Skocz do zawartości

Klimatyzator DIY projekt długotrwały.


Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany pomysłami kolegów i załamany cenami rozwiązań gotowych podjąłem  decyzję o wykonaniu klimatyzatora we własnym zakresie. Podstawą  będzie monoblok domowy pro klima używany o poborze prądu 820 W.  

Widok bez obudowy :

1a1dc8ce57028846m.jpg

Zaplanowałem i wykonałem ramę nośna z blachy aluminiowej 2mm i kątowników 20 mm o wymiarach 30x90 cm.  Całość  umieszczę pod kanapą przednią gdzie mam wolna przestrzeń o wym.  35x35x95 cm. Rama z zamontowanym podzespołami zamknięta zostanie w pudle ze styropianu podłogowego 20mm co zapewni wyciszenie i izolacje drgań.  Pobór  powietrza i wywiew  po stronie gorącej będzie się odbywał przez podłogę (otwory średnicy 100mm) odpływ skropliny również ,  takie rozwiązanie pozwoli na łatwe wyjęcie całości z przyczepy. 

70b900f6e6bc8960m.jpg

Z czasem zamieszczę dalszą relację  z budowy.... 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

powodzenia w przeróbkach.

 

mam taki monoblok, wielokrotnie chodziło mi po głowie jego rozłączenie i przeróbka, ale nie podjąłem tego tematu.

 

pamiętaj o pozostawieniu trochę miejsca dookoła klimatyzatora aby całość mogła się chłodzić i nie powodować zagrożenia pożarowego.

 

czekam na relację, najlepiej z rozpiską kosztów  (odessanie czynnika, pospawanie i napełnienie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się poczynić kolejne kroki w budowie:

 

131d05075defd420m.jpg

 

Rama wykonana z blachy alu 2mm i kątownika alu 20mm wyposażona została w wanienkę na skropliny z parownika oraz otwory wlotowy i wylotowy w części gorącej [skraplacza i sprężarki].

Wanienkę wykonałem przy użyciu aluminiowej taśmy dekarskiej na podkładzie bitumicznym, którą klei się na gorąco, brzegi mają 20mm wysokości. Odpływ skroplin ma postać rurki miedzianej [8mm od LPG] wyprowadzonej w światło otworu wylotowego gorącego powietrza. Cała rama łączona przy użyciu nitów zrywalnych. Są już śruby mocowania agregatu.

 

b45831d03859260bm.jpg

 

Wentylatory zamocowałem do ramy kątownikami alu i nitami przez piankę 6mm XPS [castorama pod panele] która uszczelnia wylot i tłumi drgania. Wszelkie  połączenia plastikowej obudowy kleiłem HOTglue aby nie rezonowały.

 

CDN...

 

 

P.S. Do moderatorów, właśnie zauważyłem że wątek wylądował z mojej winy nie w tym dziale co powinien. Proszę o przeniesienie do "Instalacje sanitarne i lodówki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się poczynić kolejne kroki w budowie:

 21ec03f1ccbf7664m.jpg

zamocować podzespoły oraz wykonać zabudowę z płyt spienionego polistyrenu 2mm i część przegród.

39b35919f80cb3acm.jpg

Tu widać wlot powietrza z kabiny [ będzie filtr powietrza taki samochodowy] oraz wylot do kabiny [góra]

1c28cdb36a66fddbm.jpg

a tutaj widać przepływ powietrza przez kolejne podzespoły. Brakuje jeszcze poziomej przegrody nad parownikiem.

do zakończenia pozostało wykonać połączenia elektryczne oraz okleić całość styropianem 20mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę  to PCV pienione 2mm.  jest liche bo wiotkie jak na obudowę  poza tym jeśli agregat się  grzeje to od ciepła obudowa się stopi / zdeformuje, a przy większej temperaturze może się  zapalić. 

 

  Zamiast nitów ten materiał doskonale klei się  cyjanopanem (kropelką)

Jak masz jakieś  ścinki tego samego materiału to wklej w narożniki paski zestawiając rogi i podlewając kropelką  by swobodnie zciekała po spoine od góry do dołu  . Kropelka spenetruje spoinę i lepiej będzie się  trzymać niż  na tych nitach.(nie rozerwiesz spoiny po 5min) .

Te nity wylecą  Tobie od drgań po czasie .

Kropelką  kątowniki alu też  do tego pvc przykleisz ale powierzchnię  aluminium trzeba zmatować -zarysować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty polistyrenu będę kleił do płyt styropianu a to powinno zapewnić sztywność,  natomiast agregat jest chłodzony razem ze skraplaczem. Zgodnie z sugestią  postaram się połączenia nitowane  potraktować klejem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po długiej przerwie wróciłem do prac, przyczepa zaparkowana przed domem. Oto efekty.

 

 

d4ee23c0a4156c7am.jpg     438f1dc7635559c4m.jpg         be3ac595fb355491m.jpg       df784cb3204e00c7m.jpg        0d09ee8a1f1965e0m.jpg

 

Skrzynkę uszczelniłem szarą taśmą piankową z casto..... i opasałem dwoma pasami ładunkowymi które trzymają ją w kupie i pozwalają przenosić zarazem. 

klimatyzator musiałem zainstalować przesunięty o ok 15cm w lewo gdyż musiałem uniknąć kolizji kratek wlotowej i wylotowej z ramą i przewodem gazowym pod podłogą. Było mi to zresztą na rękę gdyż zajął niewykorzystaną przestrzeń obok zbiornika na wodę. Otwory w podłodze mają 150mm średnicy i są dokłanie uszczelnione. Kratka wylotowa zimnego powietrza ma średnicę 125mm i jest skierowana ukośnie w górę do środka przyczepy [ gdy żonka stoi przy kuchni to jej sukienkę lekko podwiewa  :] ] a zasysanie odbywa się poprzez otwory pod kanapami i za oparciami kanap. Panel sterujący zabudowałem w plastikowej obudowie [ze sklepu z częściami elektronicznym] i podłączyłem skrętką komputerową zakończoną wtykami, dzięki czemu mogę panel i agregat wymontować z przyczepy i podłączyć poza nią. Sprawność agregatu to ok 14 stopni C , w sobotę w słońcu było lekko 40`C a w przyczepie 23 :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja aktywność mobilizuje mnie do działania. Mam monoblok, taki pomysł "chodził mi po głowie" już dawno jednak obawiałem się zakresu prac i że może się cos nie udać. Widać, że można. ZABIERAM SIĘ DO PRACY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.