Skocz do zawartości

System pomiarowy do przyczepy - koncepcja


wojio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Też jestem zadowolony z efektu. W wersji finalnej nie będzie oczywiście tego bezczelnego adresu www ;) ale za to będzie zegar z kalendarzem :D z podtrzymaniem bateryjnym :)

Będzie to wyglądać tak :

attachicon.gif002.jpg

 

Witam !

Wojtek, przepraszam - ponownie mam kilka sugestii :dzieki:

1. Zginął gdzieś pomiar aktualnie pobieranego prądu ?

2. W piktogramach przyczep bardziej pomocna jest linia pokazująca w którą stronę przechylona jest przyczepa, niż wartość liczbowa (ta może być mniejsza wymiarowo)

3. "ENT", "ESC" i "strzałki" zabierają niepotrzebnie miejsce na wyświetlaczu, kosztem czytelności pozostałych informacji. Myślę, że śmiało mogą być przeniesione na obudowę w okolice konkretnych przycisków. Przy okazji: strzałki są w porządku, natomiast jeśli mamy trzymać się oznaczeń ENG, zamiast "Enter" zastosowałbym "OK" (wzorem np. z pilotów TV), natomiast zamiast "ESC" - "Return" lub "Back" (również z pilotów). Można też użyć symbolu:

 

post-8228-0-36526000-1388948325.jpg

 

4. Można jeszcze dodać wskazanie wilgotności wew. przyczepy (pod wskazaniami termometru napis "HUMIDITY", a pod nim procentowa wartość).

5. Można w ustawieniach wprowadzić zmianę języka wyświetlanych komunikatów (lub produkować również wersję w jęz. polskim), czyli w tym przypadku oznaczenia przy przyciskach w postaci strzałek i "międzynarodowego" "OK", dobrze się sprawdzą.

Pozostanie jedynie zamienić HUMIDITY na WILGOTNOŚĆ, IN i OUT na np. WEW i ZEWN.

 

:hmm:

 

P.S.

A tak ogólnie, to jest :ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji piktogramów.

Pomyślałem sobie, że lepiej by było, gdyby zbiorniki wody szarej i użytkowej były łatwiej rozróżniane.

Może tak ? Trzy wersje:

 

post-8228-0-52021000-1389024857_thumb.jpg

 

P.S.

Pisałem o usunięciu strzałek i "przycisków" z wyświetlacza, na rzecz większej czytelności pozostałych piktogramów, ale to tylko moja sugestia

 

post-8228-0-70089800-1389024856_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer jesteś bogiem photoshopa :D

 

Projekt ciągle żyje własnym życiem i ciągle ewoluuje.

Obecnie ekran główny wygląda tak:

post-14801-0-29103500-1389032810_thumb.jpg

 

od lewej:

- temperatura wewnątrz

- temperatuta wewnątrz

- woda czysta

- woda brudna

- napięcie na akumulatorze i pobór prądu (znak "-" dla prądu pobieranego)

 

Opis klawiszy:

- lewy górny - "O.K." zatwierdzanie zmian, wejście do menu

- lewy dolny - "back" - czyli ecape, anuluj itp.

- prawy górny - strzałka w górę

- prawy dolny strzałka w dół

 

Oznaczenia klawiszy pierwotnie umieściłem na ekranie dla prób z nakładką dotykową oraz dlatego, że miały być interaktywne, tzn. ich funkcje i wygląd miały się zmieniać w zależności od wybranych opcji. Jednak jak już Kristofer zwrócił uwagę zabierały za dużo miejsca. 

 

 

Po wejściu do menu (przycisk O.K.) pojawia się taki ekran:

post-14801-0-69413300-1389032814_thumb.jpg

 

Strzałkami góra/dół wybieramy żądaną opcję i zatwierdzamy przyciskiem O.K. wybrana opcja jest zaznaczana strzałkami na krawędziach ekranu.

 

Pierwszą funkcją jest poziomowanie przyczepy. Umieściłem to w menu a nie na głównym ekranie, ponieważ czynność tą wykonuje się w zasadzie raz, przy ustawianiu przyczepy i prezentuje się tak:

post-14801-0-19086000-1389032885_thumb.jpg

 

Chcąc opuścić tą opcję wciskamy "back"

 

Pozostałe funkcje to:

- kalibracja czujników poziomu płynów (na razie brak czujników, więc nie pisałem kalibracji)

- regulacja podświetlenia

- regulacja kontrastu

- ustawienia czasu i daty

 

Uff na razie tyle, czekam na pozostałe elementy tj. czujniki ciśnienia do pomiaru poziomów płynów i żyroskop, którego jeszcze fizycznie nie mam.

 

Co do pomiaru wilgotności, na razie nie przewiduję takiej opcji, ale nie mówię nie. Być może powstanie wersja deLux ;) mam jeszcze trochę miejsca na wyświetlaczu nad zegarem. Problem w tym, że czujnik wilgotności kosztuje tyle co zastosowany wyświetlacz, dla mnie to nie problem, ale ziarnko do ziarnka ...

 

Pomiar prądu też stoi jeszcze pod znakiem zapytania, ponieważ potrzebny jest bocznik i wzmacniacz pomiarowy, niby też drobiazg i nie przysparza problemów ale to znów kolejne ziarnko ...

 

W głowie już kiełkuje mi projekt kompletnego systemu zasilania 230/12 V, tam na pewno będzie pomiar prądu, będzie też obsługa akumulatora (żelowy/kwasowy/AGM), automatyczne przełączanie na zasilanie 12V itp. - ma wyć full wypas i automatyka, dla solarów też :D

 

Opcja multilanguage w planach ;)

 

Na zdjęciach ciągle robocza wersja, na wersję "stable" trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda wszystko bardzo obiecująco, zastanawiam się jednak nad użytecznością poziomowania - ktoś ma stać w przyczepie czy mam co chwile wchodzić i sprawdzać czy i gdzie jeszcze podporę podnieść? A jak najeżdżam na klin? hmm mam wrażenie, że to tylko będzie traktowane jako gadżet, który jest bo jest a cenę podniesie( może zrobić opcje "light" bez tego bajeru?)

 

poziomy wody (jednej i drugiej) - fajna sprawa - tyle że nie każdy ma zbiornik na szarą wodę - chyba że czujnik skalibrujemy w spłuczce  :hmm:

 

myślę, że dobrze by było zrobić tak aby ekran nie świecił cały czas(prąd i niepotrzebne światło w nocy) . Może np po wciśnięciu przycisku 

reszta super :yes:

 

no i kwestia ceny, znany jest jakiś rząd wielkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomowanie przyczepy robię z myślą o transmisji danych do smartfona (aby nie trzeba było biegać co chwila do ekranu) , na chwile obecną to będzie gadget, i trzeba będzie zerkać na wyświetlacz aby sprawdzić pochylenie. Cena żyroskopu to tylko połowa ceny czujnika do pomiaru poziomu wody, więc nie generuje wielkiego wzrostu kosztu.

 

Pomiar poziomu płynów - to też zależy od użytkownika, gdzie sobie czujnik umieści ;):D , ale fakt, koszt takiego czujnika jest już znaczący i nie każdy potrzebuje - sprawa do przemyślenia  :hmm:

 

Kwestia poboru mocy- cały system z podświetleniem na max. nie będzie pobierał więcej niż 30-40 mA przy 12V zasilania, czyli tyle co centralka alarmowa w aucie, ale podświetlenie będzie uruchamiane jak kto sobie życzy :) nawet można uzależnić jasność podświetlenia od pory dnia (mamy zegar) a nawet od oświetlenia w przyczepie.

 

Z małej zajawki wychodzi całkiem fajne urządzenie, a platforma okazuje się bardzo elastyczna.

Już widzę, że będę musiał zrobić co najmniej 3 wersje: LIGHT, STANDARD i DeLUX'e :D

 

Cena za całość - jeśli ktoś by był zainteresowany nie będzie powalający, a pierwsze przybliżenie kosztów powinno się wyłonić na początku lutego.

 

Projekt powstaje z pobudek czysto hobbystycznych i ekonomia w tym przypadku to wróg największy :D

Ewentualna cena, jeśli będzie zainteresowanie szanownego grona i projekt szczęśliwie dobrnie do końca, będzie zależała od liczby zainteresowanych i mam nadzieję że nie będzie miała trzech zer :D

 

 

Wszystkie uwagi skrzętnie notuję i czekam na więcej. Póki co w rankingu "uwagodawców" the winner is Kristofer  :winner:  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, z ciekawością i niecierpliwością na ukończenie projektu oczekuję , mam nadzieję iż uda się dopiąć projekt do końca prze nowym sezonem , u mnie leży już zakupiony kilka lat temu podobny panel informacyjny lecz zakup był zbyt pochopny i jego wielkość nie znalazła zastosowania w przyczepie :( , więc liczę na ten egzemplarz .

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w projekcie.

post-1979-0-88619100-1389138302_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie uwagi skrzętnie notuję i czekam na więcej. Póki co w rankingu "uwagodawców" the winner is Kristofer  :winner:   :)

 

Wojtek, dzięki za uznanie :skromny:

 

Cieszę się, że nie "zasypiasz  gruszek w popiele" i projekt rośnie na naszych oczach :ok:

 

Co do czujników wilgotności, to może na początek jakieś najprostsze. :hmm:

To tylko przykładowa i popularna oferta, ale chodzi mi o pokazanie, że rozrzut cenowy jest ogromny.

 

W kwestii podglądu poziomowania, gdy nie będzie jeszcze komunikacji ze smartfonem:

może zastosować głośniejszy buzzer do sygnalizacji dźwiękowej poziomowania, efektowo podobne działanie do czujników cofania w samochodzie.

Wyobrażam sobie to tak:

włączamy wskazanie poziomowania

patrzymy na LCD, jakie jest odchylenie w osi podłużnej i poprzecznej

widać np., że musimy przeprowadzić korektę w każdej z osi

słyszymy z buzzera sygnał dźwiękowy przerywany

wychodzimy z przyczepy i robimy korektę podporami w osi podłużnej - zbliżając się do optymalnego ustawienia, sygnał dźwiękowy jest przerywany z coraz wyższą częstotliwością, aby po osiągnięciu poziomu "zero", przejść w sygnał ciągły, to dla nas znak, że w osi podłużnej mamy poziom.

Teraz korygujemy ustawienie w osi poprzecznej - znakiem, że osiągnęliśmy poziom, będzie np. całkowity zanik sygnału dźwiękowego.

 

Myślę, że przy odpowiednio dobranym sygnalizatorze, dźwięk będzie na tyle słyszalny na zewnątrz przyczepy, że nie będzie trzeba spoglądać na wyświetlacz :hmm:

Buzzer nie musi być na PCB, a np. na dłuższym przewodzie, aby można go było umieścić w dogodnym miejscu przyczepy.

Opcja de luxe - buzzer w małym breloczku i komunikacja z centralką, radiowa :hmm:

 

Czujniki poziomu wody będą dołączane, więc każdy będzie mógł wybrać potrzebną ilość, natomiast samo oprogramowanie / możliwość pomiaru, powinna zostać zachowana dla min dwóch czujników lub nawet trzech (woda szara, użytkowa, spłuczka toalety). Dla spłuczki potrzebny będzie kolejny piktogram z oznaczeniem WC

 

post-8228-0-36399000-1389161845_thumb.jpg

 

Na chwile obecna chyba tyle pomysłów :)

 

P.S.

Zapomniałem:

najpotrzebniejsze na bieżąco informacje (temperatury, napięcie accu i pobór prądu + data i zegar) mogą być wyświetlane na ekranie głównym, natomiast poziom trzech zbiorników na ekranie uruchamianym przez menu lub bezpośrednim przyciskiem. Będzie lepsze wykorzystanie powierzchni wyświetlacza (czytelność, o której cały czas myślę - przeładowanie różnych informacji na wyświetlaczu może ją zakłócić).  :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał dźwiękowy do ustawiania przyczepy to chyba zły pomysł. 

Szkoda niepotrzebnie robić zamieszanie na kempingu dodatkowymi odgłosami.

Szczególnie dotkliwe dla otoczenia może być ustawianie przyczepy wieczorem lub wczesnym rankiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał dźwiękowy do ustawiania przyczepy to chyba zły pomysł. 

Szkoda niepotrzebnie robić zamieszanie na kempingu dodatkowymi odgłosami.

Szczególnie dotkliwe dla otoczenia może być ustawianie przyczepy wieczorem lub wczesnym rankiem.

 

Sygnał dźwiękowy, nie oznacza klaksonu samochodowego.

Buzzer i częstotliwość dźwięku można dobrać tak, że w odległości 4 - 5 metrów od przyczepy nie będzie słyszalny w ogóle.

Myślę o takim, jak np. w mikrofalówce, który będzie słyszalny przy samej przyczepie, ale już 4 m dalej, będzie cisza.

Poza tym, to tylko jedna z możliwości i raczej tymczasowa, na czas braku komunikacji ze smartfonem.

Pomysł można rozwinąć, np. zamiast buzzera zastosować dwie lampki kontrolne (nawet umieszczone za przednią l tylna szybą) itd. itp.

Breloczek z cichym buzzerem całkowicie rozwiązuje problem zbyt dużej głośności.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może w taki sposób jak pierwszy piktogram obrazować stan parametrów, a  w chwili przekroczenia dostajemy sygnalizację alarmową np zapaleniem sie obszaru kontrolowanego. Jeżeli byłaby nakładka dotykowa po kliknięciu na dany obszar moglibyśmy podglądać stan danych tj. poziom wody szarej, czystej, poziom naładowania (sygnalizacja włączenia ładowania byłaby na oknie głównym, a stan akumulatora na oknie szczegółowym.

Jeżeli chodzi o wypoziomowanie przyczepy akcja robiona jest tylko raz na przyjazd, a więc niewielki obszar np na zaczepie umożliwiłby wejście w menu ustawień i dźwięk podobny do systemów np parktronika byłby akceptowalny, zawsze można otworzyć okno aby usłyszeć sygnał na zewnątrz.

 

post-14637-0-23393900-1389177690_thumb.jpg

post-14637-0-83943500-1389177971_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miodzio ma rację - dźwięk to zły pomysł, już sobie wyobrażam jak ktoś nie udolnie ustawia przyczepę i piszczy mi cała gamą. 

 

można przy każdej podporze założyć diody 

czerwona w górę

zielona Ok

pomarańczowa w dół

 

ale

 

nie dajmy się zwariować, przyczepa to nie UFO - choć w niektórych przypadkach :hmm:

Poziomowanie nie jest czymś uciążliwym i  nie wydaje mi się, że warto skupiać się nad tym elementem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przeciwny tego typu nowinkom, ale........... no właśnie niedługo dojdziemy do tego, że wszystko będzie się dziać w momencie pomyślenia - kompletny bezruch, wszystko na pilota i lustrzyca gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale omawiany system powstaje dla osób, które mają chęć posiadać tego typu rozwiązanie w swojej przyczepie :hmm:
Są karawaningowcy, którym nie jest potrzebny w przyczepie akumulator, solary, TV, mover, czy nawet ciepła woda, ale są też inni, którzy nie wyobrażają sobie przyczepy bez takiego wyposażenia. Są też i tacy, którzy lubią mieć różne gadżety, czy to w samochodzie, czy w przyczepie, tym bardziej, jeśli ułatwiają lub upraszczają pewne sprawy ;)
Skoro to ma być system, to mnogość funkcji / możliwości jest wskazana i nie musi od razu oznaczać wykorzystania każdej z nich, w każdej przyczepie. Wszystko w/g upodobań. Myślę, ze system będzie miał architekturę umożliwiającą rozbudowę o kolejne czujniki, wykorzystujące wbudowane funkcje. Gdy ktoś nie zechce mieć żyroskopu, to zainteresuje się wersją bez tego czujnika, czyli mniej kosztowną. Dobrze by było, gdyby ilość i rodzaj czujników (w określonych ramach) można było kompletować/zamawiać w/g własnych potrzeb.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.