Skocz do zawartości

Zamiana zasilania 220 V na 12 V


Karolka

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłam Dethleffs-a, wygląda on tak: http://allegro.pl/przyczepa-campingowa-dethleffs-camper-i3267810972.html

Jest tam parę bajerów typu mikrofalówka i klimatyzacja które chodzą na 220V

Mam ładny akumulator 12 V 100 Ah. Czy najprostszym rozwiązaniem jest dokupienie przetwornicy, o np. takiej: http://allegro.pl/volt-duza-przetwornica-napiecia-ips-2000w-12v-wawa-i3239584558.html

 i podłączenie do zewnętrznego gniazda 220V czy radzicie przerabiać całą instalację na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Muszę  Cię  rozczarować. Przy tych  luksusach masz szansę  upajać  się  chłodem i szybkim żarełkiem jedynie podpięta do sieci 230v. 

Mikrofalówka to minimum 600W . kto wie ile żre klima. Nawet ta "znakomicie nadająca się  na prezent " i podpięta do "klemów" grubym "gratisowym" kablem przetwornica wątpliwe by ruszyła oba te urządzenia na raz, a jeśli nawet to akumulator 100Ah na długo Tobie nie zaopatrzy tego zestawu.

 

Tak nawiasem mówiąc ta przetwornica z linku to badziew. Do sprężarki klimatyzacji p.podobnie potrzebna będzie przetwornica z pełną  sinusoidą , a ta przetwornica jej nie posiada. Ale za to "doskonale nadaje się  na prezent" (zaj....y argument)  :) No i te kable łaskawie w gratisie , skoro stanowią  fabryczne wyposażenie . Od hojny sprzedawca :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi mi o klimę już ani o tą mikrofalę tylko jak mam mieć w ogóle jakiekolwiek światełka w środku i przede wszystkim wodę bo krany są na elektrykę. My jeździmy tylko na ryby tą przyczepką, najbliższe gniazdko jest 1 km a nawet i 20 km, więc jak mamy się myć i mieć oświetlenie, ma ktoś rozwiązanie tego problemu??? Bo pytam już elektryków i innych znawców i nikt nie ma pojęcia jak to rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem przetwornicę z pełnym sinusem taka jak http://allegro.pl/volt-przetwornica-napiecia-12v-pelen-sinus-1000w-i3263369144.html

Klima na niej ładnie pracuje (500W) ale nie za długo. Aku 100Ah + solar 130W.

Krany masz na 12V a w środku pewnie ze dwa punkty świetlne również zasilane są 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi mi o klimę już ani o tą mikrofalę tylko jak mam mieć w ogóle jakiekolwiek światełka w środku i przede wszystkim wodę bo krany są na elektrykę. My jeździmy tylko na ryby tą przyczepką, najbliższe gniazdko jest 1 km a nawet i 20 km, więc jak mamy się myć i mieć oświetlenie, ma ktoś rozwiązanie tego problemu??? Bo pytam już elektryków i innych znawców i nikt nie ma pojęcia jak to rozwiązać.

Sprawa prosta: zakup agregatu Kipor np.: http://kamakipor.pl/product_info.php?cPath=63&products_id=669&osCsid=f1f7d41154ed6977b2cf089f83d9c355

 

lub honda: https://www.mojahonda.pl/z-silnikami-benzynowymi/jednofazowe/agregat-honda-eu20i-2-0kw-20-7kg-89db-a-detail

Edytowane przez NINED (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nined - odpada nad wodą musi być cisza inaczej nic nie złowimy. My chcemy obcować z naturą a nie pola kempingowe, wtyczki na trawie czy agregaty, potrzebujemy tylko światła,lodówki i wody:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako oświetlenie świetnie nadają się paski led, pompka do wody też pewnie jest 12V, trzeba tylko odpowiednio wpiąć aku ;)  a lodóweczka na gaz i po sprawie :ok:

 

 

edit; instalacja 230V jest totalnie zbędna i można ja pominąć :]

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kit no o to wpięcie mi tylko chodzi, nic więcej:) nie wiemy po prostu jak to zrobić? Ktoś z okolicy mógłby pomóc.

Pompka i lodówka działa jak jest połączenie z samochodem więc na 12V napewno

Edytowane przez Karolka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi mi o klimę już ani o tą mikrofalę tylko jak mam mieć w ogóle jakiekolwiek światełka w środku i przede wszystkim wodę bo krany są na elektrykę. My jeździmy tylko na ryby tą przyczepką, najbliższe gniazdko jest 1 km a nawet i 20 km, więc jak mamy się myć i mieć oświetlenie, ma ktoś rozwiązanie tego problemu??? Bo pytam już elektryków i innych znawców i nikt nie ma pojęcia jak to rozwiązać.

Tak w rzeczywistości oświetlenie wewnętrzne i pompkę  wody masz na 12v lecz zasilane z transformatora umieszczonego gdzieś  w przyczepie , który 230v przerabia na 12v dla pompki i oświetlenia. Rozwiązaniem jest w uproszczeniu odnalezienie owego transformatora bądź całego energobloku z wbudowanym transformatorem i podłączenie akumulatora za wyjściem z w/w transformatora. Pompka i oświetlenie będzie wówczas działać  na 12v z akumulatora a transformator będzie odpoczywał.

 

Z agregatem na dzikim łowisku bywa często tak że podczas jego pyrkania można się  spodziewać  nalotów służb . Sprawdzają  czy nie tłucze się  ryb prądem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak masz wszystko 12V zasilane z auta to dość prosta sprawa :]  jesli wtyczka 7pin to zasilanie pewnie idzie przeciwmgielnym a jak 13 to ma specjalny pin , schematy znajdziesz na forum ;)  wtedy wpinasz aku zamiast auta i po sprawie To taki najprostszy łopatologiczny sposób :D

 

A w przypadku podpięcia pod 230V to Pasjonat powyżej opisał ale jesli dobrze rozumiem nie podpinasz się nigdy i nie korzystasz z sieci?

 

No i o lodówce na 12V zapomnij B)  tylko gaz :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podpinam się nigdy na 230V no ale nie chce tak drastycznie niszczyć instalacji. Ideałem byłoby podpięcie akuma pod mój 13-pin.

Czyli kupuje coś takiego http://allegro.pl/gniazdo-haka-wtyk-przyczepy-13-pin-13-biegunowe-i3229074570.html

sprawdzam który pin na 12 V i podłączam klemy i po robocie

Edytowane przez Karolka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli http://www.fanklub-niewiadowek.com/niewiadowki/artykuly/gniazdo_13_pinowe.html

do 9-tki daje + a do 13-tki daje - i po robocie tak?

Tak jak piszesz - nie inaczej. Prawdopodbnie przy takim podłączeniu lodówka nie będzie działać (powinna być podpięta pod pin 10) ale to chyba nie stanowi dla Ciebie problemu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

ta przetwornica jej nie posiada. Ale za to "doskonale nadaje się  na prezent" (zaj....y argument)  :) No i te kable łaskawie w gratisie , skoro stanowią  fabryczne wyposażenie . Od hojny sprzedawca :)

Chyba zostanę Twoim fanem :)

.

Kable to też ściema. Zawartość "miedzi w miedzi" i stosunek grubości żył do grubości PCV pozostawia wiele (wszystko) do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi mi o klimę już ani o tą mikrofalę tylko jak mam mieć w ogóle jakiekolwiek światełka w środku i przede wszystkim wodę bo krany są na elektrykę. My jeździmy tylko na ryby tą przyczepką, najbliższe gniazdko jest 1 km a nawet i 20 km, więc jak mamy się myć i mieć oświetlenie, ma ktoś rozwiązanie tego problemu??? Bo pytam już elektryków i innych znawców i nikt nie ma pojęcia jak to rozwiązać.

Solary na dach i sprawqa załatwiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.