Skocz do zawartości

Solar do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

Reasumując to do łajby chyba jednak agregat o mocy 2KW + bojler 20l z grzałką 1,5KW 230V i krany z włączaniem pompki ( 12V= ) do uzupełniania wody w bojlerze ze zbiornika 100L ; jak stoimy w porcie to można korzystać z gniazd przy pomoście , jak w dziczy można odpalić agregat , żeby nie być upierdliwym to można odpłynąć w ustronne miejsce ; co innego przyczepa tu jednak trzeba szukać innych rozwiązań ( waga , ograniczenie miejsca , hałas , nasza łajba ma >7m dł i 3m szerokości tak, że możliwości wstawienia agregatu są w trakcie zabudowy )

Dzięki za praktyczne info :hej:

Edytowane przez janm (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kocham wyjazdy na dziko - a najbardziej takie na płatne miejscówki za małe pieniądze ale bez infrastruktury, bo pewnie i tanio.

 

Dzięki ANZO za spostrzeżenia. Nie odmówię sobie eksperymentów z samej frajdy eksperymentowania, ale jakby nie poszło, to wiem czego będę szukał jako rozwiązania systemowego.

To masz tak jak ja zanim kupiłem bojler to próbowałem różnych metod

Bo jak się coś wymyśli samemu i jeszcze to działa to bardzo cieszy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

a ja jestem bogatszy o dwa cenne doświadczenia - oba pozytywne :)

1. zmontowałem układ składający się z:

  • 5m miedzianej rurki do przewodów hamulcowych 4,7mm 
  • mała pompka 12v
  • dwa czujniki temeperatury Dallas
  • Arduino nano
  • przekaźnik

Z miedzianej rurki uformowałem wężownice, którą wpasowałem miedzy żeberka grzejnika Trumy (10 min pracy).

Wejściowy koniec rurki podłączyłem węzykiem do pompki, a wyjściowy wraca do zbiornika. Uklad elektroniczny dba o to by gdy temperatura za wężownicą będzie o 1,5 stopnia Celsjusza większa, to uruchamia obieg wody do momentu, gdy trwa ten dodatni bilans. Potem co jakiś czas załącza obieg na 2 sekundy by sprawdzić, czy temperatura znów nie wzrosła tak by móc z tego korzystać. Układ jest więc samoregujluący się i podgrzewa wodę do poziomu do jakiego jest to możliwe. Z nocnego doświadczenia wiem, że piecyk zostawiony nawet na 1-kę nagrzewa wodę do 45 stopni, co jest wręcz idealną temperaturą na nawet gorący prysznic. Planuję dodać jeszcze jeden czujnik temperatury i dorobić małą wężownice za szybą na dachu przyczepy, by podobnie zbierać ciepło w ciągu dnia ze Słońca. Sterownik będzie "wypatrywał" czy włączyć obieg w solarze, czy z pieca i tą metodą i w dzień i w nocy będzie cały czas będzie gromadzona ciepła woda :)

 

2. sprawdziłem też taką matę podgrzewającą do basenów. dokupiłem do niej tylko króćce 3/4 cala, które idelanie dają się wkręcić w plastikowe króćce wychodzące z maty. Tą metodą w miare słoneczny dzień można trzymając to tylko w systemie obiegowym można wziąć ciepły prysznic. 

Edytowane przez adicom (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no pierwsze rozwiązanie się przyda w wiosenno-jesiennym okresie, gdy często się dogrzewamy. Drugie się sprawdzi w lato przy słonecznej pogodzie. Tak więc prawie pełny zakres :rolleyes:

W lato przy brzydkiej pogodzie lepiej jechać do domu lub w inne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Ibuster - idea jest taka, by działo się to bez żadnego udziału - wszystko dzieje się w tle, a rano np ma się po prostu ciepłą wodę w układzie. Ja w tym wziałem pełny prysznic i dla jeszcze jednej osoby wody zostało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pewien pomysł ale nie wiem czy sie sprawdzi. Na daną chwilę mam pod zlewem bezciśnieniowy podgrzewacz wody o pojemności 5 litrów i mocy 2kW (coś takiego tylko innej firmy https://www.olx.pl/oferta/przyczepa-kamper-bezcisnieniowy-podgrzewacz-wody-0-bar-CID5-IDug1mT.html#35686941f7 ) i sprawdza się bardzo dobrze ale ..... jest na 230V co dyskwalifikuje go przy wyjazdach na "dziko". Mam pewien pomysł jak rozwiązać ten problem ale nie jestem pewien czy się sprawdzi. Już tłumaczę jak ja to widzę. Mam szybkowar produkcji CCCP o pojemności ok. 5litrów. Dlaczego szybkowar, a nie plastikowa bańka? Szybkowar ma podwójne ścianki przez co dużo dłużej trzyma ciepło, poza tym jest ułatwiony dostęp do montażu grzałki oraz króćców przyłączeniowych wężyki ponieważ ma zdejmowaną pokrywkę na zasadzie garnka. Chciałbym zamontować w nim taką oto grzałkę https://pl.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Threaded-Single-End-Heating-Tube-Cartridge-Heater-16x100mm-300W-220V-DN20-25mm/32790686640.html?spm=a2g17.10010108.100007.2.13b5a47cqdIWdB&scm=1007.13482.95643.0&scm_id=1007.13482.95643.0&scm-url=1007.13482.95643.0&pvid=ca90cbdc-8aa8-4b09-aa04-c0f1d47b2d82&_t=pvid%3Aca90cbdc-8aa8-4b09-aa04-c0f1d47b2d82%2Cscm-url%3A1007.13482.95643.0 (dłuższa się nie zmieści), oraz cyfrowy termostat http://allegro.pl/cyfrowy-termostat-w1209-regulowany-12v-50c-110c-i6717442308.html Szybkowar będzie działał na zasadzie bezciśnieniowego podgrzewacza.

Moje pytanie:

  1. Czy mogę do tego cyfrowego termostatu podłączyć grzałkę z w/w linku?

  2. Czy akumulator podoła? (akumulator 74Ah, panele 2x60W, regulator Tracer MPPT)

  3. W jakim czasie grzałka o mocy 300W podgrzeje wodę do 40-45 C?

  4.  

    Czy cyfrowy termostat mogę podłączyć pod regulator MPPT czy bezpośrednio do akumulatora?

    Wiem że uniwersalnym wyjściem było by zastosowanie grzałki akwarystycznej ale wolałbym użyć rozwiązania z cyfrowym termostatem oczywiście jeżeli to możliwe. Czekam na dobre rady ;-)
Edytowane przez bammber (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawdopodobne :look: :look: :look: Ty jesteś Złoty Człowiek! Na palcach jednej ręki policzę ludzi którzy są tak zaangażowani w pomoc innym. Dyplom, kwiaty i WIELKIE słowa uznania dla tego człowieka :bukiet: :bravo: :bravo: :bravo: 

Grzałka kupiona. Przewidywany czas dostawy 25 czerwiec - 13 lipiec. Jak tylko dojdzie zabieram się do składania zestawu grzewczego. Relację fotograficzną wraz z wynikami testów zamieszczę w tym temacie. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=7905]bammber[/mention].

Nie wiem, czy tylko mnie w linku otwiera grzałkę 220 Volt, czy po prostu 220 volt zamówiłeś? Czy jednak inną? Albo już otwiera coś innego.[mention=8228]Kristofer[/mention].

Jakbyś mógł odpowiedzi wkleić na forum dla ogółu. Pozdrawiam dzięki

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bammber napisał:

Wszystko się dobrze otwiera. Grzałka jest na 230v. W termostat wchodzi 12v, a na wyjściu jest 230v.

Zajrzyj na PW

W swoim poscie pytałeś, czy z grzałką podoła Twój akumulator, więc zasugerowałem się tym i sądziłem, że mowa o grzałce "12 V".

Jeżeli grzałka jest zasilana z ~230 V, to podłączenie będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Wersja zasilania, jeśli jest tylko akumulator - zamieszczam jedynie rysunek, gdyż aspekty takiego zasilania były już omawiane na forum:

389473567_podczeniegrzaki230V.thumb.jpg.97c4abdd169172af444ef993528ea53d.jpg

 

Wersja z istniejącą instalacją PV:

189983310_podczeniegrzaki230VwerzinstPV.thumb.jpg.8adcbb1519a04b46eb90de5251c9a4c0.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.