Skocz do zawartości

Prawo jazdy z przyczepą - kontrola drogowa


petek

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba koledze wyżej podali cenę za B+E

No tak, ale dodał, że powiedzieli: "zadnego kursu i zadnej teorii " a na B+E trzeba mieć ukończony kurs. :niewiem:

Edytowane przez czepkateam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dziwna sprawa z tymi badaniami - no chyba że przepisy uległy zmianie. Ja robiłem B96 w 2013r. w Krakowie. Wystarczyło mi tylko mieć tzw. PKK (profil kandydata na kierowcę) - uzyskany w Wydziale Komunikacji (dowód+prawo jazdy). Czekałem na niego dzień może dwa, i to były wszystkie formalności. Potem umówiłem termin egzaminu (ok tydzień czekania) i to wszystko. Egzamin to plac manewr. i miasto. Radzę sprawdzić wymagania na kategorię w Ośrodku Egzaminowania (chyba mają na stronie), żeby nikt Was nie naciągał na dodatkowe - być może nie potrzebne - koszty.

 

Ja B96 robiłem dokładnie rok temu, maj 2015. Dzwoniłem do WORD, byłem w wydziale komunikacji i musiałem badania robić. Na sam egzamin czekałem jakieś 2 tygodnie. Sam egzamin na placu to jazda po łuku przodem i tyłem + jedno z wylosowanych zadań typu garaż przodem lub tyłem itp. + miasto około 1h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdawałem B+E w marcu tego roku.

Koszty:

Badanie lekarskie w Nysie: 200 zł

Kurs w LOK Nysa (część teoretyczna przez internet): 900zł

Egzamin w WORD Opole 200 zł

 

SUMA: 1300 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malymisio, dnia 19 Maj 2016 - 09:57, napisał:

Aaaa i jak stary dokument miałem bezterminowo to nowe prawko jest na 15 lat ;)

 

To jest tylko ważność dokumentu. Trzeba go wymienić po 15 latach, natomiast uprawnienia masz bezterminowo.

 

W Krakowie ceny B+E ze stycznia tego roku:

- badanie lekarskie: 200

- kurs (15h): 800

- egzamin: 200

- wydanie prawka: 100

------------------------------------

SUMA: 1300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin_G nie tak do końca. 

 

W chwili obecnej najwięcej na 15 lat (nie ma już czegoś takiego jak bezterminowe). 

Oczywiście Ci co takie mają cieszą się bo są nieświadomi, że:

- zmiana miejsca zamieszkania wymusza wymianę PJ, tym samym nowe na 15 lat (jak nie wymienisz to PJ jest nieważne jako dokument, więc mandacik). Bez badań lekarskich.

- zgubisz, to nowe juz na 15 lat. Bez badań lekarskich.

- dorabiasz kategorię to nowe już na 15 lat. Z badaniami lekarskimi.

- tak czy inaczej będzie nakaz wymiany PJ wydanych przed 19.01.2013 (data zmiany) na nowe w latach 2028 - 2033. Bez badań lekarskich.

 

Badania będziemy przechodzić po okresie pierwszych 15 lat. Wtedy do wymiany będzie już potrzebne orzeczenie lekarza i to on będzie decydował na jak długo daje zdolność, przy czym wiek kierowcy będzie określał na ile max może dać.

Nie mogę teraz znaleźć tabeli ale z pamięci:

- do 50 lat max. na 15 lat

- do 55 lat max. na 10 lat

- do 60 lat max. na 7 lat (nie do końca jestem pewien)

- do 65 lat max na 5 lat

- po 65 roku życia max na 3 lata.

 

 

Zmiany maja dwa główne cele (pochwalam oba):

- odświeżanie wizerunku kierowcy w dokumencie.

- wyłapywanie kierowców którzy już nie powinni jeździć. Często widzi się osoby bardzo wiekowe (bardzo osłabiona koordynacja wrokowo - ruchowa, szybkość reakcji), lub mocno schorowane i jeżdżą i stwarzają zagrożenie w dzisiejszym ruchu. Niestety jeżdżą bo robili prawo jazdy jak mieli po 18-20 lat, dostali bezterminowe a dziś w wieku np. 78 lat jeździ autem tylko przez te 60 lat nikt nie zweryfikował czy aby na pewno ten człowiek dalej może jeździć.

 

Oczywiście pozostaje kwestia kasy za nowe dokumenty, ale nie jest to dokument konieczny (jest dobrem, Dowody Osobiste są wydawane za free bo to dokument podstawowy), więc albo jeździsz i płacisz albo nie płacisz i nie jesteś kierowcą. Ubolewam nad tym ale to rozumiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie o kategorię która uprawnia do czego ,wystarczy przyglądnąć się piktogramom  na blankietach naszych praw  jazd , które zostają nam wydane przez nasze organa .Tam patrząc na kategorię którą posiadamy , jest narysowane co możemy prowadzić , lub  holować .I niema co wyżywać się na policjantach ,krajowych czy zagranicznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie o kategorię która uprawnia do czego ,wystarczy przyglądnąć się piktogramom  na blankietach naszych praw  jazd , które zostają nam wydane przez nasze organa .Tam patrząc na kategorię którą posiadamy , jest narysowane co możemy prowadzić , lub  holować .I niema co wyżywać się na policjantach ,krajowych czy zagranicznych .

I tak i nie piktogramy to jedno a ustawy i przepisy to drugie krótko ; temat ostatnio mocno zagłębiony kat b zestaw do 3,5 t wagi mają się zgadzać i jest na pewno wszystko ok dmc przyczepy np 1000kg i dmc na haku holownika 1100kg na pewno można holować bez stresowo w wydziale komunikacji się dowiadywałem i tzw drogówki dopytywałem a także w word , zasada jedna holownik cięższy od przyczepy i oczywiście zestaw w całości do 3,5t i nic dodać nic ująć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strus251, dnia 19 Maj 2016 - 12:41, napisał:

Badania będziemy przechodzić po okresie pierwszych 15 lat. Wtedy do wymiany będzie już potrzebne orzeczenie lekarza i to on będzie decydował na jak długo daje zdolność, przy czym wiek kierowcy będzie określał na ile max może dać.

 

Co do zasady, to również pochwalam konieczność wykonywania badań lekarskich po osiągnięciu określonego wieku. Natomiast informację o braku konieczności robienia badań przy kolejnej wymianie prawka za 15 lat dostałem od urzędnika w wydziale komunikacyjnym. Procedura wymiany PJ również nie wspomina o badaniach, o ile stary dokument nie został zatrzymany w związku z wypadkiem lub przebytą chorobą.

https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub=procedura&proc=KM-19

 

Tu jeszcze dwa artykuły na ten temat:

http://motoryzacja.interia.pl/prawo-jazdy/wiadomosci/news-cala-prawda-o-obowiazkowej-wymianie-praw-jazdy,nId,1398013

http://www.nto.pl/wiadomosci/opolskie/art/4539797,uwaga-kierowcy-19-stycznia-znikaja-bezterminowe-prawa-jazdy,id,t.html

 

Chyba, że coś się zmieniło w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.