Skocz do zawartości

Podłączanie akumulatora


msolek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich carawaningowców, od niedawna jestem posiadaczem swojej pierwszej w życiu przyczepki i chciałbym prosić o radę, mam w szafce takie oto ustrojstwo i nie bardzo wiem co to jest, czy to jakaś przetwornica i co można do tego podłączyć, ten kabel owinięty białą izolacją to podłączona lodówka, są jeszcze dwie wolne wsówki i jakaś czarna kostka, co to takiego :) z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiampost-13568-0-79458100-1363903738_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykle trafo jest ;)

Zasila przyczepe w napiecie 12V dodatkowo ma wejscie na akumulator ktory to jest ladowany podczas wpiecia sie w siec 240V.

W momencie braku zaislana sieciowego energia czerpana jest z akumulatora przez trafo na zasilanie przyczepy. Niektore maja dodatkowo zabezpieczenie przede nadmiernym rozladowaniem aku.

Pod wolne piny mozez podlaczyc np. Przetwornice i uzyskac napiecie rzedu 220v co pozwoli zasilic dodatkowe urzadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykle trafo jest ;)

Zasila przyczepe w napiecie 12V dodatkowo ma wejscie na akumulator ktory to jest ladowany podczas wpiecia sie w siec 240V.

W momencie braku zaislana sieciowego energia czerpana jest z akumulatora przez trafo na zasilanie przyczepy. Niektore maja dodatkowo zabezpieczenie przede nadmiernym rozladowaniem aku.

Pod wolne piny mozez podlaczyc np. Przetwornice i uzyskac napiecie rzedu 220v co pozwoli zasilic dodatkowe urzadzenia.

 

Nie bardzo. Przetwornica pewnie w ogóle nie ruszy. Będzie za duży spadek napięcia na instalacji i zadziała zabezpieczenie nadmiernego rozładowania aku. Przetwornicę należy podłączać jak najkrótszymi przewodami do akumulatora. Mowa oczywiście jest o przetwornicy, a nie wyrobie podobnym. Zastanawia mnie jeszcze, po co tam jest podłączona lodówka? Chyba że to jest taka tylko na 12v.

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich carawaningowców, od niedawna jestem posiadaczem swojej pierwszej w życiu przyczepki i chciałbym prosić o radę, mam w szafce takie oto ustrojstwo i nie bardzo wiem co to jest, czy to jakaś przetwornica i co można do tego podłączyć, ten kabel owinięty białą izolacją to podłączona lodówka, są jeszcze dwie wolne wsówki i jakaś czarna kostka, co to takiego :) z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiamattachicon.gif007.JPG

To jest zasilacz sieciowy. Ma zaledwie 30Watt na wyjściu więc po lodówce zasilanej tym zasilaczem nie spodziewaj się  wielkich efektów.

Wolne złącza to tak jak na naklejce  - wyjście -wejście

W " czarnej kostce " jest - powinien być bezpiecznik 2,5A (z opisu na naklejce).

 

Proponuje odłączyć od tego lodówkę  bo za bardzo obciąża ten zasilacz i może się  spalić  jeśli bezpiecznik z jakiegoś powodu nie zadziała ( podmieniony na większy)

Możesz zasilać z tego niewielką  ilość  diód o łącznym obciążeniu ok 25W (z uwzględnieniem 5W bezpiecznego zapasu mocy) w oświetleniu wewnętrznym przyczepy bądź jedną  żarówkę 21W.

 

To zwykle trafo jest ;)

Zasila przyczepe w napiecie 12V dodatkowo ma wejscie na akumulator ktory to jest ladowany podczas wpiecia sie w siec 240V.

W momencie braku zaislana sieciowego energia czerpana jest z akumulatora przez trafo na zasilanie przyczepy. Niektore maja dodatkowo zabezpieczenie przede nadmiernym rozladowaniem aku.

Pod wolne piny mozez podlaczyc np. Przetwornice i uzyskac napiecie rzedu 220v co pozwoli zasilic dodatkowe urzadzenia.

Tym Zasilaczem można ładować  ale akumulatorki z latarki :)  , a z tą  przetwornicą  to już  w ogóle pojechałeś :D.Nawet jak zamiast tego 2,5Amperowego bezpiecznika wsadzisz gwoździa to przetwornica - nawet z najniższej półki nie ruszy.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podobne urzadzenie w swojej budce jak moje. Swoje przetestowałem - wyjście / wejście - zwykły zasilacz 12V.

Wyjście 12V - podpinasz zasilanie oświetlenia wewnętrznego budki i pompek, jak pisali wczesniej koledzy - lodówki toto raczej nie obsłuży.

Na wejściu wpinasz aku - w momencie zaniku zasilania z zewnątrz (230V) automatycznie przełacza na aku, więc 12V masz cały czas.

Nie wydaje mi się natomiast, żeby ten zasilacz obsługiwał równiez ładowanie akumulatora. Tą kwestię załatwiłem przez podpięcie do aku automatycznego prostownika. W momencie ciągnięcia pradu z sieci ładuje aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy piszą że ten zasilacz  raczej lodówki nie ruszy. Ja dodam, że na pewno nie ruszy na nim lodówka - grzałka (ta na 12 V) w lodówce ma moc ok 100 W a zasilacz raptem 40 W.  Więc widzisz że sporo mu brakuje. A na akumulatorze lodówka długo nie pociągnie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Na wejściu wpinasz aku - w momencie zaniku zasilania z zewnątrz (230V) automatycznie przełacza na aku, więc 12V masz cały czas.

Nie wydaje mi się natomiast, żeby ten zasilacz obsługiwał równiez ładowanie akumulatora.

.....

To można bardzo prosto stwierdzić wpinając miernik lub żarówkę 12v na zaciski aku i włączając ten zasilacz, jeśli jest ładowanie miernik pokaże napięcie lub żarówka zaświeci.

 

W moim zasilaczu 80W układ zacisków jest analogiczny i nie ma ładowania tylko właśnie awaryjne aku. 

 

Na marginesie: 

- napięcie ładowania akumulatora 12v - kontrowersyjne jak dla mnie - kapkę więcej powinno być

- lodówka zwykle ma 230v po co zatem zasilac ją z zasilacza, a z aku nie doładowywanego czarno widzę lodówkę

 

Reasumując - tak jak Koledzy wcześniej napisali - nie żyłując zasilacz 30W wystarczy zaledwie:

dla niewielkiej ilości LED

lub

żarówki/żarówek 1 x 20W albo 2 x 10W

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym Zasilaczem można ładować  ale akumulatorki z latarki :)  , a z tą  przetwornicą  to już  w ogóle pojechałeś :D.Nawet jak zamiast tego 2,5Amperowego bezpiecznika wsadzisz gwoździa to przetwornica - nawet z najniższej półki nie ruszy.

 

Dokładnie tak, jak piszesz :ok:

 

Dodatkowo, zastanawiam się w jakim celu podpinać przetwornicę do zasilacza (jak wspomniał Kol. Kotii), mając do dyspozycji sieć 230 V :niewiem:

Ten zasilacz (trafo) musi być zasilany z 230 V, aby pracował, czyli 230 V mamy i przetwornica nie jest potrzebna.

Perpetuum mobile nie wyjdzie :jump:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się natomiast, żeby ten zasilacz obsługiwał równiez ładowanie akumulatora. Tą kwestię załatwiłem przez podpięcie do aku automatycznego prostownika. W momencie ciągnięcia pradu z sieci ładuje aku.

 

Masz w 100% rację. To jest prosty zasilacz o małej mocy i układowo nie jest przystosowany do ładowania akumulatorów.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla samego Akku, jest zastosowanie dedykowanej ładowarki akumulatora, czyli właśnie tak, jak to zrobiłeś   :ok:

 

 

Jestem też zdziwiony, tak jak inni Koledzy, że podpięta jest tam lodówka. Jeżeli jest to standardowa lodówka, jak w większości przyczep, to jej moc pobierana przy zasilaniu z 12 V, wynosi 120 - 130 W. Jak to się ma do 30 W max mocy tego zasilacza :excl:

Poza tym, po co podpinać lodówkę pod zasilacz, gdy mamy wydajną sieć 230 V ? :niewiem:

... chyba, że grzałka 230 V jest w lodówce uszkodzona, ale wtedy potrzebny jest inny zasilacz. lub (lepiej) nowa grzałka 230 V dla lodówki :hmm:

IMHO

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.Proszę o informację na temat zasilania cepki instalacją 12V.Posiadam elektroblok EVS31/18DS firmy Calira który to ostatnio był w naprawie w danej firmie.Otóż serwisant Knausa twierdzi, że przyczyną awarii było odłączenie akumulatora.Wynika z tego iż dane urządzenie nie może pracować bez aku.Ta odpowiedź mnie nie stysfakcjonuje .Co na to powiecie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

To zwykle trafo jest ;)

 

W momencie braku zaislana sieciowego energia czerpana jest z akumulatora przez trafo na zasilanie przyczepy. Niektore maja dodatkowo zabezpieczenie przede nadmiernym rozladowaniem aku.

\

Oj Kotii dla akumulatora transformator będzie zwarciem więc nie może czerpać energii z akumulatora. W całym układzie jest przekaźnik, który przełącza zasilanie albo z sieci -przez trafo i układ prostowniczy - układów 12V lub z akumulatora gdy brak 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.