Skocz do zawartości

Ku przestrodze - nacisk na hak


RadekP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, piszę ku przestrodze innych w tym turystycznym okresie

 

Namawiam wszystkich do ważenia nacisku na hak. Ja od jakiegoś czasu zaprzestałem i mam nauczkę.

Puściły spawy i belka haka opadła. Po zważeniu nacisku dyszla waga wyskalowana do 100kg schowała się cała szacuję na 120kg. Moja wina- kara to 450zł nowy hak.

 

Dobra strona to, że było to w drodze powrotnej 1km do parkingu i przy 40km/h, ale mam nowy hak.

 

 

 

post-1829-0-75455200-1374504710_thumb.jpg

Edytowane przez RadekP (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

RadekP napisz jaki masz dopuszczalny nacisk na hak? U mnie jest 50 kg ale kiedy zważyłem po ostatnim wyjeździe to wyszło 53 kg i powiem szczerze że trochę mnie to zaniepokoiło.

 

Na haku mam 75kg.

Kiedy ciągałem Laguną kombi odległośc haka od osi była ok 1m, gdy nie wyważyłem budki to fest bujało. Dzisiaj ciągam Sceniczkiem odległość osi od haka jest mniejsza i nie buja lepiej się ciąga i zaprzestałem ważenia. Przed wyjazdem odciążyłem cepkę ale tylko na tyle a na przód doładowałem jeszcze rowerek i stało się. Teraz będę już ważył. Lubię też szybko pojechać tak 100 teraz to chyba i prędkość zmniejszę.

 

Szczęśliwie pech mnie dopadł w mieście przy niewielkiej prędkości, ale szurało fest.

Edytowane przez RadekP (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, sprawdź dobrze auto. Skoro hak puścił to co z podwoziem i zawieszeniem...

 

Dzięki za radę

Założyłem nowy hak, mechanik wszystko sprawdził.

Puściły spawy przy belce a mocowanie nie zostało naruszone.

Nowy hak ma inne mocowanie. W piątek będzie test zaczynam urlop.

Edytowane przez RadekP (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podejrzana jest konstrukcja i wykonanie tego haka. Czy to był hak zamontowany w fabryce? Czy nowy hak ma taką samą konstrukcję jak ten który uległ awarii i jakiego jest producenta? Może tamte spawy już były naprawcze ? Zaciekawił mnie Twój problem, bo w trzech samochodach miałem haki dorabiane, w tym w dwóch osobiście adaptowałem rzemieślniczy hak przeznaczony do Poloneza i nigdy nie spotkało mnie nic takiego. Co prawda obciążeniem była poczciwa N126 lub bagażówka N410.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podejrzana jest konstrukcja i wykonanie tego haka. Czy to był hak zamontowany w fabryce? Czy nowy hak ma taką samą konstrukcję jak ten który uległ awarii i jakiego jest producenta? Może tamte spawy już były naprawcze ? Zaciekawił mnie Twój problem, bo w trzech samochodach miałem haki dorabiane, w tym w dwóch osobiście adaptowałem rzemieślniczy hak przeznaczony do Poloneza i nigdy nie spotkało mnie nic takiego. Co prawda obciążeniem była poczciwa N126 lub bagażówka N410.   

 

Hak był fabryczny. Belka mocowana na czterech płaskownikach dwa puściły. No ograniczenie 75kg było i jest to ja przesadziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podejrzana jest konstrukcja i wykonanie tego haka. Czy to był hak zamontowany w fabryce?

To są obciążenia dynamiczne. Przy 75 kg max. 120 kg dawało nie prawie dwukrotne przeciążenie, ale kilkukrotne.

Hak był porządny skoro tyle wytrzymał  :drive:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ważę bo poprawia to zdecydowanie komfort podróżowania.

Dlatego też ważę.

 

Pamiętać trzeba że nawet jak osiągamy wartość najwyższą obciążenia haka czyli 75 lub 100 kg to na naszych drogach chwilowy nacisk może sięgnąć dużo więcej, a to powoduje powolną destrukcję tak jak w przypadku Radka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed lipcowym wyjazdem wydawało mi się , że budka jest poprawnie wyważona po załadowaniu. Ważenie nacisku na hak pokazało 88 kg.

Przesunięcie części ładunku za oś dało wynik 70kg . Można jechać -dopuszczalny nacisk na hak do 75 kg.

 

Zdecydowanie polecam ważenie nacisku zaczepu na hak. Wystarczy zwykła waga łazienkowa i odrobinę pomyślunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.