Skocz do zawartości

Instalacja 12V - oświetlenie i lodówka podłączone razem i do tego odwrotna biegunowość


pabloo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kolega urabia znajomego mechanika, bardzo cierpliwego i dobergo fachowca jakich dziś bardzo mało. Na codzień pracuje w ASO Opel, a po godzinach zajmuje się własnym biznesikem. Uboczną jego dzialalnością jest opieka nad przyczepami swoich szefów.

Jednak póki co kiepskao nam to urabienie idzie bo chłopak czuje w co się może wpakować, aby nie zepsuć sobie opinii.

My jednak nie odpuszczamy... Atak frontalny zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak się nie uda i jesteś z południa mogę Ci jakoś próbować pomóc, swoją rozkmininiłem .. nawet jakieś notatki wożę jeszcze w skrzynce w przyczepie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak że 7 pinów masz standard do oświetlenia zewnętrznego a 3 dodatkowe to 2 plus jeden postacyjkowy na lodówke a drugi stały do trafo do oświetlenia wewnętrznego cepy i pompek z wodą i 1 minus do tego. Jak tak miałem w Hobbikach oby dwóch.

Na tej szynie gdzie kable wchodzą powinieneś mieć jeden dość gruby kabel to powinien być ten minus i dwa troszkę cieńsze to to plusy ale są one zdecydowanie grubsze od oświetleniowych  

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Commander

Jako, że rozpocząłem ten wątek czuję się w obowiązku dodać coś od siebie. A więc - tak jak pisał bartosz_b - czy nie masz czasem podłączenia na 13 pinowe a założone było 7 ??? Ja tak miałem, - założyłem 13 i ... niespodzianka bo miałem tak pokręcone instalacje w przyczepie, że oczywiście nic nie działało. Wlazłem pod przyczepę i zacząłem doprowadzać to do porządku i ... zwarcie. Tak jak pisałem w pierwszym poście ktoś podłączył wszystko razem, z odwrotną biegunowością a jak podłączyłem do samochodu to "zonk". Co do Twojej instalacji - to, że nie masz obrysówek - obrysówki przeważnie są podłączone pod światła pozycyjne - więc tu szukałbym problemu, jeśli pozycje świecą. Co do reszty - może faktycznie ktoś podjedzie, lub Ty podjedziesz do któregoś z kolegów - szkoda, że daleko ode mnie :oslabiony: bo możnaby porównać. W razie czego czekamy na zdjęcia  i opisy - napewno coś się wymyśli. Generalnie podstawowa instalacja w przyczepie jest prosta - 9 pin na oświetlenie i pompki, 10 tylko na lodówkę, masa do 9 to 13 pin a do 10 to 11 pin i tak to powinno działać. :hmm:. Czasem właśnie jaki pisze bartosz_b - plusy są rozdzielone a masa wspólna na 13 pinie.

Pozdrawiam i jestem do dyspozycji - jeśli chcesz, zrobię u siebie zdjęcia i narysuję schemat .

Paweł

Edytowane przez pabloo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

W weekend wkleje stosowne zdjecie.

Nurtuje mnie to że skoro wtyczka którą chcę założyć ma 13 pin (obecna 7) a ja mam tylko 10 kabli to czego nie będzie.

Wszystkie światała zewnętrzne działają oprócz pomarańczowych obrysówek po bokach. Od czego zacząc w związku z tym poszukiwania problemu...

Na dodatek okazuje się że kule haka mam niżej niż poiwinienem o jakieś 5 cm. Masakara. Dzwoniłem dziś z tym do sprzedawcy a ten umywa ręce i odsyła mnie do producenta do Zabrza. Chyba firma ALTAR. 

Bardzo dziękuję za zainteresowanie bo świadomosć zbliżąjacych się wakacji budzi mnie w nocy.

Serdecznie pozdrawiam

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jutro powinienem być w przyczepie bo dziś siedzę w robocie  :oslabiony:  to zobaczę jak mam podłączone te obrysówki, postaram się też zrobić zdjęcia. Czego może nie być? U mnie nie ma 8 - wstecznego światła, 12 nie ma - info o podłączeniu przyczepy (moduł sam wie), i może nie być masy na 11 - i już masz 10 przewodów...

Podaj kolory przewodów wtyczki - to może dużo wyjaśnić - u mnie się pokrywały w 100% z opisem według tego rysunku:

 

Pozdrawiam

Paweł

post-119-0-40488500-1368253750_thumb.gif

Edytowane przez pabloo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki wielkie dzieki za pomoc. Będziemy coś gmerać...

Odnośnie kuli to niemal wszystkie Vectry B kombi jakie widziałem mają ją na równi z górną krawędzią zderzaka. U mnie jest trochę wyżej niż na środku i powoduje to zwiekszony nacisk na auto zamiast na koła cepki i oczywiście małą przestrzeń pod dyszlem, choć zestaw patrząc z boku trzyma poziom i się nie łamie w środku. Hak kupiłem sobie sam i zawiozłem do mechanika. Kurczę. no mogłem kupic Stainhofa... ale oczywiście cena... Towar ma e20 i bardzo solidnie i estetycznie wygląda. Jest też wzmocniony co naocznie stwierdziłem oglądając wyroby innych producentów jakie miałem do wyboru. Jest coś na rzeczy bo jak zagadałem ze sprzedawcą przez telefon, że mam kulę za nisko to sam spytał czy chodzi o Vectrę B. W poniedziałek sie okaże jak się zachowają nasi rodacy...

Zestaw był oczywiście dedykowany do mojego auta, chyba że się walnęli w roczniku bo często po `99 (lift) są różnice w częściach. Moja jest z 2002r.

Zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............... U mnie jest trochę wyżej niż na środku i powoduje to zwiekszony nacisk na auto zamiast na koła cepki i oczywiście małą przestrzeń pod dyszlem, choć zestaw patrząc z boku trzyma poziom i się nie łamie w środku............

Czegoś tu nie rozumiem... Jaki "zwiększony nacisk na auto ?? To co Ty ciągasz ? cysternę??  że jak dyszel zejdzie niżej to się  ciecz na przód przemieści? :) "

Niezależnie od wysokości haka ciężary są  wszędzie te same. Skoro cepa trzyma Ci "poziom" to czemu się  zamartwiasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ta fizyka mówi mi że w osi ciężaru (czytaj koła przyczepy ) waga nie zmieni się po jej wychyleniu w jakimkolwiek kierunku dyszla . czy w górę  o 20cm czy w dół o tyle samo bo ciężar cały czas spoczywa niezmiennie na osi odchylenia - kołach.

Kiedy taczkę pcha karzeł czy koszykarz , jej ciężar w punkcie oparcia czyli kole jest zawsze taki sam. 

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, na KOLE a nie na dyszlu czy też jak w taczkach na rączkach (albo manetkach).

Obawiam sie, że jak się załaduję po linię max zanurzenia to bedę jechał na 7 kołach. Jeśli się mylę i generalnie nie mam racji to mnie jakoś uspokujcie bo zamierzam jutro spalić pewien zakład...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Commander - Jak wczoraj obiecałem - dziś byłem w przyczepie - więc nie mam przewodu 11, 12 i 8 - zostaje 10 tak jak u Ciebie (masę mam wspólną na 13). Czyli masz wszystko do podpięcia 13 wtyczki. Co do obrysówek - jak mówiłem, mam podpięte pod tylne światła pozycyjne i poprowadzone we wnętrzu przyczepy. Zacznij szukać od tylnych pozycyjek, ew, po kablu (rozbebeszenie pół przyczepy - u mnie to idzie w takich plastikowych osłonach chyba na klej bo nijak oderwać od ściany).

A propos haka - kwestia ciężaru na haku 50, 70 kg - to kwestia rozłożenia ładunku i tyle ma być niezależnie od wysokości tego haka (pomijam ekstrema). Kwestia wysokości haka to: czy będzie tarcie tylną częścią przyczepy o asfalt czy dyszlem przy pokonywaniu nierówności, ale jeśli piszesz, że zestaw trzyma poziom to nie widzę problemu. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.