1-1-bar-12v-i4055636855.html czy może lepiej zwykłą obok zbiornika, ewentualnie jakieś polecane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka zanurzeniowa poprawnie zamontowana, jest prawie niesłyszalna. To zaważyło u mnie w wyborze. Co do wydajności, musisz sam ocenić. Pompki z Allecośtam, mają przeważnie zawyżoną w opisie wydajność :blagac: Ta co podałeś da radę. Kup sobie tylko drugą na zapas, bo lubią padać w nieodpowiedniej chwili :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej to na razie dzięki ci wielkie, posprawdzam jeszcze czy te przewody na pewno są od pompki, jak tak to biorę się za kupno i montaż. W razie kłopotów będę zobowiązany cię jeszcze trochę pomęczyć pytaniami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.