Skocz do zawartości

System pomiarowy do przyczepy - koncepcja


wojio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem zadać trochę szyku mojej 29-cio latce :)

Widziałem już parę koncepcji i udanych konstrukcji na forum, więc i ja pokusiłem się o małe "centrum dowodzenia" przyczepą.

 

Kamień węgielny pod centrum pomiarowe już położony i postanowiłem się z Wami tym podzielić licząc na konstruktywną krytykę i ewentualne pomysły co dodać lub co ująć.

 

Wersja "beta" na poniższym zdjęciu:

post-14801-0-40731500-1387105321_thumb.jpg

 

 

Funkcje od lewej:

- pomiar temperatury w trzech punktach w zakresie -50 - +125 st.C

- pomiar pochylenia przyczepy (poziomowanie) w dwóch osiach

- pomiar poziomu wody (trzy zbiorniki) - kalibrowane pod posiadany zbiornik

- pomiar napięcia akumulatora i pobór prądu (podczas ładowania wartość prądu ze znakiem "-")

 

W planach jest oczywiście kontrola ładowania akumulatora.

 

Pomiary wyświetlane na wyświetlaczu graficznym 240x64 pix. W planach nakładka dotykowa do obsługi i konfiguracji.

Wyświetlacz z pewnością będzie inny niż na załączonym obrazku (taki miałem akurat pod ręką) ale rozdzielczość zachowam.

 

Jarobaro - liczę na piękną obudowę :D

 

Ukończenie projektu i prezentację planuję na XV zlot :)

 

Wszystkie uwagi itp. mile widziane.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

wojtku musielibyśmy sie jakoś spotkać i omówić jak konkretnie zrobić to obudowę i trzeba będzie zrobić parę prototypów i ewentualnie laserowo cos zawsze mozna wygrawerowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witus - a nie wolałbyś po 3G lub WIFI ? Camping może być rozległy ;)

 

A na serio to myślę o tym, pod warunkiem że ktoś napisze apkę na ogryzka :) lub andka. Szczególnie pomocne będzie przy poziomowaniu przyczepy.

Jednak w pierwszej iteracji chcę ogarnąć wersję stacjonarną, a potem się pomyśli.

 

Jarobaro - odezwę się w sprawie obudowy, jak tylko wyspecyfikuję wyświetlacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie uwagi itp. mile widziane.

 

Pozostał mi sentyment do oglądania takich rzeczy i zazdroszczę każdemu, kto ma jeszcze czas na takie "zabawy" :rolleyes:

Kiedyś to uwielbiałem, dzisiaj wolę popatrzeć :palacz:

Jeśli chodzi o uwagi, o które prosisz, to:

zastosowany wyświetlacz pozwala na dużą dowolność w tworzeniu piktogramów.

Skoro urządzenie ma być do przyczepy (kampera), to zastosowałbym bardziej intuicyjne oznaczenia.

Przykład na rysunku.

 

post-8228-0-75556200-1387157888_thumb.jpg

 

Można uwzględnić podświetlanie wyświetlacza po krótkotrwałym naciśnięciu przycisku włącznika i samoczynne wyłączenie np. po 10 sek.

Pomiar napięcia accu OK, ale pomiar prądu:  albo ładowania, albo pobieranego. Jeśli prąd pobierany, to właśnie ten powinien być ze znakiem minus. Moim zdaniem warto wziąć pod uwagę wersję dla instalacji bez i z panelami solarnymi (nie ma wtedy potrzeby dublowania funkcji kontrolera, zwłaszcza takiego z wbudowanym wyświetlaczem LCD lub takim przyłączonym zdalnie (np. z komunikacją TTL 232).

Dołożyłbym również sterowanie dodatkowym wentylatorem dla lodówki (jeśli ma to być gadżet z wieloma funkcjami).

Można dodać też alarmy dla poszczególnych ustawień, po przekroczeniu założonego parametru, ale już w postaci migającej LED (łatwiej zwraca uwagę), raczej bez sygnalizacji buzzerem (często denerwuje).

Zamiast obudowy, proponuję jedynie przednią ściankę (panel), aby można było wbudować całość np. w jakiś mebel.

To jedynie moje uwagi i niekoniecznie musisz je uwzględnić w konstrukcji  ;)

Podobnie, jak Koledzy, trzymam kciuki.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer - dzięki wielkie :) Na takie komentarze liczę.

Grafik ze mnie żaden - jestem tylko "prostym" konstruktorem/projektantem ;), a Twoje ikonki są mega.

 

Myślę oczywiście o syglalizacji stanów alarmowych - taka będzie m.in. funkcja urządzenia.

Co do obsługi solarów - też o tym myslę, ale w przyszłości, narazie skupię się na prostej obsłudze akumulatora (ładowanie, kontrola napięcia), znak przy prądzie to kwestia umowy, ale skoro bardziej intuicyjne będzie to co napisałeś to nie będę się upierał przy swoim.

 

Zbudowa w meblu, słuszna oczywiście, ja osobiście nie chciałbym ciąć fabrycznych, ale mały elegeancki panel z wyświetlaczem połączonym z jednostką centralną (ukrytą gdzieś) wydaje się słusznym rozwiązaniem, tym bardziej, że całość nie będzie miniaturowa (elementy obsługi akumulatora) i będzie produkować pewne ilości ciepła.

 

Przychylam się do uwagi Witus'a - i planuję przeniesienie odczytów po BT do smartfona (jak znajdę programistę). Szczególnie będzie to pomocne przy poziomowaniu przyczepy.

 

W urządzeniu chcę zastosować nakładkę dotykową. Jak wiadomo smartfony podbijają rynek i każdy w jakiś sposób lubi "pomacać" ekran, ja się nawet łapię na tym że zostawiam ślady palców na monitorze :). Do każdego parametru będzie setup, aby każdy mógł wg własnego uznania zaprogramować np. sygnalizację przekroczenia stanów alarmowych.

 

Skupiam się tymczasem na funkcjach pomiarowych, aby nie uzależniać mojego bytu na kempingu od maszyny. Widomo, rzeczy martwe bywają złośliwe ;) Nie zamierzam jednak rezygnować z automatyki w przyszłości.

 

Z czasem u nie też różnie, projektowaniem takich urządzeń zajmuję się zawodowo i wciskam swoje "wynalazki" w czas między klientami, ale uważam, że termin który sobie założyłem na realizację jest osiągalny.

 

Liczę na więcej takich uwag.

Edytowane przez wojio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojio ale ze mnie kretyn przecież wszystkie te smartfony i tablety mają żyroskop, a ja głupi poziomuję poziomicą ;) poziomica out zaoszczędziłem ze 100g zbędnego wyposażenia przyczepy ! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witus - całe życie się uczymy ;)

 

Czy nie wygodniej jednak, trzymać smartfona w ręku ? Kręcisz korbą. patrzysz na ekran i "samo" się robi :D

 

A może zaimplementować napędy do podpór, usiąść wygodnie przy czymś zimnym i patrzeć jak przyczepa sama sie poziomuje ?

 

Kurcze - zaraz projekt urośnie do rozmiarów wachadłowca :D a chciałem tylko trochę ułatwić sobie życie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojio ale ze mnie kretyn przecież wszystkie te smartfony i tablety mają żyroskop, a ja głupi poziomuję poziomicą ;) poziomica out zaoszczędziłem ze 100g zbędnego wyposażenia przyczepy ! ;)

Masz do tego nawet specjalne, dedykowane oprogramowanie na androida

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eland.caravanlevelerfreeedition&hl=pl

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eland.caravanlevelerwizardfreeedition&hl=pl

O wszelkich odmianach programów działających jak poziomica nie wspomnę, bo jest ich od metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, oprogramowanie to zwykła poziomica pokazująca we wszystkich kierunkach, a ja głupi biegałem z analogową poziomicą ;) a teraz rzucę telefonem (albo tabletem) na podłogę na srodku, posadze przy nim najmłodszą córkę i poproszę żeby krzyknęła jak balonik będzie na środku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.