Skocz do zawartości

System pomiarowy do przyczepy - koncepcja


wojio

Rekomendowane odpowiedzi

Zbudowa w meblu, słuszna oczywiście, ja osobiście nie chciałbym ciąć fabrycznych, ale mały elegeancki panel z wyświetlaczem połączonym z jednostką centralną (ukrytą gdzieś) wydaje się słusznym rozwiązaniem

 

Sorry, musiałem nie doczytać o wyświetlaczu na sznurku  ;)  . Oczywiście takie rozwiązanie jest bardzo uniwersalne. :ok:

Przychylam się do uwagi Witus'a - i planuję przeniesienie odczytów po BT do smartfona (jak znajdę programistę). Szczególnie będzie to pomocne przy poziomowaniu przyczepy.

 

Bardzo dobra decyzja, ponieważ wcześniej proponowana komunikacja mogła by być bardziej podatna na zakłócenia.

BT dla omawianych potrzeb jest chyba najbardziej uniwersalny, a telefon z włączonym BT pobiera mniej energii, niż np. Z Wi-Fi.

 

W ogóle, super pomysłem jest zdublowanie wyświetlania wszystkich funkcji na smartfonie (tak, to zrozumiałem).

Myślę, że ustawianie parametrów może być wyłącznie poprzez panel centralny (i tak na ogół robi się to tylko jeden raz, podczas instalacji i kalibracji, a moim zdaniem uprości oprogramowanie).

Skupiam się tymczasem na funkcjach pomiarowych, aby nie uzależniać mojego bytu na kempingu od maszyny.

 

Słusznie, przede wszystkim prostota wskazań i sterowania.

Mnogość funkcji, przycisków, kontrolek, sygnałów itd., zazwyczaj jest przerostem formy nad treścią i powoduje niechęć do takich urządzeń. Poza tym, zamontowanie w przyczepie tablicy rozdzielczej rodem z Challenger'a byłoby moim zdaniem komiczne.

 

Teraz trochę egoistyczna wskazówka z racji używania WM w smartfonie. Jeśli urządzenie ma być uniwersalne, a nie tylko dla posiadaczy Androida, można uwzględnić nakładkę również na WinMobile.

Ja sam nie cierpię Androida, m.in. z tego powodu pozbyłem się nowszego telefonu i rozbudowanego tabletu Asus'a, które zbyt pochopnie kupiłem (nie spełniały moich wymagań, a zwłaszcza przyzwyczajeń). Przypuszczam, że WM jest jeszcze u wielu osób preferowanym systemem.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Teraz trochę egoistyczna wskazówka z racji używania WM w smartfonie. Jeśli urządzenie ma być uniwersalne, a nie tylko dla posiadaczy Androida, można uwzględnić nakładkę również na WinMobile.

 

Dlatego też myślałem o WIFI (lub 3G - dla bogatych :) bo wiąże się to z dodatkową kartą SIM), ponieważ w prosty sposób można zaimplementować do urządzenia serwer www i dane można wyświetlać w dowolnej przeglądarce internetowej.

Jednak to w przyszłości.

 

Tu przykład takiego serwera (mojej konstrukcji) z interfejsem ETHERNET na płytce 2x5 cm:

lan.jpg

 

 

Poza tym, zamontowanie w przyczepie tablicy rozdzielczej rodem z Challenger'a byłoby moim zdaniem komiczne.

 

Raczej KOSMICZNE :D  ;)

 

pozdrawiam

Edytowane przez wojio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też myślałem o WIFI (lub 3G - dla bogatych :) bo wiąże się to z dodatkową kartą SIM), ponieważ w prosty sposób można zaimplementować do urządzenia serwer www i dane można wyświetlać w dowolnej przeglądarce internetowej.

Odpowiedź już masz :ok:

Jednak to w przyszłości.

 

To stwierdzenie jest mi bardzo znajome :]

Mam pytanie dotyczące tego przetwornika na  fotce - ma ładną płytkę z soldermaską i przelotkami. Masz kogoś/firmę, która robi Ci płytki dla niewielkiej ilości sztuk i za rozsądne pieniądze ? Jeśli tak, to mogę prosić o namiary na PW, oczywiście, jeśli możesz  :skromny:

Raczej KOSMICZNE :D  ;)

 

To prawda, tak też :jump:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz to zauważyłem :look:

 

A może zaimplementować napędy do podpór, usiąść wygodnie przy czymś zimnym i patrzeć jak przyczepa sama sie poziomuje ?

 

Już jestem Twoim fanem :jump:

Mam właśnie takie podpory, ale sterowanie do nich robiłem sam. Co śmieszne, robiłem je już dwa razy, bo wpadał mi do głowy nowy, lepszy pomysł. Niestety, zawsze na szybko i na kilka dni przed wyjazdem. Teraz w głowie rysował się już ostateczny plan, ale tradycyjnie odłożony do wakacji  :hehe:  . Ostatnio tak mam - ciągły brak czasu i chyba już ogólne znudzenie do tych spraw.
Każde z tych sterowań pokazywało pewne niedostatki lub rodziło nowe zachcianki, więc obiecałem sobie, że przed kolejnym sezonem zajmę się tym już solidnie. Oczywiście sytuacja z "ostatnią chwilą" może się powtórzyć i pozostanie to w sferze zadań do wykonania :pad: .

Z tego powodu, byłbym niewymownie szczęśliwy, gdyby ktoś przez przypadek wyręczył moje strudzone, szare komórki w owym projekcie, a Twoja propozycja stwarza taką właśnie okazję.
Jeśli będziesz zainteresowany, to napiszę, co można by uwzględnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

 

Do celów prototypowych i ew. jako wersja 1.0 przyjąłem funkcje jak poniżej:

post-14801-0-71653500-1387214739_thumb.jpg

 

czyli od lewej:

- pomiar temperatury w dwóch punktach (np. temperatura wewnętrzna i zewnętrzna)

- pochylenie i przechylenie przyczepy (poziomowanie)

- stan wody w dwóch zbiornikach (np. czysta i brudna)

- napięcie na zaciskach akumulatora i pobór prądu (ładowanie będzie zasygnalizowane znakiem "-" )

 

Ciągle liczę na uwagi, krytykę lub kubeł zimniej wody jeśli się za bardzo "rozpędzę".

Ikonografika funkcji 2 i 3 wg pomysłu Kristofer'a

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

 

Do celów prototypowych i ew. jako wersja 1.0 przyjąłem funkcje jak poniżej:

attachicon.gif002.jpg

 

czyli od lewej:

- pomiar temperatury w dwóch punktach (np. temperatura wewnętrzna i zewnętrzna)

- pochylenie i przechylenie przyczepy (poziomowanie)

- stan wody w dwóch zbiornikach (np. czysta i brudna)

- napięcie na zaciskach akumulatora i pobór prądu (ładowanie będzie zasygnalizowane znakiem "-" )

 

Ciągle liczę na uwagi, krytykę lub kubeł zimniej wody jeśli się za bardzo "rozpędzę".

Ikonografika funkcji 2 i 3 wg pomysłu Kristofer'a

 

:bravo: :bravo: :bravo:  Aby ktokolwiek źle nie zrozumiał, to brawa są wyłącznie dla Ciebie !

Nie spodziewałem się, że wykorzystasz te moje bazgroły, a tym bardziej w tak błyskawicznym tempie.

Nie ukrywam, że miło je zobaczyć, zwłaszcza, że na wyświetlaczu wyglądają o niebo lepiej. :ok:

Naprawdę wygląda super.

 

P.S.

Upierałbym się :bevil: przy ładowaniu stosować znak plus (jako, że doładowujesz energii do accu), natomiast "-" podczas wyświetlania poboru prądu z accu (czyli to, co z niego ucieka).

 

Nie traktuj jednak tego obowiązkowo :nono:;)

Być może tylko dla mnie jest to intuicyjne, a inni Koledzy będą mieć odmienny pogląd (może się wypowiedzą) :hmm:

W ten sam sposób są traktowane wskazania np. w wyświetlaczach kontrolerów solarnych.

Jeszcze jedna sugestia (tak z rozpędu).

Zamiast T1 i T2: IN i OUT

Jakoś nie przychodzą mi do głowy, równie proste odpowiedniki w jęz. polskim :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Kurcze - zaraz projekt urośnie do rozmiarów wachadłowca :D a chciałem tylko trochę ułatwić sobie życie ;)

Apetyt rośnie w miarę jedzenia :)

Czy jedna z 3 temperatur wskazywać będzie aktualną w lodówce?

Zawsze to jakaś kontrola.

.

Popieram również

aku zyskuje energię +

aku oddaje energię -

Jest intuicyjne i wyklucza pomyłkę interpretacji, ale... to Ty tu rządzisz .

.

Brawo za czytelną grafikę.

Oczywiście jestem na liście potencjalnych klientów .

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Po świątecznych obżarstwach aby nie wypaść z wprawy, postanowiłem dziś zrobić taki oto podwójny termometr z woltomierzem:

 

post-14801-0-76176700-1388161043_thumb.jpg

post-14801-0-31454500-1388161372_thumb.jpg

 

Urządzenie mierzy temperaturę w dwóch punktach w zakresie -55 do 99 st.C oraz napięcie zasilania np. akumulatora w przyczepie lub kamperze.

Ten mini projekt traktuję jako prototyp i poligon dla czujników.

 

Dostępne wyświetlacze to :

- bursztyn negatyw (jak na zdjęciu)

- bursztyn pozytyw

- biały pozytyw

- niebieski negatyw

- zielony pozytyw

- zielony negatyw

 

Tytułowy system pomiarowy ciągle powstaje. Dotarły do mnie wyświetlacze 240x64 pix i 128x64 pix z nakładką dotykową. Tu powstał dylemat. Czy zastosować duży wyświetlacz 240x64 i sterowanie typu joystick czy jeden lub dwa wyświetlacze 128x64 pix z nakładkami dotykowymi ?

 

Ale póki co wszystko idzie w dobrym kierunku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, moim zdaniem:

wyświetlacz o większej liczbie znaków i joystick będą bardzo dobrym rozwiązaniem. :ok:

Joystick w pewnych warunkach będzie bardziej precyzyjny do nastawień, niż dotyk na małym wyświetlaczu.

Bywają osoby, które same określają swoje palce, jako "paluchy" i im jest gorzej obsługiwać takie wyświetlacze.

Jeśli chodzi o czytelność, to np. dla mnie osobiście najbardziej czytelne są wyświetlacze tego typu:

 

post-8228-0-89194400-1388165426.jpg

 

Ponadto, chyba dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wyświetlacza w wykonaniu FFSTN :hmm: , z uwagi na różne warunki świetlne panujące w przyczepach. Napisałem "chyba", ponieważ mnie jednak najbardziej odpowiadają swoją czytelnością wyświetlacze takie, jak pokazałem na foto.

 

P.S.

... a może już przyszłościowo, zastosować od razu duży wyświetlacz graficzny, przynajmniej 240 x 128, który pozwoli wyświetlić kolejne dodawane możliwości, a tymczasem będzie mógł wyświetlić dużą i ciekawszą graficznie symbolikę ?  Mógłby w przyszłości, po dodaniu wielu kolejnych opcji, stanowić małe "centrum dowodzenia" w przyczepie.

Oczywiście taki duży wyświetlacz, mógłby już mieć nakładkę dotykową.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest pierwsza wersja systemu pomiarowego :D

 

post-14801-0-60344500-1388844312_thumb.jpg

 

Funkcje jak na zdjęciu.

Obsługa za pomocą przycisków. Po lewej przyciski Enter, Escape po prawej Up, Down.

 

Przyciskiem "ENT" wchodzi się do menu i zatwierdza zmiany, ECS - anulowanie lub wyjście.

 

Docelowo na bieżąco zamiast poziomowania przyczepy będzie odczyt poziomów wody czystej i brudnej, a poziomowanie przyczepy będzie wywoływane z menu.

Do pomiaru poziomów wody będą zastosowane czujniki ciśnieniowe - są bezproblemowe w użyciu i kalibracji.

 

Przyciski w docelowym rozwiązaniu będą większe :)

 

Zastosowałem wyświetlacz 128x64 pix ze względu na niską cenę, a nawet zastosowanie dwóch takich wyświetlaczy jest tańsze niż wcześniej prezentowany wyświetlacz 240x64 pix.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.