Skocz do zawartości

NORWEGIA - pierwsza podróż z przyczepą. Co powinienem wiedzieć?


Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam, że w zeszłym roku lato było wyjątkowo ciepłe :yes:  Fajny kozak czerwony. Co do promu to wszystko zależy gdzie się planuje jechać albo co chce się zobaczyć. My w zeszłym roku płynęliśmy z Danii do Norge bo chcieliśmy trochę poszaleć w Bo Sommarland a później wejść na Prekestolen by ostatecznie jak co roku wylądować na Lofotach  :serce: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Strasznie długie podejście do tego lądowania mieliście - co najmniej jakbyście jakimś promem kosmicznym lądowali. ;)

post-10895-0-41072300-1395816128_thumb.jpg

Dużo czasu zabrało Wam przemieszczenie się z nad Lysefjord na Lofoty? Domyślam się, że robiliście to na spokojnie, turystycznie. Jaką trasę polecasz dla zestawu samochód przyczepa? Lub gdzie Twoim zdaniem nie powinno się z przyczepą pakować (z jazdy z przyczepą kempingową po Norwegii to prawie zielony jestem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie masz naszą trasę. 5 tyg, robiliśmy to na spokojnie bo po tylu latach już mamy jako tako orientację co, gdzie i jak. Można powiedzieć, że w Norwegii jest jedna główna E6 a i kilka pobocznych, każda z nich genialna ale ale...niestety nie wszystkie dostępne dla przyczep. Na pewno jest zakaz na Lysebotn Road  już sam dojazd do niej drogą droga Fv 500 to inna bajka. Z tych dróg co pamiętam to stara droga do Stryn http://www.nasjonaleturistveger.no/no/gamle-strynefjellsvegen, wjazd na Dalsnibba a później Drogą Orłów, Trollstiegen http://www.nasjonaleturistveger.no/no/geiranger-trollstigen i za Geiranger Złota Droga ale te miejsca trzeba koniecznie zobaczyć bo są zjawiskowe  :blagac:  :yes: a więc odpiąć przyczepę i osobówką. 

 

Bardzo pomocna jest ta stronka http://www.nasjonaleturistveger.no/no każda kropka to opis, zdjęcia i info na temat danej trasy turystycznej. Wg mnie a już sporo widziałem takich informatorów ten jest kwintesencją wszystkich. 

 

Pozdrawiam  :hej:

post-4137-0-95001000-1395822865_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie masz naszą trasę. 5 tyg, robiliśmy to na spokojnie bo po tylu latach już mamy jako tako orientację co, gdzie i jak.

@darboch

Bardzo proszę o adres URL [ nasza trasa 5 tyg. ] ... obraz (Załączone miniatury)

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeśli o to chodziło 

 

http://mapy.interia.pl/directions/drive/Ku%C5%BAnica_Ligocka%5B616u2ux3-9a0d23b968444dc194eaa3e0b2c6c896%5D/Hirtshals,_Dania%5B57.58849,9.95998%5D/Langesund,_Norwegia%5B59.00246,9.74501%5D/Bo_i_Telemark,_Norwegia%5B59.41344,9.06619%5D/Lysebotn%5B578u4kxz-f49437d5ea5246d197b12b01a9d057c9%5D/Preikestolen%5B578u4kre-dd00cffdbf7c41d18d88bb76a8634fc0%5D/Hardangervidda_Natursenter,_Norwegia%5B60.42317,7.13495%5D/Jotunheimen_Nasjonalpark%5B578u4ymb-586b0b9875764fdb959139c99aea562f%5D/Geiranger%5B578u5j1k-7f31233415824bdf921b76a846a71021%5D/Alesund,_Norwegia%5B62.47148,6.17438%5D/Trondheim,_Norwegia%5B63.43101,10.3921%5D/Narwik,_Norwegia%5B68.43949,17.43009%5D/Brettesnes,_V%C3%A5gan,_Norwegia%5B68.23299,14.84568%5D/Saltstraumen,_Norwegia%5B67.21921,14.62057%5D/Rognan,_Norwegia%5B67.09074,15.37713%5D/Grong,_Norwegia%5B64.46648,12.30489%5D/Ostersund,_Szwecja%5B63.17934,14.63499%5D/Sveg,_Szwecja%5B62.03359,14.36613%5D/Tyngsj%C3%B6,_SE-780_54_%C3%84ppelbo%5B60.29342,13.86873%5D/Filipstad%5B59.71271,14.16772%5D/Nykroppa%5B59.62385,14.30295%5D/G%C3%B6teborg%5B752u6282-9c4827793382496691ef59b88595d569%5D/Trelleborg%5B55.3754,13.14741%5D/Sassnitz,_Niemcy%5B54.51532,13.64236%5D/Ku%C5%BAnica_Ligocka%5B616u2ux3-9a0d23b968444dc194eaa3e0b2c6c896%5D/@a79afc8d3ff753307872c30fb9b449ea/map=61.1998447,21.2308162,5,0,0,normal.day

@darboch

Bardo dziękujemy, całą Waszą trasę oglądaliśmy. Dla nas tyle to za dużo na pierwszy raz.

 

W wolnej chwili oceń krytycznie=uwagi nasza skromną trasę < zapraszamy

A może należy pojechać odwrotnie z jakiegoś powodu ?

 

A - B < dojście pieszo > Preikestolen

... czy w punkcie A na parkingu jest możliwy nocleg zestaw auto+przyczepa?

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

 

 

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darboch jesteś tutaj skandynawskim ekspertem :yes: , mam więc do Ciebie pytanie - jak wygląda w Norwegii kwestia stawania "na dziko"? Słyszałem różne sprzeczne opinie - jedni mówią że nie wchodzi w rachubę bo zostaniemy przepędzeni, drudzy że jest to jak najbardziej prawnie dozwolone ( pod warunkiem zachowania 150m dystansu od najbliższego zabudowania(?))..

Jak to wygląda w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek w praktyce wygląda to tak, że wybierasz super miejsce nad oceanem, jeziorem, fiordem i po rekonesansie czy nie ma zakazów, nie wpakowałeś się komuś na parcelę rozstawiasz się. Prawo Allemannsretten pozwala Ci właśnie na coś takiego. Druga sprawa ,gro parkingów jest tak skonstruowana, że masz wrażenie pobytu na campingu :yes: ...piękny widok, paleniska z przygotowanym drzewem, gorąca woda, miejsce do opróżniania "kota", prąd, [ nie piszę tu o wtyczkach w kibelkach] opis co jest ciekawego w rejonie , jeśli obok jest jeziorko to co takiego możesz złowić i gdzie zapłacić [ zazwyczaj jest to zwyczajna skrzynka na listy do której wrzucamy kasę z wypełnionym kuponem] Proszą jedynie o zachowanie porządku, niekiedy proszą o wypisanie opinii jak nam się w tym miejscu podobało i co ewentualnie można ulepszyć :hmm: 

 

Miejsc do stawania na dziko jest całe mnóstwo, trzeba tylko trochę wyobraźni.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ired nie znamy się a więc nie wiem czy planujecie ten wyjazd z dzieciakami czy solo ? Już mogę Ci napisać, że mało znam się na rejonie Ryfylke i Jaeren bo zazwyczaj szybko uciekaliśmy na północ. Prom nasz był z Hirtshals do Langesund bo niedaleko jest świetny park wodny z samymi zjeżdżalniami dlatego pytałem o dzieciaki choć nawet bez nich warto się tam wybrać bo można znowu poczuć się jak dziecko :yay:. Co do Prekestolen to staliśmy na tym parkingu [100nok] ale nie pamiętam teraz czy można było nocować ale raczej nie. Co do trasy...będziesz blisko gór Jotunheimen...warto!! Hmmm... tak bym mógł pisać, że niedaleko Stryn , Geiranger, Trollstiegen , Dalsnibba ale masz pewnie ograniczenia czasowe jak i to, że przyczepka nie wszędzie jest wpuszczana. Jedno jest pewne, każdą trasę jaką wybierzesz będzie rewelacyjna :blagac:

Edytowane przez darboch (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek w praktyce wygląda to tak, że wybierasz super miejsce nad oceanem, jeziorem, fiordem i po rekonesansie czy nie ma zakazów, nie wpakowałeś się komuś na parcelę rozstawiasz się. Prawo Allemannsretten pozwala Ci właśnie na coś takiego. Druga sprawa ,gro parkingów jest tak skonstruowana, że masz wrażenie pobytu na campingu :yes: ...piękny widok, paleniska z przygotowanym drzewem, gorąca woda, miejsce do opróżniania "kota", prąd, [ nie piszę tu o wtyczkach w kibelkach] opis co jest ciekawego w rejonie , jeśli obok jest jeziorko to co takiego możesz złowić i gdzie zapłacić [ zazwyczaj jest to zwyczajna skrzynka na listy do której wrzucamy kasę z wypełnionym kuponem] Proszą jedynie o zachowanie porządku, niekiedy proszą o wypisanie opinii jak nam się w tym miejscu podobało i co ewentualnie można ulepszyć :hmm:

 

Miejsc do stawania na dziko jest całe mnóstwo, trzeba tylko trochę wyobraźni.  

 

Maciek w praktyce wygląda to tak, że wybierasz super miejsce nad oceanem, jeziorem, fiordem i po rekonesansie czy nie ma zakazów, nie wpakowałeś się komuś na parcelę rozstawiasz się. Prawo Allemannsretten pozwala Ci właśnie na coś takiego. Druga sprawa ,gro parkingów jest tak skonstruowana, że masz wrażenie pobytu na campingu :yes: ...piękny widok, paleniska z przygotowanym drzewem, gorąca woda, miejsce do opróżniania "kota", prąd, [ nie piszę tu o wtyczkach w kibelkach] opis co jest ciekawego w rejonie , jeśli obok jest jeziorko to co takiego możesz złowić i gdzie zapłacić [ zazwyczaj jest to zwyczajna skrzynka na listy do której wrzucamy kasę z wypełnionym kuponem] Proszą jedynie o zachowanie porządku, niekiedy proszą o wypisanie opinii jak nam się w tym miejscu podobało i co ewentualnie można ulepszyć :hmm:

 

Miejsc do stawania na dziko jest całe mnóstwo, trzeba tylko trochę wyobraźni.  

Mam pytanko

Jeżeli na parkingu masz słupek z energią to jak wygląda opłata za prąd? Czy jest tam ktoś kto kasuje za prąd?

Edytowane przez Barti (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nikogo kto kasuje, spytałem kiedyś Pana co czyścił kibelki dla kogo jest ten prąd a on mi, że dla podróżnych i bez opłat. Jak zatrzymujesz się na takim parkingu to zazwyczaj żeby odpocząć i rano dalej w trasę, przy dobrym aku pokładowym nie ma potrzeby podpinania ale zawsze jest jakiś tam komfort na tzw "wszelki wypadek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nikogo kto kasuje, spytałem kiedyś Pana co czyścił kibelki dla kogo jest ten prąd a on mi, że dla podróżnych i bez opłat. < !

Pierwszy raz słyszę że [bez opłat]

 

Ired nie znamy się a więc nie wiem czy planujecie ten wyjazd z dzieciakami czy solo ? .

Co do Prekestolen to staliśmy na tym parkingu [100nok] ale nie pamiętam teraz czy można było nocować ale raczej nie.?

@darboch

Jeszcze raz dzięki za info cena  [100nok] parkingu do pieszej wycieczki na Prekestolen.

Chcielibyśmy na tę wyprawę poświęcić cały dzień, po powrocie nocleg na parkingu.

Jeżeli się okaże że nie można nocować na tym parkingu mamy w zapasie kemping.

 

Nie mamy żadnych ograniczeń czasowych, jeżdzimy zestawem auto+przyczepa, dwie osoby dorosłe.

Naszym największym ograniczeniem jest stan pogody na całej trasie, prześladuje nas "romantyzm".

Przebywanie w temperaturach oscylujących ~12 - 15°C w porywach wyższych + upierdliwe deszcze

a z tym związana wysoka wilgotność to dla nas nie lada wyzwanie.

Właśnie z w/w powodów każdego roku od wielu lat przekładamy nasz wyjazd do Skandynawii,

w rezultacie jedziemy w "stronę słońca"na południe gdzie zawsze czeka na nas temperatura ~30°C.

 

Nasza okrojona Skandynawia < zerknij

Logistycznie jesteśmy przygotowani na wszystko, kempingi, stacje paliw ... WiFi.

Oceń krytycznie nasze wypociny=plany ...

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Niżej projekty Skandynawia: okrojona z kempingami + cała z Nordkapp

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa plany są w porządku...ja gdybym miał sporo czasu to jechałbym koniecznie na Lofoty i Andoya. Lofoty bo są zjawiskowe a na Andoya bo oprócz piekna jest jeszcze świetne Safari wielorybnicze w Sto, wypływa się na cały dzień i obserwuje te potężne ssaki ale też inne walenie a nam za każdym razem udało się obserwować również orki. Świetna przygoda dla dorosłych nie mówiąc już o dzieciakach.

Opsss...chciałem Ci wkleić link ich strony a tam na pierwszej info, że z powodu śmierci właściciela zawieszają na chwilę obecną działalność :oslabiony: pozostaje jeszcze Andenes.

 

Uwzględnij w planach Bo Sommerland :miga: Jak Bergen to tamtejsze akwarium choć na Lofotach w Svolvaer też masz fajne z miejscem na parkowanie i przenocowanie z fajnym muzeum obok pokazującym jak się kiedyś im żyło. Nie myślałeś żeby pojechać brzegiem Szwecji ? Po drodze masz Olandię którą ze stałym lądem łączy most [bezpłatny] .na końcu Zatoki Botnickiej odbijasz na Narvik i kierunek Lofoty a na koncu Lofotów z Moskenes prom na stały ląd do Bodo a stamtąd już rzut beretem na Saltstraumen [najsilniejsze prądy morskie na świecie i możliwość połowienia ryb z brzegu] i stamtąd zaczyna się zjazd E6 w dół Norwegii i coraz ciekawiej :slina: możliwości jest mnóstwo. Można to obrócić i wracać spokojną Szwecją...

 

Nordkapp, jak nie byłeś i chcesz bardzo można się wybrać ale najdalej wysuniętym punktem nie jest Nordkapp a Knivskjellodden o 1,2 km. Spacerkiem 9km w jedną stronę. Fajne uczucie kiedy masz globus "za plecami"

 

POGODA

 

W zeszłym roku na 5 tyg pobytu mieliśmy 2-3 dni deszczowe, poza tym tzw patelnia i plażing , opalażing  :yes: jednak nie ma gwarancji pogody jak wiemy. Po wielu latach wyjazdów zauważyłem tylko nie wiem czy prawidłowość czy zbieg okoliczności ale znajomi którzy jechali czerwiec/lipiec narzekali na słabą pogodę a my zawsze mieliśmy fajną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darboch napisał:

... W zeszłym roku na 5 tyg pobytu mieliśmy 2-3 dni deszczowe, poza tym tzw patelnia i plażing , opalażing  :yes: jednak nie ma gwarancji pogody jak wiemy. Po wielu latach wyjazdów zauważyłem tylko nie wiem czy prawidłowość czy zbieg okoliczności

ale znajomi którzy jechali czerwiec/lipiec narzekali na słabą pogodę a my zawsze mieliśmy fajną.

 

Jeszcze raz dziękujemy za info.

Będziemy obserwować pogodę, wybierzemy na pierwszy raz wersję okrojoną post #43, południe Norwegii.

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Co do pogody to w tym rejonie jest ona bardzo niestabilna.

Zerknij niżej:

pogoda na dziś jest ~OK                                                            prognoza na 1maja już jest ?

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.