Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Litwa, Łotwa i odrobina Estonii. Słów kilka o kampingach. Lipiec 2013.

Litwa Łotwa Estonia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 jan_dreptak

jan_dreptak

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 listopad 2013 - 19:36

Jurbakas http://www.medaus-sl...t/en/index.html

Okolica ładna, blisko Niemna, ale o kampingu trudno cos powiedzieć bo akurat kiedy chcieliśmy zanocować na kampingu odbywał się zlot motocyklistów, jako, że sam jestem motocyklistą z dużą dozą prawdopodobieństwa mogłem sobie wyobrazić jak taka impreza się rozwinie w godzinach wieczornych w związku z tym pojechaliśmy dalej. W sumie niewiele dalej.

Vente, na samym końcu półwyspu w delcie Niemna. http://www.ventaine.lt/

Kamping, nieduży, kameralny, część sanitarna OK, Wi-Fi, dojście do zalewu również, raz dziennie prom do Nidy, w knajpie nawet nie najgorzej karmią. Generalnie to już koniec świata, miejsce idealne na rower, wokół cisza spokój i płasko.

Nida http://kempingas.lt/en/, dojazd do Nidy promem, dodatkowo wjazd na półwysep płatny. Mierzeję kurońską absolutnie można zobaczyć, sama Nida jest miejscem uroczym, choć cokolwiek emeryckim (zakaz wjazdu pojazdów 22-6), pod względem wyglądu jest to antyteza Mielna, czysto, schludnie, estetycznie i spokojnie a i publiczność też całkiem inna. Sam kamping na poziomie ale i nietani, poza tym jedyny na półwyspie więc lepiej być wcześniej niż później. Wi-fi, niezła knajpa. Do granicy z Rosją 2 km, kolejek nie było, jak ktoś ma wizę można wyskoczyć po wódeczkę albo paliwo. Idealna okolica dla rowerów. Plaża miodzio, wydmy też.

Miķeļtornis (LV) http://www.mikelbaka.lv/

Kamping kameralny, 10 domków, pięć przyczep, jest bar i Wifi, obok latarnia morska, miejsce absolutnie klimatyczne, do głównej szosy 2 km, dochodzisz do szosy a tam drogowskazy w prawo Venstpilis 42 km, w lewo kolka 41 km, i są to NAJBLIŻSZE miejscowości. Na plaży to samo, może z pięć kocyków a dalej po horyzont żywego ducha, wydmy, plaża, cisza i spokój. Wady: wokół muszą być bagna bo woda w kranie nadaje się do mycia ale tylko dla osób mało obrzydliwych, do picia nie nadaje się na pewno, nawet zmywanie staje się lekko problematyczne. Z drugiej strony widok plaży nietkniętej stopą człowieka wynagradza wszystko. Reasumując, zabrać dużo wody do picia, nie myć się i będzie OK.

Jurmala, http://www.nemo.lv/

Dawny, jeszcze carski kurort, ślady dawnej świetności jeszcze widać ale widać też postępującą modernizację niestety bardzie w stylu Gołębiewszczyzny. Sam kamping to lekki dramat, Wifi, plaża etc, część sanitarna rodem z czasów ZSRR, na dodatek trafiliśmy na weekend i kamping był pełen dresiarsko-blokowego towarzystwa o raczej niełotewskich korzeniach. Incydentów żadnych nie było ale umc-umc i grillowanie do rana owszem. W Jurmali jest jeszcze jeden kamping ale dosyć podobny standardem ale za to bliżej głównej ulicy i dalej od plaży.

Estonia, chwilę za granicą z Łotwą http://lemmeranna.ee/en/

Nieduży, kameralny, jest bar,  wifi, sauna, piaszczysta plaża. Sanitariaty OK+. Wokół cisza i spokój, idealna okolica dla rowerów lub jednodniowej wycieczki do Parnu, kolejnego carskiego kurortu, utrzymanego w znacznie lepszej kondycji niż Jurmala.

Okolice Moletai http://www.appleisland.lt/en, kamping na wyspie, na jeziorze, prowadzony przez Holendra, jest bar całkiem smaczny,  wifi, sauna, piaszczysta plaża, rozbudowany plac zabaw. Jeżeli cokolwiek to jest aż za bardzo posprzątane i wyrównane. Polecam wycieczkę do Anyksciai, wieża kościelna, skansen wąskotorówek, letni tor saneczkowy a sama droga urocza tylko trzeba się dobrze rozpędzić.

Troki – Trakai http://www.camptrakai.lt/lt/

No to tu jest już mniej posprzątane i wyrównane, akurat tak jak trzeba, jest bar ale jako, że nikogo nie było w środku to też się nie zdecydowaliśmy,  wifi, część sanitarna OK-, niedaleko rezydencja hr Tyszkiewicza - warto zobaczyć, zamek w Trokach, choć to atrapa również, niedaleko absolutnie odlotowy park linowy – dla miłośników tego sportu przystanek obowiązkowy, niedaleko do Wilna, Ostra Brama, te sprawy.

Drogi: puste i w miarę równe ale do podróży z budką mogłyby być równiejsze, dosyć często stoją i suszą, lepiej się nie rozpędzać. A poza tym jak na nasze przyzwyczajenie to ruch znikomy, cisza i spokój. Generalnie pribałtyka to urlop mniej pod hasłem zwiedzać a bardziej leżeć do góry brzuchem i cieszyć się nieróbstwem.

#2 stef

stef

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1513 postów
  • SkądChoroszcz k.Białegostoku
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:VW T4 Eurosky 550
  • Holownik:Xsara Picasso 1.8 +LPG

Napisano 19 listopad 2013 - 15:17

Jeżeli można to proponował bym troszkę to uporządkować, tzn wpisać Kraj: i wymienić kempingi, kolejny kraj i kempingi. Będzie łatwiej dla tych co nie są zorientowani jaka miejscowość w jakim kraju.

Ja polecam jeszcze dwa kempingi:

Łotwa:

Kimalnienki - okolice m. Tuia niedaleko trasy Viabaltica. Fajny kemping przy samym morzu i plaży. Ceny w 2011 roku - 30zł (autko, namiot, kamper lub przyczepa i dowolna ilość ludzi). Spokojne miejsce. Niedaleko w wiosce sklep całkiem dobrze zaopatrzony. Na kempingu darmowy internet bezprzewodowy, sanitariaty w cenie. Standard sanitariatów i przyrznicy Dobry (może niema rewelacji ale jest czysto!)

Estonia:

Piibelehe - w m. Kuressaare na wyspie Saareema. Fajny rodziny kemping. Cisza i spokój. Dobra baza wypadowa do zwiedzania wyspy. Sanitariaty B.dobry. Czysto i zawsze ciepła woda. Właściciele mili i uczynni, Oczywiście internet w sanitariaty w cenie.

Załoga: Agnieszka, Stefan oraz Piotuś i Gabrysia.
Sprzęt: Xsara picasso 1.8 LPG + KIP 42TTZ
Zdjęcia z wypraw i nie tylko: http://mojuaz.com

#3 marcin traker

marcin traker

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 187 postów
  • SkądPIEKARY ŚL
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:HOBBY 460+Ducato Hymer
  • Holownik:V850TDI

Napisano 19 listopad 2013 - 21:24

polecam kraje nadbałtyckie zjechałem je całe szczególnie esti- piękne widoki, spokój, lasy,lasy,lasy, stanąc można na dziko dla Polaków 35+ dogadanie po rosyjsku bez nikakich problemów ludzie uczynnii {sam o 4h rano /nocy stałem na drodze na której ruch m/w 1 auto na 15min i zatrzymywałem ciężarówki ,aby moją z zasypanego parkingu wytargać i nie było woditieli ,którzy by nie staneli a był to las i początek marca czyli ciemno jak w d..polecam taką próbę w DE a i w PL nie było by to proste} Kuresare także polecam ,zwłaszcza ok 45min. żeglugę promem a potem jazdę wałem łaczącym dwie wyspy który jest usypany na morzu.....raz jechałem tą drogą w czasie sztormu, :hmm: promem płynąłem też raz w lutym -niezapomniane wrażenia ,dookoła lód i kra a tor szerszy od promu po 5 m z każdej strony i ta obijająca się kra

#4 Ir & Ed

Ir & Ed

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3135 postów
  • Sprzęt:Brak

Napisano 20 listopad 2013 - 14:34

Jeżeli można to proponował bym troszkę to uporządkować, tzn wpisać Kraj: i wymienić kempingi, kolejny kraj i kempingi. Będzie łatwiej dla tych co nie są zorientowani jaka miejscowość w jakim kraju.

Ja polecam jeszcze dwa kempingi:

Łotwa:

Kimalnienki - okolice m. Tuia niedaleko trasy Viabaltica. Fajny kemping przy samym morzu i plaży. Ceny w 2011 roku - 30zł (autko, namiot, kamper lub przyczepa i dowolna ilość ludzi). Spokojne miejsce. Niedaleko w wiosce sklep całkiem dobrze zaopatrzony. Na kempingu darmowy internet bezprzewodowy, sanitariaty w cenie. Standard sanitariatów i przyrznicy Dobry (może niema rewelacji ale jest czysto!)

Estonia:

Piibelehe - w m. Kuressaare na wyspie Saareema. Fajny rodziny kemping. Cisza i spokój. Dobra baza wypadowa do zwiedzania wyspy. Sanitariaty B.dobry. Czysto i zawsze ciepła woda. Właściciele mili i uczynni, Oczywiście internet w sanitariaty w cenie.

@stef napisał:

Jeżeli można to proponował bym troszkę to uporządkować, tzn wpisać Kraj: i wymienić kempingi...

Kliknij na  Litwa  <  ... czekaj = mapa kempingów

Pozdrawiam,

Użytkownik ired edytował ten post 20 listopad 2013 - 14:37

#5 stef

stef

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 22 listopad 2013 - 16:03

marcin traker - masz 100% rację !!

Kraje takei jak Łotwa i Estonia sa super. Chciałbym kiedyś pojechać do Estonii własnie zimą i zobaczyć lodowe drogi albo płynąc promem zimą. Poza tym mam takie marzenie by  zostawic na kempingu na Saremie autko i przyczepkę a dalej rowerem zwiedzić pozostał mniejsze wyspy.

Co do dogadani się. Ja mam 35 lat i w Estoni spokojnie dogadywałem sie po rosyjsku lub angielsku - podobnie na Łotwie.

Zresztą Łotwa bardziej mi się spodobała niż Estonia - bardzo łdny i ciekawy kraj. Prawdziwe połączenie zachodu ze wschodem.

ired - troche mało tych kempingów.

A mi chodziło o uporzadkowanie pierwszego postu w tym temacie, bo wydawało mi się , że jan chce zrobic liste kempingów.

#6 licek

licek

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów
  • SkądPolska
  • Model:mała
  • Holownik:mały

Napisano 05 luty 2015 - 07:33

Ja chciałbym się dowiedzieć czy na Litwie/Łotwie bez większego problemu można kupić swieże ryby bezpośrednio z kutra, tak jak na polskim Bałtyku? Czy są jakieś wioski rybackie w pobliżu kempingów, które odwiedzaliście?

#7 marcin traker

marcin traker

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 187 postów
  • SkądPIEKARY ŚL

Napisano 05 luty 2015 - 20:31

kuchnia trochu zabyłem, ale na Łotwie chyba można kupić świeżą rybę kupowałem/dostawałem tam też suszone ryby, jako przekąska piwna ,ale niepamiętam już co to było coś pomiędzy szprotem a płotką z wyglądu, jedzenie ich upierdliwe jak chipsy lub orzeszki nonstop się sięga ponie

Użytkownik marcin traker edytował ten post 05 luty 2015 - 20:31

#8 stef

stef

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 05 luty 2015 - 22:09

W Tuji (Łotwa) na kempingu dziewczyna chodziła i sprzedawała rybki ze świeżego połowu.

Nie pamiętam ale chyba po 3 euro już w tym stanie.

IMG_3909.JPG

#9 licek

licek

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów
  • SkądPolska

Napisano 06 luty 2015 - 12:45

To bardzo dobrze. Nie wyobrażam siebie być nad morzem i nie spróbować świeżej ryby.

A czy ktoś juz planuje tegoroczny urlop na Litwie/Łotwie? Ja wstępnie z żoną i dzieckiem chcielibyśmy pojechac gdzieś w te rejony, a wiadomo, że w kupie raźniej :)

#10 stef

stef

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 06 luty 2015 - 15:10

My się wahamy, czy Litwa/Łotwa czy nasze Polskie Mazury - okolice jeziora Śniardwy, Ruciane itp. Aga chce Mazury bo nie chce jej się jechać autem, a ja namawiam ją aby jechać nad morze.

Patrzyłem kempingi nad morzem od Palangi w górę do Liepaja (Lipawa). Znalazłem jedne w Sventoje fajny kemping blisko sklepu i plaży - ale niestety cena - 37 euro za noc... inne kempingi - może niższy standard ale za to oddalone od sklepów - a dobrze mieć nawet malutki sklepik pod ręką.

A w jaki wieku macie dziecko? u nas 6 i 2 lata.

#11 licek

licek

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów
  • SkądPolska

Napisano 06 luty 2015 - 17:57

U nas mały ma prawie 2,5 roku, także już czas zabrać go gdzieś dalej. Będzie to nasz pierwszy sezon z przyczepą. Chcemy jechać najlepiej nad morze, a zależy mi głownie na spokoju i ciszy. Lubimy wypoczywać bez hałasu i tłumów ludzi. Po przeczytaniu waszych recenzji z krajów nadbałtyckich, chętnie gdzieś tam pojedziemy. Pasuje nam taki klimat, ale to wszystko dopiero wstępne
przymiarki.

#12 licek

licek

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów
  • SkądPolska

Napisano 06 luty 2015 - 18:18

Stef, a Ty kiedy planujesz urlop? Są już jakieś konkrety?

#13 stef

stef

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 06 luty 2015 - 20:42

W planach mamy urlopy ustawione z Agą od 13 do 31 lipca, tak wiec wyjazd na jakieś 2 tygodnie najlepiej od 13 tak żeby po powrocie jeszcze odpocząć. Nie wiem jak Leszek (magic1803) planuje urlop w tym roku. W zeszłe wakacje podróżowało nam się z Nimi bardzo miło i sympatycznie.

Ale u nas to też tylko bardzo, bardzo wstępne przymiarki.

#14 marcin traker

marcin traker

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 187 postów
  • SkądPIEKARY ŚL

Napisano 06 luty 2015 - 21:17

ja tam wybrałbym zagranicę czyli pribałtyke w porównaniu z naszymi mazurami panuje tam niebiański spokój a wyjątki tylko potwierdzają regułę zwłaszcza że z Białego macie blisko nie to co ja :drive:

#15 stef

stef

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 06 luty 2015 - 21:28

Ja to wiem, tylko żonę przekonać muszę. Nawet zadeklarowałem, że będę jechał nocą bo córka nie lubi jeździć autem i strasznie marudzi... ale jeszcze zobaczymy, może da się przekonać.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Litwa, Łotwa, Estonia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych