Skocz do zawartości

Przeróbka Trumaventa z 220 na 12V


Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer,dobrze prawisz,ja przekładam całość z samochodu,bo to akurat mam ,łopatki wentylatora zostawiam z wenta,są metalowe,co do temperatury,sam silnik nie jest narażony na jakieś duże temperatury,do tego z auta adoptuje tą porcelanową kostke co zmiejsza napięcie i włącznik od regulacji nawiewu,ma działać jak w samochodzie płynnie,a z wywarzeniem niebędzie problemu,w razie czego,jak sie nie uda,kupie TEB.,a jak sie uda mam za free wenta na 12v :yay:

niedługo dobrne do tego,narazie kończe pochłaniacz,i oświetlenie na 12v,oraz całkowitą,likwidacje 220v

Edytowane przez dawidknaus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kristofer,dobrze prawisz,ja przekładam całość z samochodu,bo to akurat mam ,łopatki wentylatora zostawiam z wenta,są metalowe,co do temperatury,sam silnik nie jest narażony na jakieś duże temperatury,do tego z auta adoptuje tą porcelanową kostke co zmiejsza napięcie i włącznik od regulacji nawiewu,ma działać jak w samochodzie płynnie,a z wywarzeniem niebędzie problemu,w razie czego,jak sie nie uda,kupie TEB.,a jak sie uda mam za free wenta na 12v :yay:

niedługo dobrne do tego,narazie kończe pochłaniacz,i oświetlenie na 12v,oraz całkowitą,likwidacje 220v

 

Ta porcelanowa kostka, to rezystor. Musi być umieszczony tak, aby przepływające powietrze go studziło. Tu będziesz miał problem. W aucie jest on umieszczony w obiegu zimnego powietrza i ma skuteczne chłodzenie. Ty będziesz miał nawiew gorącego i nie będzie gdzie go chłodzić. Nad tym musisz pomyśleć i to rozwiązać. Jeśli go tylko tak umieścisz, zaraz się spali i zostanie Ci tylko ostatni "bieg" :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym chłodzeniem nie grozi,bo mam zmontowany transformator który jest chłodzony,więc przy wylocie go zamontuje,wiem że musi by,ć chłodzony :yes:

 

:ok:

Sam myślę nad jakimś nadmuchem. Ja nie mam żadnego i raczej nie odczuwam jakiegoś dyskomfortu z jego braku. Ale chciał bym go mieć :bzik:  Do budowy jako bazę, chcę wykorzystać kompletny climatronic z Golfa IV :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc silnik wstawiony,went działa juz na 12v,zaraz ide zobaczyć jak dmucha,może niebędzie potrzebne strowanie obrotami,bo silnik ma optymalne obroty,zaadoptowałem go z dmuchawy od chłodzenia komputera z omegi,3,5godz pracy i chula :] ,wszystko się mieści w oryginalnej obudowie wenta :slina:

jak ktoś chce mam do oddania silnik na 220v,nieuszkodzony, działa

Edytowane przez dawidknaus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotek niestety nie robiłem,po przetestowaniu, muszę sporo zmniejszyć obroty,bo nawet ten mały silnik,generuje taką moc,ze wywiało mi z przewodów wszytek kurz  :hehe: po podłączeniu rezystora,i tak jest za dużo obrotów rezystor zmiesza 50% mocy,więc coś innego muszę dorzucić :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

fotek niestety nie robiłem,po przetestowaniu, muszę sporo zmniejszyć obroty,bo nawet ten mały silnik,generuje taką moc,ze wywiało mi z przewodów wszytek kurz  :hehe: po podłączeniu rezystora,i tak jest za dużo obrotów rezystor zmiesza 50% mocy,więc coś innego muszę dorzucić :hmm:

 

fotek niestety nie robiłem,po przetestowaniu, muszę sporo zmniejszyć obroty,bo nawet ten mały silnik,generuje taką moc,ze wywiało mi z przewodów wszytek kurz  :hehe: po podłączeniu rezystora,i tak jest za dużo obrotów rezystor zmiesza 50% mocy,więc coś innego muszę dorzucić :hmm:

witam proszę mi powiedzeć czy działa to poprawnie po przeróbkach chetnie bym sobie w cepie zrobił

email   andrzej30@wp.pl serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

 

Przerobiłem tak jak kolega dawidknaus pisał z zastosowaniem silnika od Omegi ale nie jest to banalna sprawa.

Silnik jest za długi ale co gorsza ma za krótką ośkę, która jest za małej średnicy.

 

Ośkę napawałem migomatem i później zeszlifowałem na odpowiedni rozmiar. Wyszło nieźle ale roboty sporo. Jest na alledrogo silnik który wymiarami chyba bardziej się nadaje.

Do regulacji obrotów zastosowałem Regulator obrotów silnika DC PWM 100W 12-24V również z alledrogo (można go zrobić samemu koszt części ok 10zł ale nie miałem czasu więc kupiłem gotowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie dlatego napisałem że zastosowanie tego silnika jest trudne w realizacji.

Co niezmienia faktu ze cena za która kupiłeś była bardzo okazyjna i nie jest łatwo taki przypadek znaleźć.

Ja drugi wentylator kupiłem okazyjnie w Anglii ale sama przesyłka to 75zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 lat później...

Powrócę do tematu. Kupiłem dethleffs i nie sprawdziłem że ten skubanjec ma ventylatory (dwa) na 230v. Kurcze tak tego nie mogę zostawić. Muszę je przerobić na 12v. Czy jakieś nowe pomysły się urodziły od 2016? Czy sterowanie obrotami mogę zostawić od 230? Chciałbym wymienić sam silnik, tylko na jaki? 

20220829_213156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.