Skocz do zawartości

Co z aku. z solarem na zimę ?


ADRIAn

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w tytule:

Czy wypinać i przenosić na zimę w ciepełko żelowy akumulator który jest na bierzaco ładowany z solarów ?

Czy można ot tak poprostu odłaczyć czy jest jakas specjalna procedura ? Jaka ? 

 

post-6371-0-57969100-1363625440_thumb.jp post-6371-0-73787800-1362781608_thumb.jp

Edytowane przez ADRIAn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja akumulator naładowany oczywiscie wyciągłem z przyczepy i schowałem w ciepłym miejscu tz. w piwnicy a jezeli chodzi o solar to przykryłem go z gory cienkim styropianem  owinięty chinskimi gumami i myslę ze jedno z drugim się nie pogryzie bo to wszystko chinskie z wyjątkiem styropianu :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny watek "na czasie" jest na CT. Tam ktoś przytomnie zwraca uwagę, że nie każdy regulator jest przystosowany do pracy bez akumulatora. Czyli jeśli zabierasz odbiornik (aku) to odłącz źródło (solar) od regulatora.

To nie moja koncepcja tylko wyczytana na CT. Ale dość mnie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki !

Poczytałem i wywnioskowałem, że jeżeli odłanczać to w pierwszej kolejności zasilanie z solara do regulatora a dopiero później sam akumulator .

30A%20Solar%20Controller%20CM3024Z%20Man

Pozostaje jeszcze kwestia zasadnicza: Czy jest sens wynontowywania na zimę, czy lepiej pozostawić w przyczepie ? Bo i takią opinię przeczytałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich schematach podłączeń które czytałem jest napisane aby najpierw podłączyć akku, później odbiorniki a na końcu solar. Odłączenie urządzeń w odwrotnej kolejności.

Jeśli nakrywasz przyczepę na zimę pokrowcem to na pewno lepiej dla akumulatora będzie jeśli przezimuje w piwnicy. W skutek tego odłączenie dwóch przewodów od regulatora idących z solara jest koniecznością.

Myślę że regulatorowi pozbawionemu prądu przez okres zimowy nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........

Pozostaje jeszcze kwestia zasadnicza: Czy jest sens wynontowywania na zimę, czy lepiej pozostawić w przyczepie ? Bo i takią opinię przeczytałem..

Jeśli nie masz możliwości stałej kontroli stanu naładowania akumulatora , względnie doładowania go z sieci to bezwzględnie należy go wymontować  i zabrać  do ciepłego.

Podstawą  każdego akumulatora jest przechowywanie go w stanie naładowanym . W przyczepie z solarami pod śniegiem czy dachem wiaty albo pokrowcem nie zapewnisz mu odpowiedniego ładowania.

 

Reasumując , Odłącz solary od reg. Zabierz aku do domu, naładuj i niech sobie gdzieś  w piwnicy zimuje naładowany.  Od czasu do czasu skontroluj napięcie.

 

Moje akumulatory zimują  w cepie w ogrodzie pod domem , Otulone styropianem , a pod łóżkowa komora gdzie się  znajdują   jest ogrzewana żarówką 5W. Akumulatory stale zasilają  w zimę  w zasadzie tylko  w/w żarówkę i reflektor sterowany czujką ruchu nad drzwiami przyczepy .

Jeśli któregoś  dnia czujka nie załączy reflektora to znak że solary nie doładowały akumulatorów, a regulator odłączył odbiorniki z powodu "krytycznego rozładowania" . Wówczas interweniuje . Podpinam do cepy 230v i automatycznie załącza się prostownik do czasu kiedy regulator solarów stwierdzi że aku mają  dość  i rozłącza ładowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem "Lidlową" ładowarkę. Jutro przywiozę do ciepłego akumulator i podłaczę w tryb podtrzymania. Tak pozostawię do wiosny -  :excl:  sprawdzając czy jest załączona.

Myślę, że tak będzie najlepiej.

Dzęki za rady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem "Lidlową" ładowarkę. Jutro przywiozę do ciepłego akumulator i podłaczę w tryb podtrzymania. Tak pozostawię do wiosny -  :excl:  sprawdzając czy jest załączona.

Myślę, że tak będzie najlepiej.

Dzęki za rady !

Jeśli masz sprawny akumulator to wystarczy jak go teraz naładujesz  , po tygodniu sprawdzisz jakie ma napięcie, potem po miesiącu. Może wystarczy go tylko raz/dwa doładować  i będzie OK. Nie trzeba przez zimę  tracić  prądu na podtrzymanie  w akumulatorze z którego niema żadnego poboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój aku po pełnym ładowaniu wrzucalem do garażu i do wiosny czekał. Wg mnie podtrzymanie napięcia jest zbędne dla sprawnego aku. Mój po 5 latach eksploatacji w przyczepie i na wodzie nadal utrzymuje napięcie i nie zauważyłem spadku sprawności.

Solar zostawialem na off bez przykrywania a budka stała pod wiatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar zostawialem na off bez przykrywania a budka stała pod wiatą.

 

O właśnie !

Solary przykrywacie tylko z powodu "ochrony mechaniczej", czy po to aby odciąć od źródła światła ? Muszą być zakryte gdy nie ma akumulatora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem w niedziele do przyczepki po ponad półtorej miesiąca stania pod pokrowcem.

Napięcie akumulatora w/g regulatora, bez obciążenia 12,7V ale co najciekawsze, napięcie na solarach pod pokrowcem 11,5 - 12 V. Akumulator podłączyłem do ładowania (ładowarka o maksymalnym prądzie ładowania 4 A) i po jakimś czasie (pół godziny, godzina - nie jestem pewien) zajrzałem, wskazywała full. Fakt, że pogoda była śliczna, słoneczko świeciło. Ktoś to jeszcze sprawdzał? Wygląda, że dopóki przyczepkę nie zasypie śnieg, to solary działają nawet pod pokrowcem i wygląda, że działają wystarczająco dobrze aby zapobiec w jakimś tam stopniu samo rozładowaniu akumulatora. Fakt, że jeszcze jakiś wielkich mrozów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.