Skocz do zawartości

Wtyczka 7 bolcowa


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, muszę wymienić wtyczkę 7-bolcową w moim Niewiadowie. Stara ma pękniętą obudowę. Czy mógły mi ktoś podać schemat podłączeniowy? (tj. który boleć we wtyczce za co odpowiada). Kiedyś, chyba na forum, widziałem taki schemat, ale za nic w świecie nie mogę go odnależć. A może to nie było na forum? Bardzo prosze Was o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

tylko trzeba uważać na który konspekt się patrzy... ja kiedyś strzeliłem taką gafe zakładając nową wtyczkę w przyczepie sugerując się instrukcją kontaktu samochodowego. Wyszło mi lustrzane odbicie :]:] Kosztowało mnie to kolejne 10minut roboty :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

 

Mam pytania odnosnie tego rysunku.

Rozwazam mozliwosc montazu 13 pinowego gniazda u siebie i dlatego prosze osoby posiadajace takie gniazdo o pomoc.

Pin 9 i 13

1. Czy dobrze rozumiem, ze sluzy on do zasilania urzadzen przyczepy korzystajac z akumulatora w samochodzie?

Podlaczajac w ten sposob, urzadzenie w przyczepie przelaczy automatycznie z transformatora 220/12 na zasilanie 12V?

 

2. Czy pin 11 jest masa dla pinu 10?

 

3. Co daje "rozpoznanie przyczepy", do ktorego sluzy pin 12

 

Dziekuje z gory za rzeczowa odpowiedz :?

 

[ Dodano: Nie 28 Sty, 2007 00:42 ]

KURDE!!

Wlasnie potwierdzilo sie, ze faktycznie nie instaluja swiatel cofania, dziwne to ale w/g schematow z instrukcji wynika jednoznacznie, ze 8 pin nie jest wykorzystywany i nawet rysunek pogladowy klosza lampki cofania nie opisuje. Jednak strona poswiecona samej wtyczce juz podaje swiatlo cofania i, ze kabelek jest szary.

Snieg zasypal ani jak rozpoznania nie mozna zrobic, czy u Was jest podobnie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurcze zapomniałem

ad.1 wg mnie służy do zasilania urządzeń z instalacji samochodu - ciekawi mnie tylko dlaczego są 2 obwody (9 i 10)

 

Jak się mogę domyślać to pewnie jeden obwód służy do ciągłego zasilania (np. lodówki) a drugi do ładowania akumulatora z samochodu (o ile jest i tylko gdy silnik pracuje).

Niestety bez schematu instalacji można tylko gdybać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytania odnośnie tego rysunku.

Rozważam możliwość montażu 13 pinowego gniazda u siebie i dlatego proszę osoby posiadające takie gniazdo o pomoc.

Pin 9 i 13

1. Czy dobrze rozumiem, że służy on do zasilania urządzeń przyczepy korzystając z akumulatora w samochodzie?

Podłączając w ten sposób, urządzenie w przyczepie przełączy automatycznie z transformatora 220/12 na zasilanie 12V?

 

2. Czy pin 11 jest masą dla pinu 10?

 

3. Co daje "rozpoznanie przyczepy", do którego służy pin 12

 

Dziękuję z góry za rzeczową odpowiedź :?

 

[ Dodano: Nie 28 Sty, 2007 00:42 ]

KURDE!!

Właśnie potwierdziło się, że faktycznie nie instalują świateł cofania, dziwne to ale w/g schematów z instrukcji wynika jednoznacznie, że 8 pin nie jest wykorzystywany i nawet rysunek poglądowy klosza lampki cofania nie opisuje. Jednak strona poświęcona samej wtyczce już podaje światło cofania i, że kabelek jest szary.

Śnieg zasypał ani jak rozpoznania nie można zrobić, czy u Was jest podobnie?.

 

Pin 9 staly "+" doprowadzony przewodem o przekroju 2,5mm do zasilania urzadzen 12v (np gdy nie ma oddzielnego aku w przyczepie.

Pin 10 "+" na którum pojawia sie napiecie po uruchomieniu silnika , doprowadzony przewodem o przekroju 2,5 mm

Pin 11 masa do pinu 9

Pin 13 masa do pinu 10 (mozna polaczyc je w gniazdku razem 11+13, nigdy nie laczyc we wtyczce !!) doprowadzona przewodem o przekroju min. 2,5mm

Pin 12 podlaczany w pojazdach z czujnikami cofania (niestety zasady podlaczenia doladnie nie znam)

Co do przeciwmgielnego (to do Jaro) w gniazdach w srodku jest dodatkowy styk rozwierany plastikowym bolcem. Montujac gniazdo rozcinamy przewod idacy do lamp <PM> i najpierw idzie on do gniazda , a potem wraca do lamp w samochodzie.Krotko wtyczka wyjeta lampy <PM> swieca , wtyczka wlozona lampy <PM> nie swieca.

Cos mi kurde zniknely polskie litery :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pin 12 podlaczany w pojazdach z czujnikami cofania (niestety zasady podlaczenia doladnie nie znam)

 

pin 12 jest w ogólnej specyfikacji gniazda niewykorzystany, myślę że można go w takim razie wykorzystać do dowolnych celów np. w przyczepie zmostkować z masą i blokować czujniki cofania w samochodzie, spróbować podłączyć kamerę cofania lub czujniki w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pin 9 staly "+" doprowadzony przewodem o przekroju 2,5mm do zasilania urzadzen 12v (np gdy nie ma oddzielnego aku w przyczepie.

Pin 10 "+" na którum pojawia sie napiecie po uruchomieniu silnika , doprowadzony przewodem o przekroju 2,5 mm

Pin 11 masa do pinu 9

Pin 13 masa do pinu 10 (mozna polaczyc je w gniazdku razem 11+13, nigdy nie laczyc we wtyczce !!) doprowadzona przewodem o przekroju min. 2,5mm

 

czyli tak jak myślałem - dzięki za potwierdzenie

 

Co do przeciwmgielnego (to do Jaro) w gniazdach w srodku jest dodatkowy styk rozwierany plastikowym bolcem.

 

:? najprostsze rozwiązanie, ale w samochodach z bardziej rozbudowaną elektroniką pin-em 12 można wyłączyć i światło p-m i czujniki cofania :? . Zresztą może też dlatego mruga dodatkowa kontrolka kierunkowskazów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.