Skocz do zawartości

Przepisy ruchu drogowego - Litwa,Łotwa i Estonia


stef

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś z Was wie czy w krajach nadbałtyckich - mówię tu o Litwie, Łotwie i Estonii można używać świateł dziennych podczas ciągnięcia przyczepy. Przy czym w przyczepie tak jak u nas nie muszą być zapalone światła postojowe z tyłu?

 

Szukałem w necie ale niestety informacje na ten temat są dość lakoniczne. Gdzieś wyczytałem tylko, że w Estonii i na Litwie można jeździć ze światłami dziennymi ale muszą być zapalone również tylne światła postojowe. Natomiast na Łotwie przepisy są takie same jak u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam spod Tallina.

Właśnie przejechałem prawie całą Pribałtikę.

ZERO policji na drogach, ogólnie panuje wolna amerykanka.

Nie sądzę by tu ktoś przejmował się takimi drobiazgami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym uważał ... ja dostałem tam kiedyś mandat 500 EUR za przekroczenie prędkości na Litwie  a namierzyli mnie jadąc z przeciwka. Prawie rozjechałem policjanta, który wyskoczył aby mnie zatrzymać. Udało się utargować do 100 EUR.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82a_do_jazdy_dziennej

Edytowane przez MaximusPL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu znajdziesz te informację klikając polak za granicą, a poźniej państwo które cię interesuje

http://www.pfcc.eu/pol/main.php?nazwa=turystazagr

 

nie wiem dlaczego, ale nie potrafie wkleić bezpośredniego linka do poradnika

pzdr

Edytowane przez ryby (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam spod Tallina.

Właśnie przejechałem prawie całą Pribałtikę.

ZERO policji na drogach, ogólnie panuje wolna amerykanka.

Nie sądzę by tu ktoś przejmował się takimi drobiazgami.

Przestrzegam przed lekceważeniem policji drogowej w jakimkolwiek kraju 'Pribałtki'. Potrafią być niewiarygodnie stanowczy, czasami bardzo 'amerykańscy' albo 'francuscy' ... a dodatkowo Polacy nie są narodem szczególnie lubianym w tych krajach. Czasami wezmą też łapówkę ale nie liczył bym na to szczególnie.

To, że w TEJ podróży NIE WIDZIAŁEŚ policji wcale nie znaczy, że jej tam NIE BYŁO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy jest policja czy nie ma, to nie zmienia faktu, że trzeba uważać, a dyskusja na ten temat jest bez sensu.

W zeszłym roku przejechałem i Litwę i Łotwę i Estonię i chociaż zrobiłem 3tyś km to policja mnie nie zatrzymała a widziałem kontroli bardzo dużo. Na szczęście mój citroen nie rzuca się w oczy i mimo, że  w Estonii pomiędzy Wyspami Sareema i Muhu wyraźnie widziałem że policjant namierzył mnie na radar, a miałem 110km/h na 90-tce, ale tylko się zaśmiał i zaraz za mną wycelował i zatrzymał pięknego suva na rosyjskich numerach rejestracyjnych.

Ale jechałem autkiem bez przyczepy. Poruszałem się w większości na światłach dziennych. I stąd moje pytanie - czy trzeba w Estonii i Litwie mieć włączone światła postojowe tylne w przyczepie a w aucie z przody światła dzienne, czy tak jak u nas wystarczą przednie światła dzienne?

Polecona strona jest fajna ale nie daje mi odpowiedzi na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

@Stef,

zdjęcia raczej będą w mojej galerii po powrocie, choć tym razem jakoś mało robię. Nie mam osprzętu.

Powrót promem z Ventspils, ale jeszcze nie teraz. Na razie to nasz pierwszy tydzień, jeszcze dwa. Jutro Estonia, a potem Piter. Zobaczymy...

 

Z Jurmala pozdrawia

 

MaK

Edytowane przez MaK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Szanowni,

 

... a jak jest z ew. nocowaniem przy drodze, mam na myśli campera?? Jak to pięknie jest określone w przypadku Niemiec " dozwolone w celu odzyskania zdolności do prowadzenia pojazdu".   

Interesuje mnie głównie Estonia, a w zasadzie sam Tallin lub peryferia, bo prom do Helsinek mamy zarezerwowany na 8 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma z tym problemu. Polecam większe stacje  Na parkingach pełno polskich TIR'ów.

W Tallinie masz fają miejscówkę na nocleg przy samym porcie. Poszukaj na portalach typu http://park4night.com/

Edytowane przez stef (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

... a jak jest z ew. nocowaniem przy drodze, mam na myśli campera?? Jak to pięknie jest określone w przypadku Niemiec " dozwolone w celu odzyskania zdolności do prowadzenia pojazdu".   

Interesuje mnie głównie Estonia, a w zasadzie sam Tallin lub peryferia, bo prom do Helsinek mamy zarezerwowany na 8 rano.

Estonia to już prawie Skandynawia , przynajmniej Estończycy tak się utożsamiają. Jest takie prawo ze przyroda jest dla człowieka i na jedną noc możesz przenocować wszędzie , chyba ze będzie postawiony widoczny znak zakazu . Polecam . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okay dzięki za odpowiedzi - zgłębiłem linkowany portal dokładnie.

 

@stef - pisząc o miejscowce przy porcie mialeś na myśli: http://park4night.com/lieu/24497//tallinn-16-rannam%C3%A4e-tee/estonia/tallinna-linn#.WO9H0BBqafQ ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.