Skocz do zawartości

Struganie czy heblowanie


bosmanzbryzy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

bosmanzbryzy, nio niestety u nas hebluje sie :niewiem: hehe zart.. ale ale..

hebel (PZz) +1

znaczenie: narzędzie stolarskie z wysuwanym ostrzem, używane do wyrównywania, wygładzania powierzchni drewna; strug

 

i jeszcze mala ciekawostka zauwazcie ze sasiad ma w reku JEGO siekiere i JEGO dluto... z naciskiem na J E G O .. nikt nie ma prawa pracowac tymi narzedziami.. przeyniesc podac - tak, ale nie pracowac.. i tylko tym mi te szprosy powycinal :ok: , stara dobra szkole hehe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu burza w szkalnce wody :niewiem: Jest mnóstwo zapożyczeń z innych języków na które nikt niezwraca uwagi (karawaning, kamping i wiele innych). Też zawsze na powód do dyskusji mówię hebel a nie strug bo tak się przyzwyczaiłem, no ale każdy jest na coś uczulony ( ja np. nigdy nie powiem poszłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule,

nie mam z nimi nic wspólnego ale w ofercie maja inne wiatki :ok:

 

no ja wiem :] tylko sie zastanawiam czy taka na 2.80 nie bedzie glupio w przyrodzie wygladala- kiszon a Ty jakiej masz wysokosci ? ... chociaz to tez mi nie pomoze optycznie, bo u Ciebie jest przy domu to sie tak w oczy nie rzuca.

 

ps u mnie tez jest hebel a co wiecej u mnie sie hebluje a nie struga .... to sie nazywa poprostu rozwoj jezyka :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz adi przyjelo to sie nawet mowienie poszlem, ale czy jest sie z czego cieszyc??

 

 

Myślę, że jest różnica między gwarą a błędami językowymi. Więc Twoje porówanie uważam za mocno kiepskie.Oczywiście, że nie ma słowa hebel, ale jak to jest, że wszyscy zrozumieli ...? Na Śląsku też sie mówi hebel i heblować.

Ja też nie powiem przyszłem, włanczam itp itd, ale np znam gwarę śląską którą uważam za bardzo ciekawą (jak wszystkie inne: Kaszubska, Góralska) i nie widze nic złego w jej "stosowaniu". To dzięki nam one maja szanse na przetrwanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przyszłem" jest błędem, natomiast "heblowanie" poprawnym, zakorzenionym i komunikatywnym zapożyczeniem. Wg słownika języka polskiego można je stosować zamiennie ze słowem "strug", choć przyznam, że z takim określeniem się nie spotkalem.

 

Jako ciekawostkę napisze, że po wojnie taki puryzm doprowadził do powstania słów "okryjciałko" i "cichostępy" (szlafrok i pantofle). Jak widać nie przyjęły się- czy to dobrze to już niech sobie każdy oceni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAkoś ciężko mi w to uwierzyć (choć nie mam pod ręką najnowszego słownika).

 

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=poszed%B3em

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=posz%B3em

 

EDIT:

http://www.rjp.pl/?mod=oip&type=inne&id=302&letter

 

POSZEDŁEM

 

Do Rady wpłynął list następującej treści: [...] moi znajomi (od razu podkreślam, że nie jesteśmy humanistami, a wręcz przeciwnie) próbują mi wmówić, ze dopuszczalna jest forma poszłem. A dokładnie można mówić poszłem jak się przychodzi z bliska, a poszedłem jak z daleka. Odpowiedź sekretarz Rady była jednoznaczna:

 

Pani znajomi nie mają racji. Poprawna jest tylko forma poszedłem. Poszłem jest błędem, i to rażącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, mialem w reku papierowego Kopalinskiego, bo tez nie wierzylem, w necie widzialem co pisza i sam formy poszlem w zyciu nie zaakceptuje (zeby byla jasnosc) ale moze w Kopalinskim poszli krok do przodu za daleko - oby

pozdrawiam

robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adi,

mieszkam na Kaszubach, mam czarne podniebienie i nie szukam zwady :-)

eot jak dla mnie

milego wieczoru

pzdr

 

 

poszlem wlonczyc hebel

 

Bardzo serdecznie Cie pozdrawiam, no i przy okazji pozdrów Landka - moje marzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.