Skocz do zawartości

Przetwornica


zenek513

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do użytkowników przetwornic. Czy przetwornica 150 wat po włączeniu laptopa powinna go zasilać cały czas bez przerwy czy jak u mnie po kupieniu tego wynalazku po podłączeniu go do wtyczki zapalniczki zasila go z przerwami. Jak włączę żarówkę 75wat to świeci jak kierunkowskaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam pytanie do użytkowników przetwornic. Czy przetwornica 150 wat po włączeniu laptopa powinna go zasilać cały czas bez przerwy czy jak u mnie po kupieniu tego wynalazku po podłączeniu go do wtyczki zapalniczki zasila go z przerwami. Jak włączę żarówkę 75wat to świeci jak kierunkowskaz.

przetwornica ma dawać cały czas 230V - czyli żarówka ma świecić a nie mrygać - cos masz uwalone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam przetwornicę150W i nie było problemu, ale musiałem podłączyć bezpośrednio do zapalniczki,jak podpiąłem przez rozdzielacz to nie dało rady, No ale to raczejm kwestia jakości rozdzielacza,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze przetwonica 150 wat to troszkę za slabo ....ja mam 600 wat przetwornice ladowana z solara 100wat .... podlaczam  2x laptopa +telefon nawiew trumatic i nic nie przerywa ....

A to Twoj Azur ma nawiew tylko 230v?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników przetwornic. Czy przetwornica 150 wat po włączeniu laptopa powinna go zasilać cały czas bez przerwy czy jak u mnie po kupieniu tego wynalazku po podłączeniu go do wtyczki zapalniczki zasila go z przerwami. Jak włączę żarówkę 75wat to świeci jak kierunkowskaz.

 

Zdarzają się gniazda zapalniczek, które mają podpięte zasilanie przewodami o względnie małej średnicy, zapewniające max 6 do 8 A. Jeśli gniazdo było montowane dodatkowo, to taka sytuacja jest tym bardziej prawdopodobna.

Gniazdo nie zapewnia wtedy odpowiednich parametrów dla mocniej obciążonej przetwornicy.

Przetwornica obciążona zasilaczem 120 W, może potrzebować przy zasilaniu 12 V, ok. 12,5 A !

Gdy przetwornica nie dostaje na wejściu odpowiedniej wartości napięcia / prądu, to m.in. może się tak zachowywać, jak opisałeś.

Można to sprawdzić przez bezpośrednie podłączenie przetwornicy do akumulatora. Jeśli zadziała prawidłowo, to masz odpowiedź. Zakładam, że kable, którymi przyłączasz przetwornicę do gniazda, są odpowiedniego przekroju (były fabrycznie przy przetwornicy). Zakładam również, że nie jest to kwestia rodzaju obciążenia, ponieważ pisałeś, że po podłączeniu żarówki 75 W sytuacja jest identyczna.

Jeśli to nie będzie kwestia słabo kontaktującej wtyczki, zbyt niskiej średnicy przewodów lub gniazda nie zapewniającego odpowiednich parametrów zasilania, to pozostaje usterka samej przetwornicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sprawdzić dokładnie instrukcję przetwornicy, dlatego, że coraz częściej producenci (szczególnie Chiny) podają moc chwilową, która jest zawsze dużo większa, niż moc ciągła.

 

Jeśli Twoja przetwornica ma moc ciągłą 150W to bez problemu powinna pociągnąć laptopa o mocy 75W.

 

Pod warunkiem, że: 

- akumulator jest naładowany i posiada odpowiednią wydajność prądową,

- przebieg z wyjścia przetwornicy jest chociaż zbliżony do sinusoidalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam koledzy!Jaka polecacie przetwornice?Chcialbym cicha i zeby pobierala malo pradu,potrzebuje ladowac telewizor,laptop,telefon no i oczywiscie oswietlenie rowniez z niej,z gory dziekuje za info .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy!Jaka polecacie przetwornice?Chcialbym cicha i zeby pobierala malo pradu,potrzebuje ladowac telewizor,laptop,telefon no i oczywiscie oswietlenie rowniez z niej,z gory dziekuje za info .

 

Żadnej do takiego celu nie można polecić. Bardzo szybko zajedziesz akumulator. Ja radzę Ci, abyś zrobił oświetlenie na 12V(najlepiej Led), kupił ładowarki do telefonu i laptopa na 12V. Telewizor jak już masz 240V, to szkoda kasy na nowy i możesz z przetwornicy. Szukaj przetwornicy z pełnym sinusem. Wiedz że one sporo pobierają prądu i na długo w aku go niestarczy. Chyba że masz solary, ale to nie zmienia faktu, że szkoda strat prądu. Najsprawniej jest mieć wszystko na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar bede mial 130W aku 100AH .Napewno zarowki ledowe kupie telewizor tez led,tylko chcial bym telefon laptop ladowac normalna ladowarka a takze taka ladowarka jak na zdjeciu aku z echo sady doladowywac .

post-15963-0-43814900-1390423793_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar bede mial 130W aku 100AH .Napewno zarowki ledowe kupie telewizor tez led,tylko chcial bym telefon laptop ladowac normalna ladowarka a takze taka ladowarka jak na zdjeciu aku z echo sady doladowywac .

ja w swojej mam przetwornicę KEMOT 1000/1500W, zasila wszytko co potrzeba, podłączona jest pod aku ładowany z solara. W cepce dodatkowo powymieniałem wszystko na ledy, prądu starcza, a przebywam na dziko bez przyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już tak Ci zależy na tej przetwornicy, to kup Waeco. Są solidne i wytrzymałe. Mają jedyną wadę, jest niestety nią cena. Ale na pewno warto. Kup 500w lub więcej.

Ja sam używam w cepce wszystkiego na 12V. Porównując z przetwornicą, zostaje mi spory zapas prądowy.

Jak będziesz miał solar, to zmodyfikujesz instalację i będzie ładowała również aku od echa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar bede mial 130W aku 100AH .Napewno zarowki ledowe kupie telewizor tez led,tylko chcial bym telefon laptop ladowac normalna ladowarka a takze taka ladowarka jak na zdjeciu aku z echo sady doladowywac .

 

Witam !

Do celów, które opisałeś, tym bardziej z przewidywaną instalacją PV, nie potrzebujesz przetwornicy z pełnym sinusem !

Byłaby trzykrotnie droższa od standardowej, o tej samej mocy. Jej zakup w Twoim przypadku nie jest niczym uzasadniony.

Pobór prądu z accu przy udziale przetwornicy jest nieznacznie większy od bezpośredniego poboru przez urządzenia zasilane napięciem 12 V. Mozna przyjąć średnio o ok. 10 - 20 % (wartości dla bardzo dobrych przetwornic i oczywiście tych gorszych).

Potwierdzam natomiast, że "Waeco" będzie najlepszym wyborem.

Wystarczy w zupełności przetwornica 150 W (będzie na pewno bardziej cicha od "mocniejszych").

Przetwornice mają na ogół wbudowany wentylatorek chłodzący, którego wielkość i moc, a zatem i hałas, rosną wraz z mocą przetwornicy. W wielu wykonaniach ten wentylator pracuje ciągle, nawet gdy przetwornica nie jest obciążona, co może być uciążliwe. W podanych niżej przykładach, włącza się jedynie podczas obciążenia przetwornicy lub zwiększonego poboru mocy. 

np.

http://sklep.elcamp.pl/przetwornica-perfect-power-150-w-12-v.html

ewentualnie mocniejsza, jeśli chciałbyś podłączać w tym samym czasie jakieś inne urządzenia w zakresie const 350 W (szczytowo 700).

 

O przetwornicach było w wielu miejscach, np. gdzieś od tego miejsca:

http://forum.karawaning.pl/topic/13539-po-co-12-v/?p=322030

 

W ogóle, polecam przeczytanie całego tematu, zwłaszcza gdy masz w planie instalację PV - zapewniam, że znajdziesz tam większość odpowiedzi na Twoje ew. pytania i wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar bede mial 130W aku 100AH .Napewno zarowki ledowe kupie telewizor tez led,tylko chcial bym telefon laptop ladowac normalna ladowarka a takze taka ladowarka jak na zdjeciu aku z echo sady doladowywac .

Dokładnie jak pisze Kriss , dodam że do  zasilania / ładowania laptopa oraz tel. poprzez ładowarkę  sieciową   wystarczy Tobie najtańsza przetwornica. Nawet taka z Media M. w kształcie puszki piwa, - ok 100-150W choćby coś  np: coś  podobnego .

 

Do ładowania akumulatora z echosondy nie potrzebujesz przetwornic i ładowarek jeśli masz 12v w cepie z aku/solarów , a aku z echosondy też ma 12v. Wystarczy że na noc wepniesz sobie akumulator do instalacji cepki przez rezystor i   diodę  prostowniczą spolaryzowaną  zaporowo w kierunku zasilania .  Ładowanie z cepkowego aku poprzez przetwornice i ładowarkę  by naładować inne aku 12v jest niepotrzebną  stratą energi.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.