Skocz do zawartości

Wymiana oświetlenia wewnętrznego na LED


andrewife

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej Adrii postanowiłem zmienić oświetlenie na LED.

W tym momencie zastosowane żarówki (chyba oryginalne) to samochodowe 21W 12V z charakterystycznym uchwytem na bolce po bokach.

Do wymiany mam 2 kinkiety (żarówki) nad łóżkiem i żarówkę w głównym plafonie.

Pytania:

- Czy zmienić całe kinkiety, czy jakoś próbować wymienić mocowanie (gwint) na żarówkę? Jeśli całe kinkiety to widziałem np.: http://allegro.pl/kinkiet-spot-sanneli-emilia-zloto-antyk-promocja-i3197975418.html  Problem w tym że są one na 230V (GU10)

- Czy LEDy 230V GU10 będą działały w instalacji 12V?

- Czy LEDy będą mrugać przy zasilaczu jaki posiadam (chyba oryginał) i podłączeniu zasilania 230V do przyczepy (Patrz fotka zasilacza)?

- Trochę nie w temacie, ale zauważyłem że przy podłączeniu sieciowego 230V obecnie zastosowane żarówki przygasają w momencie odpalenia np. pompy do wody. Co może być tego powodem i jak temu zaradzić?

 

post-2252-0-40580500-1367515382_thumb.jpgpost-2252-0-59072800-1367515388_thumb.jpgpost-2252-0-76365500-1367515394_thumb.jpgpost-2252-0-54897000-1367516214_thumb.jpg

 

Edytowane przez andrewife (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jest wiele zamienników owych żarówek na ledowe  bez jakichkolwiek przeróbek oprawek. Jednymi z nich są  choćby zalinkowane przez Kolegę  Maku. Jednak musisz kierować  się  wyłącznie zasilaniem dedykowanym 12v , Jeśli zamiennik jest na 230 to na 12v nie zadziała , no ale pod tą oprawkę  występują  wyłącznie na 12v.

Przygasanie oświetlenia w czasie odpalania pompki spowodowane jest słabą  wydajnością transformatora sieciowego.

  Jeśli jest to przygasanie chwilowe , w czasie rozruchu pompki , kiedy jej pobór  jest największy to zastosowanie kondensatorów elektrolitycznych o większej pojemności tuż  przed lampką  powinno pomóc . Jeśli jednak problem jest w czasie całego czasu działania pompki to wiele nie zdziałasz na tym zasilaczu. Jednak że z oświetleniem diodowym ten efekt nie powinien już  istnieć  gdyż  sam pobór ledów już  jest mniejszy i sumarycznie zasilacz będzie o tę różnice miał lżej.

Co do mrugania diód  to tym się  nie przejmuj. Nie będę  wdawał się  w szczegóły ale jeśli będą  migać  to napisz i znajdziemy prostą  metodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele zamienników owych żarówek na ledowe  bez jakichkolwiek przeróbek oprawek. Jednymi z nich są  choćby zalinkowane przez Kolegę  Maku. Jednak musisz kierować  się  wyłącznie zasilaniem dedykowanym 12v , Jeśli zamiennik jest na 230 to na 12v nie zadziała , no ale pod tą oprawkę  występują  wyłącznie na 12v.

Przygasanie oświetlenia w czasie odpalania pompki spowodowane jest słabą  wydajnością transformatora sieciowego.

  Jeśli jest to przygasanie chwilowe , w czasie rozruchu pompki , kiedy jej pobór  jest największy to zastosowanie kondensatorów elektrolitycznych o większej pojemności tuż  przed lampką  powinno pomóc . Jeśli jednak problem jest w czasie całego czasu działania pompki to wiele nie zdziałasz na tym zasilaczu. Jednak że z oświetleniem diodowym ten efekt nie powinien już  istnieć  gdyż  sam pobór ledów już  jest mniejszy i sumarycznie zasilacz będzie o tę różnice miał lżej.

Co do mrugania diód  to tym się  nie przejmuj. Nie będę  wdawał się  w szczegóły ale jeśli będą  migać  to napisz i znajdziemy prostą  metodę.

 

Co do zamienników LED, tak wiem że istnieją takowe... tylko że ja przy okazji chciałbym zwiększyć moc (światłość) czyli przy powiedzmy 5 W uzyskać ilość lumenów jak z 40-50 W halogena. Te co mam obecnie słabiutko świecą. Tak wiem nie napisałem o tym wcześniej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czasem warto trochę pokombinować, można wklejać paski ledowe i podpinać je do cokołu żarówki, wtedy nie trzeba wymieniać/przerabiać oprawek i kinkietów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy zmienić całe kinkiety, czy jakoś próbować wymienić mocowanie (gwint) na żarówkę? Jeśli całe kinkiety to widziałem np.: http://allegro.pl/kinkiet-spot-sanneli-emilia-zloto-antyk-promocja-i3197975418.html  Problem w tym że są one na 230V (GU10)

 

Witaj

 

Ja przy wymianie oświetlenia na LEDy zastosowałem w starej (starej w sensie tej która wcześniej w przyczepie była na 230V) wiszącej lampie oprawę z halogenowej lampki biurkowej posiadającą gniazdo G4 i żarówkę LED http://allegro.pl/zarowka-led-12020-c-g4-12v-i3228175210.html - w zeszłym roku za tą żarówkę zapłaciłem w Castoramie niecałe 30 zł. Gniazdo miałem z uszkodzonej lampki.

Jak jesteś zainteresowany to wieczorem mogę zrobić zdjęcia i wrzucić jak to wygląda i jak świeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w razie czego to gniazdo na w/w żarówkę  można śmiało zastąpić  zwykłą  kostką  przyłączeniową  , którą  łączy się  przewody. Zacisnąć  bolce  śrubkami i po sprawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w bloku kuchennym miałem z gwintem, a w plafonierze z bolcami[szafki nadokienne].ztukłem bańki i w oprawkę wcisnąłem na klej krążek gumowy gr.ok.3-4mm z dwoma otworkami w które wcisnąłem przewody przylutowane do spodu i boku oprawki.W miejsce otworów wsuwam 2 druty wychodzące z żarówki 24 led [wielkości 2zł 1.2W 16zł/szt. Świecą bardzo mocno,można je szybko wymienić na tradycyjne,nie mrugają i nie gasną po włączeniu pompki wody Wcześniej wklejając gumę lub specjalną oprawkę trzeba wkręcić oprawkę i zaznaczyć kierunek w którym ma padać światło[aby nie padało z boku].Z pozostałymi nie było problemu pasowały trzonki.Podsumowując; ok.70W żarowych wyszło ok.7W w ledach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam, chcę zainstalować w cepce taśmy ledowe. Jakiej mocy na 1 mb zastosować, żeby światło było w miarę jasne, ale, żeby watarz też nie był duży. Wiem jak świecą taśmy 14,4 W / 1 mb, ale to stanowczo za dużo wat. W sumie przewiduję około 8 mb taśy w całej przyczepie. Myślałem o mocy około 5 - 6 wat / 1 mb, czy taka moc da odpowiednio jasne światło, żeby oświetlić cepkę, czy robiliście to jakoś inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śiemniacz to też dobry pomysł. Wiem, że wyłącznik główny powinien być przed zasilaczem. A czy ktoś zrobił za zasilaczem, chodzi o to, że będzie kilka listew i jeden zasilacz i żeby można było każdą listwę osobno włączać.(zasilacz będzie cały czas pod napięciem).

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śiemniacz to też dobry pomysł. Wiem, że wyłącznik główny powinien być przed zasilaczem. A czy ktoś zrobił za zasilaczem, chodzi o to, że będzie kilka listew i jeden zasilacz i żeby można było każdą listwę osobno włączać.(zasilacz będzie cały czas pod napięciem).

Piotrek znalazłem fajny kalkulator do obliczania ilości taśmy led zajrzyj ja będę stosował się według tego

 

http://led.nexun.pl/?cat=7 jak kalkulator podaje przy żarówce 21W to trzeba 0,9 m taśmy led barwa ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.