Skocz do zawartości

Awaria centralki movera


grzechu78

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam,

 

Po pierwszym sezonie z przyczepą postanowiłem kupić mover, a jako, że za bardzo nie stać mnie na nowy egzemplarz zacząłem rozglądać się za jakimś używanym egzemplarzem.

Na początku roku udało mi się kupić przywieziony z Holandii używany napęd Reich'a. Podczas zakupu sprawdziłem tylko elementy mechaniczne, nie miałem okazji przetestować natomiast elektroniki.

Zrobiło się ciepło i zacząłem przymierzać się do montażu. Najpierw jednak postanowiłem podłączyć wszystko do kupy i zobaczyć jak działa sterowanie. Okazało się jednak, że wszystko nie jest takie różowe jak się początkowo wydawało...

 

Mover posiada pilota i centralkę Carver (oznaczenie na elektronice: Carver Single Axe Caravan Mover, model: M606910/BS80/AR, board: Z114-16-11).

 

Po podłączeniu samego zasilania do centralki, uaktywnia się ona po włączeniu pilota – dioda sygnalizuje błąd nr 6 - „safety relay self test fault or motor not connected”. Silniki nie podłączone, a więc wydaje się, że na razie jest wszystko w porządku.

 

Po podłączeniu napędów sygnalizowany jest natomiast błąd nr 3 - „self test or motor wires failed / short circuit to chassis”. Silniki i okablowanie są w porządku...

Dodam przy tym, że w środku nie ma żadnych śladów napraw czy uszkodzeń.

 

Zastanawiam się zatem czy nie jest uszkodzona sama centralka...

 

Mam też zapytanie czy ktoś z Was miał podobne problemy z elektroniką w moverze i jaki był ich finał?

 

Byłbym także wdzięczny za namiary na jakiś serwis zajmujący się naprawą takich urządzeń oraz informację ile może kosztować taka naprawa?

 

Trochę jestem niezadowolony z takiego obrotu sprawy, ale nie ma też tragedii - jeżeli nic się nie będzie dało z tym zrobić, lub jest to nieopłacalne to zabieram się za zmontowanie sterowania „po kablu”. Szukając movera brałem także pod rozwagę zakup samego napędu bez sterowania, a tak mam już 6 przekaźników 60/80A, a więc zostaje mi tylko kupić długi kabel, zrobić pilota, podłączyć wszystko do kupy i chodzić ze smyczą za przyczepą (zresztą temat takiego sterowania ostatnio był omawiany na forum).

A i będę miał jeszcze pilot na zbyciu :)

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Akurat nie miałem takiego modelu movera, ale zdarzyło mi się że też przestał jeździć. Centralkę miałem już wykręconą żeby odesłać ją do serwisu, ale zauważyłem na niej mały przycisk reset (taki sam jak w routerach do internetu) taki że trzeba go zapałką wcisnąć, przytrzymałem go gdy mover był podłączony, zamrugały kilka razy diody na nim i wszystko zaczęło działać. Może w Twoim przypadku też się uda że to tylko jakiś błąd jest. Ewentualnie zanieść centralkę do jakiegoś sprawniejszego elektronika żeby pomierzył czy jakieś kondensatory czy też przekaźniki nie są upalone.

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] zauważyłem na niej mały przycisk reset (taki sam jak w routerach do internetu) taki że trzeba go zapałką wcisnąć, przytrzymałem go gdy mover był podłączony, zamrugały kilka razy diody na nim i wszystko zaczęło działać. Może w Twoim przypadku też się uda że to tylko jakiś błąd jest.

 

Znalazłem w sieci instrukcję do posiadanego movera i rzeczywiście było w niej opisane resetowanie urządzenia oraz ponowne "parowanie" z pilotem.

W moim przepadku jednak to nie pomogło - po resecie dioda ponownie pokazuje kod błędu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bytom, więc masz tam dużo ludzi zajmujących się przemysłówką (elektronika, automatyka). Wśród nich szukaj. Dla elektronika przemysłowego to chleb powszedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja natomiast posiadam Mover Truma SE,  i poszukuję do niego sprawnej centralki.

 

Nie ma takich mover'ów :skromny:

Są m.in. "S", "SE R", "SR" "XT"

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację, ale niestety na pilocie jest tylko napis SE bez litery R, Tak samo na tabliczce znamionowej movera, więc tym się kierowałem, ale tak czy inaczej wiadomo o który model chodzi, czy możesz coś pomóc :] ? Byłbym Ci niezmiernie wdzięczny.

IMG_2011.JPG?tsn=1424956664972&zalf=NoweFullSizeRender.jpg?tsn=1424956664984&zal

Edytowane przez sverige2 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację  [...]

 

;)

[...]  niestety na pilocie jest tylko napis SE bez litery R, Tak samo na tabliczce znamionowej movera, więc tym się kierowałem, ale tak czy inaczej wiadomo o który model chodzi, czy możesz coś pomóc :] ? Byłbym Ci niezmiernie wdzięczny.

 

To jest główne oznaczenie serii i np. pilot jest ten sam dla kilku modeli napędu.

Niestety, nie wiem, jaki masz napęd - fota się nie otwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki były widoczne przed chwilą i zniknęły, więc nie wiem kto to zrobił, i dla czego ? Mover jest jednak tylko i wyłącznie SE i takie są oznaczenia na tabliczce znamionowej. Nie ma żadnych dodatkowych liter ani oznaczeń. Tylko SE. Zamieszczam fotki po raz wtóry, może tym razem nikt nie usunie.IMG_2011.JPG?tsn=1424958032139&zalf=Nowe

Edytowane przez sverige2 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz widać, masz pierwszą wer. mover'a "Truma SE R".
W zasadzie są dwie możliwości, ale każda będzie kosztowna.
Masz pilota, więc w zasadzie pozostaje jedna możliwość: tylko oryginalna centralka.
Występuje, jako część zamienna, czasem widziałem też na portalach aukcyjnych, ale uważaj (są wyglądające zewnętrznie tak samo, a nie są identyczne wewnątrz i mogą być dla Ciebie nieodpowiednie, więc wyłącznie wyglądem nie możesz się sugerować).
 

post-8228-0-39713800-1425061469_thumb.jpg

post-8228-0-90864400-1425061483_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na portalach  właśnie szukam, lecz na razie bezowocnie. Jasne że w rachubę wchodzi tylko i wyłącznie centralka oryginalna, ale używana,  tego R to niestety nigdzie u mnie nie ma i w związku z tym nie mogę poszukiwać chyba wrsji SE R, ponieważ wiem to napewno od ludzi mających do czynienia z napędami, że są takie wersje modelu centralki bez literki R, tylko z literkami SE tak jak u mnie, nie mniej być może ten z dodatkiem R też będzie dobry, ale wolałbym nie ryzykować, a w serwisie nie mam zamiaru płacić kilkuset Euro, bo centralkę mogę oczywiście nową u nich zamówić, gdybym zachciał tyle płacić, ale skoro nie znajdę to zrobię sobie przed wyjazdem na urlop, sterowanie na kablu i tyle. O tych niuansach w podobieństwie wiem, obudowa wszystkich starszych modeli centralek jest taka sama, dokładnie taka jak na tej fotce którą przedstawiasz, ale być może do letniego wyjazdu coś jeszcze się znajdzie :] .

Edytowane przez sverige2 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na portalach  właśnie szukam, lecz na razie bezowocnie.

 

Jeśli dalej będziesz szukał takiej centralki, to raczej z podobnym skutkiem, jak do tej pory :skromny:

Jasne że w rachubę wchodzi tylko i wyłącznie centralka oryginalna, ale używana,  tego R to niestety nigdzie u mnie nie ma i w związku z tym nie mogę poszukiwać chyba wrsji SE R, ponieważ wiem to napewno od ludzi mających do czynienia z napędami, że są takie wersje modelu centralki bez literki R, tylko z literkami SE tak jak u mnie

 

W takim razie, po co pytasz na forum :hmm:

[...]  nie mniej być może ten z dodatkiem R też będzie dobry, ale wolałbym nie ryzykować, a w serwisie nie mam zamiaru płacić kilkuset Euro, bo centralkę mogę oczywiście nową u nich zamówić

 

W poszukiwaniach nie sugerujesz się nazwą handlową modelu :nono:  (SE R)

 

"SE" nie było !, tylko "SE R" - tłumaczyłem Ci już, z czego wynikają symbole "SE" na różnych elementach od tych mover'ów oraz jakie wersje / modele były produkowane. Na centralce od wersji handlowej "SE R" też może być wyłącznie oznaczenie "SE"

[...]  w serwisie nie mam zamiaru płacić kilkuset Euro, bo centralkę mogę oczywiście nową u nich zamówić, gdybym zachciał tyle płacić, ale skoro nie znajdę to zrobię sobie przed wyjazdem na urlop, sterowanie na kablu i tyle. O tych niuansach w podobieństwie wiem, obudowa wszystkich starszych modeli centralek jest taka sama, dokładnie taka jak na tej fotce którą przedstawiasz, ale być może do letniego wyjazdu coś jeszcze się znajdzie :] .

 

Obawiam się, że na aukcjach cena tego elementu będzie podobna lub tylko nieznacznie niższa, od serwisowej :hmm:

Tak przynajmniej bywało dotychczas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.