Skocz do zawartości

Twoja budka waży wiecej niz myslisz!


Speedy

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Boas43 napisał:

Zostaje mi 180 kg ładowności ..... czyli o zakupie movera oraz  solara mogę pomarzyć  :(

Sprawa całkowicie indywidualna. Zależy, jakie masz potrzeby w kwestii zapakowania przyczepy, auta oraz ilości osób. Większa ładowność zawsze się przydaje, ale osobiście podszedłem zupełnie inaczej do całego zagadnienia. Przyczepę chciałem wyposażyć w zasadzie w większość usprawnień, jakie są możliwe (lista jest dosyć długa), więc ładowność, która będzie mi niezbędna na załadowanie ruchomego wyposażenia, które na stałe chciałem włożyć do przyczepy i już nie wyciągać, aby nie tracić czasu na przygotowania do wyjazdu, oszacowałem na ok. 120 kg. I o dziwo, udało mi się w założeniach zmieścić przy DMC przyczepy 1500. Jeśli 120 kg by Ci wystarczyło, to swobodnie zamontujesz PV oraz napęd. Założę się, że wiele osób było by zdziwionych, ile rzeczy udało się "zmieścić", gdybym ich listę tu zamieścił.;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

Korzystając z pierwszego wyjazdu w tym roku, pierwszy raz zważyłem moją cepke i co się okazało, że mam jeszcze 80 kg zapasu :yay:. A tak poza tym to fajnie jest to rozwiązane w NO, przy głównych trasach są stacje z wagą gdzie przez całą dobę zupełnie gratis można się zważyć. Nie wiem tylko jak oni ważą zestawy na tej wadze bo jest naprawdę bardzo krótka, tak 5-6 metrów max.- chyba na raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2017 o 09:40, maarec napisał:

Z wagą przyczepy zawsze trzeba uważać, nawet po zakupie z salonu nowej trzeba zweryfikować papier z rzeczywistością.

Jako, że ostatnio rozglądam się za przyczepką, dość mocno śledzę wszelkie ogłoszenia. Szukam takiej do 1300 DMC (mój holownik to 2200 DMC). I znalazłem bardzo fajną, nowiutką przyczepkę KNAUS. W ogłoszeniu podano następujące parametry: DMC - 1300 kg, masa własna - 1150 kg, dopuszczalna ładowność - 280 kg. Ponadto jest stwierdzenie, że przyczepa ma "specjalnie wzbogacone wyposażenie seryjne". W pierwszej chwili oczy mi się zaświeciły - to jest właśnie to, czego szukam! Ale - pomimo, że z matematyką zawsze byłem na bakier - coś mi się nie zgadzało - przecież 1150 + 280 = 1430, a nie 1300... No i czy ta "masa własna" to rzeczywiście masa własna, czy dopakowana do MIRO? Aaa... i co z tym wzbogaconym wyposażeniem? Czy ono nic nie waży?

Uzbrojony w okulary, notes, długopis i dane techniczne z katalogu KNAUSa na 2017 r. (taki jest rocznik owej przyczepki) rozpocząłem małą analizę. I co się okazuje:

DMC na poziomie 1300 kg - ok;

masa własna 1150 kg to rzeczywiście MW;

ładowność 280 kg... - owszem, ale po zarejestrowaniu przyczepy nie na 1300 DMC, a na maksymalną technicznie dopuszczalną masę całkowitą  - w tym przypadku to1500 kg;

wartość, jaką trzeba dodać do MW aby osiągnąć MIRO to - zgodnie z danymi technicznymi - 70 kg;

masa dodatkowego wyposażenia (nie wiem, czy wszystko wychwyciłem) to 21,2 kg.

 

Tak więc mamy przyczepę o masie własnej - 1150 kg, MIRO - 1220 kg i DMC 1300 kg. Czyli maksymalna ładowność to raptem 80 kg. Wartość tę należy pomniejszyć o 21,2 kg wyposażenia dodatkowego, zainstalowanego przez producenta. Zostaje 58,8 kg...

No dobrze, myślę, może wystarczy? Tylko co tak naprawdę chciałbym mieć w takiej przyczepie? Więc znowu długopis w dłoń:

1. mover - 27 kg;

2. markiza (taka bez kasety, tylko w pokrowcu na suwak) - 19 kg;

3. klimatyzacja - 35 kg;

4. akumulator - 30 kg;

5. koło zapasowe - 25 kg;

6. bagażnik na rowery - 15 kg;

7. rowery - 30 kg.

Razem: 181 kg. Czyli przy realnej ładowności na poziomie 58,8 kg okazuje się, że bez żadnych dodatkowych rzeczy (typu pościel, naczynia, jedzenie w lodówce) mam 122,2 kg nadwagi. Co teraz... Na początek przyjmę 2% tolerancji na wagach (mam tu na myśli przede wszystkim wagi w Austrii) - przy 1300 DMC to 26 kg. Czyli nadwaga, którą ewentualnie wykażą służby drogowe to 96,2 kg. Dalej dużo...

Z jakiegoś wyposażenia muszę więc zrezygnować... Na początek idzie klimatyzacja, bagażnik na rowery i rowery - oszczędność to 80 kg. Czyli moja realna nadwaga to 42,2 kg (z tolerancją 2% DMC przyczepy - 16,2). Może więc koło zapasowe do bagażnika samochodu? Po tym zabiegu wartości prezentują się odpowiednio: -17,2 kg (realnie) i +8,8 kg (uwzględniając tolerancję).

Dalej nie jest różowo. Może więc obniżę masę dopakowania do MIRO? Spuszczam więc 20 l wody (ze zbiornika o pojemności 45 l) i zamieniam butlę 23 kg na mniejszą pojemność - 11 kg (razem 42 kg). Dzięki temu nareszcie wychodzę na plus - mam 24,8 kg luzu do 1300 DMC, a po uwzględnieniu 2% tolerancji - nawet 64,8. Jest więc możliwość zapakowania czegokolwiek ponad wyposażenie. Ale może całkiem zrezygnować z czystej wody? W czasie przelotów pomiędzy kempingami mogę przecież na bieżąco tankować wodę, żeby wziąć prysznic i dalej jechać znowu na pusto? Wtedy mam kolejne 25 kg...

Kurcze, z kamperem było prościej - tam miałem jedno DMC, a po zapakowaniu się na 3 tygodnie (włączając w to skuter na rampie) i tak miałem ok. 50 kg luzu. A teraz trzeba uzbroić się w aptekarską wagę!

Oczywiście możecie powiedzieć, że przecież jest wyjście: zrobić E do B (lub kod 96), opłacić VIATOLL i zarejestrować przyczepę na 1500 DMC. Ale czy da się znaleźć nową przyczepę o DMC na poziomie 1300 kg i rozsądnej ładowności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sailor69 - podaj konkretny model tego Knausa, bo coś mi tu z dymi danymi nie gra...

Ciekawe, że mój Knaus katalogowo ma MW 920 kg, gotowa do jazdy 990 kg i DMC 1100 (obniżone przy zakupie do 1100).

Z dodatkowym wyposażeniem - tzw. pakiet na Polskę (ok. 20 kg) - powinna zatem mieć MW 940.

Tymczasem w dowód zarówno I właścicielowi, jak i mi wbili MW 1016 kg;-)

Żałuję teraz jednego - pomyliłem się jadąc na Węgry i na granicy wjechałem pod wagę dla TIRów. Jako że było ciemno jak w d... nie chciało mi się cofać i przejechałem przez wagę, a po zapaleniu zielonego odjechałem, zamiast zapukać do "dyżurnego" i zapytać ile wyszło...

Możliwe jest w Twoim przypadku, że I właściciel zrobił to co u mnie, czyli zamówił przyczepę u dealera ze zmniejszoną DMC - może właśnie dlatego, że miał tak jak Ty holownik 2200 DMC. Wszystko fajnie, ale przy zmniejszaniu DMC pozbawiasz się ładowności. Ja  też muszę zważyć swoją, bo jeśli nasi urzędnicy przypadkiem mają rację i moja cepka na sucho waży 1016 kg, to znaczy że jeżdżę z przeładowaną;-) Tak czy siak raczej podniosę DMC na fabryczne 1200...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie nie mam zaufania do wartosci podawanych przez Knausa. Moja 550 ma w papierach 920 kg a na gotowo z klima, moverem, 2 akumulatorami i sprzetem wychodzi 1500:) 

Jesli ktos jest zainteresowany wazeniem w okolicy Krakowa, to w Alwerni przy glownej drodze na Chrzanow jest sklad opalu. Normalna usluga, bez proszenia sie za 10Pln...

Swoja droga robilem test z zolta waga i wychodzi prawie tak samo... 20kg roznicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sailor69 napisał:

Z danymi wszystko gra - potwierdzone w katalogu danych technicznych KNAUSa. Po prosty Ty masz KNAUSa SPORT 420 QD, a przyczepa o której piszę to: KNAUS SUDWIND 500 FU Silver Selection, rok produkcji 2017.

No i wszystko wydaje się jasne - domyślnie z fabryki ten model wychodzi z DMC 1500 kg (MW 1150 i gotowa do jazdy 1220), a I właściciel zamówił obniżone DMC do 1300 i w ten sposób (po doliczeniu zwiększonej masy z pakietem na Polskę) zjadł niemal całą ładowność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Zulos napisał:

I właściciel zamówił obniżone DMC do 1300 i w ten sposób (po doliczeniu zwiększonej masy z pakietem na Polskę) zjadł niemal całą ładowność...

Ta przyczepa jest nowa, wystawiona u dilera z takim DMC. Chyba, że ktoś faktycznie ją zamówił z taką obniżoną wartością i nie odebrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, w79 napisał:

Ja generalnie nie mam zaufania do wartosci podawanych przez Knausa. Moja 550 ma w papierach 920 kg a na gotowo z klima, moverem, 2 akumulatorami i sprzetem wychodzi 1500:) 

 

Bo zapewne te 920 kg to waga przyczepy z wyposażeniem seryjnym czyli golasa ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu jest nie tak - nie wiem ile lat ma ta przyczepa, ale 920 kg MW z seryjnym wyposażeniem ma mój Knaus 420, więc nie wydaje mi się, żeby to było możliwe, że 550 mogłaby mieć tyle samo MW. Wiem że z biegiem lat przyczepy tyją, ale żeby aż tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Knausie. Wyslalem nr VIN z pytaniem czy jest ok i czy mozna podniesx DMC Napisali ze dane ok, ale podniesc nie mozna. Oposywane bylo to juz kilka miesiecy temu. Do tego mam pelna dokumentacje niemiecka i widzialem kilka podobnych ogloszen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.