Skocz do zawartości

Wybór auta do holowania


rafalkwiatkowski73

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.09.2017 o 23:30, Grizzli napisał:

Witam,

 

Chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami z jazdy benzyniakiem z cepką. Zestaw, tak jak w opisie: Hyundai ix35 1,6 benzyna 135 KM + Burstner 420TN. Masa całkowita przyczepy 1100 kg, podejrzewam że realna bardzo zbliżona (zainstalowany mover + akumulator, trochę ciuchów dla 3 osób, gaz, daszek Jula, przedłużacze itp., AKS 1300). Trasa Czechy - Austria - Włochy (Rimini, Castilione del Lago, Pisa, Florencja). Tak więc i autostrady i drogi lokalne, nie brakowało też długich podjazdów jak i górskich tras, gdzie używany był głównie 2. bieg. W celu kontroli temperatury zainstalowałem aplikację Torque, ponieważ fabryczny termometr jest w formie wyświetlacza segmentowego, gdzie różnica pomiędzy segmentami to 10C, a generalnie to po nagrzaniu stale pokazuje 80C. Tymczasem temperatura wahała się w przedziale od 82C (zjazd z hamowaniem silnikiem) do 96C (długotrwały podjazd za jakąś betoniarką w upale w okolicach Klagenfurtu). Można więc przyjąć, że temperatura była cały czas w normie. Co ważne i co już było wielokrotnie potwierdzane w benzyniaku wolnossącym nie ma co się bać obrotów. Przykładowo jadąc pod górę 70 km/h mamy obroty na 3. biegu na poziomie 3500 RPM i temperaturę silnika niższą niż jadąc na 4. biegu i dusząc silnik. I drugi przykład: wjeżdżając na kemping Panoramico w Fiesole na 1. biegu temperatura silnika na szczycie to 92C (klima na czas podjazdu była wyłączona, temperatura zewnętrzna 35C). Podjazd jest naprawdę stromy i dla tych którym się nie uda podjechać jest w gotowości Land Rover wciągający nieszczęśników na górę. Wg informacji pani z recepcji jak ktoś się zatrzyma na podjeździe to już nie może ruszyć, bo albo spali sprzęgło albo opony. Tutaj taka mała dygresja w zakresie nacisku na hak - nie nalezy przesadzać ponieważ w przypadku lekkich silników benzynowych przy stromych podjazdach z uwagi na niewystarczające obciążenie przedniej osi zaczynają się problemy z trakcją (piszczenie opon, interwencja ASR). I na koniec jeszcze informacja o zużyciu paliwa. Można przyjąć, że średnie zużycie paliwa to 10,5 l/100 km. Prędkość na autostradzie (większość trasy) na poziomie 90 km/h licznikowo (88 km/h wg GPS) co pozwala na jazdę na 6. biegu (obroty 2500RPM). Przy czołowym wietrze należy zredukować do 5. biegu (80 km/h przy 2500RPM). Oczywiście dotyczy to płaskiego terenu, przy górkach na autostradzie trzeba czasami zejść do 3. biegu i prędkości 70 km/h. Trochę się rozpisałem, ale chciałem przekonać, że niekoniecznie trzeba mieć 3-litrowego turbodiesla żeby mieć przyjemność z karawaningu. I jeszcze na koniec obraz który mi najczęściej towarzyszył.

 

Pozdrawiam

Grizzlipost-23761-0-40867600-1505597382_thumb.jpg

Super opis, właśnie tego szukałem. Właśnie kupiłem Kia Sportage z silnikiem 1.6 benzyna i zastanawiałem się czy montować do niej hak, czy da radę coś ciągnąć w sposób "normalny", a po przeczytaniu Twojego postu upewniłem się że można ;) Dzięki bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

@DominikW -...wiesz co, no ja jestem tu nowy, jak Ty (jedyne co, to się przywitałem w dziale powitań) ale...takie rzeczy to już dawno wyguglałem. Przede wszystkim to masz w Dowodzie Rej. w 'okienku' O1 i O2 podane jaka może być dla tego auta dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem/bez hamulca. Od tego bym zaczął.

Do kolegów od Tiguana: w tym wątku szukam czegoś innego (bardziej informacji jakie podał np. Grizzli) ale...tak tylko gadacie czy ktoś naprawdę chce nabyć nowoczesnego diesla z kolejnym filtrem poza DPF (SCR)? Hmm, no ja bym się bał. Szczególnie po tym jakimi opiniami się cieszą diesla VAG od dłuższego czasu,

Póki co sam mam diesla...którego na pewno zmienię na coś innego. Niestety, do ciągnięcia przyczepy taki silnik jak mam byłby ok (143 KM 320 Nm) ale diesel w moim przypadku jest już bez sensu (gdy go kupowałem sporo kursowałem między PL a Szwecją).

Generalnie zastanawiam się nad jakimś wolnno ssącym Pb do gazowania. Ale na razie czytam i szukam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, poziom napisał:

Cześć,

@DominikW -...wiesz co, no ja jestem tu nowy, jak Ty (jedyne co, to się przywitałem w dziale powitań) ale...takie rzeczy to już dawno wyguglałem. Przede wszystkim to masz w Dowodzie Rej. w 'okienku' O1 i O2 podane jaka może być dla tego auta dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem/bez hamulca. Od tego bym zaczął.

Do kolegów od Tiguana: w tym wątku szukam czegoś innego (bardziej informacji jakie podał np. Grizzli) ale...tak tylko gadacie czy ktoś naprawdę chce nabyć nowoczesnego diesla z kolejnym filtrem poza DPF (SCR)? Hmm, no ja bym się bał. Szczególnie po tym jakimi opiniami się cieszą diesla VAG od dłuższego czasu,

Póki co sam mam diesla...którego na pewno zmienię na coś innego. Niestety, do ciągnięcia przyczepy taki silnik jak mam byłby ok (143 KM 320 Nm) ale diesel w moim przypadku jest już bez sensu (gdy go kupowałem sporo kursowałem między PL a Szwecją).

Generalnie zastanawiam się nad jakimś wolnno ssącym Pb do gazowania. Ale na razie czytam i szukam. 

Cześć, dzięki za sugestie ale DR już dawno sprawdzilem i jestem świadomy jaka DMC jest dedykowana mojemu modelowi (1500 kg). Chodzi mi bardziej o to jakie DMC zapewni mi komfortowe podróżowanie, szczególnie mam na uwadze góry i podjazdy (Austria, Słowenia) tak aby nie zameczyc samochodu. Szczególnie że to benzyna a nie diesel i podejrzewam że z tym 155 KM może być ciężko z przyczepa DMC1500. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za sugestie ale DR już dawno sprawdzilem i jestem świadomy jaka DMC jest dedykowana mojemu modelowi (1500 kg). Chodzi mi bardziej o to jakie DMC zapewni mi komfortowe podróżowanie, szczególnie mam na uwadze góry i podjazdy (Austria, Słowenia) tak aby nie zameczyc samochodu. Szczególnie że to benzyna a nie diesel i podejrzewam że z tym 155 KM może być ciężko z przyczepa DMC1500. Pozdrawiam
Myślę, że max to 1300 a i tak w górach będzie się pocić. Ten silnik w Hondzie jest niestety taki sobie. Mały moment a moc dostępna w górnych obrotach.

Tu sobie zajrzyj j sprawdź różne konfiguracje:
https://towcar.info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.