Skocz do zawartości

koło zapasowe na wózku w ramie ALKO


Exen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam wreszcie koło zapasowe lecz nie chciałbym go trzymać w przednim schowku przyczepy. Mam tam inne ciekawe i lżejsze rzeczy.

Znalazłem coś takiego:

post-14479-0-09457200-1383596526_thumb.jpg

 

Wiem, że można to normalnie kupić w sklepach internetowych ale cena jest zaporowa jak na taką prostą konstrukcję.

Postanowiłem więc, że spróbuję wykonać coś podobnego we własnym zakresie.

 

Wiem, że to raczej mało prawdopodobne lecz może poprzez ten post uda mnie się zdobyć od kogoś jakąś dokumentację do tego.

Ewentualnie jakiś zgrubny pomiar.

Pod przyczepę wdrapię się dopiero na wiosnę, więc mam czas na teoretyczne przygotowanie.

 

Będę wdzięczny, jeżeli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja se kiedyś takie saneczki stworzyłem w pare minut ;)  potem jeszcze zmodernizowałem ustrojstwo i służyło także do podwieszanego zbiornika na szara wode, takie 2w1 :D trzeba by poszukać na forum bo przedstawiłem to na kilku fotkach B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam wreszcie koło zapasowe lecz nie chciałbym go trzymać w przednim schowku przyczepy. Mam tam inne ciekawe i lżejsze rzeczy.

Znalazłem coś takiego:

attachicon.gifersatzradhalter9va.jpg

 

Wiem, że można to normalnie kupić w sklepach internetowych ale cena jest zaporowa jak na taką prostą konstrukcję.

Postanowiłem więc, że spróbuję wykonać coś podobnego we własnym zakresie.

 

Wiem, że to raczej mało prawdopodobne lecz może poprzez ten post uda mnie się zdobyć od kogoś jakąś dokumentację do tego.

Ewentualnie jakiś zgrubny pomiar.

Pod przyczepę wdrapię się dopiero na wiosnę, więc mam czas na teoretyczne przygotowanie.

 

Będę wdzięczny, jeżeli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie :swieca:

@Exsen napisał:

Postanowiłem więc, że spróbuję wykonać coś podobnego we własnym zakresie.

 

Mnie bardzo podoba się sposób ulokowania koła zapasowego z tyłu przyczepy pod podłogą.

Odwiedż najbliższego sprzedawcę przyczep kempingowych i wdrap się pod przyczepę CHATEAU.

Naprawdę warto, konstrukcja jeszcze prostsza niż na Twoim szkicu.

Tylko jedna rura na której jest koło zapasowe, uchylny prosty obrotowy zawias + uchwyt zamykający i to wszystko.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zamierzam wrzucić koło pod podlogę i w tym celu snuję pewne wizje...

mam pytanie czy do wykonani konstrukcji samego kosza (poprzeczki miedzy ramą wykonałem z ocynkowanego słupka ogrodzeniowego 40X60 za 39 zł szt w casto.) może posłużyc drut żebrowany. Jeśli tak to jaką grubość polecacie bo walają mi się ze 3 rozmiary w szopie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem proste sanki i się spisywały ale patent z przyczep Chateau jest genialny w swej prostocie :brawo:

@kit napisał:

Ja zrobiłem proste sanki i się spisywały ale patent z przyczep Chateau jest genialny w swej prostocie.

 

W Twoim patencie brakuje odchylania na zewnątrz całych sanek, ponieważ w 2-ch punktach masz mocowanie (brak obrotu w poziomie). Jak zmienisz mocowanie po jednej stronie ramy na obrotowe to będzie prawie tak jak w przyczepie CHATEAU.

 

Przez 16 lat jeżdziłem  przyczepką CHATEAU z genialnym mocowaniem koła zapasowego pod podłogą.

Przez ten czas nigdy nie korzystałem z koła zapasowego w tej przyczepie.

Podczas malowania podłogi przyczepy bitexem postanowiłem zdjąć koło zapasowe i pomalować podłogę pod kołem.

 

Po odkręceniu jednej śruby i odchyleniu zaczepu należy obrócić na zewnątrz (tył przyczepy) rurę mocującą wraz z kołem zapasowym. Kiedy  koło zapasowe znajdzie się poza podłogą przyczepy dostęp jest idealny.

 

UWAGA !

Ważne jest żeby obrotowy koniec rury tak zamocować (w takim punkcie) do ramy przyczepy żeby po wypięciu i odchyleniu koło zapasowe znalazło się poza przyczepą i to jest cały super patent w przyczepie CHATEAU.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem ostatnio sanki na ale....o zdowozem za 200 zeta orginał tani kemping sprzdawał,i teraz mam dylemat nie popatrzyłem na swoją ramę i nie mam otworów na kosz i bije się z myślami czy wiercić czy dorabić blachy niby producent alko pisze że można wiercić otwory.w ramie ,co Byście doradzili wiercić czy dorobić blachy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach sanek widać jak ta rama jest podziurawiona. Czemu miała by pękać.

Nie wiem, czy przypadkiem od jakiegoś rocznika alko te otwory ma już fabrycznie. Gdyż znalazłem w necie, gdzieś w specyfikacji, że koło zapasowe jest w standardzie i to z lewarkiem i kluczem.

Być może od jakiegoś rocznika dopiero. Nie mam teraz jak sprawdzić w mojej ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.