Skocz do zawartości

Używanie urz. gazowych podczas jazdy- fakty bez mitów


Rekomendowane odpowiedzi

Nie umiem zgadywać czyichś myśli, staram się pisać w sposób zrozumiały dla wszystkich.

Tak odczytałem Twoją odpowiedź, całkiem możliwe, że błędnie.

Marku, nie potrafię powiedzieć, czy w Twoim przypadku nasadka z pewnością pomoże, ale jestem przekonany, że podczas jazdy z pracującym piecem być powinna, ponieważ jej główną rolą jest zapobieganie cofaniu się płomieni z pieca w układ dolotowy, co na ogół powoduje zniszczenie (wypalenie) pieca, komina, a nawet pożar przyczepy (komin przebiega wewnątrz szafy, w której są często ciasno ułożone różne ubrania). Masz nowiutką przyczepę  :ok:  i nie wiem, jak konkretnie wygląda układ dolotowy w niej - być może są jakieś inne wymagania. Powinieneś prześledzić instrukcję od swojego pieca (jaki to piec :hmm:) . Konstrukcja układu dolotowego wraz z ukształtowaniem komina ma wpływ na odpowiedni ciąg powietrza. Jeśli jest zaburzony, to płomień może gasnąć, a nawet zmienić swój kierunek, a to już tylko krok do kłopotów. Wydłużenie komina poprawia ten parametr, więc może się okazać, że u Ciebie będzie konieczna nasadka i przedłużka. Oczywiście słusznie zakładasz, aby sprawdzić to najpierw z samą nasadką.

nie wiem co to za piec, mam tylko fotkę... do tej pory interesowało mnie to, że grzeje i ma nadmuch na 12v.  Ogrzewanie odpaliłem bardzo niechętnie, jednak temperatura była niska i wiało. Okazało się, że generalnie nie potrzebnie bo po dojechaniu do celu przyczepa rozgrzała się w 15 minut, a przynajmniej powietrze w niej, bo pościel była rześka :).

 

wychodzę z założenia, że po zakupie reduktora mono control cs i dedykowanego węża (który zabezpiecza odcinek butla-reduktor po urwaniu butli w razie wypadku) jadę bezpiecznie z odpaloną lodówką. Z dodatkowych zabezpieczeń mam czujnik p-poż, który momentalnie wysyła mi smsa i wyje, a w drzwiach kierowcy mam gaśnicę małą, w bagażniku auta jedzie już 3 albo 5kg. Mam lekką nadzieje, że w razie "W" taka gaśnica pomoże.

 

dolot powietrza do pieca hmm. W oryginale był po prostu palnik pod przyczepą - ale był niczym nie osłonięty, więc z dużym zapasem jest tam przykręcona blacha aluminiowa w poprzek przyczepy, czyli przeciągu dodatkowego tam nie ma, wręcz przeciwnie.

post-8007-0-63643000-1494364500_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 134
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

... czyli Trumatic 3004, więc są te same wymagania, o których tu piszemy.

Zastanawia mnie ta blacha osłonowa pod podłogą, o której wspomniałeś.

Jeśli nie jest to oryginalne rozwiązanie, to kto wie, czy Twój problem z gaśnięciem nie jest powodowany zawirowaniami powietrza, które ona wprowadza przy większych prędkościach jazdy :hmm:

W takim przypadku zdjąłbym ją dla próby, co jednak nie zwalnia z zamontowania nasadki T3.

Przy dobieraniu przedłużki warto uwzględnić informacje dla tego pieca:

 

post-8228-0-92177200-1494367055_thumb.jpg

post-8228-0-46177000-1494367057_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka osłona też była w ofercie Trumy ale na chwilę obecną stan magazynowy w Europie = 0szt i nie będą już produkować :(.

Ale widziałem takie cuś na zdjęciu i sam mam to zamiar wykonać.

Generalnie to jest taka nasadka/skrzynka która osłania piec pod podłogą z przodu, obu boków, oraz od spodu.

Jedyna ścianka której nie ma i jest to jednocześnie zasys powietrza to ścianką tylną (oczywiście patrzymy w kierunku jazdy itd.

W tedy na bank nie ma żadnych zawirowań powietrza w okolicy dolotu powietrza do palnika a jednocześnie żaden wiatr boczny nie zdmuchnie płomienia.

Ale tak jak napisałem nie do dostania i mam zamiar zrobić to sobie z jakiegoś kawałka blachy i dać na wkręty w podłogę. 

 

 

Co do przedłużki,

u mnie jest zastosowana 10cm i wystaje ponad wszystko co mam na dachu, dojdzie tam jeszcze antena "korona" ale to już tak być musi.

Kolega taka samą miał ale mu przeszkadzała (antena sat wadziła konwerterem jak robiła obrót) i ją skrócił o 5 cm (dał do firmy spawającej plastiki i wycieli 4cm z środka i zespawali końcówki).

Także tu można pokombinować ale lepiej ją chyba kupić i mieć niż potem szukać jak już nie będzie.

 

 

P.S.

Maarec zadzwoń do ALPO, ja kupowałem przez nich i cena kompletu była dużo niższa niż Ty podajesz ;). Wiem, że miał ich ściągnąć parę sztuk więcej "na zaś", jak kupowałem 3 kpl. 

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli masz spełnione wymagane warunki odnośnie wyposażenia, to tak (patrz np. post #23).

Czyli: wymóg posiadania dedykowanej w takim przypadku nasadki kominowej plus jednego z reduktorów np.: Truma MonoControl CS, Truma DuoControl CS.

 

"[...]  zmienić na odpowiedni, komin pieca, a ściśle mówiąc, jego zakończenie. Ponadto nasada komina musi wystawać przynajmniej 10 cm. ponad wszelkie nadbudowy na dachu (relingi, bagażniki itp.). Jest to jedyna rzecz, którą należy zrobić, aby można było bezpiecznie korzystać z pieca Trumy w czasie jazdy przyczepy. Np. dla pieca Trumy S3002 będzie to "Flow top T3" o nr katalogowym 30700-03."

 

Plus w/w typ reduktora.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz spełnione wymagane warunki odnośnie wyposażenia, to tak (patrz np. post #23).

Czyli: wymóg posiadania dedykowanej w takim przypadku nasadki kominowej plus jednego z reduktorów np.: Truma MonoControl CS, Truma DuoControl CS.

 

"[...] zmienić na odpowiedni, komin pieca, a ściśle mówiąc, jego zakończenie. Ponadto nasada komina musi wystawać przynajmniej 10 cm. ponad wszelkie nadbudowy na dachu (relingi, bagażniki itp.). Jest to jedyna rzecz, którą należy zrobić, aby można było bezpiecznie korzystać z pieca Trumy w czasie jazdy przyczepy. Np. dla pieca Trumy S3002 będzie to "Flow top T3" o nr katalogowym 30700-03."

 

Plus w/w typ reduktora.

Ok, wszystko jasne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że te reduktory CS są wymagane do używania gazu w czasie jazdy dla przyczep od 2007 roku.

Dla starszych oczywiście nie zaszkodzą ale nie jest to wymóg formalny. Jak znajdę linka to wrzucę.

 

EDIT: https://campingfuehrer.adac.de/camper-service/betreiben-von-gasgeraeten-in-campingfahrzeugen-waehrend-der-fahrt.php

 

Link niestety po niemiecku ale źródło raczej pewne.

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka osłona też była w ofercie Trumy ale na chwilę obecną stan magazynowy w Europie = 0szt i nie będą już produkować :(.

Ale widziałem takie cuś na zdjęciu i sam mam to zamiar wykonać.

Generalnie to jest taka nasadka/skrzynka która osłania piec pod podłogą z przodu, obu boków, oraz od spodu.

Jedyna ścianka której nie ma i jest to jednocześnie zasys powietrza to ścianką tylną (oczywiście patrzymy w kierunku jazdy itd.

W tedy na bank nie ma żadnych zawirowań powietrza w okolicy dolotu powietrza do palnika a jednocześnie żaden wiatr boczny nie zdmuchnie płomienia.

Ale tak jak napisałem nie do dostania i mam zamiar zrobić to sobie z jakiegoś kawałka blachy i dać na wkręty w podłogę. 

Nie był bym taki pewny że nie ma zawirowań...

To tak jak by twierdzić że np za przyczepą nie ma zawirowań powietrza, bo przecież auto i cała przyczepa zasłania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że te reduktory CS są wymagane do używania gazu w czasie jazdy dla przyczep od 2007 roku.

Dla starszych oczywiście nie zaszkodzą ale nie jest to wymóg formalny. Jak znajdę linka to wrzucę.

 

EDIT: https://campingfuehrer.adac.de/camper-service/betreiben-von-gasgeraeten-in-campingfahrzeugen-waehrend-der-fahrt.php

 

Link niestety po niemiecku ale źródło raczej pewne.

 

Tak, to prawda, jeśli chodzi o przepis, jednak ...

Jest tam też informacja, aby mimo to, wymogi spełniać również w pojazdach sprzed 1/2007, a to dlatego, że jest to w naszym własnym interesie. W razie jakiegoś "nieszczęścia", jeśli będziemy poszkodowani, a już nawet nie wspominając o osobach trzecich, może nam zostać postawiony zarzut zaniedbania (zaniechania wykonania należytych czynności w świetle istnienia znanych rozwiązań i zabezpieczeń dla korzystania z gazu podczas jazdy). Osobiście, nie chciałbym być na takie zarzuty narażony, nawet gdyby postawiła je "tylko" firma ubezpieczeniowa, o konsekwencjach prawnych nie chcę nawet myśleć :hmm:  

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perspektywa jazdy z wlaczanym piecykiem jest bardzo kuszaca.

Wymagania formalne mam spelnione ale martwi mnie jedna kwestia. Załóżmy że płomień zgaśnie, co wtedy? Sam odpali na nowo? Bez żadnych konsekwencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziała tak samo jak w przypadku zdmuchnięcia płomienia jak stoisz na kempingu. Albo odpali ponownie albo odetnie gaz.

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.