Skocz do zawartości

Po co 12 V ???


szablasty

Rekomendowane odpowiedzi

No to teraz Szablasty już wie, szkoda tylko, że musiał czekać prawie dwa lata, aż mu to ktoś tak klarownie wytłumaczy  :]

 

Mam pytanie - czy ktoś z kolegów zainstalował na dachu przyczepy panele elastyczne i mógłby się podzielić praktycznymi informacjami z ich użytkowania. Chodzi mi o to czy ich wydajność przyklejonych bezpośrednio do dachu przyczepy jest zbliżona do wydajności paneli "tradycyjnych" w aluminiowej ramie. Nie chodzi mi o teorię (przejrzałem karty produktów), a raczej  praktykę - temperatury panela w upalne dni są takie same (niższe, wyższe) jak w tradycyjnym panelu?, trwałość itp.

Kupiłem panel 130w ale on waży 13kg + elementy montażowe to już prawie 15kg, a teraz się okazuje, że jestem "trochę krótki" z DMC przyczepy i rozważam odsprzedaż panela i zamianę na panel elastyczny. 

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam kolegów a zwłaszcza kol. PKKK i Kristofera w tym temacie poruszaliście temat paneli 12 a 24 V i właśnie w poscie 208 kol PKKK napisał że wyższość ogniwa 24V nad 12V można uznać w przypadku dużego spadku napięcia wynikającego ze znacznej odległości między panelem a kontroleran. Proszę napiszcie o jakiego rzędu odległość chodzi , czy długość kabli /6mm2/ 6-7 m będzie miało istotne znaczenie na tyle aby zastosować jednak droższy panel 24V. Dzięki za odpowiedż bo już za dwa tygodnie planuję zakup w Ledonie.

 

Witaj !

Już kilka razy odpowiadałem Ci, że w Twoim przypadku jest to bez znaczenia, a odległość 6 - 7 m jest typowa i nie masz się, o co martwić.

Jeśli tak bardzo niepokoi Cię ta odległość, to zastosuj przewód 8 mm², ponieważ 6 mm², to wartość graniczna przy wymienionych przez Ciebie parametrach (odległość, moc panelu). Pisz do Ledon'u, zamawiaj, montuj i będzie OK.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj tylko na partię nowych elastycznych paneli polskiej produkcji. Po krótkim czasie używania rozwarstwiają się, a jest problem z estetycznym odklejeniem i przyklejeniem drugiego panelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj tylko na partię nowych elastycznych paneli polskiej produkcji. Po krótkim czasie używania rozwarstwiają się, a jest problem z estetycznym odklejeniem i przyklejeniem drugiego panelu.

Pomyliłeś chyba pytających i odpowiadasz na mój post :) Możesz napisać coś więcej? Takie właśnie mam obawy, że dla kilku kilogramów "zysku", zamienię sprawdzoną technologię na coś co będzie nietrwałe lub będzie bardzo mało wydajne. 

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj tylko na partię nowych elastycznych paneli polskiej produkcji. Po krótkim czasie używania rozwarstwiają się, a jest problem z estetycznym odklejeniem i przyklejeniem drugiego panelu.

 

Skąd wiadomo które to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiadomo które to ?

Popytaj Artur kolegów w pracy :)

 

Chyba nie ma możliwości jednoznacznie stwierdzić jak duża partia jest wadliwych i które to są konkretnie sztuki. Producent wymienia je, więc chyba coś jest na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popytaj Artur kolegów w pracy :)

 

Chyba nie ma możliwości jednoznacznie stwierdzić jak duża partia jest wadliwych i które to są konkretnie sztuki. Producent wymienia je, więc chyba coś jest na rzeczy.

Muszę przykleić to punktowo w takim razie żeby odciąć stalową linką w razie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj tylko na partię nowych elastycznych paneli polskiej produkcji. Po krótkim czasie używania rozwarstwiają się, a jest problem z estetycznym odklejeniem i przyklejeniem drugiego panelu.

 

Możesz się pochwalić skąd te wiadomości? Jak krótki czas to ma być? Po południu wejdę i zobaczę jak wygląda mój po ośmiu miesiącach na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Po południu wejdę i zobaczę jak wygląda mój po ośmiu miesiącach na dachu.

Heniekag, z Twojego posta domyślam się, że masz elastyczny panel. Możesz napisać jaki dokładnie i jak się sprawował przez te 8 miesięcy? Jesteś zadowolony? Wybrał byś jeszcze raz elastyczny? Jak go montowałeś? Na sikaflex? 

 

Chyba nie mam co liczyć, że odpowie ktoś kto ma taki panel od lat więc 8 miesięcy to już coś  :]  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniekag, z Twojego posta domyślam się, że masz elastyczny panel. Możesz napisać jaki dokładnie i jak się sprawował przez te 8 miesięcy? Jesteś zadowolony? Wybrał byś jeszcze raz elastyczny? Jak go montowałeś? Na sikaflex?

 

Chyba nie mam co liczyć, że odpowie ktoś kto ma taki panel od lat więc 8 miesięcy to już coś :]

Wagowo nie ma porównania 1,5 do 13kg. No i łatwiejszy montaż. Martwi mnie to rozwarstwienie może ktoś zalinkowaś skąd ta informacja ?

 

Już od 3 lat chyba są dostępne w przyzwoitych cenach powinny być opinie !

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja moja pochodzi z dwóch źródeł:

- pierwsze źródło: taki panel o mocy montowałem z jednym z forumowiczów w styczniu, a półtora tygodnia temu odleciała od niego zewnętrzna warstwa folii wraz osłoną przewodów,

- drugie źródło: serwis karawaningowy ze Śląska zamontował swojemu klientowi podobny panel i po niedługim czasie stało się dokładnie to samo.

 

Niektóre panele elastyczne nie mają tych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja moja pochodzi z dwóch źródeł:

- pierwsze źródło: taki panel o mocy montowałem z jednym z forumowiczów w styczniu, a półtora tygodnia temu odleciała od niego zewnętrzna warstwa folii wraz osłoną przewodów,

- drugie źródło: serwis karawaningowy ze Śląska zamontował swojemu klientowi podobny panel i po niedługim czasie stało się dokładnie to samo.

 

Niektóre panele elastyczne nie mają tych problemów.

Nie będę ryzykował. Okazuje się, że w przypadku panela, ktory chciałem kupić nie ma dużej różnicy wagowej 1.30 do 7 kg. Tragedii nie ma - wybieram sztywny. Tańszy, łatwiej to zdjąć w przypadku serwisu, nie nagrzewa dachu, pracuje w bardziej optymalnych warunkach bo jest lepiej chłodzony.

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniekag, z Twojego posta domyślam się, że masz elastyczny panel. Możesz napisać jaki dokładnie i jak się sprawował przez te 8 miesięcy? Jesteś zadowolony? Wybrał byś jeszcze raz elastyczny? Jak go montowałeś? Na sikaflex? 

 

Chyba nie mam co liczyć, że odpowie ktoś kto ma taki panel od lat więc 8 miesięcy to już coś  :]  

 

Panelem chwalę się tu. A kupiłem go u tego sprzedawcy. Musiałbym poszukać w papierach, czy to na pewno ten sam.

Kleiłem go Sikaflex-252 po dokładnym umyciu dachu. Trzyma się, a już sporo w różnych warunkach przejechał.

Do klejenia wcześniejszych, sztywnych (a raczej ich łap) na przyczepach używałem kleju z Wurth-a i też się trzymały.

post-10895-0-50684300-1426666113_thumb.jpg

Niestety nie mam na jego temat jeszcze zdania. Subiektywnie wydaje mi się, że sprawuje się gorzej od dwóch poprzednich, sztywnych zamontowanych na przyczepach ale to odczucie może być spowodowane tym, że tam to były przyczepy i nic innego tam tych akumulatorów nie ładowało a tu jest kamper, który jest często w użyciu więc akumulatory są często ładowane, do tego jak gdzieś staje, to jest podłączany do prądu a jak już nie jest podłączany do prądu to pogoda jest taka, że mogę sobie nią wytłumaczyć nikły prąd ładowania. Trzeba wziąć pod uwagę, że używałem go od zamontowania, przez większa część czasu na północy (gdzie słońce nie operuje zbyt mocno) i to w okresie jesienno zimowym.

Teraz pada, kamper był w niedziele na nartach - około 100 km w jedną stronę - odpaliłem mu radio, żeby było jakieś obciążenie (solar jest teraz przełączony na akumulator samochodu):

post-10895-0-68389100-1426665695_thumb.jpgpost-10895-0-12991000-1426665702_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Heniekag za odpowiedź. Domyślam się, że po oględzinach rozwarstwiania nie zaobserwowałeś?

BTW: Tak mi się wydawało, że kiedyś widziałem gdzieś Twój temat o panelach, ale wczoraj nie umiałem znaleźć. 

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.