Skocz do zawartości

Wybuch piecyka


zloty

Rekomendowane odpowiedzi

Odszczekuję moją niewiarę w  :blagac: Twoją przygodę z piecykiem (Chał! Chał !).

Mój piec jest wykonany z żebrowanego odlewu aluminiowego, podobnie jak w motocyklu i ma kształt litery „S”.

Twój piec, to już widzę model „nowocześniejszy i poprawiony”, wygląda, że ma większą pojemność i inny kształt komory.

Co się mają hitlersynki męczyć, przy odlewach aluminiowych, jak można tłuc prasą piecyki jak miski i do kasy – taka wicie nowoczesność w polu i zagrodzie !

Rzeczywiście w takim blaszanym „baniaku” może zebrać się tyle mieszanki gazu z powietrzem, że strach się bać, choć w zasadzie nadmiar gazu powinien „wyciec” przez wlot powietrza pod podłogą.

To był pechowy zbieg okoliczności, że udało Ci się zapalić taką mieszankę, bo przecież zwykle od nadmiaru gazu, nie powstaje płomień, a po chwili robi się za mało gazu, by mógł się zapalić.

Słowem „wybrałeś” idealny moment na BUM !

Tymczasem moje sporadyczne wybuchy w piecu, uznawałem nawet za pożyteczne „przeczyszczenie” całego układu .

Szczerze Ci współczuję z powodu stresu, który będzie Cię prześladował pewnie długo, przy każdej próbie włączenia ogrzewania w budzie , o tym, że szlag może człowieka trafić ze złości, nie wspomnę!

Nie znam modeli tych piecyków ale z mojego doświadczenia wychodzi, że model Trumy z aluminiowym odlewem jest bezpieczny i na Twoim miejscu, zamontowałbym tylko taki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pierwszy raz w życiu widzę taki grzejnik :look:

 

Szyba poleciała nie w bezpośrednim wyniku eksplozji, tylko od naprężenia/odkształcenia miejsca jej osadzenia a ciśnienie pomogło jej się rozsypać po okolicy.  Ale to i tak musztarda po obiedzie.

Adam dobrze radzi a ponadto są nikłe szanse kupić taki sam - zawodny=wybuchowy.

Klasyczny grzejnik aluminiowy kupisz raczej bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz w życiu widzę taki grzejnik :look:

 

Szyba poleciała nie w bezpośrednim wyniku eksplozji, tylko od naprężenia/odkształcenia miejsca jej osadzenia a ciśnienie pomogło jej się rozsypać po okolicy.  Ale to i tak musztarda po obiedzie.

Adam dobrze radzi a ponadto są nikłe szanse kupić taki sam - zawodny=wybuchowy.

Klasyczny grzejnik aluminiowy kupisz raczej bez problemu.

Rozebralem go i ten wynalazek jest belgijskiej produkcji dwie metalowe puszki polaczone razem co do wystrzalu to wszystko poszlo przodem chyba dysza po wyjeciu wyglada na całą. Dajcie jakies namiary gdzie mozna poszukac piecyka na allegro to jakies 4 sa ale wygladaja na bardzo stare

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że da się naprawić i to nie drogim kosztem.

Jak wszystko usprawnisz to i wybuch Ci nie grozi.

Ok to jezeli to nie klopot i nie tajemnica to poprosze o jakes szczegóły w wolnej chwili jak to urzadzenie  usprawnic bo do naprawy to mysle ze wyklepac przod wyciac kawalek szybki ze starej klapy z piekarnika sprawdzic szczelnosc sprezonym powietrzem i teoretycznie ma dzialac a usprawnienia mnie bardzo bardzo zainteresowały i prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgowie nigdy nie dorównają mistrzom  :winner:  Niemcom w gazowaniu, stąd moja rada, byś jednak kupił Trumę z aluminiowym elementem oddającym ciepło.

Różnica w zasadzie działania obu piecyków polega na tym, że Belgowie wsadzili długi palnik w korpus pieca więc gaz spala się w piecyku jako komorze spalania.

W przypadku otwarcia gazu, zbiera się on w korpusie belgijskiego urządzenia i aż się prosi, by zrobić BUM! :czacha:

W mojej starej Trumie jest zupełnie inna konstrukcja, co obrazowo można porównać, patrząc na Twoje zdjęcia, do umieszczenia palnika w ocynkowanej puszcze, doprowadzającej u Ciebie , powietrze do pieca.

Sam palnik składa się z tylko dwóch dysz, a właściwie rurek, które znajdują się pod podłogą w kanale dolotowym powietrza do pieca.

Tak więc w Trumie gaz i płomień pojawiają się już na poziomie Twojego ocynkowanego dolotu powietrza, a do ożebrowanego , aluminiowego korpusu , wlatują tylko rozgrzane spaliny.

Słowem spalanie odbywa się jakby „poza” piecem, pod podłogą.

W przypadku włączenia gazu i braku iskry, gaz, jako cięższy od powietrza, powinien w Trumie opadać w dół, wzdłuż kanału dolotowego, a nie gromadzić się jak u Ciebie w korpusie pieca.

Istotna jest różnica w wielkości pojemności pomiędzy korpusem Twojego pieca, gdzie zgromadzić się może pewnie parę dcm3 gazu, a niewielką pojemnością kanału dolotowego z dyszami w Trumie.

Słowem ilość ładunku wybuchowego w Twoim piecu, przekracza wielokrotnie to, co może zgromadzić się w Trumie.

Ewentualny wybuch gazu w przypadku Trumy, odbywa się pod podłogą budy w małej objętości, w obszarze od dyszy w dół, w kierunku wlotu powietrza.

U Ciebie wybuch odbywa się  w korpusie pieca, w dużej objętości, nad podłogą.

Fala uderzeniowa w Trumie idzie prostym kanałem w dół przez wlot powietrza i do góry przez „esowaty” odlew aluminiowy, co specjalnie jej nie przeszkadza w wyjściu na zewnątrz .

U Ciebie wybuch i ogień pojawia się w dużej objętości blaszanego korpusu pieca i nim fala uderzeniowa znajdzie sobie bardziej skomplikowaną drogę ucieczki, to latają odłamki szkła i wybrzusza się ściana pieca.

Twój piec jest więc potencjalną bombą, a mój jedynie petardą, stąd rada, by to cholerstwo wyrzucić i wstawić „petardę”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/piecyk-gazowy-do-przyczepy-kempingowej-sl-5002-i3557422937.html

http://allegro.pl/carver-trumatic-sb-1800-piecyk-gazowy-kemping-lpg-i3591343163.html

znalazlem cos takiego cena przede wszyskim tego pierwszego troche bogata :skromny: ale o takie piecyki chodzi ze niby sa lepsze od mojego :czacha:

Edytowane przez zloty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zloty, tutaj http://allegro.pl/ogrzewanie-gazowe-trumatic-truma-sl-3002-i3600211866.html masz trumę w lepszej cenie niż te powyższe. Do tego dokup automat zapalający na baterie i będziesz miał bezpieczny piecyk.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zloty, tutaj http://allegro.pl/ogrzewanie-gazowe-trumatic-truma-sl-3002-i3600211866.html masz trumę w lepszej cenie niż te powyższe. Do tego dokup automat zapalający na baterie i będziesz miał bezpieczny piecyk.

 

Pozdrawiam

To licytacja cena pewnie bedzie inna ale zobaczymy moze sie uda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.